تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

280
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارونReviewed by سایت تحلیلها on Nov 14Rating: 5.0تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارونتحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

تحلیل بنیادی مارون

معرفی شرکت پتروشیمی مارون

شرکت پتروشیمی مارون در تاریخ 01/11/1377 تأسیس گردید، در سال 1385 به بهره برداری رسید و در سال 1387 به بخش خصوصی واگذار شد. شرکت پتروشیمی مارون با دارا بودن کارخانه بازیابی اتان، با بازیافت اتان از گاز طبیعی آن را برای تولید محصولات شیمیایی و پلیمری به کار می برد. این شرکت با توانایی تولید سالانه یک میلیون و صد هزار تن اتیلن، 200 هزار تن پروپیلن، 300 هزار تن پلی اتیلن سنگین، 300 هزار تن پلی پروپیلن و بیش از 443 هزار تن انواع گلایکول یکی از بزرگترین شرکت های پتروشیمی در ایران و جهان می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی مارون می پردازیم

سهام داران شرکت

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

مقدار تولید


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

طبق اطلاعات جدول فوق، بیشترین حجم تولیدی شرکت مربوط به محصولات اتان، اتیلن، منو اتیلن گلایکول و پلی اتیلن سنگین می باشد. تولید واقعی شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 در حدود 2 درصد افزایش داشته است. میزان پوشش تولید شرکت در شش ماهه اول سال 94 در حدود 53 درصد بودجه می باشد. در صورت تامین مناسب گاز اتان مورد نیاز شرکت، به نظر می رسد شرکت در قسمت تولید خود با مشکل خاصی مواجه نباشد. تولید بودجه 94 شرکت نسبت به سال واقعی 93 به میزان 8 درصد افزایش داشته است. به منظور پیش بینی تولید کارشناسی شرکت در شش ماهه دوم سال 94 ، از میانگین تولید فصلی شرکت در سال های گذشته در تحلیل بنیادی مارون استفاده نموده ایم.

مقدار فروش

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

همان طور که در جدول فوق مشاهده می گردد، میزان فروش شرکت در سال های مختلف نوسان داشته است. بیشترین حجم مقداری فروش شرکت مربوط به اتیلن، منو اتیلن گلایکول و پلی اتیلن سنگین می باشد. مقدار فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 به میزان 1 درصد افزایش داشته است. از لحاظ مقدار فروش شرکت در شش ماهه اول 94 ، در حدود 53 درصد بودجه خود را پوشش داده است. مقدار فروش بودجه 94 شرکت نسبت به سال 93 به میزان 7 درصد افزایش داشته است. در این گزارش مقدار فروش کارشناسی 94 همانند سال های گذشته شرکت، بر اساس 49 درصد مقدار تولید کارشناسی لحاظ شده است.

نرخ فروش

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

همان طور که در این جدول مشاهده می گردد از سال 90 تا 92 نرخ های فروش شرکت روند صعودی داشته است که افزایش نرخ ارز بازار آزاد و همچنین افزایش قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی، یکی از مهمترین دلایل این امر می باشد. در سال 93 به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت به خصوص در شش ماهه دوم سال و ثبات نرخ ارز، شاهد کاهش نرخ های فروش بعضی از محصولات شرکت می باشیم. نرخ های بودجه شرکت در مورد چهار محصول مهم پلی اتیلن سنگین، اتیلن، پلی پروپیلن و منو اتیلن گلایکول پایین تر از نرخ های واقعی شش ماهه اول می باشد. در این گزارش به منظور پیش بینی نرخ های فروش شرکت در شش ماهه دوم سال 94 ، نرخ های شش ماهه اول این شرکت را 10 درصد کاهش داده ایم.

مقایسه قیمت فصلی نفت و نرخ های فروش شرکت پتروشیمی مارون

نرخ های فروش فصلی شرکت

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

نرخ های فصلی نفت

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

نرخ های فصلی محصولات شرکت در بورس کالا

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

در سه جدول فوق نرخ های فروش فصلی شرکت طبق صورت های مالی، نرخ های فصلی نفت و همچنین نرخ فصلی محصولات شرکت در بورس کالا مشاهده می گردد. با مقایسه جداول فوق مشخص می گردد که در سه ماهه اول سال 94 ، نرخ های فروش محصولات شرکت به طور میانگین در حدود 6 درصد رشد کرده اند، در صورتی که در همین بازه زمانی نرخ جهانی نفت نیز نسبت به سه ماهه چهارم سال گذشته به میزان 14 درصد رشد داشته است. به همین منوال در سه ماهه دوم سال جاری، نرخ محصولات شرکت طبق صورت های مالی به طور میانگین با کاهش 14 درصدی و همچنین طبق آمار بورس کالا، به طور میانگین با کاهش 11 درصدی مواجه بوده در صورتی که در همین بازه نرخ جهانی نفت با کاهش 12 درصدی همراه گردیده است که این امر نشان از وابستگی بالای نرخ محصولات شرکت با نرخ جهانی نفت دارد. در سه ماهه سوم سال جاری تا 20 آبان، نرخ جهانی نفت نسبت به سه ماهه دوم در حدود 14 درصد کاهش و همچنین در همین دوره نرخ فروش محصولات شرکت در بورس کالا نیز به طور میانگین 14 درصد کاهش داشته است. سایت بلومبرگ در آخرین گزارشی از پیش بینی قیمت جهانی نفت، روند قیمت جهانی نفت را تا انتهای سال جاری میلادی افزایشی پیش بینی نموده است اما در بلند مدت ثبات قیمت نفت در محدوده 45 الی 50 دلار را تخمین زده است. با توجه به کاهش میانگین قیمت نفت در سه ماهه سوم سال جاری تاکنون، در این گزارش(تحلیل بنیادی مارون)  نیز نرخ های فروش شرکت به صورت محتاطانه کاهشی در نظر گرفته شده است.

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

از سال 90 تا 92 هر ساله شاهد رشد چشمگیر مبلغ فروش شرکت به دلیل افزایش نرخ ارز و نرخ های جهانی محصولات پتروشیمی بوده ایم. مبلغ فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 شاهد افزایش 3 درصدی بوده است. بودجه شرکت با مبلغ 42 هزار و 303 میلیارد ریال پیش بینی شده است که شرکت در شش ماهه اول 94 میزان 55 درصد از آن را پوشش داده است.

اقلام مواد اولیه و بهای تمام شده شرکت

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی مارون

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

طبق اطلاعات جدول فوق، سود هر سهم بودجه 94 شرکت 5،802  ریال می باشد که شرکت در شش ماهه اول3،131 ریال (54 درصد) آن را پوشش داده است. پیش بینی کارشناسی سود هر سهم شرکت بر اساس مفروضات صفحات قبل مبلغ 6،043 ریال می باشد. سود واقعی هر سهم سال 92 و 93 شرکت با سرمایه های 4 هزار میلیارد ریال به ترتیب برابر با 8،223  و 7،039 ریال بوده است. حاشیه سود ناخالص شرکت در سال 93 با افت قابل توجه 14 درصدی به 57 درصد تقلیل یافته است. حاشیه سود ناخالص شش ماهه اول 94 در حدود 51 درصد و کارشناسی 94 نیز در حدود 50 درصد می باشد.

نتیجه گیری تحلیل بنیادی مارون

شرکت پتروشیمی مارون در سال 93 در حدود 8.09 درصد تولیدات کل صنعت پتروشیمی کشور را بر عهده داشته است که از این لحاظ در رده سوم کل تولیدکنندگان صنعت پتروشیمی کشور قرار می گیرد. در بازار سرمایه از لحاظ شباهت محصولات تولیدی، پتروشیمی مارون با پتروشیمی شازند، جم و امیرکبیر و در رقابت می باشد که در سال 93 پتروشیمی جم 5.32 درصد و پتروشیمی شازند نیز 3.21 درصد کل تولیدات صنعت پتروشیمی شرکت را بر عهده داشته اند و از این حیث پایین تر از پتروشیمی مارون قرار گرفته اند. شرکت پتروشیمی مارون با در دست داشتن 7 طرح توسعه یکی از پر پتانسیل ترین شرکت های صنعت پتروشیمی کشور محسوب می گردد.
در نهایت به نظر می رسد که در سال جاری افزایش سودآوری شرکت منوط به افزایش مقداری تولید و فروش در شش ماهه دوم و همچنین افزایش نرخ جهانی نفت و در نتیجه آن محصولات شرکت باشد که در شرایط کنونی مورد دوم کمی دور از ذهن می باشد.

منبع : کارگزاری بانک اقتصاد نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن