تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

490
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 21Rating: 5.0تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستانتحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

تحلیل بنیادی قلرست

مقدمه

شکر به عنوان ماده غذایی انرژی زا تنها ماده غذائی است که بطور خالص میتوان آن را تولید کرد و به لحاظ مزه شیرین و طعم مطبوع و منبع ارزان تامی انرژی نسبت به سایر مواد غذایی، تقاضا برای مصرف آن در ایران و سایر کشورهای در حال توسعه همواره رو به افزایش بوده و در زمره یکی از کالاهای استراتژیک همواره مورد توجه و حمایت دولت ها می باشد . صنعت قند و شکر از جمله صنایعی است که بیشتری ارتباط را با حلقه های پیشین و پسین در زنجیره تولید اقتصاد ملی دارد. مهمتری بخش های تامی کننده ورودی های صنعت قند و شکر بخش کشاورزی (مواداولیه چغندرقند، نیشکر)، بخش صنعت(تجهیزات سرمایه ای)، بخش نفت (تامین انرژی)، حمل و نقل و بارزگانی(خدمات حمل) می باشند.
در بلندمدت عواملی همچون سیاست گذاری دولت ها (مرتبط با بازار شکر) و چرخه تولید شکر در برخی از کشورهای بزرگ تولیدکننده نیشکر در آسیا نیز در تولید شکر و نوسانات قیمت آن نقش خواهند داشت. انتظار می رود تولید و مصرف شکر در جهان تا سال 2020 به ترتیب به 209 و 207 میلیون تن برسد.
در نمودار ذیل روند قیمت جهانی شکر در شش ماهه اخیر نشان داده شده است. همین طور که مشاهده می گردد کمتری قیمت در آگوست 10،61 دلار بوده و در ماه اکتبر قیمت شکر روند صعودی گرفته است . در حال حاضر قیمت شکر 15 دلار میباشد. در ادامه به تحلیل بنیادی قلرست می پردازیم.

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

معرفی شرکت قند لرستان


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت سهامی عام قند لرستان در سال 1345 با مشارکت بانک صنعت و معدن فعلی تاسیس و تحت شماره 156 اداره ثبت شهرستان بروجرد به ثبت رسیده است. موضوع فعالیت شرکت بطور خلاصه تولید قند و شکر و سایر مواد غذائی میباشد. در این رابطه پس از خرید و نصب ماشین آلات مربوطه از لهستان از سال 1347 با ظرفیت اسمی 1500 تن چغندر در شبانه روز بهره برداری خود را شروع و تاکنون مرتبا” به فعالیت خود ادامه داده است.

فعالیت اصلی شرکت

احداث و اداره کارخانجات شکر و قند و سایر مواد غذایی و صنایع جانبی، تولید،خرید و فروش مواد اولیه مورد نیاز و محصولات تولیدی اعم از ساخته و نیمه ساخته ، واردات و صادرات مواد اولیه، کالای ساخته شده ، ماشیین آلات و تجهیزات و لوازم و قطعات یدکی مربوط به امور فوق، مشارکت در سایر شرکتها و موسسات با موضوع فعالیت مرتبط با فعالیتهای شرکت به شرح فوق و مشارکت با سایر اشخاص در این امور.

سرمایه و ترکیب سهام داران قلرست

در تحلیل بنیادی قلرست عنوان شده است که ، سرمایه شرکت در هنگام تاسیس بالغ بر 270 میلیون ریال بوده که طی چند مرحله افزایش تا پایان سال مالی منتهی به 31/4/1384 نهایتا ( 24 میلیارد ریال منقسم به 24 میلیون سهام عادی یک هزار ریال تماما) پرداخت شده افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

سهام شرکت از اسفند ماه1368  در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده و با فروش تدریجی سهام بانک صنعت و معدن )سهامدار عمده شرکت(  از طریق بورس ، شرکت کلا” به بخش خصوصی منتقل گردیده است .

جایگاه شرکت در صنعت

فعالیت شرکت در رشته تولید شکر از چغندر قند و نییز تصفیه شکر خام می باشد. میزان فروش سال جاری شرکت معادل  671،431 میلیون ریال بوده که نسبت به سال قبل از آن 82 درصد افزایش داشته است . در صورت رده بندی شرکتهای ای صنعت برحسب میزان فروش و خدوات تصیفیه رتبه شرکتهای سهامی قند لرستان در بین شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ششم میباشد.

مقایسه سود ناخالص، سود عملیاتی و سود خالص شرکت قند لرستان

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

نمودار بالا نشان میدهد که طی سه سال گذشته همواره روند سود دهی شرکت رو به کاهش بوده است.

مقایسه فروش و بهای تمام شده

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

روند سودآوری شرکت قند لرستان

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

سود خالص شرکت طی سه سال گذشته از 15 میلیارد تومان به حدود 7 میلیارد تومان کاهش یافته است . علت کاهش سود شرکت به دلیل افزایش هزینه مواد اولیه و چغندر ، کاهش سطح تولید و عدم افزایش نرخ فروش شکر تولیدی میباشد.

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

همانطور که جدول بالا نشان میدهد ظرفیت اسمی شکر تولیدی قند لرستان 26،6 هزار تن میباشد که قلرست برای سال مالی آینده حدود 17000 تن شکر تولیدی را در برنامه تولید خود قرار داده است.

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

با توجه به وضعیت فروش محصولات شرکت طبق جدول بالا کل تولیدات شرکت در برنامه فروش قرار گرفته است .

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

در محاسبه نرخ فروش محصولات قیمت شکر با افزایش نرخ 15 درصدی و سایر محصولات با افزایش نرخ 10 درصدی در نظر گرفته شده اند.لازم به ذکر است که قند لرستان نرخ فروش شکر را کیلویی 2800 تومان در نظر گرفته است که رشد حدود 25 درصدی را در نظر گرفته است.

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

با توجه به برآورد فروش مقداری و نر های فروش، مبلغ فروش کل شرکت 61 میلیارد تومان برآورد گردیده است.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

صورت سود وزیان شرکت قند لرستان

تحلیل بنیادی قلرست | قند لرستان

با توجه به برآورد های صورت گرفته در مقدار فروش و بهای تمام شده در تحلیل بنیادی قلرست ، سود قند لرستان برای سال مالی جاری258  ریال برآورد گردیده است که اختلاف معنی داری با بودجه شرکت ندارد. سهم در حال حاضر با قیمت 327 تومان در حال معامله میباشد که سطح سودآوری 25 تومانی توجیه کننده ای قیمت ها نمیباشد.

 

منبع : شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن