تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

180
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهانReviewed by سایت تحلیلها on Feb 26Rating: 5.0تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهانتحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان

تحلیل شرکت فولاد مبارکه اصفهان

نگاهی به صنعت فولاد در جهان

فولاد سنگ بنا و کلید حرکت اقتصاد جهان می باشد. صنعت فولاد به طور مستقیم بیشتر از ٢ میلیون نفر  اشتغال زایی در سراسر جهان دارد؛ به علاوه ٢ میلیون نفر به صورت پیمانکاری و ۴ میلیون نفر نیز به صورت پشتیبان در این صنعت مشغول به کار می باشند. در نمودار زیر روند تولید جهانی فولاد در طی سال های گذشته نشان داده شده است(ارقام به میلیون تن)

صنعت تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

به نقل از انجمن جهانی فولاد (World Steel Association) ، در سال های 2008 و 2009 تولید فولاد نسبت به سال های قبل از آن کاهش یافت و به 1.343 و 1.238 میلیون تن رسید که این موضوع در نتیجه ی رکود اقتصادی جهان رخ داده بود اما در سال 2010 دوباره رشد خود را آغاز کرد. بزرگترین کشور تولیدکننده ، کشور چین بوده که سهمی معادل  48.5 % تولید فولاد جهان در سال 2013 را به خود اختصاص داده است. در سال 2014 نیز رشد تولید فولاد در جهان ادامه پیدا کرده و به میزان 1.665 میلیون تن رسیده است.

در جدول زیر رتبه کشورهای تولید کننده فولاد از سال ٢٠٠٧ تا سال ٢٠١۴ آمده است.

رتبه تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

همانطور که مشخص می باشد در سال ٢٠١٣ و ٢٠١۴ ؛ چین ، ژاپن ، آمریکا ، هند و روسیه در صدر تولید کنندگان این محصول قرار دارند و در مجموع ٧٠ درصد تولید فولاد جهان را در اختیار دارند. ایران هم در رده ١۶ جهان قرار گرفته است.

ظرفیت جهانی تولید فولاد

ظرفیت جهانی فولاد، میزان مصرف فولاد خام  و فولاد نهایی در نمودار زیر آمده است:

تقاضا تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

ظرفیت جهانی تولید فولاد در سال ٢٠١۴ تا حدود ٢.٢٠٠ میلیون تن بوده است؛ درحالیکه مصرف آن در نزدیکی های ١.۶٠٠ میلیون تن قرار داشته و شکاف موجود بین این دو که در سال های اخیر تا ۵۵٠ میلیون تن رسیده ؛ در نمودار بالا نشان داده شده است:(منبع:سازمان همکاری اقتصادی و توسعه OECD مارس ٢٠١۴ )

جهانی تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

بر اساس گزارش انجمن جهانی فولاد میزان استفاده از ظرفیت تولید فولاد در ۶۶ کشور گزارش دهنده در ماه جولای ٢٠١۵ معادل ۶٨.۴ درصد بوده که نسبت به جولای ٢٠١۴ معادل ۶ درصد پایین تر می باشد.

روند تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

روند نرخ رشد سالانه تولید فولاد در جهان

در نمودار زیر روند رشد سالانه تولید فولاد از سال ١٩٧٠ تا ٢٠١٣ به صورت دوره های پنج ساله نشان داده شده است. بیشترین رشد  نیز مربوط به سال های ٢٠٠٠ تا ٢٠٠۵ با نرخ رشد ۶.٢ % می باشد.(منبع: انجمن جهانی فولاد )

روند رشد تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

برترین صادرکنندگان فولاد در جهان

بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد، کشور چین با صادرات٩٢.٩ میلیون تن انواع محصولات تولیدی در سال ٢٠١۴ ، با رشد ۵١ درصدی صادرات نسبت به سال قبل همچنان بزرگترین صادر کننده صنعت فولاد به شمار می رود. پس از چین کشور ژاپن با ۴١.٣ میلیون تن دومین صادر کننده بزرگ صنعت محسوب می شود. در جدول زیر برترین صادرکنندگان فولاد در سال های ٢٠١٣ و ٢٠١۴ نشان داده شده است.

صدر تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

برترین وارد کنندگان فولاد

بر اساس آمار انجمن جهانی فولاد، کشور آمریکا با واردات ۴١.۴ میلیون تن انواع محصولات تولیدی در سال ٢٠١۴ با رشد ٣٧ درصدی واردات نسبت به سال قبل بزرگترین وارد کننده صنعت به شمار می رود. پس از امریکا کشور آلمان با ٢۴.٣ میلیون تن دومین وارد کننده بزرگ صنعت محسوب می شود. در جدول زیر برترین واردکنندگان فولاد در سال های ٢٠١٣ و ٢٠١۴ نشان داده شده است.

وارد تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

شرکت های تولید کننده فولاد در جهان

شرکت ایمیدرو ایران در سال ٢٠١۴ با ١۴.۴٢٠ میلیون تن فولاد در رده ٢۶ شرکت های تولیدی فولاد جهان قرار دارد. البته در سال ٢٠١٣ هم با ١۴.٢٩٢ میلیون تن در رده ٢۵ جهان قرار داشته

تولید تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

مصرف سرانه فولاد نهایی در جهان

در جدول زیر مصرف سرانه فولاد نهایی در مناطق مختلف جهان طی سال های ٢٠١٢ تا ٢٠١۴ نمایش داده شده است : (ارقام به کیلوگرم) بیشترین مصرف سرانه متعلق به کره جنوبی و پس از آن تایوان، جمهوری چک و ژاپن می باشد.

مصرف تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

مصرف سرانه تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

در سال ٢٠١۴ بیشترین سرانه مصرف مربوط به کشور کره جنوبی با مصرف ١،١١٨ کیلوگرم فولاد به ازای هر فرد می باشد. کشورهای تایوان و جمهوری چک به ترتیب با مصرف ٨٣٧ و ۵٨٢ کیلوگرم فولاد در رده های بعدی قرار دارند. سرانه مصرف فولاد ایران در سال ٢٠١۴ در حدود ٢٢٠ کیلوگرم بوده است.

نگاهی به فولاد چین به عنوان بزرگترین تولید کننده و مصرف کننده فولاد جهان

چین بیش از ۵٠ درصد این کالای استراتژیک دنیا را در اختیار دارد و بر همین اساس بازار فولاد و مواد اولیه آن که شامل سنگ‌آهن و زغال‌سنگ می باشد و همچنین توسعه فولاد در هر نقطه از جهان تحت تاثیر سیاست‌ها و برنامه های این کشور است. چرا که رفتار چین خصوصا در بازار سنگ‌آهن، پیش‌بینی‌ها را می‌تواند تغییر دهد و با ایجاد نوسانات جدید در بازار، آهنگ رشد را متغیر کند.

واردات سنگ‌آهن چین در سال ٢٠١۴، حدود ٩٣۴ میلیون تن بوده که این رقم ١٣.٩ درصد نسبت به سال ٢٠١٣، افزایش داشته ‌است. لی شین‌چوانگ، رییس اتحادیه آهن و فولاد چین (CISA)، اعلام کرده است که میزان تقاضا برای فولاد در چین که حدود نیمی از مصرف جهان را در اختیار دارد، طی سال‌های آتی رفته‌رفته کاهش می‌یابد.

دولت چین در حال تهیه پیش نویس سیاست هایی برای کاهش ظرفیت مازاد فولادسازی هاست که در مقطع کنونی تقریبا به بیش از ٣٠٠ میلیون تن در سال می رسد و احتمالا تلاش هایی از جمله ادغام و خرید در این صنعت را شامل خواهد شد تا از این وضعیت رهایی یابد. قیمت های فولاد در سال ٢٠١۴؛ حدود ٢٨ درصد کاهش داشته که دلایل آن ظرفیت مازاد و رکود اقتصادی است. مصرف فولاد چین نیز که بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده فولاد در جهان است، برای نخستین بار در طی سه دهه در سال ٢٠١۴ کاهش یافت.پکن درنظر داشته که حداقل ۶٠ درصد ظرفیت فولادسازی هایش در سرتاسر کشور را تا پایان سال جاری تحت کنترل ١٠ فولادسازی بزرگ درآورد اما از سال ٢٠١٣ تاکنون هیچ گونه دستورالعملی برای این برنامه تدوین نشده است. تقاضای ضعیف فولاد در بازار داخلی چین باعث افزایش شدید عرضه به سطح بحرانی شده و تحلیلگران هشدار می دهند که قیمت های محصولات فولادی همچنان کاهش پیدا خواهد کرد. تا زمانی که ادغام و یکپارچگی در صنعت فولاد جهانی اتفاق نیافتد قیمت های فولاد در ظرف ۵ سال آینده همچنان پایین باقی خواهد ماند. حداقل کاری که فولادسازان چینی می توانند برای گریز از بحران افزایش عرضه انجام دهند، افزایش صادرات خواهد بود که البته بسیاری از کشورها تعرفه های ضد دامپینگ بر روی انواع محصولات فولادی چین اعمال کرده اند.

تراز تجاری چین در فولاد در نموراد زیر آمده است:

تراز تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

همانطور که ملاحظه می گردد، صادرات چین از سال٢٠٠٩ به بعد از حدود ٢٠ میلیون تن به ٩٠ میلیون تن در سال ٢٠١۴ افزایش یافته است که کاهش تقاضای بازار داخلی به دلیل کند شدن رشد اقتصادی این کشور مهمترین عامل افزایش  صادرات می باشد.

آینده صنعت فولاد

در شرایطی که انتظار می رود بازار جهانی فولاد در دوره پیش بینی تا سال ٢٠١٨ هم چنان با مازاد فولاد مواجه باشد، با توجه به اتخاذ رویه ای منطقی در تولید، این میزان مازاد در آینده کاهش خواهد یافت و کاهش مازاد فولاد نیز منجر به بالاتر رفتن قیمت جهانی فولاد از سال ٢٠١۶ به بعد می شود.

پیش بینی می شود مازاد فولاد در جهان از حدود ٩٩ میلیون تن در سال ٢٠١٣ به ۵٩ میلیون تن در سال ٢٠١٨ کاهش یابد. البته نسبت ذخایر آماده به مصرف در جهان از ٣٢ درصد در سال ٢٠١٣ به ۵٩ درصد در سال ٢٠١٨ افزایش خواهد یافت.

با توجه به اینکه قیمت های جهانی باعث افت تولید می شود و دولت چین نیز به تدریج سیاست یکپارچه سازی را برای بخش فولاد اجرا خواهد کرد، میزان رشد تولید فولاد در دوره پیش بینی تا سال ٢٠١٨ کاهش خواهد یافت.لذا پیش بینی می شود تولید جهانی فولاد تا ٢٠١٨ به طور متوسط در مقایسه با قبل ٢.٣ درصد افزایش یابد، حال آن که میانگین رشد تولید جهانی فولاد در حد فاصل ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ معادل ٨ درصد بوده است که دلیل کند شدن این آهنگ تولید، کشور چین می باشد.

رشد تولید فولاد در خارج از چین نیز با محدودیت همراه خواهد بود. پیش بینی می شود میانگین رشد تولید در ژاپن به عنوان دومین تولید کننده فولاد در جهان، طی سال های ٢٠١۴ تا ٢٠١٨ معادل ٠.٩ درصد باشد در حالی که این شاخص در سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ از رشد ۶.۶ برخوردار بوده است. به همین ترتیب پیش بینی می شود بخش تولید فولاد ایالات متحده آمریکا در سال های ٢٠١۴ تا ٢٠١٨ به میزان ٠.٨ درصد رشد کند که پایین تر از میانگین رشد تولید ١١.۶ درصدی طی سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ می باشد.

میانگین رشد مصرف جهانی فولاد در سال های آتی از آهنگی کند برخوردار خواهد شد که این مساله باعث افزایش نسبت ذخایر آماده به مصرف می شود. اگرچه روند بهبود سطح مصرف در کشورهای توسعه یافته ادامه خواهد یافت، اما رشد کندتر تقاضا در بازارهای نوظهور که چین سرآمد آن ها به شمار می رود، افزایش مصرف در کشورهای توسعه یافته را تعدیل خواهد کرد. میانگین رشد مصرف فولاد چین در مقایسه با میانگین رشد ۶.٢ درصدی در حد فاصل سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ ، بین سال های ٢٠١۴ تا ٢٠١٨ معادل ٢.٩ درصد پیش بینی شده است.

میانگین مصرف فولاد در ژاپن در سال های ٢٠١۴ تا ٢٠١٨ معادل ١.٣ درصد پیش بینی شده است، درصورتی که میانگین مصرف بین سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ برابر ۶.١ درصد بوده است. هند از بالاترین نرخ رشد مصرف فولاد طی سال های آتی برخوردار خواهد بود و پیش بینی می شود میانگین رشد مصرف فولاد در این کشور در سال های ٢٠١۴ تا ٢٠١٨ معادل ٧ درصد باشد ، حال آن که این میزان بین سال های ٢٠١٠ تا ٢٠١٣ معادل ۵.۵ درصد بود.

واحد اطلاعات اقتصادی (EIU) پیش بینی از قیمت فولاد در فوریه ٢٠١۵ منتشر کرده است و در آن نرخ فولاد را برای سال های ٢٠١۵ تا ٢٠١٩ پیش بینی کرده است.(ارقام دلار بر تن)

همانطور که مشخص می باشد برای قیمت فولاد، روند صعودی برآورد کرده است به این صورت که در سال ٢٠١۵ این رشد کم و در سال های آتی بیشتر خواهد شد.

پیش بینی تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

چشم انداز رقابتی ایران در منطقه

سطح نسبتا پایین تولید سرانه فولاد در ایران نشان از وجود پتانسیل بالایی در تولید دارد. ایران در منطقه خلیج فارس، تنها کشور دارنده منابع طبیعی است که می تواند با تکیه بر آن ها در زمینه تولید فولاد خودکفا شود و در منطقه خاورمیانه نیز تنها کشوری است که با تخمین ۴.۵ میلیارد تن از ذخایر سنگ آهن در پنج معدن اصلی، وابستگی بسیار زیادی به واردات سنگ آهن ندارد. ایران دارنده ذخایر عظیم ذغال سنگ است که در صنعت فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و هم چنین دارنده سومین ذخایر گاز بعد از روسیه و قطر است که منبع انرژی مهمی در تولید برق است.

خطرات دامپینگ فولاد چین و روسیه و افزایش تعرفه واردات

سال گذشته در بازارهای جهانی فولاد نیز قیمت‌ها سیری کاهنده را در پیش گرفته بودند. در واقع همزمان با ضعف تقاضای داخل و تداوم رکود در بازار مصرفی کشور، در بازارهای جهانی نیز شاهد روند نزولی قیمت انواع فولاد متاثر از اضافه عرضه این محصول به‌خصوص در چین (بزرگ‌ترین‌ تولیدکننده فولاد خام جهان) و کاهش همزمان قیمت سنگ‌آهن و نفت به‌عنوان دو ماده اولیه تولید فولاد بودیم. قیمت سنگ‌آهن که ابتدای سال ٢٠١۴ حدود ١١٠ دلار در هر تن بود، در اثر تولید و استخراج بیش از نیاز بازار مصرف (مازاد عرضه) و از طرفی کاهش حجم تولید فولاد چین روندی نزولی را در پیش گرفت به‌طوری که تا محدوده قیمت‌های پایین‌تر از ۵٠ دلار در هر تن سی‌اف‌آر چین کاهش یافت. بهای نفت نیز در چند ماه گذشته سقوط آزاد قابل‌ملاحظه‌ای را تجربه کرده است.

تاثیر این دو عامل (کاهش قیمت مواد اولیه و هزینه‌های حمل و نقل) در کنار مازاد عرضه فولاد در چین و سقوط بی‌سابقه ارزش روبل در روسیه (به‌عنوان کشورهای بزرگ تولیدکننده و صادرکننده فولاد)، بازارهای جهانی را بستر مناسبی برای سیل واردات ارزان‌قیمت فولاد از جانب این کشورها و خطرات ناشی از دامپینگ فولاد ساخت که البته ایران نیز از این مساله مصون نبود.‌ پیرو همین مساله بسیاری از کشورها اقدام به وضع یا افزایش تعرفه واردات فولاد به منظور کمک به صنایع داخلی خود کردند که کشورمان نیز پس از ماه‌ها رایزنی و مکاتبات گسترده انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با وزارت صنعت، سرانجام اواخر سال قبل این وزارتخانه اقدام به افزایش حقوق گمرکی واردات فولاد از ۴ درصد قبلی به ارقامی بین ١٠ تا ٢٠ درصد بسته به محصول مورد نظر کرد. آمار مربوط به واردات محصولات فولادی نشان می‌دهد که رکود تقاضای داخل برای مقاطع طویل (مانند تیرآهن و میلگرد) و اتخاذ برخی اقدامات حمایتی وزارت صنعت از قبیل عدم تخصیص ارز مبادلاتی به واردات فولاد و افزایش حقوق گمرکی منجر به کاهش قابل ملاحظه میزان واردات فولاد طی این مدت شده است. قابل ذکر است که کشور امریکا برای مقابله با دامپینگ چین، تعرفه واردات فولاد از این کشور را تا ٢۵۶ درصد افزایش داده است.

قیمت جهانی محصولات فولاد مبارکه در بازارهای جهانی

قیمت جهانی ورق گرم ایران

قیمت صادراتی ورق گرم ایران که از محصولات عمده شرکت می باشد در نمودار زیر آمده است(ارقام:دلار به تن)

ورق تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

قیمت جهانی ورق سرد ایران

قیمت صادراتی ورق سرد ایران که از محصولات شرکت می باشد در نمودار زیر آمده است(ارقام به دلار به تن)

سرد تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

قیمت جهانی ورق گالوانیزه ایران

قیمت صادراتی ورق گالوانیزه ایران که از محصولات شرکت می باشد در نمودار زیر آمده است(ارقام به دلار به تن)

گالوانیزه تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

شرکت های تولیدکننده فولاد در ایران

در جدول زیر شرکت های تولید کننده فولاد خام در ایران در سال ٩٣ درمقایسه با یکدیگر آورده شده است :

تولید کننده تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

وضعیت رقابتی شرکت در بازار داخلی

سهم فروش محصولات مختلف شرکت از کل بازار داخلی و صادرات به شرح زیر است

بازار داخلی تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

نگاهی به روند اجرای طرح های فولادی

برآوردی نیز از طرح های منتخب فولادی انجام شده است که در جدول زیر نشان داده شده است :

روند اجرا تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

مجموع این سرمایه گذاری ها بالغ بر ١٢.٢٣٢ میلیون یورو می باشد.معادل ٣ درصد هزینه سرمایه گذاری طرح ها شامل زمین، محوطه سازی، ساختمان های جنبی و … می باشد. گفتنی است که معادل ۴٧ درصد از منابع مالی مبلغ سرمایه گذاری فوق تامین اعتبار شده است.

طرح های هفت گانه فولاد کشور

طرح های هفت گانه فولادی شامل فولاد شادگان (خوزستان)، سفید دشت(چهارمحال و بختیاری)، میانه (آذربایجان شرقی)، نی ریز(فارس)، قائنات(خراسان جنوبی) ، بافت (کرمان) و سبزوار(خراسان رضوی) است.

طرح های یاد شده از سال ١٣٨۵ به اجرا گذاشته شد اما به دلیل مشکلات مالی متوقف شده بود. از این میان چهار طرح ظرف سه سال آینده به بهره برداری می رسد با بهره برداری از این هفت طرح ۶ میلیون تن به ظرفیت فولاد کشور افزوده می شود. در مهرماه سال گذشته رئیس هیئت عامل ایمیدرو از گشایش اعتبار برای تمامی ٧ طرح فولادی خبر داد.با تلاش و رایزنی های انجام شده مقرر شد تا فاینانس طرح های فولادی از سوی چینی ها انجام شود تا در چند سال آینده شاهد راه اندازی و آغاز تولید در این کارخانه ها باشیم.این گشایش اعتبار انجام شده درحالی که فولادی ها و فعالان این صنعت معتقدند فاینانس چینی ها گران بوده و کیفیت تجهیزات مورد استفاده نیز بسیار پایین است.پول نفت فروخته شده ایران در بانک های چین و هند بلوکه شده و این درحالی است که آینده چندان روشنی برای آزادسازی این پول ها در کوتاه مدت وجود ندارد؛ از این رو از طرف چینی پیشنهاد شد تا از محل همین پول ها تسهیلاتی در قالب فاینانس دراختیار طرح های فولادی قرار گیرد.یکی از شرط های طرف چینی استفاده و خرید تجهیزات به طور صرف چینی بوده و این درحالی است که شرکت های چینی نرخ فروش محصولات خود را تا ۵٠ درصد بیشتر از نرخ واقعی اعلام کرده اند.از سوی دیگر تسهیلاتی که دراختیار فولادی ها قرار می گیرد از نرخ بهره بالایی برخوردار است به گونه ای که با احتساب سود بانکی، بیمه و … رقمی تا بیش از ١٠ درصد از مبلغ کلی تسهیلات را شامل می شود که هزینه احداث را بسیار افزایش می دهد. هرچند مطالعات درستی درباره جانمایی و احداث طرح های فولادی انجام نشده؛ اما آن زمان برای این طرح ها استفاده از فناوری لیدوکس درنظر گرفته شد که مربوط به ۴٠ سال قبل و متناسب با شرایط آن زمان بود.این درحالی است که در شرایط فعلی بکارگیری سیستم ریتک که به حالت تونل مشهور است از صرفه بیشتری برخوردار بوده ضمن آن که در این سیستم نه تنها استفاده از آب به عنوان معضل اصلی در صنایع فولادی حذف می شود بلکه قابلیت استفاده از گاز و زغال حرارتی نیز وجود دارد.طرح های فولادی پیشرفت چندانی نداشته اند ضمن آن که پیشرفت فیزیکی برخی درحد ١۵ تا ٢٠ درصد است.بنابراین درصورتی که تغییر روش تولید هزینه کنونی را به کمتر از نصف کاهش دهد ، زیان پیشرفت ١۵ درصدی نیز قابل توجیه است.

بررسی ها نشان می دهد که احداث کارخانه فولادی با تولید ٨٠٠ هزار تن با تجهیزات اروپایی هزینه ای درحدود ١٣٠ تا ١۵٠ میلیون یورو دارد این در حالی است که قراردادهای اخیر فاینانس و خرید تجهیزات با استاندارد چینی بابت هر واحد ٨٠٠ هزار تنی رقمی حدود ٢٨٠ میلیون یورو اعلام شده است. با توجه به ظرفیت ٨٠٠ هزار تنی در هر طرح فولادی، طرف چینی بابت ۴ طرح رقمی معادل ١ میلیارد و ١٢٠ میلیون یورو، هزینه روی دست ایران می گذارد و اگر قرار باشد تمام ٧ طرح فولادی را تکمیل کند معادل ١ میلیارد و ٩۶٠ میلیون یورو یعنی چیزی حدود ٢ میلیارد یورو به کشور تحمیل خواهد کرد.(منبع :نشریه صمت “صنعت ، معدن و تجارت”)

پیش بینی تولید فولاد در ایران

دولت ایران در حال نهایی کردن برنامه جامع فولاد خود مبتنی بر مسیری به سمت خودکفایی در تولید محصولات فولاد و افزایش صادرات می باشد.هدف این برنامه افزایش ظرفیت فولاد از ٢٠ میلیون تن در سال ٢٠١٢ به ۵۵ میلیون تن تا سال ٢٠٢۵ می باشد. خودکفایی ایران در تولید شمش در میان مدت به امنیت و پیشرفت مناسب سرمایه گذاری برای ١٠ تا ١٢ کارخانه فولاد در حال ساخت با ظرفیت کلی تولید بین ۴ تا ۵ میلیون تن در سال بستگی دارد که حداقل چهار مورد از این کارخانه ها توسط بخش خصوصی توسعه یافته است.

کاهش توان استفاده از ظرفیت واحدهای تولیدی به همراه بی ثباتی بالقوه بازار، به سودآوری صنعت فولاد ایران آسیب جدی زده است. علاوه بر این، به دلیل وجود برخی مشکلات در حوزه تکنولوژی که ناشی از کمبود سرمایه گذاری و نبود مهارت لازم در قیاس با تولیدکنندگان  عمده جهانی می باشد، صنعت داخلی توان پاسخگویی مناسب به نیازهای کشور را نخواهد داشت. البته پروژه هایی بین ایران و چین برای آینده مورد توافق و برنامه ریزی قرار گرفته اند که با اجرایی شدن آنها باعث بهبود پیش بینی ها در مورد تقویت رشد تولید فولاد در میان مدت خواهد شد. (منبع بیزینس مانیتور)

 جدول زیر روند تولید فولاد در ایران را نمایش می دهد: ( ارقام به هزار تن )

ایران تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

تاریخچه شرکت

شرکت فولاد مبارکه اصفهان که اکنون یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی جمهوری اسلامی ایران است در زمینی به مساحت ٣۵  کیلومتر مربع در نزدیکی شهر مبارکه و در ٧۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است.این شرکت در تاریخ ٢٨/١٢/١٣۶٩ تحت شماره ثبت ٧٨۴١ در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی اصفهان به ثبت رسیده است.هم چنین در تاریخ ٠٧/١٢/١٣٨۵ در فهرست شرکت های بورسی درج گردید.

اولین کوره قوس الکتریکی واحد فولادسازی این مجتمع در مهر ماه سال ١٣٧٠ راه اندازی شد و با ورود محصولات فولادی این شرکت به بازار و افزایش تدریجی تولید تا سقف ظرفیت اسمی ٢.۴ میلیون تن بخش عمده ای از نیاز کشور برطرف گردید.افزایش ظرفیت تولید حاصل از اجرای طرح های توسعه همراه با تولیدات ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته (سبا) که در سال ١٣٨۵ به خطوط تولید شرکت فولاد مبارکه ملحق شد ، موجب گردید تا ظرفیت اسمی شرکت به ۴.٨ میلیون تن برسد و قرار است با اجرای طرح های توسعه مرحله دوم در زیر سقف موجود ناحیه فولادسازی و ناحیه فولادسازی و نورد پیوسته (سیا) و شرکت فولاد هرمزگان جنوب و توافق روی طرح گندله سازی سنگان براساس برنامه پنج ساله (١٣٩٠-١٣٩۴ ) تولیدات شرکت در سال ١٣٩۴ به ٨.١ میلیون تن افزایش یابد.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت به شرح زیر می باشد :

الف ) بهره برداری از کارخانه فولاد سازی مجتمع فولاد مبارکه واقع در ٧۵ کیلومتری شهر اصفهان

ب ) انجام هرگونه فعالیت تولیدی ، معاملاتی و بازرگانی اعم از داخلی و خارجی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم با موضوع شرکت مرتبط باشد.

ج ) مشارکت و سرمایه گذاری در سایر شرکت ها از طریق تاسیس یا تعهد سهام شرکت های جدید یا خرید یا تعهد سهام شرکت های موجود.

د) تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی و فنی و تحقیقاتی و انجام کارهای تحقیقاتی و تبلیغاتی در رابطه با موضوع شرکت.

ه) کمک و مساعدت به موسسات فرهنگی ، آموزشی و ورزشی.

و ) اکتشاف ، استخراج و بهره برداری از معادن فلزی و غیرفلزی موردنیاز صنعت فولاد از جمله استخراج سنگ آهن ، دولومیت و تولید سنگ آهن دانه بندی ، کنستانتره و گندله از آن.

ز ) انجام سایر اموری که به نحوی از انحا به پیشبرد اهداف شرکت کمک کند.

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ١٠ میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به شرح جدول زیر به مبلغ ٧۵.٠٠٠ میلیارد ریال افزایش یافته است : (ارقام به میلیون ریال)

سهامداران تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

ترکیب سهامداران

ترکیب سهامداران شرکت در شش ماهه اول ٩۴ به صورت جدول زیر می باشد

ترکیب تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

محصولات شرکت و ظرفیت تولیدی

محصولات شرکت شامل محصولات سرد، محصولات گرم، محصولات پوشش دار و تختال می باشد که در جدول زیر ظرفیت اسمی شرکت در تولید این محصولات نشان داده شده است:

محصولات تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

همانطور که مشخص است شرکت ظرفیت تولید خود را در محصولات گرم و تختال در سال ٩۴ به ترتیب به میزان ٠.٩ % و ٣ % بالاتر برده است.

ترکیب فروش محصولات بر اساس مبلغ فروش

بخش عمده ای از مبلغ فروش شرکت در شش ماهه ٩۴ به محصولات گرم اختصاص دارد که در شش ماهه نزدیک به ۵٠ درصد از بودجه را پوشش داده است. مبلغ فروش محصولات گرم در بودجه ٩۴ با ١٨ درصد کاهش نسبت به سال قبل ۵٢،۶٧٧ میلیارد ریال برآورد شده است.

نمودا ر زیر ترکیب مبلغ فروش محصولات شرکت را براساس اطلاعات ۶ ماهه منتهی به ٣١/٠۶/٩۴ نمایش می دهد:

ترکیب فروش تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

محصولات سرد هم که در شش ماهه نخست سال ۵١ درصد از مبلغ بودجه را پوشش داده است در بودجه ٩۴ حدود ٢۵،۵٨۶ میلیارد ریال برآورد شده است  که نسبت به سال قبل ١٢ درصد کاهش داشته است. جدول زیر متوسط نرخ محصولات شرکت را نمایش می دهد.

محصولات سرد تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

همانطور که در جدول بالا ملاحظه می شود نرخ محصولات شرکت در شش ماهه واقعی بالاتر از بودجه ٩۴ می باشد. نرخ فروش محصول گرم داخلی که عمده مبلغ فروش شرکت را تشکیل می دهد در شش ماهه نخست سال ۵.٣ درصد بالاتر از بودجه برآوردی بوده است.

نرخ واحد محصولات شرکت در بورس کالا به شرح نمودار زیر می باشد:

عمده محصولات شرکت ورق گرم می باشد که قیمت ورق گرم B و C از ابتدای سال ٩۴ در نمودار زیر نشان داده شده است

ورق گرم تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

قیمت ورق سرد B از ابتدای سال ٩۴ در نمودار زیر نشان داده شده است

ورق سرد تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

نمودار زیر حاشیه سود محصولات شرکت را نمایش می دهد:

حاشیه سود تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

ترکیب فروش محصولات بر اساس مقدار فروش

شرکت در شش ماهه نخست سال ٩۴ در مجموع ٢،۶٠١ هزار تن محصول فروخته است که قسمت عمده آن به محصولات گرم اختصاص دارد. در شش ماهه حدود ۴۶ درصد از فروش محصولات گرم، ۴٩ درصد از فرو ش محصولات سرد و ۴٧ درصد از محصولات پوشش دار  بودجه ٩۴ محقق شده است. مجموع فروش محصولات در بودجه ٩۴ با ۴ درصد کاهش نسبت به سال قبل برآورد شده است.

ترکیب فروش تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

در مجموع مقدار فروش شرکت در شش ماهه نخست سال مطلوب می باشد و در مجموع ۴۶ درصد مقدار بودجه را پوشش داده است.

ترکیب محصولات صادراتی شرکت در شش ماهه نخست سال ٩۴ به صورت زیر می باشد:

صادراتی تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

صادرات شرکت عمدتا به کشورهای تایلند، ایتالیا، تایوان، هندوستان و … می باشد.

میزان تولیدات شرکت

میزان تولیدات شرکت در شش ماهه نخست سال ٢،٩٣٧ هزار تن بوده است که بخش عمده آن را محصولات گرم تشکیل می دهد و ٢٣ درصد آن را هم محصولات سرد تشکیل می دهد. در مجموع ۵٠ درصد مقدار برآوردی در بودجه، در شش ماهه نخست سال محقق شده است.

میزان تولید و فروش شرکت در بودجه سال ٩۵، شش ماهه و  بودجه سال جاری و همچنین سال ٩٣ در نمودار زیر مشاهده می شود(ارقام به هزار تن)

میزان تولیدات تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده در شش ماهه نخست سال بالغ بر ٢٩،٨٩٣ میلیارد ریال بوده است که در شش ماهه ۴٨ درصد بودجه محقق شده است. بهای تمام شده در بودجه برآوردی نسبت به سال قبل ١١ درصد کاهش داشته است.

بهای تولید تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

بخش زیادی از بهای تمام شده به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد. در شش ماهه ٩۴ حدود ۴٨ درصد از مواد اولیه به سنگ آهن، ٣٣ درصد به گندله، ۵ درصد آهن قراضه و ١۵ درصد هم به سایر اختصاص دارد.

مواد اولیه تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

در نمودار زیر ترکیب مواد اولیه مصرفی شرکت در شش ماهه نخست سال نشان داده شده است:

ترکیب موادتحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

منابع تامین کننده مواد اولیه شرکت و میزان مشارکت هر کدام از آنها در شش ماهه نخست سال در نمودار زیر آمده است:

منابع تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

همانطور که در نمودار ملاحظه می شود بخش عمده ای از مواد اولیه شرکت از سنگ آهن چادرملو تامین  میشود.

صورت های مالی

_ترازنامه

صورت تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

مجموع دارایی های شرکت در شش ماهه نخست سال ٩۴ برابر با ١٩٩،۶۴٢ میلیارد ریال می باشد که نسبت به سال مالی قبل با رشد ١١ درصدی همراه شده است.  ۵۵ درصد از دارایی های شرکت را دارایی های جاری تشکیل می دهد که با رشدی ٢٠ درصدی نسبت به سال قبل همراه بوده است.  حساب ها و اسناد دریافتنی تجاری با ١١ درصد افزایش در شش ماهه نخست سال به ١٧،٠٠٩ میلیارد ریال رسیده است. سایر حساب های دریافتنی هم  به سود سهام دریافتنی، حساب اعتباری کوتاه مدت مربوط می باشد. حساب اعتباری کوتاه مدت عمدتا بابت وجوه ارزی نزد شرکت ها و صرافی ها در خارج از کشور می باشد که در پایان دوره مالی با نرخ ارز مبادله ای تسعیر گردیده اند.

طلب از شرکت های گروه و وابسته نیز در شش ماهه نخست سال با ٣٨ درصد افزایش به ١٢،١٨٨ میلیارد ریال رسیده است که عمدتا بابت افزایش مطالبات از شرکت فولاد هرمزگان می باشد که شرکت در نظر دارد مطالبات از شرکت فولاد هرمزگان را از محل دریافت های ارزی حاصل از فروش های صادراتی این شرکت تسویه نماید.

موجودی مواد و کالا که مهمترین بخش دارایی های جاری را به خود اختصاص می دهد در شش ماهه نخست سال با افزایشی ٧ درصدی نسبت به سال مالی قبل به ۴٩،٧٨۴ میلیارد ریال رسیده است که بخش عمده آن به مواد اولیه و بسته بندی، کالای در جریان ساخت، قطعات و لوازم یدکی و مواد کمکی و مصرفی تعلق دارد. در شش ماهه نخست ٩۴ کالای در جریان ساخت نسبت به سال مالی قبل افزایش یافته و از سویی مواد اولیه و بسته بندی نیز کاهش داشته است.

سرمایه گذاری های بلند مدت شرکت نیز با ٨ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل به ٣٧،٧۴٣ میلیارد ریال رسیده است که بخش عمده آن به سرمایه گذاری در شرکت های فرعی، وابسته و سرمایه گذاری در سهام سایر شرکت ها اختصاص دارد. بخش عمده سرمایه گذاری در شرکت های فرعی به شرکت فولاد هرمزگان جنوب تعلق دارد. بخش اصلی سرمایه گذاری در شرکت های وابسته هم به شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات اختصاص دارد. سرمایه گذاری  در سایر شرکت ها نیز به شرکت صنعتی و معدنی چادرملو و گل کهر اختصاص دارد.

بدهی های جاری شرکت در شش ماهه نخست سال با ٣٨ درصد افزایش نسبت به سال مالی قبل به ١٢٢،٩٢۴ میلیارد ریال رسیده است که بخش عمده آن به سود سهام پرداختنی و تسهیلات مالی دریافتی اختصاص دارد.  تسهیلات دریافتی هم در شش ماهه نخست سال با ١۴ درصد افزایش به ۵۵،۶۴١ میلیارد ریال رسیده است. حدود ٩۶ درصد از تسهیلات دریافتی در طبقه جاری قرار دارد و با نرخ های ٢٠ تا ٢۵ درصد دریافت شده است و در سال های ٩۴ و ٩۵ هم پرداخت خواهد شد.

سود و زیان

سود و زیان تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

فروش خالص شرکت در شش ماهه نخست سال بالغ بر ۴٣،١٣٠ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ٢٠ درصد کاهش داشته است و حدود ۵١ درصد بودجه را نیز پوشش داده است. حدود ۶٧ درصد مبلغ فروش شرکت در شش ماهه نخست سال به فروش محصولات گرم اختصاص دارد و حدود ٢٢ درصد آن هم به فروش محصولات سرد اختصاص دارد. این کاهش در پی کاهش مقداری و همچنین کاهش نرخ محصولات می باشد. بهای تمام شده کالای فروش رفته نیز در شش ماهه نخست سال بالغ بر ٢٩،٨۴٠ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٢ درصد کاهش یافته است که البته این کاهش نیز در راستای کاهش مقداری و کاهش نرخ خرید مواد اولیه می باشد که در شش ماهه نیز ۴٩ درصد بودجه محقق شده است و نهایتا سود ناخالص نیز در شش ماهه نخست سال با کاهش ٣١ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ١٣،٢٩٠ میلیارد ریال رسیده است که ۵۴ درصد بودجه را محقق کرده است. سایر درآمدهای(هزینه ها) عملیاتی نیز در شش ماهه نخست سال مبلغ (٣٧۵) میلیارد ریال بوده است که عمده دلیل منفی بودن آن تفاوت در هزینه های خرید عنوان شده است. در مدت مشابه سال قبل از این محل ٩٩٢ میلیارد ریال درآمد شناسایی شده بود. البته سود حاصل از تسعیر دارایی ها و بدهی های ارزی نیز در این بخش آمده است که بالغ بر ٧٧٠ میلیارد ریال بوده است. خالص سایر درآمدهای غیر عملیاتی در شش ماهه نخست سال ٢،٧٢٣ میلیارد ریال بوده است که ٩٠ درصد بودجه را در شش ماهه پوشش داده است که البته بخش عمده آن سود سهام سرمایه گذاری می باشد. شرکت در شش ماهه نخست سال با سرمایه ٧۵،٠٠٠ میلیارد ریالی به ازای هر سهم  ٩۵ ریال سود محقق کرده است که حدود ٧۵ درصد بودجه را پوشش داده است.

نسبت های مالی

نسبت مالی تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

منابع و مصارف ارزی

منابع و مصارف ارزی شرکت در شش ماهه اول سال ٩۴ به شکل جدول زیر می باشد:

ارزی تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

_ منابع ارزی بابت فروش محصولات صادراتی می باشد که در شش ماهه اول سال با نرخ ارز مبادله ای حساب شده است و در شش ماهه دوم سال نیز بر حسب هر دلار ٣٣٠٠٠ ریال اعلام شده است.

_ مصارف ارزی هم بابت خرید مواد اولیه و دارایی های ثابت می باشد

_ وام ارزی شرکت در پایان سال مالی ٩٣ مبلغ ٢٨۴٣ میلیارد ریال بوده و در شش ماهه نخست سال ٩۴ هم به حدود ٣٢٧۵ میلیارد ریال رسیده است.

زیرمجموعه های شرکت

شرکت فولاد مبارکه چندین زیرمجموعه دارد که در جدول زیر شرکت های با مالکیت بالای ۶٠ درصد فهرست شده است:

زیر مجموعه تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

در بین شرکت های فرعی، فولاد هرمزگان با بهای تمام شده ١۴،۶۶۵ میلیارد ریال بیشترین  مبلغ در بین سرمایه گذاری های شرکت را دارا می باشد که ارزش بازاری آن در تاریخ تهیه گزارش(۴ اسفند ٩۴) برابر با  ٢۴،۴٢٠میلیارد ریال می باشد. قابل ذکر است که فولاد مبارکه در سال ٩۴ هیچ سودی از بابت سرمایه گذاری در  فولاد هرمزگان به دلیل سود ناچیز آن شناسایی نکرده است. شرکت های ورق خودرو چهار محال بختیاری با بهای تمام شده ١،۵٠٧ میلیارد ریال و همچنین شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با بهای تمام شده ١،٢٢٠ میلیارد ریال از دیگر شرکت های فرعی به نسبت بزرگتر فولاد مبارکه نسبت به شرکت های فرعی دیگر می باشند. فولاد مبارکه از بابت سرمایه گذاری در ورق خودروی چهارمحال بختیاری سودی شناسایی نمی کند اما از بابت سرمایه گذاری در فولاد امیر کبیر کاشان در سال ٩۴ حدود ٨ میلیارد ریال درآمد برآورد کرده است. از نکات قابل ذکر بهای تمام شده ٩۵ میلیون ریالی شرکت فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه سپاهان در صورت های مالی می باشد که البته ارزش واقعی آن بیش از ٢٠٠ میلیارد ریال می باشد.

از شرکتهای قابل ذکر وابسته نیز می توان به سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات با بهای تمام شده ۴،٩٩۴ میلیارد ریال نیز اشاره کرد که بیشترین سود حاصل از سرمایه گذاری های شرکت فولاد مبارکه از بابت این شرکت می باشد که برای سال ٩۴ حدود ١،٣٨٨ میلیارد ریال درآمد حاصل از سرمایه گذاری از بابت این شرکت سرمایه گذاری برآورد کرده است.

همچنین شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن گل گهر  از دیگر شرکت های سودساز فولاد مبارکه می باشند. فولاد از بابت سرمایه گذاری در شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و سنگ آهن  گل گهر به ترتیب ١،١۵۵ میلیارد ریال و ٨٩۴ میلیارد ریال سود برآورد کرده است.

تحلیل SWOT

نقاط قوت

_ تولید فولاد نیاز شدیدی به انرژی از جمله برق، انرژی های فسیلی، زغالسنگ و گاز طبیعی دارد و سهم زیادی از قیمت تمام شده آن مربوط به قیمت انرژی است و از این رو است که ایران به خاطر دسترسی آسان به انرژی ارزان همواره جزو بهترین مناطق محسوب می شود

_ با توجه به ذخایر مناسب سنگ آهن در ایران به عنوان ماده اولیه فولاد، بنابراین شرکت وابستگی چندانی به واردات سنگ آهن ندارد.

نقاط ضعف

_ محدودیت‌های ناشی از تحریم ها، اعمال سیاست‌های انقباضی برای جمع‌آوری نقدینگی سرگردان از سطح جامعه و کاهش چشمگیر بودجه عمرانی طی این سال‌ها از جمله عواملی بودند که تولید را دچار چالش‌های جدی کردند.

_ کامل نبودن زنجیره تولید در کشور:  ظرفیت بیش از ۵٠ میلیون تنی را در تولید نورد در کشور داریم اما متاسفانه با ٣۵ درصد ظرفیت کار می کند. این در حالی است که در تامین گندله به عنوان اولین حلقه زنجیره با مشکل مواجه ایم.

_ نرخ گذاری دستوری قیمت کنسانتره و گندله که بعضا منجر به عدم تناسب قیمت این محصولات به عنوان ماده اولیه صنعت فولاد در داخل کشور در مقایسه با نرخ های جهانی شده است.

_ افزایش صادرات فولاد چین در سال های اخیر به دلیل کند شدن رشد اقتصادی و کاهش تقاضای داخلی فولاد این کشور که موجب افزایش مازاد عرضه در بازار جهانی فولاد و کاهش قابل توجه قیمت محصولات فولادی گردیده است.

_ بسیاری از طرح‌های فولادی که در کشور تعریف شده با مطالعات و پژوهش‌های انجام شده توسط انجمن جهانی فولاد (WSA) منطبق نیست و از این لحاظ غیراقتصادی و فاقد توجیه فنی است. براساس تعریف این انجمن، ظرفیت اقتصادی تولید فولاد خام در یک کارخانه در کمترین میزان ۴ تا ۶ میلیون تن است که البته چینی‌ها معتقدند این میزان ۶ تا ١٠ میلیون تن بوده و کمتر از آن اقتصادی و سودآور نیست در صورتی که ظرفیت تولیدی فولادسازان کشور کمتر از این مقدار می باشد. لازم به ذکر است که ظرفیت فعلی فولاد مبارکه حدود ۴.٨ میلیون تن میباشد.

فرصت ها

_ با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و لغو تحریم ها، ورود سرمایه گذاران خارجی برای حضور در صنایع بالادستی و پایین دستی فولاد بسیار بیشتر از گذشته خواهد بود که این امر منجر به تامین مالی طرح های توسعه ای شرکت ها، افزایش ظرفیت تولید، کاهش هزینه های تولید و نهایتا افزایش مزیت رقابتی شرکت ها خواهد شد.

_ با کاهش نرخ سود بانکی سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج شده و به سمت سرمایه‌گذاری در بخش تولید خواهد آمد و به رونق و توسعه این بخش منجر خواهد شد.

_ تعرفه گمرکی واردات فولاد از ۴ درصد به ١٠ درصد افزایش یافته است که این امر به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی صورت گرفته است. البته قابل ذکر است آمریکا به منظور حمایت از تولیدات داخلی خود در یرابر دامپینگ چین، تعرفه واردات فولاد را ٢۵۶ درصد در نظر گرفته است.

_ میزان مصرف فولاد در کشور بستگی به میزان بودجه طرح‌های عمرانی و همچنین رونق صنایع مصرف کننده فولاد دارد. اجرای طرح‌های عمرانی به ویژه روی مصرف فولادهای ساختمانی بسیار تاثیرگذار است. با توجه به افزایش بودجه عمرانی در سال بعد احتمال بازگشت رونق به این صنعت وجود دارد.

تهدیدها

_ ارتباط مستقیمی بین قیمت انرژی و تولید فولاد وجود دارد بنابراین طی سال‌های اخیر با کاهش قیمت جهانی انرژی، هزینه تمام شده تولید فولاد در جهان نسبت به قبل کاهش پیدا کرده و طبیعتا رقبای ایران در بازارهای بین‌المللی افزایش پیدا کرده‌اند.

_ افزایش قیمت انرژی تحت عنوان هدفمندی یارانه‌ها در داخل و کاهش شدید قیمت نفت و انرژی در سطح جهانی. این دو اتفاق مزیت رقابتی ما را در تولید خصوصا تولید محصولات انرژی‌بر تضعیف کرده است.

_ کاهش شدید ارزش پول روسیه و اوکراین نیز باعث شده تا صادرات فولاد و محصولات فولادی این دو کشور افزایش یافته و به عنوان رقیبی در جهت کاهش سهم بازار شرکت های داخلی محسوب شوند.

_ در شرایط کنونی رقبای خارجی برای تسهیلات بانکی فقط ٣ تا ۴ درصد سود پرداخت می کنند. این درحالی است که تولیدکنندگان داخلی ٢۵ تا ٢۶ درصد یعنی ۶ برابر تولید کنندگان جهانی سود پرداخت می کنند. با تورم ١۵ درصدی در کشور برای رقابت پذیری صنعت فولاد با رقبای خارجی باید سود تسهیلات به ١۵ تا ١۶ درصد برسد.

_ بخش عمده تولید فولاد ایران به روش قوس الکتریک است که مصرف قراضه در این روش بالاست. با توجه به این موضوع که بخش عمده قراضه مصرفی در این صنعت از طریق واردات تامین می گردد، افزایش نرخ ارز به عنوان تهدیدی برای این صنعت به شمار می رود.

_ در سال‌های اخیر حلقه‌های زنجیره ارزش سنگ‌آهن تا فولاد، نوسانات زیادی را در بازار جهانی و داخلی تجربه کرده‌ و همین موضوع سبب برهم خوردن نظم بازار عرضه و تقاضا، همچنین عدم تعادل و تناسب در تولید حلقه‌ها شده است. در ایران با توجه به اهمیت تولید فولاد در برنامه‌های توسعه کشور، این عدم تناسب در تولید حلقه‌ها موجب ملتهب شدن بازار تامین حلقه‌های بالادستی شده و با توجه به شرایط کشور و اوضاع بد بازار جهانی سنگ‌آهن و فولاد در درازمدت می‌تواند برنامه سند چشم‌انداز توسعه مبنی بر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ١۴٠۴ را تحت‌الشعاع قرار داده و آن را با مشکل کسری مواد اولیه در تولید، مواجه کند.

پیش بینی کارشناسی سود سال ٩۴ شرکت

مفروضات در نظر گرفته شده برای برآورد سود سال مالی منتهی به اسفند ٩۴

مفروضات تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

سود و زیان برآوردی برای سال مالی منتهی به اسفند ٩۴

سود و زیان تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

پیش بینی ٩۵

شرکت در پیش بینی ٩۵ سود هر سهم را با کاهش اندک ۵ درصدی نسبت به پیش بینی سال ٩۴ مبلغ ١١٩ ریال اعلام نموده است. مبلغ فروش شرکت در بودجه ٩۵ نسبت به آخرین پیش بینی ٩۴ با افزایشی ۶ درصدی همراه شده است که البته بهای تمام شده کالای فروش نیز با ٧ درصد افزایش برآورد شده است که برآیند آن منجر به افزایش ٣ درصدی سود ناخالص شرکت در بودجه برآوردی سال ٩۵ شده است.

پیش بینی 95 تحلیل بنیادی فولاد | فولاد مبارکه اصفهان تصویر تحلیل بنیادی فولاد

بررسی پیش بینی سال ٩۵ شرکت

_ هزینه های اداری، عمومی و فروش نیز به میزان ١١ درصد کاهش یافته است که عمدتا ناشی از کاهش هزینه های بسته بندی و بارگیری می باشد.

_ خالص سایر درامد ها و هزینه های عملیاتی نیز از (٩۶۶،۵٧٧) میلیون ریال در آخرین پیش بینی ٩۴ به ١٠٠،٠٠٠ میلیون ریال در بودجه ٩۵ رسیده است. که عمده دلیل آن حذف تفاوت هزینه های خرید در بودجه ٩۵ می باشد.

_ هزینه مالی در بودجه ٩۵ با ١١ درصد افزایش نسبت به آخرین پیش بینی ٩۴ به مبلغ ١٠،٠٠٠ میلیارد ریال برآورد شده است که از دلایل ان می توان به افزایش تسهیلات دریافتی اشاره کرد که با نرخ ٢١ درصد دریافت خواهد شد..

_ درآمد سرمایه گذاری های غیر عملیاتی نیز در بودجه ٩۵ با ٧٣ درصد کاهش به مبلغ ٩٩٩ میلیارد ریال برآورد شده است که بابت کاهش درآمد حاصل از سود سهام می باشد. این شرکت سود حاصل از سرمایه گذاری در نماد ومعادن را با افت ٩٠ درصدی لحاظ نموده و به این ترتیب بیشترین تآثیر منفی را بر روی کاهش سودآوری شرکت در سال ٩۵ از این محل می باشد.

_ خالص سایر درامدها و  هزینه های غیر عملیاتی در بودجه ٩۵ با ١۴٠ درصد افزایش نسبت به آخرین پیش بینی ٩۴ از (٧٠۵) میلیارد ریال در بودجه ٩۴ به ٢٨٠ میلیارد ریال در بودجه ٩۵ گزارش شده است که از دلایل آن می توان به حذف مالیات تکلیفی در  بودجه ٩۵ اشاره کرد.

_ حاشیه سود ناخالص شرکت نیز از ٢٩ درصد در آخرین پیش بینی ٩۴ به ٢٨ درصد در بودجه ٩۵ رسیده است.

ارزش گذاری براساس روش P/E

_ با استفاده از روش P/E و درنظر گرفتن P/E شرکت به میزان ١٠ (P/E فعلی شرکت)؛ و با در نظر گرفتن مبلغ ١٢۶ ریال برای سود هر سهم سال ٩۵ ارزش هر سهم ١,٢۶٠ ریال خواهد بود.

نتیجه گیری

رشد اقتصادی یک کشور نیازمند ایجاد زیرساخت های مناسب در حوزه صنعت و خدمات می باشد که دستیابی به رشد اقتصادی مستلزم برطرف کردن نیاز فولاد مورد نیاز است. کشور ما با تولید ١۶ میلیون تن در سال ٢٠١۴ رتبه شانزدهم تولید فولاد در جهان را کسب نموده است. طی سال‌های اخیر با کاهش قیمت جهانی انرژی، هزینه تمام شده تولید فولاد در جهان نسبت به قبل کاهش پیدا کرده و طبیعتا رقبای ایران در بازارهای بین‌المللی افزایش پیدا کرده‌اند. واقعیت این است که مزیت رقابتی انرژی ارزان طی سال‌های متمادی، بهره‌وری پایین سایر عوامل تولید اعم از سرمایه، نیروی کار و… را در صنایع ایران استتار کرده است. دو اتفاق اما این واقعیت را آشکار کرده است؛ افزایش قیمت انرژی تحت عنوان هدفمندی یارانه‌ها در داخل و کاهش شدید قیمت نفت و انرژی در سطح جهانی. این دو اتفاق مزیت رقابتی ما را در تولید خصوصا تولید محصولات انرژی‌بر تضعیف کرده است. از سوی دیگر اقتصاد کشور طی ١٠ سال گذشته دچار معضلات خاصی بوده است. محدودیت‌های ناشی از تحریم ها، اعمال سیاست‌های انقباضی برای جمع‌آوری نقدینگی سرگردان از سطح جامعه و کاهش چشمگیر بودجه عمرانی طی این سال‌ها از جمله عواملی بودند که تولید را دچار چالش‌های جدی کردند. در دوره اوج تولید یعنی ۵ سال گذشته، مصرف فولاد بالای ٢۴ میلیون تن در کشور یعنی سرانه ٣٣٠ کیلوگرم به ازای هر نفر بوده است. در برنامه بلند مدت کشور، رسیدن به میزان ۵۴ میلیون تن در سال ١۴٠۴ هدفگذاری شده بود که با توجه به رشد جمعیت و افزایش مصرف قرار بود به ۵٠٠ کیلو به ازای هر یک نفر در سال برسیم، اما متاسفانه نه‌تنها افزایش تولید نداشتیم بلکه با کاهش تقاضا و تولید هم روبه‌رو‌ شدیم. با توجه به لغو تحریم ها و توسعه و رونق کسب و کار امیدواری به افزایش تقاضا وجود خواهد داشت و موجب بهبود وضعیت بنیادی شرکت خواهد شد.

شرکت فولاد مبارکه با تولید ۴۵ درصد فولاد کشور بزرگترین مجتمع فولادسازی کشور به حساب می آید. محصولات این شرکت به روش احیای مستقیم تولید می شوند که نیازمند مصرف انرژی زیادی است بنابراین افزایش هزینه های انرژی سودآوری شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد. دولت باید سیاست خود را بر دو محور متمرکز کند؛ نخست باید پروژه‌های عمرانی را دوباره احیا کند و دوم اینکه به علت کاهش قیمت انرژی و با توجه به رقابت تولید با کشورهای دیگر، دولت باید به کمک تولیدکننده داخل آمده و تعرفه واردات را بیشتر کند تا به نوعی با واردات بی رویه محصولات فولادی جلوگیری کند.

قابل ذکر است که شرکت سرمایه گذاری های مناسبی در طرح های افزایش ظرفیت تولید در دستور کار خود دارد که با اجرایی شدن این طرح ها افق مناسبی پیش روی شرکت خواهد بود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن