تحلیل بنیادی مفاخر | توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

358
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی مفاخر | توسعه فناوری اطلاعات خوارزمیReviewed by سایت تحلیلها on Jan 3Rating: 4.5تحلیل بنیادی مفاخر | توسعه فناوری اطلاعات خوارزمیتحلیل بنیادی مفاخر | توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

تحلیل بنیادی مفاخر | توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

شرکت در آخرین پیش بینی(حسابرسی نشده) که برای سال مالی منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ١٧٠ میلیارد ریال به مبلغ ١٧٧ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به پیش بینی قبل با ۵١ درصد تعدیل منفی همراه شده است هم چنین طی دوره شش ماهه (حسابرسی شده) منتهی به ٣١/٠۶/٩۴ شرکت مبلغ ( ١۴٢) ریال زیان به ازای هر سهم شناسایی کرده است.

علت تعدیل منفی شرکت نسبت به پیش بینی قبل

١)کاهش ٢٧ درصدی فروش


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

٢)افزایش ١٧ درصدی هزینه های مالی

نکات با اهمیت

_ مبلغ فروش شرکت در سال منتهی به ٢٩/١٢/٩۴ به میزان ٧٢٩ میلیارد ریال برآورد شده است که حاکی از کاهش ١٧% نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ می باشد، نمودار زیر ترکیب مبلغ فروش شرکت را نمایش  می دهد:

ترکیب تحلیل بنیادی مفاخر | توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

نمودار زیر مبلغ فروش در پیش بینی فعلی و قبلی را نمایش می دهد (ارقام میلیارد ریال)

مبلغ تحلیل بنیادی مفاخر | توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی

همانطور که از نمودار مشخص است افت مبلغ فروش عمدتا ناشی از فروش خودپرداز صورت گرفته است. علاوه بر این شرکت شش ماهه پوشش مناسبی از پیش بینی را گزارش نداده است و حدود ٣٠ درصد از مبلغ فروش را پوشش داده است.

_ علت افزایش ١٧ درصدی هزینه های مالی شرکت عمدتا مربوط به هزینه های مالی خارجی  شرکت های فرعی بوده است که در پیش بینی قبلی با متوسط نرخ های سال ٩٣ در نظر گرفته شده که شرکت در پیش بینی جدید نرخ ها را برای سال ٩۴ تعدیل کرده است .

نتیجه گیری

درآمد های شرکت حاصل از دو محل ارائه خدمات و فروش محصول است .ارائه خدمات شرکت عموما به محصولات فروش رفته قبلی شرکت است و درآمد ها از این محل اغلب  ثابت است به طوری که شرکت براساس صورتهای مالی ۶ ماهه حسابرسی شده خود درآمد از این محل را ۵۴ درصد پوشش داده است اما فروش محصولات جدید شرکت که مشتری عمده آن سیستم بانکی کشور است بستگی به توسعه شعب و گسترش فعالیت بانکها دارد که در شرایط فعلی و با توجه به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت افتتاح شعب جدید توسط بانک ها با محدودیت مواجه شده است . همچنین شرکت برای تولید محصولات خود ناچار به واردات مواد اولیه از خارج از کشور با ارز یورو است که تغییرات رخ این ارز میتواند بر بهای تمام  شده شرکت تاثیر مستقیم بگذارد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن