تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

333
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 23Rating: 5.0تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهانتحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

تحلیل بنیادی قصفها

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

معرفی شرکت قند اصفهان

شرکت قند اصفهان در سال 1337 در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسیده و در سال 3131 به بهره برداری رسید. در سال 1340به شرکت سهامی عام تبدیل شد و نهایتا در سال 1376 در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. شرکت قند اصفهان جزء واحد های فرعی شرکت سرمایه گذاری سینا و واحد تجاری نهایی گروه بنیاد مستضعفان است. در ادامه به تحلیل بنیادی قصفها می پردازیم:

موضوع فعالیت شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه ، تاسیس و بهره برداری از کارخانه قند ، خرید مواد اولیه و فروش تولیدات کارخانه ، عرضه و فروش فرآورده های نفتی مازاد بر احتیاج و انجام کلیه امور مرتبط با فعالیت شرکت می باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 300 میلیون ریال بوده که طی آخرین مرحله افزایش سرمایه که از محل تجدید ارزیابی (ساختمان ها( بوده است، از 24000 میلیون ریال به 195000 میلیون ریال رسیده است. لازم به ذکر است که آخرین افزایش سرمایه شرکت در سال 1392 انجام شده است.

اطلاعات تولید شرکت قند اصفهان

مقدار تولید

برآورد کارشناسی مقدار فروش براساس سهم ایران از تولید جهانی شکر و همچنین سهم شرکت از تولید ایران انجام شده است که با توجه به موارد ارائه شده در بخش های قبلی تحلیل بنیادی قصفها،این برآورد صورت گرفته است.

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهانتحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

اطلاعات فروش

مقدار فروش

در برآورد مقدار فروش کارشناسی از نسبت فروش به تولید بودجه پیش بینی شده شرکت استفاده شده است.

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

مبلغ فروش

سقف نرخ فروش محصولات شکر توسط سازمان حمایت تعیین می گردد و کف قیمتی توسط هییت مدیره با توجه به عرضه و تقاضا در بازار تعیین می گردد. برای سایر محصولات نیز مصوبات هییت مدیره با توجه به عرضه و تقاضای بازار تعیین کننده نرخ فروش می باشد. در برآورد کارشناسی مبلغ فروش از مقدار کارشناسی و نرخ متوسط فروش در شش ماهه نخست سال جاری استفاده شده است.

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

بهای تمام شده

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

مهمترین بخش بهای تمام شده  در تحلیل بنیادی قصفها مربوط به مواد اولیه می باشد که عمدتا چغندر قند و شکر خام خریداری شده می باشند. شرکت در سال گذشته بخشی از شکر خام مورد نیاز خود را از هند خریداری نموده است ولی در سال جاری خرید خارجی نداشته است. شرکت با توجه به عملکرد شش ماهه خود در سال جاری هزینه مواد مصرفی را برای کل سال 1،850،450 میلیون ریال پیش بینی نموده است که با توجه به آن بهای تمام شده محصولات را 2،186،850 میلیون ریال پیش بینی نموده است.

روند نرخ خرید چغندر قند در طی سال های گذشته تا کنون به صورت نمودار زیر است:

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

ساختار مالی

ترازنامه

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

با توجه به ترازنامه ارائه شده توسط شرکت دارایی های جاری در حدود 70 درصد کل دارایی های شرکت می باشد. در مورد دارایی های جاری باید به دو نکته با اهمیت اشاره کرد که مقدار موجودی کالا در 6 ماهه نخست سال جاری نسبت به پایان سال مالی گذشته کاهش 50 درصدی داشته است که عمدتا کاهش کالای ساخته شده می باشد که در واقع این به معنای فروش موجودی های انبار می باشد اما در کنار این مورد باید به میزان حسابهای دریافتنی تجاری نیز دقت کرد که در 6 ماهه اول در مقایسه با پایان سال مالی گذشته به شدت افزایش داشته است که این افزایش در حدود 66 درصد بوده است. این موضوع نشان می دهد فروش شرکت عمدتا به صورت اعتباری )نسیه( بوده است که جریان نقدی از این بابت در حال حاضر به شرکت وارد نشده است. مهمترین قلم حساب های دریافتنی تجاری مربوط به سازمان حمایت و پس از آن مربوط به یکی از مشتریان حقیقی می باشد.
در طرف مقابل بدهی های جاری در حدود 80 درصد کل دارایی ها را شامل می شود که مهمترین قلم آن تسهیلات مالی دریافتی است. نکته حایز اهمیت دیگر که باید به آن اشاره کرد زیان انباشته شرکت می باشد که به نظر می رسد با توجه به وضعیت نه چندان مطلوب نقدینگی شرکت تصویب تقسیم صد درصدی سود در سال گذشته موجب این زیان انباشته گردیده است. با توجه به مصوبه مجمع عمومی عادی که برای تصویب صورت های مالی سال گذشته برگزار شد شرکت به ازای هر سهم در سال 93 سودی برابر با 49 ریال محقق نمود که مجمع تقسیم 50 ریال سود را به تصویب رساند.
جریان نقد حاصل از فعالیتهای عملیاتی شرکت در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در حدود 13 درصد کاهش یافته است.

نسبت های مالی

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

عملکرد مالی

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهانتحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

بهای تمام شده ، هزینه های عمومی و اداری و سایر درآمد ها با توجه به درصدی از فروش برآورد شده اند. این نسبتها با توجه به بودجه پیش بینی شده شرکت در نظر گرفته شده است. سایر اقلام همانند بودجه شرکت است.
شرکت در شش ماهه نخست زیان بوده است اما با توجه به اینکه اهم فعالیت های شرکت در 6 ماهه دوم سال می باشد لذا به سود رسیدن شرکت در 6 ماهه دوم دور از دسترس نیست همانطور که در سال گذشته نیز توانسته زیان شش ماه اول را در پایان سال به سود تبدیل کند.

روند سود در 6 سال گذشته

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

علت اصلی کاهش چشمگیر سود در سال 93 افزایش بیش از 52 درصدی بهای تمام شده نسبت به سال 92 بوده است که مهمترین علت این افزایش، بالا رفتن هزینه مواد مصرفی بوده است. افزایش سایر هزینه ها نظیر هزینه های مالی نیز در کاهش سود آوری شرکت در سال 93 نیز عاملی دیگر در کاهش سود سال 93 می باشد.

برآورد ارزش شرکت

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

نرخ تنزیل با توجه به هزینه سرمایه شرکت و احتمال کاهش نرخ سود بانکی 20 درصد در نظر گرفته شده است و نرخ رشد نیز با توجه به اینکه شرکت طرح توسعه ای در برنامه ندارد و با توجه به عملکرد سال گذشته شرکت 5 درصد در نظر گرفته شده است چرا که در طی سال گذشته بهای تمام شده شرکت افزایش زیادی به دلیل افزایش نرخ مواد مصرفی داشته است لذا این موضوع می تواند بر سودآوری شرکت تاثیر گذار باشد. نرخ تقسیم سود نیز با توجه به سیاست تقسیم سود شرکت در سنوات گذشته 95 درصد در نظر گرفته شده است.
لازم به یادآوری است که در تاریخ بررسی و تحلیل بنیادی قصفها، سهم شرکت قند اصفهان p/e شرکت در حدود 30 می باشد و p/e گروه نیز در حدود 33 می باشد که از لحاظ بنیادی توجیهی ندارد چرا که صنعت قند در ایران برنامه خاصی برای توسعه ندارد و نمی توان رشد خاصی در طی سال های اخیر برای این صنعت متصور بود.

قیمت سهم با توجه به روش p/e و در نظر گرفتن p/e برابر با 30 اختلاف زیادی با قیمت برآورد شده با روش گوردن دارد. قیمت با روش p/e در جدول زیر ارائه شده است :

تحلیل بنیادی قصفها | قند اصفهان

نتیجه گیری تحلیل بنیادی قصفها

با توجه به مطالب ارائه شده در بخش های قبلی، وضعیت بازار و صنعت قند در سال پیش رو چندان مناسب نیست؛ به استناد آمارهای جهانی تولید و مصرف شکر در سطح جهان در حال کاهش است چرا که تولید شکر نسبت به مصرف آن در سال های اخیر بیشتر بوده است لذا کارشناسان صنعت شکر پیش بینی کاهش تولید این محصول را دارند. وضعیت صنعت قند و شکر در داخل کشور نیز تحت تاثیر سیاست های دولت می باشد چرا که تغییر تعرفه واردات به شدت بر تولیدات داخلی این محصول تاثیر گذار است. عامل مهم تاثیر گذار بر تولید این محصول تعیین نرخ چغندرقند به عنوان ماده اولیه تولید محصول است که با افزایش آن در طی سال های اخیر بهای تمام شده شرکتهای قندی افزایش یافته است. هرچند که دولت با بالا بردن تعرفه واردات سعی در حمایت از این صنعت استراتژیک دارد اما با توجه به دلایل گفته شده رشد چندانی را از لحاظ بنیادی نمی توان برای شرکتهای قندی متصور شد. نکته قابل توجه دیگری که می توان مورد توجه قرار داد، تقسیم سود بالای شرکت قند اصفهان است و اینکه شرکت فروش بخشی از زمین مازاد خود را در برنامه دارد.
شرکت های قندی جز سهام پر نوسان بازار محسوب می گردند و افزایش قیمت سهام شرکت های قندی دلیل بنیادی خاصی ندارد و می تواند به دلیل اخبار و شایعاتی باشد که در بازار در مورد این صنعت شنیده می شود. در نهایت خرید سهام شرکتهای قندی برای سرمایه گذارانی که تمایل چندانی به پذیرش ریسک بالا را ندارند گزینه مناسبی نمی تواند باشد.

منبع : شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن