تحلیل بنیادی مارگارین(غمارگ)

338
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی مارگارین(غمارگ)Reviewed by پيمان باغچه سرا on Sep 9Rating:

مقدمه ای در خصوص مارگارین(غمارگ)

مارگارین اولین شرکت تولید کننده روغن گیاهی در ایران است که با برندهای خروس، آفتاب و آفتاب طالیی در بین مردم شناخته شده است. این شرکت که در دی ماه سال 1332 با ظرفیت تصفیه 8 تن روغن گیاهی در روز پا به عرصه صنعت گذاشت و اکنون با همکاری کارشناسان مجرب توانسته است با ظرفیت تولیدی 1000 تن در روز، میهمان بسیاری ازخانواده ها و صنایع مختلف کشور باشد.

این مجموعه همواره سعی می نماید محصولاتی با کیفیت برتر و منطبق با نیاز مشتریان طراحی و تولید نماید. هم اکنون 38 نوع محصول متنوع روغنی در دو بخش صنف و صنعت (B2B) و مصارف خانوار (B2C) در این شرکت تولید می شود که علاوه بر مطابقت با ضوابط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت، با استاندارد های بین المللی نظیر CODEX از شرکت SGS سوئیس نیز انطباق داده شده است، به همین سبب اینک محصولات مارگارین در بازار اغلب کشورهای خاورمیانه و حتی کشورهای اروپایی به چشم می خورد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Screenshot (40)

Screenshot (41)روند سودآوری مارگارین(غمارگ)

شرکت در اولین پیش بینی خود معادل 21.54 میلیارد تومان سود خالص اعالم نموده که به ازای هر سهم 598 ریال خواهد شد. شرکت در شش ماهه نیز 7.4 میلیارد تومان سود ساخته که 208 ریال به ازای هر سهم و معادل 35% پیش بینی فوق است. سود هر سهم 598 ریالی براساس نرخهایی از مواد و محصول به دست آمده که با نرخهای واقعی شش ماهه متفاوت است. هدف این گزارش کارشناسی، صرفاً تعدیل بودجه شرکت بر اساس نرخ های واقعی 6 ماهه ابتدای سال می باشد.

Screenshot (42)

Screenshot (43)

ماده اولیه اصلی شرکت روغن خام است و طی شش ماهه 42 % از بودجه کل سال مصرف شده است . بیشتر بودن پوشش مقداری نسبت به پوشش مبلغی نشان دهنده اینست که نرخ واقعی خرید مواد در شش ماهه کمی بهتر از آن چیزی است که پیش بینی می شده است.

در پیش بینی اعلام شده توسط شرکت بر که بر اساس عملکرد 6ماهه بوده است، نرخ فروش محصولات و نرخ خرید مواد اولیه برای ماه های آتی متفاوت از عملکرد واقعی در نظر گرفته شده است. با تغییر نرخ مواد اولیه بر اساس نرخ 3 ماهه دوم سال 94، انتظار می رود هزینه مواد اولیه شرکت مبلغ 3.85 میلیارد تومان کاهش یابد که سود هر سهم شرکت را مبلغ 107 ریال افزایش می دهد.

Screenshot (44)

مقایسه درصد پوشش مبلغی و مقداری فروش مارگارین(غمارگ)

محصول اصلی شرکت روغن آزاد است و طی شش ماهه 47 % از بودجه مقداری کل سال فروخته شده است . بیشتر بودن پوشش مقداری نسبت به پوشش مبلغی نشان دهنده اینست که نرخ فروش واقعی محصول در ششماهه ارزانتر از آن چیزی بوده که پیش بینی می شده است:

Screenshot (45)

تولید و فروش مارگارین(غمارگ)

در 6 ماه ابتدایی سال شرکت از لحاظ مقداری توانسته است به میزان 47 درصد از فروش خود را پوشش دهد. با اعمال میانگین قیمت فروش محصوالت در سه ماهه دوم سال به عنوان نرخ کارشناسی، انتظار می رود مبلغ فروش شرکت به میزان 23.1 میلیارد تومان کاهش یابد که سود هر سهم را مبلغ 642 ریال کاهش خواهد داد.شرکت برای پوشش سود خود میبایست بتواند در 6 ماهه دوم سال مالی، نرخ فروش محصولات خود را از میانگین 3600 )تومان به ازای هر کیلو( به حدود 3800 تومان برساند و یا بتواند مقدار فروش خود را بهبود بخشد

Screenshot (46)

صورت سود و زیان مارگارین(غمارگ)

با در نظر گرفتن نرخ فروش سه ماهه دوم سال 94 به عنوان نرخ کارشناسی کل سال  و با در نظر گرفتن نرخ مواد سه ماهه دوم سال 94 به عنوان نرخ کارشناسی کل سال  و با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی 94 می تواند مقدار فروش پیش بینی شده خود را کامالً پوشش دهد:

کاهش سود هر سهم شرکت از 598 ریال اعلامی شرکت( به163 ریال )کارشناسی محتمل به نظر می رسد.

Screenshot (47)

منبع:کارگزاری آراد ایرانیان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن