تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین

209
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبینReviewed by سایت تحلیلها on Dec 13Rating: 5.0تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبینتحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین

تحلیل بنیادی مبین

تاریخچه و فعالیت اصلی شرکت پتروشیمی مبین

شرکت پتروشیمی مبین (سهامی عام) در سال 1377 توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاسیس و در اداره ی ثبت شرکت های شهرستان کنگان به ثبت رسیده است . در سال 88 ، این شرکت به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه ی صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ)قرار گرفت و سپس در سال 91 مالکیت صد درصد سهام به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس انتقال یافت و . پس از واگذاری 40% سهام هلدینگ به سهام عدالت و نیز عرضه ی %5 سهام این شرکت جهت کشف قیمت 17 درصد درسال 92کلیه ی شرکت های تابعه ی ایشان منجمله شرکت پتروشیمی مبین خصوصی گردیدند.
مجمتع پتروشیمی مبین بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور ایران بوده و در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه های دنیا به شمار می آید که در سال 1379 در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصویب و توسط شرکت پتروشیمی مبین احداث گردید و مهندسی تفصیلی آن توسط شرکت تکنیپ فرانسه انجام شده است .
مشتری اصلی شرکت پتروشیمی مبین مجتمع های پتروشیمی فاز 1 ، نظیر پارس، نوری (برزویه)، زاگرس، جم، آریا ساسول و … می باشند وشرکت همچنین به پتروشیمی های فاز 2 ، نظیر مروارید، مهر و کاویان نیز یوتیلیتی ارایه می دهد با توجه به ماهیت فعالیت شرکت، محصولات شرکت در فرآیند تولید شرکتهای پتروشیمی منطقه نقش دارد و میزان تولید به رونق بازار محصولات پتروشیمی بستگی دارد.شرکت پتروشیمی مبین تامین کننده ی اصلی یوتیلیتی مورد نیاز شرکت های پتروشیمی فاز یک منطقه ی ویژه ی اقتصادی انرژی پارس می باشد شایان ذکر است پتروشیمی فجر و مبین دو یوتیلیتی هستند که فجر در ماهشهر و مبین در عسلویه قرار دارد که قرارداد  25 ساله با مشتریان خود دارد لازم به ذکر است که بخش ماهشهر را پتروشیمی فجر تأمین میکند و بخش عسلویه را پتروشیمی مبین تأمین یوتیلیتی می کند .در ادامه به تحلیل بنیادی مبین می پردازیم.

سرمایه وسهامداران مبین

سرمایه شرکت 14.252.000 میلیون ریال میباشد و سهامدار عمده آن با 89 درصد شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس می باشد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

هیئت مدیره

هیأت مدیره شرکت به شرح زیر است:

تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

وضعیت قیمتی سهم 

تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

سهم در یک نگاه

تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

پیش بینی وضعیت عملیاتی شرکت پتروشیمی مبین

برای پیش بینی صورت سود وزیان شرکت مفروضات زیر مطرح است:

  • برای شش ماهه دوم 94 افت 5 درصدی مقدار تولید و افزایش نرخ همسو با رشد نرخ دلار مبادله ای 10 درصد درنظر گرفته شده است.
  • برای سال 95 افزایش12 درصدی مقدار تولید و افزایش نرخ 4 درصد درنظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

نکات قابل توجه تحلیل بنیادی مبین

  • باتوجه به گفته های مدیرعامل شرکت درمورد هزینه های دومیلیارد دلاری احداث پتروشیمی مبین در سال 1389 پس از اعمال تعدیلات نرخ دلار و نرخ استهلاک مجتمع ، ارزش جایگزینی هر سهم350 الی 400 تومان است.
  • براساس ماده 132 قانون مالیاتهای مستقیم درآمد مشمول مالیات ابرازی ناشی از فعالیتهای تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی یا معدنی در بخشهای تعاونی و خصوصی که از اول سال 1381 به بعد از طرف وزارتخانههای ذیربط برای آنها پروانه بهره برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد میشود، از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به میزان هشتاد درصد و به مدت چهار سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به میزان صد درصد و به مدت ده سال از مالیات موضوع ماده 105 این قانون معاف هستند. که پتروشیمی مبین بدلیل قرار گرفتن در منطقه کمتر توسعه یافته برای محصولات نام برده شده در پروانه بهره برداری معاف از مالیات است لازم به ذکر است که تمام محصولات شرکت بجز گاز در پروانه بهره برداری آمده است لذا شرکت صرفا برای گاز مالیات می پردازد.

منبع : شرکت کارگزاری سهم آشنا
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن