تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

968
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 15Rating: 5.0تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل بنیادی فولاد

معرفی شرکت فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان از شرکت های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق های فولادی فعالیت می نماید. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، حدود پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله های انتقال سیالات، صنایع بست هبندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می نماید. این شرکت که اکنون یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی ایران است در زمینی به مساحت 35 کیلومتر مربع در نزدیکی شهرستان مبارکه و در 75 کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده که در تاریخ 1369/12/28 به صورت شرکت سهامی خاصدر اداره ثبت شرکتها به ثبت رسیده است. طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1383/02/21 شرکت از سهامی خاصبه عام تبدیل و در تاریخ 1385/12/07 در فهرست شرکت های بورسی درج گردید.در ادامه به تحلیل بنیادی فولاد می پردازیم.

ترکیب سهامداران و تغییرات سرمایه

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

روند سودآوری شرکت (میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

سود خالص 94 مربوط به آخرین پیش بینی شرکت می باشد. همچنین، طبق پیش بینی مذکور شرکت 50 درصد از سود خالص را بعنوان سود تقسیمی سال جاری در نظر گرفته است.

بررسی وضعیت تولید شرکت فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بودجه جدید خود بر اساس عملکرد 6 ماهه میزان 5.798 هزار تن تولید انواع ورق گرم، سرد و پوشش دار را برای سال مالی جاری پیش بینی نموده که نسبت به گزارش قبلی تغییر محسوسی نداشته است؛ همچنین شرکت در 6 ماهه ابتدای امسال توانست حدود 50 درصد از این پیش بینی را پوشش دهد. پیشبینی تولید انواع ورق های گرم در بودجه جدید، به میزان 4.056 هزار تن حدود 70 درصد تولیدات شرکت را شامل میشود.. در تحلیل بنیادی فولاد ، گفتنی است، ظرفیت تولید شرکت با اجرای طرح های توسعه همراه با تولیدات ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته (سبا) که در سال 1385 به خطوط شرکت فولاد مبارکه ملحق شد، به 4.8 میلیون تن رسید و شرکت پیش بینی کرده بود که با اجرای طرحهای توسعه مرحله دوم در زیر سقف موجود ناحیه فولادسازی و ناحیه فولادسازی و نوردپیوسته (سبا) و شرکت فولاد هرمزگان جنوب و توافق روی طرح گندله سازی سنگان بر اساس برنامه پنج ساله  1390 – 1394  تولیدات شرکت در سال 94 به 8.1 میلیون تن برسد.

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

مبارکه اصفهان در گزارش جدید خود فروش 5.633 هزار تن از محصولات تولیدی خود را برای امسال پیش بینی نموده که تقریبا معادل کل تولیدات شرکت می باشد. همچنین، از این میزان طبق برنامه 28 درصد بعنوان فروش صادراتی شرکت در نظر گرفته شده که محصولات گرم شرکت با حدود 90 درصد بیشترین سهم را در صادرات شرکت به خود اختصاص داده است.
گفتنی است، بازارجهانی فولاد طی سال 1393 با توجه به کاهش رکود درسطح اروپا وهمچنین افزایش نرخ یورو و کاهش تنش های سیاسی واقتصادی درکشورهای خاورمیانه ازشرایط بهتری نسبت به سالهای قبل برخوردار و رشد تقاضا دراین بازارها مشهود بود لیکن وجود محدودیتهای بین المللی درزمینه سیاستها و سیستمهای مالی و بانکی وهمچنین حمل ونقل وکشتیرانی همچنان بعنوان یک عامل محدودکننده برای فولادمبارکه به حساب میآید. با اینحال، علیرغم محدودیت های یاد شده مقدار صادرات محصولات شرکت با رشد 45 درصدی در سال 93 همراه بود و در این سال 25 درصد از محصولات تولیدی شرکت در بازار خارجی به فروش رفت.
فروش شرکت در آخرین بودجه ارائه شده برای سال مالی جاری مبلغ 86.461 میلیارد ریال پیش بینی شده که فولاد مبارکه در 6 ماهه ابتدای سال توانست 50 درصد از این مبلغ را محقق سازد. این مبلغ نسبت به بودجه قبلی شرکت تغییر محسوسی نداشته اما نسبت به اولین پیش بینی شرکت با حدود 20 درصد کاهش همراه است که کاهش نرخ فروش محصولات دلیل عمده این افت می باشد.

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

بررسی وضعیت بهای تمام شده فولاد

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

بهای تمام شده شرکت در گزارش جدید مبلغ 61.955 میلیارد ریال پیش بینی شده که حدود 70 درصد از مبلغ فروش را شامل می شود. مواد مستقیم مصرفی و سربار تولید به ترتیب بیشترین سهم را در بهای تمام شده شرکت دارند.
سنگ آهن و گندله مواد اولیه اصلی شرکت محسوب می شوند. حدود 45 درصد از مواد اولیه مصرفی شرکت سنگ آهن است که از معادن مختلفی همچون چادرملو، گل گهر، سیرجان، چغارت، جلال آباد و سنگان تامین می شود. گندله نیز سهم 30 درصدی در مواد مصرفی شرکت را دارد؛ علیرغم تولید این ماده اولیه در شرکت بخشی از آن نیز از بازار داخلی و خارجی تامین می شود. عمده خرید داخلی گندله از دو شرکت چادرملو و گل گهر انجام می شود و تامین کننده خارجی آن نیز کشور بحرین می باشد. بخش سربار تولید نیز سهم 36 درصدی را در بهای تمام شده دارا میباشد که عمدتا هزینه انرژی را شامل می شود.
نکته قابل توجه در خصوص خرید مواد اولیه این است که نرخ خرید گندله طبق نامه مورخ 94/4/11 وزارت صنعت، معدن و تجارت معادل 20 % قیمت شمشفولاد خوزستان در صورت سود و زیان پیش بینی شده سال 94 منظور شده است  (3%کاهش نسبت به سال  93) همچنین برای سنگ آهن به تبعیت از نرخ گندله و بنا به تصمیم مدیریت شرکت، نرخ خرید با 2% کاهش نسبت به ضرایب شمش فولاد خوزستان در سال مالی قبل در صورت سود و زیان سال 94 در تحلیل بنیادی فولاد پیش بینی شده است.

برآورد سود سهم سال مالی 94

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

مفروضاتی که در برآورد سود هر سهم فولاد مبارکه در تحلیل بنیادی فولاد در نظر گرفته شده، به شرح ذیل است:

  • مقدار تولید و فروش مطابق با مقدار پیشبینی شده در بودجه بر اساس عملکرد 6 ماهه
  • نرخ های فروش 6 ماهه اول مطابق نرخ فروش واقعی؛ در نرخ های 6 ماهه دوم نیز )با توجه به اینکه در بودجه شرکت میانگین 12 % کاهش نسبت به شش ماهه اول سال پیش بینی شده( مطابق بودجه در نظر گرفته شده است.
  • مقدار مواد اولیه مصرفی معادل آخرین بودجه شرکت پیشبینی شده است.
  • در خصوص نرخ خرید ماده اولیه سنگ آهن همان ضرایب پیش بینی شده در معادن تامین کننده این ماده در نظر گرفته شده و تعدیلات لازم در پیش بینی کل سال مالی 94 اعمال شده است.
  • سایر آیتم های صورت سود و زیان مطابق بودجه بر اساس عملکرد 6 ماهه در نظر گرفته شده است.

نظر گرفتن مفروضات فوق و با این فرضکه شرکت بتواند تا پایان سال مالی جاری مقدار فروش پیش بینی شده را کاملا پوشش دهد:
انتظار می ورد سود هر سهم شرکت از 137 ریال پیش بینی شرکت به 110 ریال کاهش یابد.
گفتنی است ، با این فرض که علیرغم نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نرخ خرید گندله از 20 درصد قیمت شمش فولاد خوزستان به 23درصد افزایش یابد، EPS اعلامی شرکت به 102 ریال کاهش خواهد یافت.

در پایان توصیه می شود، تحلیل زیر نیز مطالعه گردد:

تحلیل بنیادی فخوز | فولاد خوزستان

منبع : شرکت کارکزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن