تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین

126
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین

شرکت پتروشیمی مبین، بعنوان تولید کننده سرویس های جانبی، تأمین کننده آب، برق، بخار، اکسیژن، نیتروژن و هوای فشرده و تصفیه کننده پساب های صنعتی مجتمع های پتروشیمی منطقه پارس جنوبی (عسلویه) یکی از بزرگترین یوتیلیتی‌های متمرکز دنیاست. این مجتمع عظیم و مدرن صنعتی در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در پنج بخش مجزا و مساحت 88 هکتار ساخته شده است.

با توجه به تاثیر مستقیم حجم تولید و فروش و ظرفیتهای عملی و اسمی در صنعت پتروشیمی به خصوص در منطقه عسلویه بر مقدار فروش شرکت پتروشیمی مبین به عنوان یکی از مهمترین مجتمع­های تولید یوتیلیتی ( سرویس­های جانبی) در این منطقه، ابتدا به بررسی این صنعت می پردازیم.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

فروش تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

حجم فروش تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

مناطق تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

بررسی عملکرد مالی

_ دلیل زیان ایجاد شده در سال 1391 نرخ تسعیر وام ارزی از مرجع به نرخ مبادله ای بوده و درحال حاضر تقریبا تمام وام ارزی تسویه شده و مانده وام بسیار اندک است.

سودآوری تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

_ بهای تمام شده هر ساله به طور میانگین 69 درصد از فروش شرکت را شامل می­شود که در سال 91 و 92 شرایط بهتری داشته است و تنها 55 درصد فروش را شامل شده است.

_ سودعملیاتی شکت نیز به طور میانگین 35 درصد از فروش بوده است که در سال 91 و 92 به دلیل شرایط مناسب بهای تمام شده این نسبت رشد داشته و به 44 درصد رسیده است.

_ سود خالص شرکت نیز به طور میانگین 17 درصد فروش شرکت بوده است که نسبت نه چندان خوب اما معقولی می ­باشد.

حاشیه سود تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

همان طور که از نمودار زیر مشخص است روند بهای تمام شده نیز همسو با رشد سودآوری حرکت کرده است و فقط در سال  91 رشدآن از رشد فروش کمتر بوده است.

روند تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

پیش بینی کارشناسی

پیش بینی تحلیل بنیادی مبین | پتروشیمی مبین تصویر تحلیل بنیادی مبین

نتیجه گیری

پتروشیمی مبین در گزارش سه ماهه خود پوشش مناسبی داشته است و با سودآوری مناسب طی این سال­ها توانسته است زیان سال 91 خود را نیز جبران کند.

پتروشیمی مبین از لحاظ تولید و فروش به جهت قراردادهای بلند مدت منعقده با مشتریان با ریسک­های چندانی همراه نیست و در کل از شرایط بنیادی مناسبی برخوردار است و در عملکرد 3 ماهه خود 25 درصد از بودجه مبلغی فروش خود را پوشش داده است و 26 درصد از بودجه مقداری فروش خود را پوشش داده است. شرکت در 5 نوع از محصولات خود نسبت به بودجه 94 افزایش نرخ و در 9 نوع دیگر با کاهش نرخ داشته است. بیشترین مقدار فروش در بودجه 94 به گاز و بعد از آن به آب خنک کننده مدار باز و بخار تعلق دارد. . به لحاظ مبلغ فروش نیز بیشترین سهم مربوط به گاز و بعد از آن مربوط به اکسیژن و برق می­ باشد.

شرکت در عملکرد سه ماهه خود24 درصد از بودجه بهای تمام شده خود را پوشش داده است. در بخش مواد مستقیم مصرفی این پوشش به 26 درصد می رسد. در بخش گاز سوخت و خوراک حدود 27.5 درصد و در بخش کندانس 26 درصد و در بخش بخار آب 20 درصد از بودجه 94 را پوشش داده است.  66 درصد از بهای تمام شده شرکت را مواد مستقیم تشکیل می­دهد. بنابراین تغییر قیمت آن می­تواند تاثیر زیادی بر سودآوری شرکت داشته باشد.

طبق بررسی­های کارشناسی و با توجه به مفروضات در نظر گرفته شده در سال 94 جهش خاصی را نمی­توان برای این شرکت در بحث فروش و سودآوری متصور بود اما رفع تحریم­ها می­تواند فروش شرکتهای پتروشیمی را افزایش دهد و سطح تولید را در پتروشیمی­های منطقه که اغلب کمتر از ظرفیت اسمی مشغول به فعالیت هستند را افزایش دهد و ارز کافی را برای تکمیل طرح­های توسعه ­ای در این صنعت و را­ه­اندازی طرح­های جدید به کشور وارد کند و بتواند آینده روشنی را نیز پیش­ روی پتروشیمی مبین قرار دهد.

منبع: تدان _ مشاور سرمایه گذاری امین نیکان آفاق

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن