تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

101
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادیReviewed by سایت تحلیلها on Feb 12Rating: 4.5تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادیتحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

شرکت نورد و قطعات‌ فولادی‌

گروه کارخانه های تولیدی نورد آلمینیوم

شرکت در آخرین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ۶٧٨ میلیارد ریال به مبلغ ۴۴ ریال پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی تعدیل مثبت ۵٧ درصدی داشته است همچنین طی دوره ٩ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ ؛ مبلغ ١۶ ریال سود به ازای هر سهم محقق شده است که ٣۶ درصد بودجه خود را پوشش داده است.

از مهمترین دلایل تعدیل مثبت میتوان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ افزایش برآورد ۶ درصدی سود ناخالص علی رغم کاهش ٣۴ درصدی مبلغ فروش

_ افزایش حاشیه سود ناخالص از ١٢ درصد در پیش بینی قبلی به ٢٠ درصد در پیش بینی جدید

نکات مهم

شرکت در آخرین پیش بینی خود برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ مبلغ فروش خود را ٧۵٨ میلیارد ریال برآورد کرده که نسبت به پیش بینی قبلی حدود ٣۴ درصد و نسبت به سال ٩٣ حدود ٢٢ درصد کاهش  را نشان میدهد . همچنین طی نه ماهه سال جاری ٧٣ درصد کل مبلغ فروش بودجه شده شرکت پوشش داده شده است . سهم هر یک از محصولات شرکت طبق آخرین بودجه اعلامی به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

سهم تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

همانطور که مشاهده میشود ٣١ درصد مبلغ فروش شرکت مربوط به تسمه آلمینیومی که درپیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی بدون تغییر بوده است اما نسبت به سال ٩٣ با رشد ١۵ درصدی همراه بوده است همچنین طی دوره نه ماهه سال جاری ٧٣ درصد مبلغ فروش بودجه‌ای این محصول پوشش داده شده است. اما ورق آلومینیومی و محصولات کلد که به ترتیب ٢٧ و ١٢ درصد مبلغ فروش شرکت را در اختیار دارند در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی به ترتیب کاهش برآورد ٣۵ و ۶٧ درصدی را نشان میدهد همچنین طی دوره نه ماهه سال جاری مبلغ فروش بودجه ای این محصولات به ترتیب ٧٣ و ۶٨ درصد پوشش داده شده است.

نرخ برآوردی فروش در پیش بینی فعلی برای تمام محصولات شرکت به جز دو محصول ورق کامپوزیت و فویل آلومینیوم  نسبت به پیش بینی قبلی با کاهش ١١ درصدی همراه بوده است اما برای این دو محصول به ترتیب با کاهش ٢ و ٧ درصدی همراه بوده است.در نتیجه تغییرات مذکور در مبلغ فروش شرکت برای پیش بینی فعلی عمدتا مربوط به کاهش فروش مقداری شرکت بوده است. که در نمودار زیر مقدار فروش محصولات شرکت به تفکیک نشان داده شده است: (ارقام به تن)

مقدار تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

برآورد مقدار تولید شرکت هم در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی متناسب با فروش مقداری شرکت کاهش داشته است.

جدول زیر متوسط نرخ فروش محصولات اصلی شرکت را نمایش می دهد: (ارقام به ریال)

نرخ فروش تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

همانطور که از جدول فوق مشخص است شرکت متوسط نرخ فروش کلیه محصولات خود را در پیش بینی جدید نسبت به پیش بینی قبلی کاهش داده است.

بهای تمام شده محصولات فروش رفته شرکت به تفکیک در نمودار زیر آمده است :

بهای تولید تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

جدول زیر متوسط نرخ مواد اولیه را نمایش می دهد: (ارقام به ریال)

نرخ مواد اولیه تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

همانطور که  در نمودار مشاهده میشود ٨٠ درصد بهای تمام شده شرکت را مواد مستقیم تشکیل میدهد که شمش و کویل آلومینیومی٧٩ درصد آن را تشکیل میدهد.لازم به ذکر است که نرخ بهای تمام شده شمش و کویل آلومینیومی در پیش بینی فعلی حدود ۶٨ میلیون ریال به ازای هر تن برآورد شده است که نسبت به پیش بینی قبلی کاهش ٢٢ درصدی را نشان میدهد علت این کاهش را میتوان کاهش جهانی قیمت آلومینیوم دانست. نمودار زیر تغییرات قیمت جهانی شمش آلومینیوم را در سال گذشته میلادی و سال جاری نشان میدهد:

روند قیمت جهانی تحلیل بنیادی فنورد | نورد و قطعات‌ فولادی

نتیجه گیری

نرخ بهای تمام شده محصولات شرکت در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی متناسب با قیمت جهانی آلومینیوم کاهش ٢٢ درصدی را تجربه کرده این در حالی است که نرخ فروش محصولات شرکت که ٩٨ درصد آن داخلی است در پیش بینی فعلی نسبت به پیش بینی قبلی کاهش ١١ درصدی همراه بوده است این امر موجب شده  درصد حاشیه سود ناخالص شرکت در پیش بینی فعلی به ٢٠ درصد برسد در حالیکه در پیش بینی قبلی ١٢ درصد بوده است.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن