تحلیل بنیادی لیزینگ رایان سایپا ( ولساپا )

295
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی لیزینگ رایان سایپا ( ولساپا )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 26Rating:

تحلیل بنیادی لیزینگ رایان سایپا ( ولساپا )

مقدمه

شرکت رایان سایپا در اسفند ماه 1376 به ثبت رسید . واژه ” رایان ” بر گرفته از ” رای ” به معنی دانایی و خرد است. گروه رایان سایپا در زمینه لیزینگ خودرو ، خدمات بیمه ای و کارت هوشمند از سال 1380 فعالیت خود را گسترش داده است .

در سال 1386 از طرف موسسه بین المملی CAPITAL INTELLIGENCE رتبه بنذی اعتباری شرکت رایان سایپا مورد ارزیابی قرار گرفت و مجموعا برابر رتبه بندی کشوری تعیین می گردد.

سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Tarkib Sahamdaran

روندهای با اهمیت

Tedad Leasing

Ravand Hashiye Sud

Ravand EPS

ترکیب درآمد ها و هزینه ها

Tarkib Daramad Ha

نگاهی به ترازنامه

بر اساس آخرین تراز حسابرسی شده ( منتهی به 1393/12/29 )، شرکت مجموعا 16858 میلیارد ریال دارایی دارد که 10651 میلیارد ریال آن مربوط به حصه جاری حسابها و اسناد دریافتنی تجاری و 5112 میلیارد ریال مربوط به حسابها و اسناد دریافتنی بلند مدت است.

در جدول و نمودار زیر جزئیات سرفل حصه جاری حسابهای دریافتنی را مشاهده می کنید:

Tarkib Hesab Haye Daryaftani

رقم 1628 میلیارد ریال،حصه جاری بدهی مشتریان مربوط است به اصل تسهیلات اعطایی بابت لیزینگ که حدود 1560 میلیارد ریال نیز درسرفصل حسابهای دریافتنی بلند مدت آمده است. حصه بلند مدت عمدتا در سال 1395 سررسید می شود.

همانگونه که در جدول بالا نیز مشاهده می شود سرفصل حصه جاری نزد مشتریان اعتباری به شکل چشمگیری رشد داشته است که دلیل آن افزایش لیزینگ محصولات در قالب قرارداد فروش اعتباری است. در بخش حسابهای دریافتنی بلند مدت نیز حدود 3560 میلیارد ریال به این سرفصل اختصاص دارد.

در بخش اقساط معوق، مجموعا 784 میلیارد ریال اقساط معوق بیش از 3قسط وجود دارد که البته 184 میلیارد ریال آن در زمان تهیه گزارش 12 ماهه وصول شده است. ذخیره در نظر گرفته شده برای اقساط معوق 108 میلیارد ریال است.

در سمت چپ ترازنامه 13616 میلیاردریال بدهی مشاهده می شود که 10419 میلیاردریال آن مربوط بدهی های جاری است. در بخش حسابهای پرداختنی تجاری، 3155 میلیارد ریال بدهی مشاهده می شود که عمده آن مربوط خرید خودرو از شرکت سایپا است.

در سرفصل پیش دریافتها نیز افزایش قابل توجهی نسبت به سال قبل رخ داده است که دلیل آن فروش خودرو در قالب فروش اعتباری بوده است.

تسهیلات جاری نیز از 3224 میلیارد ریال به 3992 میلیارد ریال رسیده است که عمده تسهیلات با نرخ میانگین 29 درصد دریافت شده است.

در بخش حقوق صاحبان سهام 881 میلیارد ریال سود انباشته به چشم می خورد که معادل 370 ریال به ازای هر سهم خواهد بود.

نکات بودجه سال 94

_ پیش بینی لیزینگ 120000 دستگاه خودرو

_85 میلیون ریال متوسط تسهیلات اعطایی برای خودرو

_ 2 درصد نرخ کارمزد تخفیف پس کسر بیمه شخص ثالث برای هر خودرو

_ اعطای تسهیلات با نرخ 31.5 درصد

_ تسهیلات اعطایی بطور میانگین 36 ماهه است

_ دریافت وام با نرخ متوسط 29 درصد

_ دریافت تسهیلاتی بالغ بر 22000 میلیارد ریال

بررسی درآمد حاصل از لیزینگ

همانوگونه که در جدول زیر نمایش داده شده است، در سال 93 بخش عمده لیزینگ های انجام شده در قالب قرارداد فروش اعتباری بوده و درآمد لیزینگ سال 93 تنها 160 میلیارد ریال است. براین اساس چنانچه مجموع این دو سرفصل را در نظر بگیریم، درآمد فروش 114000 هزاردستگاه خودرو در سال 93، 1040 میلیارد ریال خواهد بود. درآمد پیش بینی شده حاصل از لیزینگ سال 93 ، در سال 94 ، بالغ بر 2000 میلیارد ریال است و درآمد حاصل از لیزینگ 120000 دستگاه سال 94 که در همان سال شناسایی می شود معادل 1527 میلیارد ریال برآورد شده است.

Tarkib Daramad Ha 94

Tarkib Daramad ha 93

برآورد درآمد حاصل از لیزینگ

درآمد لیزینگ عبارت است از فرع تسهیلات اعطایی که می توان با فرمول اقساط ثابت محاسبه نمود. براین اساس هر قسط مبلغی ثابت خواهد بود که به دو بخش اصل و فرع تقسیم می شود. سهم فرع تسهیلات سیری نزولی را طی می کند، بطوری که در اقساط اولیه درآمد بیشتری شناسایی می شود.

پراکندگی لیزینگ های انجام شده در ماههای مختلف سال عامل تعیین کننده ای در میزان شناسایی درآمد در سالهای مختلف است. با وجود اینکه با تغییر آرایش لیزنگ ها در مجموع مبلغ دریافتی تغییر نخواهد کرد اما شناسایی درآمد با تاخیر بیشتر، به نسبت ارزش کمتری خواهد داشت. در نمودار زیر سهم لیزینگ در هر ماه از سال و براساس میانگین چهار ساله به نمایش درآمده است:

آرایش لیزینگ در سال 93

Tarkib Leasing

چنانچه آرایش لیزینگ سال 94 مانند سال 93 باشد، سهم شناسایی درآمد در سالهای مختلف به شرح نمودار زیرخواهد بود:

Shenasaei Daramad

نرخ تسهیلات لیزینگ

شرکتهای لیزینگی با خرید خودرو و فروش اقساطی آن، از اختلاف نرخ تسهیلات و هزینه پول درآمد کسب می کنند. بنابراین هراندازه فاصله بین هزینه پول و نرخ تسهیلات (اسپرد) افزایش پیدا کند، درآمد بیشتری نصیب شرکت می شود.اما داستان به همین جا ختم نمی شود. یعنی تنها اسپرد نرخ ها تعیین کننده نیست، بلکه بالا یا پایین بودن نرخ ها بسیار تاثیر گذار است. در جدول زیر مقایسه ای برای سود لیزینگ با اسپرد 2.5 درصدی و با مفروضات زیر انجام شده است:

مبلغ تسهیلات و تامین مالی معادل 8600 میلیارد ریال و با اقساط 36 ماهه که یکبار با نرخ های 29 و 31.5 ( سطح نرخ بالا) وبار دیگر با نرخ های 1 و 3.5 درصدی محاسبه شده اند.

Vaziat Tas'hilat

مشاهده می شود که که در نرخ بالاتر مجموع سود حاصل شده بسیار بیشتر خواهد. بنابراین در یک حالت نرمال وبا ثابت ماندن سایر شرایط، کاهش نرخ ها به زیان شرکت های لیزینگی خواهد بود.

هزینه تامین مالی شرکت، در سال 93 برابر با 29 درصد و نرخ تسهیلات اعطایی معادل 31.5 درصد بوده است. بودجه سال 94 نیز بر همین مبنا تهیه شده است.

برآورد درآمد تسهیلات لیزینگ

شرکت لیزینگ رایان سایپا در 3 ماهه نخست سال 15700 دستگاه خودرو لیزینگ نموده است که براساس آمار کسب شده، تعداد لیزینگ تا نیمه مرداد ماه به 23000 دستگاه رسیده است. در ادامه مفروضات پیش بینی درآمد لیزینگ در سه سال آینده بیان شده است:

_ تعداد لیزینگ های سال های 94، 95 و 96 برابر با 100000 دستگاه

_ نرخ سود تسهیلات 30 درصد

_ نرخ تامین مالی 27.5 درصد

_ آرایش لیزینگ: مطابق با سال 93

_ متوسط تسهیلات اعطایی هر دستگاه: 86 میلیون ریال

درآمد کارمزد نمایندگی و تخفیف ها

درآمد این سرفصل معادل 2درصد از قیمت خودروهای سایپا پس از کسر بیمه شخص ثالث، شناسایی می شود. بمنظور پرهیز از محاسبه نرخ خودروها و همچنین بیمه شخص ثالث، از نسبت درآمد این سرفصل به کل تسهیلات اعطایی که در اولین بودجه ارائه شده است استفاده می کنیم. بر این اساس این درآمد معادل 0.225 کل مبلغ تسهیلات بدست می آید که برای پیش بینی سال جاری و سالهای بعد، از آن استفاده شده است.

درآمد حاصل تاخیر واریز مشتریان

در پیش بینی سال 94 ، درآمد این سرفصل به تفکیک ارائه نشده است و رقم پیش بینی ما با توجه سال 93 ، معادل 250 میلیارد ریال خواهد بود.

سایر درآمدها

درآمد این سرفصل ( که قابل توجه نیست) مطابق با نسبت رقم بودجه به رقم درآمد تسهیلات هر سال تعیین شده است.

براین اساس جدول پیش بینی بینی درآمد حاصل از عملیات لیزینگ به شکل زیر تکمیل می شود:

Daramad Leasing

تامین مالی لیزینگ

عمده منبع تامین مالی شرکت از محل تسهیلات بانکی است. شرکت لیزینگ رایان سایپا، برای سال 94، 21464 میلیارد ریال تسهیلات به هزینه مالی بالغ بر 1800 میلیارد ریال پیش بینی کرده است. با توجه به اینکه تسهیلات بانکی در سال گذشته 9573 میلیارد ریال بوده است است، پیش بینی این میزان از تسهیلات تامل برانگیز است. در جدول زیر منابع و مصارف نقدی شرکت نمایش داده شده است.

Vaziat Naghdi

مشاهده می شود میزان پرداخت نقدی بابت عملیات لیزینگ 20963 میلیارد ریال پیش بینی شده است که اختلاف فاحشی با رقم 1020 میلیارد ریالی مورد نیاز دارد.

پیش بینی هزینه تامین مالی

برای پیش بینی هزینه تامین مالی ، از تسهیلات بانکی برابر با 100 درصد تسهیلات مورد نیاز برای لیزینگ ، نرخ 27.5 درصد و دوره باز پرداخت 24 ماهه استفاده می کنیم.

با وجود اینکه عمده تسهیلات بانکی با سررسید یکساله دریافت می شوند، در پیش بینی کارشناسی از دوره 24 ماهه برای بازپرداخت استفاده شده است.

Hazine Mali

با این محاسبات هزینه تامین مالی لیزینگ در سال 94، 1747 میلیارد ریال برآورد می شود که حدود 920 میلیاردآن ، مربوط به هزینه مالی سالهای گذشته است.

هزینه مالی سالهای 95 و 96 نیز با استفاده از نسبت تقسیم هزینه مالی در سالهای مختلف و همچنین مبنا قردادن سال 94 محاسبه شده اند. ضمن اینکه اسپرد برابر با سال 94 و از کاهش سطح نرخ ها در سالهای 95 و 96 چشم پوشی شده است.

هزینه های عمومی و اداری

هزینه های عمومی و اداری شرکت در سال 93، 232 میلیارد ریال بوده است که هزینه مطالبات مشکوک الوصول، 799 میلیارد ریال آن را به خود اختصاص داده بود. شرکت در اولین پیش بینی خود مبلغ 358 میلیارد ریال را بعنوان هزینه این سرفصل پیش بینی کرده بود که 910 میلیارد آن به هزینه مطالبات مشکوک الوصول اختصاص داشت. در پیش بینی 3ماهه که جزیئات آنرا در اختیار نداریم، هزینه های عمومی و اداری 428 میلیارد ریال پیش بینی شده است که 8 درصد آن نیز در سه ماهه تحقق پیدا کرده است. با توجه ماهیت هزینه های عمومی و اداری بنظر می رسد افزایش یاد شده از افزایش هزینه های مطالبات مشکوک الوصول می باشد.

با توجه به اینکه شرکت در پایان سال 93، 1251 میلیارد ریال اقساط موقت و چک برگشتی داشته است، افزایش ذخایر محافظه کارانه تر خواهد بود.

Ravand Edari

درآمد حاصل از سرمایه گذاریها

در بودجه سال 94، 143 میلیارد درآمد سرمایه گذاری پیش بینی شده است که تقریبا نیمی از آن درآمد سپرده های بانکی، نیمی دیگر درآمد خدمات بیمه ای شرکت بیمه رایان سایپا است.

صورت سود و زیان پیش بینی شده

Sud Va Zian P

بنابراین صورت سود و زیان پیش بینی شده شده برای سه سال آینده به صورت زیر خواهد بود:

بررسی حساسیت

با توجه به اینکه بخش عمده از درآمد سال 94 ، از محل لیزینگ سال 93 است، تغییرات تعداد لیزینگ عامل تعیین کننده ای در سود سال 94 نخواهد بود اما تغییرات تعداد لیزینگ، اثرات ملموس تری بر سود سال 95 و 96 خواد داشت.

همچنین میزان تسهیلات بانکی که دریافت می شود، عامل تعیین کننده در سودآوری شرکت خواهد بود. در بودجه شرکت، معادل 207 درصد تسهیلات مورد نیاز، وام پیش بینی شده است. در واقعیت، شرکت باید بتواند بخشی از درآمد لیزینگ را از منابع داخلی تامین کند. در این گزارش، برآورد کارشناسی براساس 100 درصد تسهیلات مورد نیاز، وام بانکی پیش بینی شده است.

در جدول زیر تحلیل حساسیت سود هر سهم در سال 94 مشاهده می شود:

_ صفر درصد به معنای تامین 100 درصد تسهیلات اعطایی از محل وام بانکی است و – 10 درصد به معنای تامین مالی خارجی 90 درصدی است.

Hassasiat Tedad Leasing

مشاهده می شود که تغییرات تعداد لیزینگ تاثیری در سودآوری سال 94 ندارد. در جدول زیر حساسیت سود سال 95 نسبت به متغیرهای بالا ارائه شده است:

Hassasiat Tedad

ارزشگذاری سهم به روش تنزیل سودهای تقسیمی

DDM

نگاهی به صورت جریان وجود نقد

همانوگونه که انتظار می رود، باتوجه به پایین بودن نسبت اقساط معوق، جریانات نقد ورودی عملیاتی از وضعیت مطلوبی برخوردار است. در جدول زیر صورت جریان نقدی در سال های 92 و 93 نمایش داده شده است. همانگونه که مشاهده می شود جریان خالص نقد عملیاتی بیش از سود خالص است که از کیفیت بالای سود در ولساپا خبر می دهد.

Jaryan Naghd

منبع: کارگزاری بانک پاسارگاد

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن