تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

432
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 21Rating: 5.0تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایرانتحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

مقدمه و تاریخچه

مطالعات مهندسی برای تأسیس کارخانه فولاد آلیاژی در یزد در سال 1368 آغاز گردید و کنسرسیوم فوست آلپین بعنوان انتقال دهنده تکنولوژی و کنسرسیوم دانیلی – میتسوبیشی بعنوان سازنده ماشین آلات اصلی انتخاب شدند که نهایتا ضمن سال 1376 الی 1377 کارخانه های نورد سبک ، فولاد سازی و نورد سنگین به ترتیب به بهره برداری رسیدند. این شرکت در شهر یزد و در زمینی به مساحت 100 هکتار واقع شده است.

شرکت فولاد آلیاژی ایران یکی از بزرگترین تولید کننده انواع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که محصولات آن در صنایع خودرو سازی، ماشین سازی، نفت و گاز و پتروشیمی، ابزارسازی، نیروگاهی، ریلی، ساخت لوازم پزشکی و جراحی و سایر صنایع ویژه کاربرد وسیع دارد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

محصولات این شرکت عبارتند از : بلوم، بیلت، شمش، گرد، چهارگوش، تسمه و کلاف.

رتبه در صنعت

ظرفیت اسمی این شرکت 550 هزار تن فولاد خام و 260 هزار تن نورد است. ظرفیت عملی نیز 550 هزار تن فولاد خام و 326 هزار تن نورد سنگین است.

ظرفیت تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

ترکیب سهامداران

مؤسسین اولیه شرکت بانک صادرات ایران و شرکت ملی فولاد ایران بوده اند. آخرین ترکیب سهامداران به شرح زیر است:

سهامداران تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

صورت های مالی اساسی
الف)ترازنامه
فولاد آلیاژی ایران، با سرمایه اسمی 4.160 میلیارد ریال سال مالی منتهی به اسفند ماه دارد. بر اساس ترازنامه منتهی به شهریور 1394 ، این شرکت در مقابل 6107 میلیارد ریال دارایی جاری، 7504 میلیارد ریال بدهی جاری دارد.

ترازنامه تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

گزارش 12 ماهه منتهی به اسفند 1393 این شرکت حاوی بند حسابرسی نیست و در بخش تاکید بر موارد خاص، ارقام راکد، سنواتی و معوق رقم با اهمیتی نسبت به سرمایه اسمی نیست.
همچنین حسابرس به پروژه یزد یک اشاره داشته و اعلام نموده 139 میلیون یورو تسهیلات بابت این طرح مورد نیاز است که 118 میلیون یورو از ان باید توسط بانک توسعه صادرات و صنعت و معدن تامین گردد که تمامی آن تامین نشده ضمنا پروژه تنها 18 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با تاخیر زمانی بسیار زیاد مواجه است. شرکت قصد دارد بخش مهمی از این پروژه را به شخص ثالث واگذار کند که تاکنون توفیق عملیاتی کردن آنرا نداشته است.
67 درصد از دارایی های جاری شرکت را موجودی مواد و کالا تشکیل می دهد و سایر آیتم ها در این بخش رقم عمده ای نیستند. در خصوص موجودی مواد، نکته قابل توجه این است که حدود 45 درصد از ان کالای مرحله نهایی و الباقی قطعات یدکی، قراضه و اسفنجی است. با توجه به افت بهای محصولات طی ماه های اخیر، نگهداری موجودی مواد در در سطح 4057 میلیارد ریال می تواند منجر به شناسایی زیان ناشی از کاهش ارزش گردد. ضمنا مانده موجودی کالا در پایان سال برابر با 60 % بهای تمام شده کالای فروش رفته سال مالی 1393 است.
در بخش بدهی های جاری، تسهیلات مالی دریافتنی، سود سهام پرداختنی و حساب های پرداختنی به ترتیب اقلام بااهمیت محسوب می شوند.
بخش مهمی از حساب های پرداختنی تجاری بابت خرید آهن اسفنجی از زیر مجموعه ها است. سود سهام
پرداختنی به مبلغ 2797 میلیارد ریال و افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران 2188 میلیارد ریال بوده که به تاریخ 21 مهر ماه ثبت شده بنابراین در ترازنامه منتهی به آذر ماه مبلغ سود سهام پرداختنی عمدتا به حساب سرمایه منتقل شده است.
تنها بخش با اهمیت در بدهی های جاری، مانده بدهی بانکی است که عمدتا بابت تسهیلات ارزی از بانک توسعه صادرات و با نرخ ارزش مبادله ای است. لازم به ذکر است که شرکت مجموعا 71.8 میلیون یورو بدهی یورویی به بانک توسعه صادرات دارد. بخش ارزی مربوط به تسهیلات جدید از سال 1395 به بعد بازپرداخت می شود .
در بخش بلند مدت، سرمایه گذاری ها با رقم 642 میلیارد ریال شامل چند زیر مجموعه از جمله آهن و فولاد غدیر ایرانیان است. این شرکت در سال مالی گذشته 8183 میلیارد ریال فروش و 2141 میلیارد ریال سود خالص داشته ضمن اینکه 25 درصد سهام آن در مالکیت فولاژ است.
با توجه به وزن و واهمیت این شرکت در پرتفوی فولاژ، جزئیات بیشتری در خصوص آن در جدول آن زیرآمده است:

مقدار فروش تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

نتیجه گیری: میزان موجودی مواد نسبت به بهای تمام شده و مبلغ مواد مصرفی بسیار بالا است، همچنین بدهی ارزی یورویی بوده اما تغییرات نرخ ارز و تسعیر آن در حساب ها دیده نمی شود. فولاد غدیر به عنوان تامین کننده بخش مهمی از خوراک شرکت، منجر به شناسایی سودبسیار مناسبی می شود.

ب) صورت جریان وجوه نقد

طی دوره 6 ماهه شرکت 506 میلیارد ریال ورود وجه نقد عملیاتی داشته ، مبلغ فروش 6 ماهه 2896 میلیارد ریال و سود عملیاتی 295 میلیارد ریال بوده است. شرکت 218 میلیارد ریال سود سهام پرداخت نموده و 142 میلیارد ریال سرمایه گذاری جدید نقدی انجام داده است. میزان دریافتنی از بانک و تسویه به ترتیب 657 میلیارد ریال و 644 میلیارد ریال است. شرکت طی این دوره بازپرداخت بهره بانکی نداشته اما 237 میلیارد ریال هزینه مالی شناسایی کرده است.در مجموع موجودی نقد 220 میلیارد ریال افزایش داشته و به 408 میلیارد ریال رسیده است.

ج) صورت سود و زیان: این شرکت سود هر سهم خود را برای سال جاری در ابتدا 164 ریال اعلام کرده بود و در آخرین گزارش، منتهی به شهریور ماه به 33 ریال کاهش داد. سال گذشته این شرکت 173 ریال سود کسب کرده بود. تعدیل سودآوری طی دوره عمدتا ناشی از کاهش مقدارو نرخ فروش به همراه تغییر در ترکیب محصولات بوده است.

برای تولید محصولات فولادی می توان کوره را با قراضه یا آهن اسفنجی شارژ و تغذیه کرد. نسبت مصرف این دو ماده به گونه ای است که تولید کننده می تواند 100 % کوره را با قراضه شارژ کند یا اینکه در نقطهء مقابل تا 98 % کوره را با آهن اسفنجی تغذیه کند. تصمیم در این خصوص به عوامل متعددی بر می گردد که ازانجمله می توان به منابع سنگ آهن، انرژی و میزان دسترسی به قراضه اشاره کرد.

در یک کوره قوس الکتریکی با شارژ 100 درصد آهن قراضه، انرژی مصرفی جهت تشکیل ذوب، حدود 400 تا 435 کیلووات ساعت بر هر تن ذوب است در حالیکه با شارژ 98 درصد DRI ( آهن اسفنجی)، انرژی مصرفی حدود 635 کیلووات ساعت در هر تن است. در صورت استفاده از 50 درصد اسفنجی به همراه قراضه مصرف انرژی 100 کیلووات ساعت بر تن افزایش خواهد داشت. مصرف بیش از 50 درصد DRI علاوه بر سایر موارد، مصرف انرژی را با شیب تندتری افزایش می دهد.

در این روش، تولید کننده، با استفاده از راههای کاهش انرژی، بسته به محل قرارگیری کارخانه، نوع کوره و تکنولوژی تولید، مسائل فنی و قیمت قراضه و DRI ترکیب مناسب نهاده های تولید را از طریق مقایسه آنها به لحاظ اقتصادی تعیین و تصمیم گیری خواهد نمود.

ترکیه به عنوان یک شرکت تولید کننده فولاد، نزدیک به 90 درصد فولاد خود را به روش قوس تولید می کند. این کشور در سال 2014 معادل 34 میلیون تن تولید فولاد خام با استفاده از 30 میلیون تن قراضه داشته که علت آن قیمت نهاده های انرژی در ترکیه است . هر کیلووات ساعت برق در ترکیه، 11 سنت و قیمت یک متر مکعب گاز در ترکیه 57 سنت است بنابراین استفاده از قراضه با توجه به قیمت نهاده ها ارجح است.

روند تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

با توجه به اطلاعات ارائه شده و جدول فوق، مشاهده می گردد در سال 1390 ، سهم کوره فولاژ از آهن اسفنجی 33% بوده و در این شرایط نسبت مصرف مواد و محصول تولیدی 1.16 است در حالی که هرچه سهم آهن اسفنجی در خوراک افزایش می یابد، تناژ بیشتری خوراک جهت تولید نیاز می شود به شکلی که با افزایش سهم اسفنجی به بیش از 50 درصد، نسبت خوراک به محصول تولیدی به 1.24 می رسد.

جهت بررسی دقیق تر، حالت مقدار ترکیب 60 % اسفنجی و 90 % اسفنجی در ترکیب مواد را مقایسه نموده ایم که در جدول زیر دیده می شود:

مصرف تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

همه اینها نشان می دهد استفاده بیشتر از اسفنجی منجر به افزایش میزان مصرف مواد و انرژی می شود و لزوما تغییر این ترکیب به نفع آهن اسفنجی، سود را بهینه نمی کند خصوصا که فاصله قیمتی اسفنجی و قراضه بسیار با اهمیت است.

محصولات شرکت در سه دسته مهندسی و صنعتی ، آلیاژی و ساختمانی طبقه بندی شده است. محصولات

مهندسی و صنعتی عمدتا ابزارآلات یا محصولاتی است که در ساختار محصولات نهایی صنعتی استفاده می شوند . محصولات ساختمانی شامل میلگرد و امثالهم است و محصولات آلیاژی عمدتا شامل ورق های آلیاژی است .

وضعیت نرخ های فروش شرکت وابستگی زیادی به نرخ شمش و اسلب دارد، جدول زیر تغییرات نرخ فروش و پیش بینی آتی را نشان می دهد:

نرخ تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

با توجه به واقعی سازی نرخ های فروش، لازم است در بخش مواد اولیه نیز، نرخ مصرف مواد واقعی گردد. دو ماده اولیه اصلی و تاثیر گذار قراضه و اسفنجی هستند و سایر مواد اولیه سهم ناچیزی در بهای تمام شده دارند. ترکیب بهای تمام شده شرکت به شرح گراف زیر است:

بهای تولید تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

واقعی سازی مبلغ مصرف مواد

واقعی سازی تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

حقوق دستمزد و سربار 45 درصد از کل بهای تمام شده را تشکیل می دهد که شامل حقوق و مزایا، هزینه انرژی، استهلاک و تعمیر و نگهداری است که جزئیات آن علی رغم تغییر در گزارش های دوره ای افشا نگردیده با این حال انتظار می رود رقم کلی آن به مبلغ بودجه شده نزدیک باشد و تعدیلی انتظار نمی رود.

نیمی از هزینه های عمومی اداری طی دوره محقق شده، هزینه مالی نیز با تحقق 43 درصدی همراه بوده و تعدیل در گزارش تحلیلی مورد نیاز نیست.

سود سرمایه گذاری عمدتا ناشی از آهن و فولاد غدیر است که در بخش ترازنامه مورد بررسی واقع شد که سیاست تقسیم سود 75 درصد سود تحلیلی فرض می گردد که اختلاف ناچیزی با پیش بینی شرکت خواهد داشت.

شرکت مالیاتی بابت سال مالی جاری پیشبینی ننموده اما در 6 ماهه 16.5 میلیارد ریال هزینه شناسایی و 34.6 میلیارد ریال پرداخت نقدی مالیات داشته، با توجه به اینکه سود عملیاتی از هزینه مالی در نیمه نخست سال بالاتر است شناسایی هزینه مالیات معقول است اما با توجه به اینکه در کل سال مالی هزینه مالی از سود عملیاتی بزرگتر خواهد بود، شرکت مشمول مالیات نیست.

سود و زیان تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

سه طرح در این شرکت تعریف شده که به شرح زیر است:
الف) طرح احداث واحد فرآوری قراضه با ظرفیت اسمی 300 هزار تن در سال با نام صنعتی “شریدر” توسط این شرکت در دستور قرار گرفته که هزینه طرح 502 میلیارد ریال، زمان بهره برداری آزمایشی با 60% ظرفیت نیمه دوم سال 1394 و استفاده از کل ظرفیت برای سال 1395 پیش بینی شده است.
خط مکانیزه فرآوری آهن قراضه یا همان شریدر، خطی است که میتواند از آهن قراضه با ابعاد بالا استفاده کند به شکلی که می توان یک خودرو کامل را جهت فرآوری وارد خط نمود. از قابلیت های اصلی این فناوری جداسازی دقیق و مناسب آهن آلات قراضه، جداسازی خاک، فلزات غیر قابل بازیافت و آهنهای غیر فلزی از فلزات ذوبی، افزایش چگالی، کاهش هزینه های حملونقل، همگن سازی محصول و تبدیل قراضه به ابعاد کمتر از 200 میلی متر است. این طرح بر اساس نرخ های معقول می تواند به شرح جدول زیر سودآوری ایجاد کند:
طرح مزبور به مرحله پیش بهره برداری رسیده، سرمایه گذاری مورد نیاز کامل انجام شده و طی سال جاری به بهره برداری می رسد.

طرح شریدر تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

ب)پروژه واحد میلگرد و مفتول با ظرفیت 250 هزار تن در سال 2300 میلیارد ریال سرمایه نیاز دارد. این طرح قادر است شمش را به صورت شاخه، مفتول و میلگرد به گرید های مختلف تبدیل کند. بر طبق پیش بینی ها، سرمایه گذاری جهت خرید دستگاه های مورد نیاز طی سال 1394 صورت می گیرد و تست آزمایشی در سال 1395 خواهد بود با این حال تاکنون پیش بینی ها محقق نگردیده و سرمایه گذاری در این طرح عملیاتی نشده است.

این طرح برای تولید 250 هزار تن محصول، 256 هزار تن شمش مصرف خواهد کرد و به فرض تحقق پیش بینی ها از سال 1396 به بعد به شرح جدول زیر سودآوری ایجاد می کند:

طرح نورد تحلیل بنیادی فولاژ | فولاد آلیاژی ایران

ج)طرح یزد یک با ظرفیت تولید 700 هزار تن بیلت، ریخته گری بلوم و تولید لوله های بدون درز تعریف شده است. این طرح نیازمند 12 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری است که بر اساس آخرین گزارش ها بخش بسیار ناچیزی از منابع نقد آن تامین شده است و پس از تامین مالی برای رسیدن به تولید نیازمند صرف زمان 3 ساله است بنابراین سود و زیان طرح در مقطع کنونی بررسی نشده است.

منبع : کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن