تحلیل بنیادی فولاد خوزستان (فخوز)

376
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فولاد خوزستان (فخوز)Reviewed by Khalili on Jul 27Rating:

تحلیل بنیادی شرکت فولاد خوزستان


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

 

 

معرفی شرکت:

شرکت فولاد خوزستان، قطب دوم تولید فولاد خام در جمهوری اسلامی ایران، ویکی از بنگاه های پیشرو اقتصادی کشوراست که در عرصه های ملی و منطقه ای صنعت فولاد حضوری فعال دارد.

این شرکت با وسعت 8/3 کیلومتر مربع، در مجاورت شهر اهواز، مرکز استان خوزستان درجنوب غربی کشور، واقع شده است. این شرکت اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتریکی است که در سال 1367 فعالیت تولیدی خود را آغاز نموده است.

شرکت فولاد خوزستان متشکل از سه واحد اصلی تولید برای عرضه محصولات میانی و نهایی است :

1-   کارخانجات گندله سازی:

شامل دو مدول گندله سازی، هر یک به ظرفیت اسمی 5/2 میلیون تن گندله در سال است. در این کارخانجات سالانه بالغ بر پنج میلیون تن گندله سنگ آهن از پودر تغلیط شده تولید می شود.

2-   کارخانجات احیاء مستقیم:

در این بخش گندله های سنگ آهن به آهن اسفنجی ( آهن احیاء مستقیم ) تبدیل می شوند.

در این بخش در حال حاضر سه مدول میدرکس با مجموع ظرفیت 65/1 میلیون تن و دو مدول زمزم یک با ظرفیت 800 هزار تن و زمزم دو با ظرفیت یک میلیون تن در سال مشغول تولید می باشند. مدولهای زمزم بر اساس فناوری بومی شده میدرکس و توسط کارشناسان داخلی طراحی و نصب شده اند

3-   بخش فولاد سازی :

در این بخش محصولات نهایی شرکت یعنی شمش و تختال از آهن اسفنجی تولید می شود.

بخش فولادســازی متشکل از شش کـــوره قوس الکتریکـــی ، سه کوره پاتیلی، دو ماشین دوخطه ریخته گری تختال، سه ماشین 6 خطه شمش و تاسیسات جمع آوری غبار فولادسازی می باشد.

 

محصولات شرکت :

این شرکت دارای 2 دسته محصولات اصلی و محصولات فرعی است.

محصولات اصلی :  بیلت — بلوم —  اسلب

محصولات فرعی :  گندله — آهک

 

سهامداران عمده شرکت :

سهامداران این شرکت خود از شرکت های معتبر فعال در بورس و مدیریت های حقوقی سهام هستند که اسامی و درصد مالکیتشان مهم ترین شان در جدول ذیل آمده است:

نام سهامدار

درصد مالکیت

سازمان خصوصی سازی

30.5

سازمان تامین اجتماعی

3.8

سازمان بازنشستگی کشوری

3.6

سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی نفت

1.6

سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح

1.2

سهام عدالت تهران و دیگر استان ها

19.2

 

 

روند سودآوری شرکت طی سال های اخیر:

 

 

با توجه به نمودار سود دهی این شرکت می توان فهمید که فولاد خوزستان سال به سال سوددهی خوبی را کسب می کند و این رشد بسیار چشمگیر است. برای پیش بینی سود سال 91 نیز مشاهده می شود که نمودار این پیش بینی بسیار بالاتر از نمودار سود خالص سال 90 است و این موضوع نشان می دهد که این شرکت عملکرد خوبی را در آینده خواهد داشت.

 

نگاهی به آخرین صورت مالی شرکت :

سال مالی این شرکت پایان اسفند ماه هر سال می باشد و آخرین صورت مالی که این شرکت انتشار داده است، صورت مالی 3 ماهه می باشد. در ذیل تصویر بخشی از صورت مالی شرکت آمده است:


ابتدا باید عرض شود که طبق اطلاعات این صورت مالی در مقایسه با صورت مالی سال گذشته، به ترتیب فروش 27 درصد افزایش ، بهای تمام شده کالای فروش رفته 18 درصد افزایش ، سود عملیاتی 57  درصد افزایش و سود خالص پس از کسر مالیات نیز 66 درصد افزایش نشان می‌دهد.

این شرکت در ابتدای سال مالی ، پیش بینی سود خود را مبلغ 1576 ریال اعلام کرده بود. اما در گزارش 3 ماهه شرکت، این اعداد و ارقام تغییر کرد و شاهد تعدیل مثبت بسیار سنگینی در سود این شرکت بودیم به طوری که پیش بینی سود شرکت به یکباره 90 درصد تعدیل مثبت بی سابقه را تجربه کرد و به عدد 3016 ریال رسید. بنابراین از نظر بنیادی این شرکت را می توان یکی از شرکت های قوی دانست که از نظر فروش نیز مشکلی ندارد.

این تغییر میزان سود عمدتاً مربوط به قیمت فروش محصولات است که این شرکت طی اطلاعیه ای مطرح کرده است که متوسط نرخ فروش واقعی محصولات تولیدی شرکت برای 3 ماهه اول سال مالی مبلغ 180ر473ر9 ریال به ازای هر تن می باشد. این در حالی است که شرکت در اطلاعات ارسالی در تاریخ 28/01/91 (حسابرسی شده) میانگین نرخ فروش هر تن از محصولات تولیدی شرکت را در سال مالی 91 مبلغ 768ر966ر7 ریال اعلام نموده بود.

 

کمی در مورد روند قیمتی سهم:

این سهم بعد از اینکه مجمع سال مالی 90 خود را برگزار کرد و در آن 110 تومان سود نقدی هم میان سهامداران تقسیم کرد، بازگشایی شد، اما فقط با حدود 5 درصد افزایش قیمتی. بنابراین این سهم جزو سهم هایی است که به لحاظ کوتاه مدت شاید نتواند برای سهامداران جذاب باشد، اما برای بازه های زمانی میان مدت و بلند مدت، بسیار راضی کننده خواهد بود. کارشناسان پیش بینی می کنند این شرکت توانایی رسیدن به سود 400 تومان را نیز دارد. یک موردی که بر روی قیمت سهم می تواند تاثیر گذار باشد، معامله بلوکی سهم است که باید به زودی انجام پذیرد. به نوعی این معامله می تواند مدیریت ارشد کارخانه و همچنین راهبردهای جدید را پیش روی شرکت باز کند و این مورد موجب جهش قیمتی سهم نیز خواهد بود.

 
رضا خلیلی – تحلیلگر بنیادی سایت تحلیل ها
bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن