تحلیل بنیادی ملی صنایع مس ایران ( فملی )

763
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ملی صنایع مس ایران ( فملی )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 20Rating:

تحلیل بنیادی ملی صنایع مس ایران ( فملی )

مفروضات کلی

1)قیمت محصولات شرکت تابعی از قیمت مس جهانی و قیمت دلار می باشد در این تحلیل قیمت مس جهانی برابر 5000 دلار و میانگین نرخ دلار 33000 ریال برای سال 94 در نظر گرفته شده است، برای سال 95 نیز رشدی معادل 7 درصد برای دلار مفروض می باشد.

2) شرکت طرح های توسعه متعددی در دست اقدام دارد، در این بررسی فرض بر این است تمامی طرح ها حداکثر یکسال پس از موعد اعلام شده به بهره برداری رسیده و شرکت بتواند معادل پنجاه درصد ظرفیت طرح را به فروش برساند.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

3) در سال های مورد پیش بینی فرض بر این است که شرکت مشکل فروش نداشته و بتواند تمامی محصول تولید شده خود را به فروش برساند.

تاکید بر موارد خاص شرکت

1)در این تحلیل نرخ فروش داخلی شرکت با استناد به قیمت اعلامی از بورس کالا و قیمت مس جهانی تعیین شده است و نرخ فروش محصولات صادراتی نیز تابعی از قیمت مس جهانی می باشد. لازم به ذکر است که قیمت فروش محصولات صادراتی با توجه به روند گذشته قیمت گذاری محصولات شرکت اندکی پایین تر از نرخ مشابه داخلی در نظر گرفته شده است.

2)با توجه به این نکته که برخی از هزینه های شرکت دارای نرخی رشدی معادل تورم می باشد، این نرخ برای سال های مورد پیش بینی 15 درصد در نظر گرفته شده است.

3)برای پیش بینی هزینه های مالی فرض گردیده است که شرکت برای به بهره برداری رساندن طرح های در دست اجرا و به تعادل رساندن جریان نقد ورودی و خروجی، شرکت نیازمند اخذ تسهیلات مالی می باشد که هزینه این تسهیلات تابعی از نرخ بهره مورد پیش بینی سال و روند اجرایی شدن طرح ها فرض شده است.

پیش بینی سود

Nerkh Forush

همانطور که گفته شد نرخ فروش محصولات شرکت با توجه با کاهش شدید قیمت فلز مس در بورس فلزات لندن برابر 5000 دلار در نظر گرفته شده است البته در مورد فروش داخلی محصولات نیز، قیمت معامله شده در بورس کالا نیز مد نظر قرار گرفته است.

Meghdar Forush

مقادیر فروش پیش بینی شده با توجه به زمان بندی مد نظر برای به بهره برداری رساندن طرح ها پیش بینی شده است، فرض بر این است که شرکت توانایی فروش 50 درصد ظرفیت تولید شده از طرح را داشته باشد.

Sud Va Zian P

برای محاسبه بهای تمام شده فروش، هزینه های ثابت با توجه به نرخ تورم و هزینه های متغیر با توجه به نرخ افزایش حقوق و نرخ رشد افزایش فروش پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که استهلاک طرح ها در سال بهره برداری به روش خط مستقیم با در نظر گرفتن 10 درصد ارزش اسقاط و عمر 20 ساله در محاسبات بهای تمام شده منظور شده است.

Tahlil Hassasiat

تحلیل حساسیت سود تحلیلی هرسهم برای سال 94 بر اساس قیمت دلار و قیمت جهانی مس به شرح بالا می باشد.

Tahlil Hassasiat Sud Har Sahm

تحلیلی حساسیت سود تحلیلی هر سهم برای سال 95 بر اساس قیمت دلار و قیمت جهانی مس به شرح بالا می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به شرایط فعلی اقتصاد جهانی و رکود فعلی در بازار های کالا علی الخصوص بازار مس به نظر نمی رسد در آینده نزدیک این فلز افزایش قیمت شدیدی را تجربه کند، از این رو به با توجه به ثبات نسبی حاکم بر قیمت دلار، با اندکی اغماض می توان بیان کرد که قیمت فعلی بازار قیمتی مناسب برای سهم بوده و نمیتوان قیمت هایی بیش از این را برای این سهم متصور بود.

منبع: کارگزاری بورس بهگزین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start