تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

283
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 14Rating:

معرفی شرکت لیزینگ ایران :

شرکت لیزینگ ایران بعنوان بنیانگذار صنعت لیزینگ در ایران در تاریخ 21 تیرماه سال 1354 به صورت سهامی خاص تاسیس شده و در تاریخ 1354/12/30 با عقد اولین قرارداد اجاره عملا فعالیت خود را آغاز نمود.به موجب صورتجلسه مجمع عمومی مورخ 1380/06/05 شرکت لیزینگ ایران از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در تاریخ 1384/03/11 بعنوان اولین شرکت لیزینگ و به عنوان پایه گذار صنعت لیزینگ در کشور و نماینده یکی از معتبرترین بانک های ایران( تجارت )، در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد و از مرداد ماه همان سال با نماد ولیز، نام شرکت در تابلوی معاملاتی بورس درج و سهام آن مورد داد و ستد واقع شد.این شرکت در حال حاضر حدود 15000 سهامدار حقیقی و حقوقی دارد.

موضوعات اصلی

خرید اموال منقول و غیر منقول و واگذاری آنها به متقاضیان در قالب عقود اجاره و یا فروش اقساطی.

موضوعات فرعی


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

خرید و فروش انواع اوراق بهادار به منظور مدیریت نقدینگی در چارچوب قوانین و مقررات و دستورالعمل های ذیربط.شرکت مجاز نیست سهام بانک و یا موسسه اعتباری را که با واسطه و یا بی واسطه سهامدار شرکت محسوب می شود خریداری نماید.

فعالیت شرکت در حال حاضر اعطای تسهیلات اجاره به شرط تملیک برای انواع خودروهای سواری، خودروهای کار، سبک و سنگین، ماشین آلات سنگین راه سازی، معدنی و صنعتی، ماشین آلات تولیدی و خدماتی، دستگاه ها و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، ساختمان و غیره می باشد.

تغییرات سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس یکصد میلیون ریال بوده که طی چند مرحله به مبلغ 600 میلیارد ریال در سال 92، افزایش یافته است.

ترکیب صاحبان سهام

Tarkib Sahamdaran تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

تسهیلات اعطایی

Tashilat etayi تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

میزان تسهیلات اعطایی و تعداد استفاده کنندگان از تسهیلات در سال های گذشته به تفکیک زیر می باشد:

Mizan Estefade Az Tashilat etayi تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

میزان تسهیلات اعتباری استفاده شده

تامین کننده عمده منابع اعتباری شرکت، بانک تجارت می باشد که سهامدار عمده شرکت نیز است.علاوه بر این بانک، بانک پاسارگاد و بانک ملت نیز با تامین منابع اعتباری با این مجموعه همکاری داشته انئد.

بانک تجارت: میزان و مانده تسهیلات استفاده شده طی 5 سال گذشته مربوط به انواع عقود منعقده با بانک تجارت به شرح زیر بوده است و آخرین حد اعتباری که شرکت موق به اخذ آن از بانک مزبور گردید به مبلغ 2500 میلیارد ریال ناخالص مربوط به سال 1390 می باشد.

Tashilat Tejarat تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

بانک ملت: در اواخر سال مالی 1391 جهت تامین مالی بخشی از منابع مورد نیاز، اخذ تسهیلات از بانک ملت مصوب گشت و بانک نیز اجازه دریافت 625 میلیارد ریال ناخالص تسهیلات در قالب عقد مشارکت مدنی سرمایه در گردش با بازپرداخت 12 ماهه صادر کرد که این تسهیلات در اسفند 1391 تا خرداد 1392 جذب گردید و تا تیر ماه 1393، تسویه گشت.

همچنین مجوز دریافت 625 میلیارد ریال دیگر نیز از همین بانک دریافت گردید و این منابع اعتباری طی خرداد، تیر، آذر و اسفند 1393، جذب گردید.

Tashilat Bank Mellat تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

بانک پاسارگاد: به منظور گسترش فعالیت ای اجرایی، مسب مصوبات اعتباری از دیگر بانک ها در دستور کار قرار گرفت و در آغاز، از بانک پاسارگاد تسهیلاتی اخذ کرد.مانده و ناخالص اعتبارات استفاده شده در طی 4 سال به شرح زیر می باشد.

Tashilat Pasargad تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

مفروضات بودجه

_ میزان پرداختی بابت عملیات لیزینگ مبلغ 2200000 میلیون ریال پیش بینی شده است که در عملکرد 3 ماهه 150000 میلیون ریال آن محقق گردیده است.

_ میزان تسهیلات بانکی دریافتی 2000000 میلیون ریال پیش بینی شده است که میزان محقق شده آن در عملکرد 3 ماهه ابتدای سال صفر می باشد.

_ تسهیلات اعطایی در قالب قراردادهای اجاره به شرط تملیک در اقساط 36 الی 60 ماهه با نرخ کارمزد 22% می باشد.

_ سود هر سهم 471 ریال پیش بینی شده است.

مفروضات برآورد سود هر سهم

در پیش بینی میزان تسهیلات اعطایی از میانگین سال های 89 تا 93 استفاده گردید که برابر با 961733 میلیون ریال می باشد.

_ نرخ بهره تسهیلات اعطایی در سال 93، طبق دستورالعمل بانک مرکزی 22% در نظر گرفته شده است.این نرخ در سال های گذشته بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی 15% بوده است.

_ در سناریوی اول میزان تسهیلات بانکی دریافتی را برابر میزان پرداختی بابت عملیات لیزینگ لحاظ نمودیم.

_ در سناریوی دوم فرض نمودیم که شرکت لیزینگ از منابع داخلی خود نیز استفاده نماید و سهم منابع داخلی را 9% فرض کردیم.

_ در محاسبه هزینه تامین مالی شرکت، از مانده اصل تسهیلات دریافتی در سال گذشته و هم چنین مفروضات کارشناسی مربوط به تسهیلات امسال استفاده گردید.به دلیل عدم افشای جزییات تسهیلات دریافتی امسال در بودجه شرکت، با فرض بدبینانه کل تسهیلات بانکی را با نرخ 24% و اقساط 36 ماهه محاسبه نمودیم و شروع بازپرداخت تسهیلات را از اول تیرماه فرض نمودیم.

_ نرخ استفاده شده در محاسبه سود اقساط تسهیلات دریافتی از بانک ملت معادل 21%، بانک پاسارگاد 165 و بانک تجارت 18% می باشد.سایر اقلام صورت سود و زیان برابر با مقادیر بودجه فرض گردید.

_ سود هر سهم در حالت اول مبلغ 486 ریال و در حالت دوم مبلغ 511 ریال برآورد گردید.

Pishbini Tashilat تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

Tashilat p1 تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

Tashilat P2 تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

Tashilat P3 تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

Pishbini Daramad تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

Sud Va Zian P تصویر تحلیل بنیادی لیزینگ ایران ( ولیز )

نتیجه گیری:

عملکرد شرکت در 3 ماهه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با کاهش سود همراه بوده است.میزان پوشش بودجه در 3 ماهه امسال برابر با 16% می باشد در حالی که در مدت مشابه سال قبل میزان پوشش سود برابر با 26% بوده است.با توجه به مانده تسهیلات دریافتی سال های گذشته و افشای میزان تسهیلات دریافتیدر یادداشت صورت های مالی سال 1393، به نظر می رسد شرکت در محاسبه هزینه تامین منابع مالی عملیات لیزینگ واقع بینانه عمل نکرده است و میزان هزینه پرداختی بابت تسهیلات دریافتی را بیش از واقع گزارش کرده است.علی رغم غملکرد ضعیف 3 ماهه، شرکت در پیش بینی درآمد هر سهم تغییری ایجاد نکرده است.با فرض بهبود عملکرد شرکت در 9 ماهه بعد و با اعمال مفروضات کارشناسی در خصوص میزان تسهیلات بانکی و میزان پرداخت بابت عملیات لیزینگ، به سود هر سهم در حالت اول مبلغ 486 ریال و در حالت دوم مبلغ 511 ریال دست یافتیم.

منبع: شرکت کارگزاری بانک تجارت

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن