تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

323
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهانReviewed by سایت تحلیلها on Apr 19Rating: 5.0تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهانتحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل بنیادی فولاد

شرکت فولاد مبارکه اصفهان در یک نگاه

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

شرح مختصری از شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت فولاد مبارکه اصفهان (سهامی عام) که اکنون یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی جمهوری اسلامی ایران است در زمینی به مساحت 35 کیلومتر مربع در نزدیکی شهرستان مبارکه و در 75 کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده ا ست ، این شرکت در سال 1369 به صورت شرکت سهامی خاص به ثبت رسید و در سال 1383 به سهامی عام تبدیل شد و در اسفند ماه 1385 در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد . محصولات این شرکت از سال 1371 وارد بازار گردید.
شرکت فولاد مبارکه از شرکت های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق های فولادی فعالیت می نماید. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز، بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله های انتقال سیالات، صنایع بسته بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می نماید. شرکت فولاد مبارکه دارای هفت مجتمع صنعتی در اقصی نقاط کشور
بوده و بیش از بیست هزار نفر در بخش های مختلف این شرکت به کار اشتغال دارند.در ادامه به تحلیل بنیادی فولاد می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق مفاد ماده 2 اساسنامه بشرح زیر می باشد :
الف . بهره برداری از کارخانه فولادسازی مجتمع فولاد مبارکه واقع در 53 کیلومتری شهر اصفهان .
ب . انجام هر گونه فعالیت تولیدی، معاملاتی و بازرگانی اعم از داخلی و خارجی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم با موضوع شرکت مرتبط باشد .
ج . مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکتها از طریق تأسیس یا تعهد سهام شرکتهای جدید یا خرید یا تعهد سهام شرکتهای موجود .
د . تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی و فنی و تحقیقاتی و انجام کارهای تحقیقاتی و تبلیغاتی در رابطه با موضوع شرکت .
ه . کمک و مساعدت به مؤسسات فرهنگی، آموزشی و ورزشی .
و . انجام سایر اموری که به نحوی از انحاء به پیشبرد اهداف شرکت کمک کند

شرکتهای زیر مجموعه

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

سرمایه و ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

جایگاه شرکت فولاد مبارکه اصفهان در صنعت

شرکت محصولات خود را هم در بازار های جهانی و هم در بازار داخل به فروش می رساند.شرکت در حدود 35 درصد بازار داخل را در اختیار دارد. مشتریان حوزه صادرات در دو بخش واسطه های تجاری و مصرف کنندگان نهایی طبقه بندی شده و محصولات از کانال های یاد شده قابل عرضه خواهند بود. صادرات فولاد مبارکه عمدتاً به بازارهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی، خاورمیانه، خاوردور و آفریقا انجام شده و بیش از 65 درصد از محصولات به بازار اروپا صادر شده است.ضمن اینکه در سال 94 برای اولین بار موفق به حضور در بازارهای جدید کشورهایی مراکش ، الجزایر ، لهستان و ترکمنستان شده است.نکته جالب توجه در مورد صادرات شرکت این مورد است که علی رغم تحریم ها، از سال 90 تا کنون میزان صادرات شرکت روبه رشد بوده است . شرکت فولاد مبارکه به همراه زیر مجموعه های خود که شامل شرکتهای فولاد سبا و فولاد هرمزگان می باشد اسلب را به عنوان فولاد خام تولید می نماید که تولیدات این شرکت به همراه زیر مجموعه هایش در حدود 50 درصد از تولیدات فولاد خام کشور محسوب می گردد. شرکت فولاد مبارکه هم در تولید فولاد خام و هم در تولید محصولات فولادی رتبه اول کشور را داراست.

براساس گزارش مدیریت توسعه و راهبری سیستمهای سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ، عملکرد شرکتهای فعال در زمینه محصولات فولادی تا پایان بهمن ماه سال 1394 به شرح ذیل می باشد ( ارقام به تن) :

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

اطلاعات تولید

  • ظرفیت تولید اسمی و عملی

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

  • طرح توسعه

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

پیش بینی های شرکت در مورد طرح های توسعه :
طرح توسعه فولاد سبا در اواخر سال 1395 به بهره برداری آزمایشی می رسد لذا پیش بینی می شود در سال 1395 تاثیر با اهمیتی بر میزان تولید نداشته باشد . طرح توسعه زیر سقف 7.2 میلیون تن و احداث ماشین ریخته گری پنجم تا پایان سال 1395 به بهره برداری آزمایشی می رسد لذا پیش بینی می شود در سال 1395 تاثیر با اهمیتی بر میزان تولید نداشته باشد . طرح های سنگان شامل 2 طرح فرآوری کنسانتره از سنگ آهن و گندله سازی می باشد که در پایان سال 1394 به ترتیب 80 در صد و 22 درصد پیشرفت فیزیکی دارند،پیش بینی می شود طرح گندله سازی در بهمن ماه سال 1395 به بهره برداری برسد.و همزمان طرح های مذکور به شرکت فولاد سنگان منتقل گردد که میزان گندله پس از بهره برداری از طرح گندله سازی ، توسط شرکت فولاد سنگان به میزان 600،000 تن پیش بینی و در صورت سود و زیان تلفیقی منظور شده است.

فرایند تولید

پیش بینی شرکت از تولیدات سال مالی منتهی به 30/12/1395:

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

اطلاعات فروش

  • مقدار فروش

بعد از برآورد تولید برای برآورد مقدار فروش از نسبت فروش به تولید 9 ماهه سال 94 استفاده شده است.

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

  • مبلغ فروش

در برآورد نرخ فروش داخلی محصولات گرم و سرد در تحلیل بنیادی فولاد، آخرین معاملات انجام شده در بورس کالا در نظر گرفته شده است و نرخ فروش داخلی محصولات پوشش دار همانند سه ماهه سوم سال 94 برآورد گردیده است.سایر محصولات همانند بودجه در نظر گرفته شده است. نرخ فروش صادراتی محصولات با توجه به متوسط نرخ آخرین پیش بینی سال 1394 و با نرخ دلار 34500 ریال برآورد گردیده است.

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

بهای تمام شده

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

مهمترین بخش بهای تمام شده مواد مستقیم مصرفی و سربار تولید می باشند که هر کدام با توجه به بودجه شرکت به ترتیب در حدود 46 و 44 درصد کل بهای تمام شده را شامل می شوند .

ساختار مالی

  • ترازنامه

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

ترازنامه فوق آخرین ترازنامه ارائه شده توسط شرکت است که مربوط به 9 ماهه سال 1394 می باشد که البته هنوز حسابرس در مورد آن نظری ارائه نکرده است . همانطور که در ترازنامه ارائه شده در تحلیل بنیادی فولاد می بینید سرمایه شرکت مبلغ 50،000000 میلیون ریال عنوان شده است که نشان دهنده این موضوع است که افزایش سرمایه انجام شده توسط شرکت در سال 94 تا تاریخ تنظیم این ترازنامه در دفاتر ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده است. با توجه به تراز نامه فوق دارایی های جاری شرکت در حدود 54 درصد از کل دارایی های شرکت را شامل می شوند و بدهی های جاری در حدود 60 درصد از کل دارایی ها را شامل می شود که بعد از احتساب افزایش سرمایه صورت گرفته این نسبت به 53 درصد کاهش می یابد.لازم به یادآوری است که افزایش سرمایه مذکور از محل مطالبات و آورده نقدی و همچنین از محل سود انباشته می باشد. نکته قابل توجه در ترازنامه فوق افزایش 95 درصدی وجوه نقد، افزایش 1000 درصدی سفارشات و همچنین افزایش 232 درصدی حسابهای پرداختنی ، کاهش چشمگیر پیش دریافتها و کاهش 79 درصدی ذخیره مالیات،افزایش 48 درصدی تسهیلات بلند مدت است .

  • نسبت های مالی

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

عملکرد مالی

  • صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

DPS و EPS

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

شرکت در آخرین پیش بینی خود از عملکرد مالی در سال 94 ، سود هر سهم را با توجه به سرمایه 75،000،000 میلیون ریالی، 126 ریال اعلام کرده است.

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

برآورد ارزش شرکت

برای برآورد ارزش هر سهم فولاد مبارکه از رابطه زیر استفاده شده است:

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی فولاد

با توجه به توضیحات ارائه شده در بخشهای قبل،انتظار می رود صنعت فولاد در جهان با مازاد عرضه نسبت به تقاضا مواجه شود ، موردی که هم اکنون نیز در این صنعت وجود دارد و با افزایش ظرفیت تولیدی که کشورهای فعال در صنعت فولاد در برنامه خود دارند این مازاد عرضه افزایش خواهد یافت هرچند که در سال های آتی و با بهبود وضعیت
اقتصاد جهانی به خصوص چین تقاضا برای محصولات فولادی افزایش می یابد اما همچنان افزایش عرضه بیشتر از افزایش تقاضا خواهد بود. مازاد عرضه محصولات فولادی منجر گردیده که قیمت محصولات فولادی در سال گذشته کاهش چشمگیری داشته باشد و شرکت های فولادی از این بابت با مشکل روبه رو گردند.هرچند که در سال جاری
انتظار افزایش قیمت محصولات فولادی می رود. در مورد وضعیت داخلی صنعت فولاد نیز باید گفت که با افزایش تعرفه واردات محصولات فولادی و همچنین امید به رونق اقتصادی در کشور انتظار می رود وضعیت فولاد کشور نسبت به دو سال اخیر بهبود یابد و تقاضا برای فولاد افزایش یابد . شرکت فولاد مبارکه دارای رتبه یک کشور در تولید محصولات فولادی است و در سال گذشته نیز توانسته صادرات خود را افزایش دهد و به بازار های جدید وارد شود. مهم ترین بازار فروش صادراتی شرکت فولاد مبارکه کشور های اروپایی و منطقه خاورمیانه می باشند که با بهبود وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی و همچنین برداشته شده تحریم های بین الملی، افزایش فروش صادراتی شرکت دور از انتظار نباشد. با توجه به بررسی کارشناسی، ارزش هر سهم شرکت فولاد برابر با 1305 ریال برآورد می گردد. قیمت سهم در بازار سرمایه با توجه به انتظارات بیان شده از صنعت فولاد نظیر انتظارافزایش قیمت محصولات فولادی نسبت به سال گذشته ، حمایت دولت از تولید داخلی با بالا بردن تعرفه واردات و همچنین بر طرف شده موانع تحریم ،می تواند بیشتر از قیمت برآرود شده گردد و به اصطلاح بازار P/E بالاتری به سهم دهد.

منبع: شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن