تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

202
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 21Rating:

تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

شرکت «لیا» تنها تولید کننده الیاف شیشه در کشور است که از آن برای تولید محصول نهایی “تیشو” استفاده می کند. تیشو لایه ای مسطح و نمدی شکل است که از الیاف شیشه تهیه شده و ماده اصلی در تولید عایق های رطوبتی و حرارتی می‌باشد. این محصول همچنین در ایزولاسیون لوله های حامل مواد نفتی و گاز که در زیر زمین قرار می‌گیرند، استفاده می شود.

معرفی شرکت
شرکت مواد ویژه لیا ( سهامی خاص ) در سال 1374 توسط بخش خصوصی تأسیس شد.با توجه به رشد روز افزون مصرف فرآورده های الیاف شیشه بخصوص تیشوی فایبر گلاس، شرکت مطالعات مقدماتی تولید این فرآورده را از سال 77 آغاز نمود. در همین راستا و به منظور بهره گیری از توان مدیریتی و مالی قوی تر در اواخر سال 77 سهم عمده شرکت مواد ویژه لیا، به شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران واگذار گردید.
با مطالعات و بررسی های صورت گرفته در مورد انواع تکنولوژیهای تولید الیاف از جمله روش های مستقیم و غیر مستقیم ذوب، انواع کوره های سوخت فسیلی و الکتریکی و پس از دریافت پیشنهادات مختلف از شرکت های روسی، آلمانی و چینی و مذاکرات مفصل با آنها شرکت مواد ویژه لیا نهایتاً با شرکت آلمانی Lipex جهت خرید تکنولوژی و ماشین آلات خط تولید الیاف با ظرفیت 2,000 تن که قابلیت تولید 36 میلیون متر مربع تیشو با عرض 30/1 متر در سال را دارا می باشد وارد قرار داد گردید. گشایش اعتبار خرید ماشین آلات و تکنولوژی به شکل فاینانس انجام پذیرفت، هر چند در آن زمان قرارداد خرید و گشایش اعتبار ماشین آلات به ارز آلمان (مارک) صورت پذیرفت لیکن با توجه به تغییر واحد ارز در اروپا جداول ارزی توسط بانک مرکزی تماماً به یورو تبدیل گشت.
عملیات اجرایی طرح در شهریور 80 آغاز شد و خط تولید در مهر ماه 82 راه اندازی گردید. پس از طی یک دوره بسیار سخت راه اندازی آزمایشی به جهت تطبیق مواد معدنی داخلی با مشخصات فنی و ترکیب بهینه آن با مواد شیمیایی و نیز شناسایی تولیدکنندگان مواد مورد نیاز، همچنین انحصاری بودن تولید و نبود متخصص در این رشته و با آموزش های حین کار توسط پرسنل خارجی ، بهره برداری از ماشین آلات شرکت از سال 83 آغاز گردید.
پروانه بهره برداری شرکت در مهر ماه سال 83 اخذ گردیده است. در سال 1388 و از بین متقاضیان متعدد، در طرح آمایش سرزمینی شرکت موفق گردید که جواز تأسیس طرح و توسعه ای به ظرفیت 20 هزار تن الیاف را از سازمان صنایع و معادن استان قزوین اخذ نماید.
موضوع فعالیت شرکت طبق ماده دو اساسنامه عبارت است از تولید، فرآوری و پالایش کلیه مواد معدنی و شیمیایی و کلیه عملیات مجاز بازرگانی.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

محصولات شرکت
شرکت «لیا» تنها تولید کننده الیاف شیشه در کشور است که از آن برای تولید محصول نهایی “تیشو” استفاده می کند. تیشو لایه ای مسطح و نمدی شکل است که از الیاف شیشه تهیه شده و ماده اصلی در تولید عایق های رطوبتی و حرارتی می‌باشد. این محصول همچنین در ایزولاسیون لوله های حامل مواد نفتی و گاز که در زیر زمین قرار می‌گیرند، استفاده می شود. انواع تیشوی شرکت عبارت است از؛

_ تیشوی روفینگ

_ تیشوی سورفسینگ

_ تیشوی پوشش لوله ها

_ تیشوی فایبر گلاس

سرمایه و سهامداران

در مجمع عمومی فوق العاده مورخ 17/4/1392 سرمایه شرکت از مبلغ 50میلیارد ریال به 82.820 میلیارد ریال منقسم به هشتاد میلیون و هشتصد و بیست هزار سهم هزار ریالی افزایش یافته است.
به موجب موافقت شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران مقدار 1.28درصد معادل 1,040,000 سهم از سهام متعلق به آن شرکت به منظور ایجاد انگیزه بیشتر بین کارکنان شرکت توزیع گردید. وجوه سهام مذکور به صورت وام در اختیار کارکنان قرار گرفته و به استناد وکالت نامه های اخذ شده از ایشان تا 5 سال از زمان واگذاری اجازه فروش از ایشان سلب گردیده است.

Tarkib Sahamdaran تصویر تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

نگاهی به آینده
-واردات فایبر و یارن : به منظور حفظ سقف تولید که در چند سال اخیر ورت پذیرفته است تأمین فایبر مورد نیاز با حاشیه امن می بایست همچنان ادامه یابد.
-ساخت انبار محصول : یکی از نقاط ضعف انبارهای فعلی شرکت کمبود ظرفیت و فضای مناسب انبارهای مواد اولیه و محصول می باشد. نگرانی از نرسیدن به موقع مواد اولیه مخصوصاً در زمستان و فسادپذیری آن در زیر باران باعث ایجاد هزینه نگهداری به طریق مختلف برای شرکت می گردد. در انبار محصول نیز این نقیصه کاملاً مشهود می باشد. با توجه به خرید زمین طرح توسعه شرکت می بایست اقدامی در جهت ساخت انبار در زمین مذکور انجام دهد تا بدین طریق مشکلات نگهداری کالا و مواد اولیه خود را به حداقل برساند.
-خرید آجر کوره : با توجه به اینکه از عمر اورهال کردن کوره قریب به سه سال می گذرد و زمان ساخت آجرهای مورد نیاز کارخانه قریب به یکسال پس از کنترل و محاسبه و تأیید طول خواهد کشید ضرورت اقدام آغازین برای تأمین منابع مالی و خرید آجرهای مورد نیاز اجتناب ناپذیر می باشد.
-سایر اقدامات آتی : با توجه به گذشت بیش از یک دهه از بهره برداری از ماشین آلات شرکت می بایست در سال آتی نسبت به تأمین و خرید دستگاه بتا کنترل ، بهینه سازی برودت واحد فایبر فرمینگ ، نصب و راه اندازی سیستم اعلان حریق و نصب و راه اندازی سیستم دوربین مدار بسته و خرید محلی مناسب برای دفتر مرکزی جهت استقرار ثابت شرکت اقدام نماید که انجام هر یک از آنها مستلزم داشتن سرمایه در گردش کافی می باشد.

مفروضات پیش پیش سود
– داده های استفاده در این تحلیل بر اساس داده های منتشر شده در سامانه کدال بوده که کامل نبودند و فرض را بر صحت این داده ها گذاشتیم.
– مقدار تولید و مقدار فروش سال مالی منتهی به 31/05/1395 مطابق با بودجه ارائه شده توسط شرکت در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است با توجه به موجودی انبار شرکت، توانایی شرکت برای فروش مقادیر اعلام شده و منطقی بودن آن(با توجه به اطلاعات دوره های قبل) چنین فرضی اتخاذ شد. با توجه به عدم دسترسی به قیمت مواد اولیه و اطلاعات مرتبط به میزان مصرف مواد اولیه برای تولید، قیمت مواد اولیه برای سال مالی آتی و مقدار مصرف معادل سال مالی فعلی در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است با توجه به مشابه بودن مقادیر تولید و فروش سال مالی فعلی با سال مالی آتی، استفاده از نسبت مصرف سال فعلی برای سال آتی لحاظ شد. قیمت مواد اولیه سال مالی اتی معادل 9.23 درصد افزایش داشته است.
– نرخ یورو برای سال منتهی به 31/05/1395 معادل با 3900 تومان در نظر گرفته شد.
– شرکت در بودجه پیش بینی سال مالی آتی خود افزایش نرخ 20 درصدی را برای محصول خود در نظر گرفته است که با توجه به شرایط رکودی حاکم بر ساخت و ساز و رقابت قیمتی با وادکنندگان (که در اطلاعات منتشر شده توسط شرکت نیز ذکر شده است)، این فرض خوش بینانه بوده و افزایش نرخ 10 درصد را برای فروش محصولات در نظر گرفتیم. این افزایش نرخ با توجه به مقدار تورم، شرایط رکودی حاکم، افزایش نرخ مواد اولیه در نظر گرفته شده در بودجه لحاظ شده است.
– نرخ دستمزد و سربار شرکت معادل پیش بینی شرکت لحاظ شد. هزینه حقوق و دستمزد برای هفت ماه منتهی به 29 اسفند 1394 برابر با آخرین لیست حقوق و دستمزد اردیبهشت لحاظ شده و برای 5 ماه ابتدایی سال آتی، افزایش نرخ 17 درصد در نظر گرفته شده است که معقول به نظر می آید.
– در بخش سربار نیز ما شاهد رشد 10 درصدی حقوق و دستمزد، 20 درصدی هزینه انرژی، 10 درصدی هزینه تعمیر و نگهداری هستیم که محافظه کارانه و معقول می باشد و به همین دلیل مقدار بودجه لحاظ شد.
– موجودی ابتدای دوره، انتهای دوره و بهای تمام شده در برآورد بهای تمام شده تحلیلی، بر اساس روش میانگین موزون محاسبه شد (روش مورد استفاده در سیستم حسابداری و این شرکت). همچنین مقدار موجودی ابتدای سال مالی منتهی به 31/05/94 بر اساس مقدار مفروض در پیش بینی بودجه 95 شرکت بوده است. مهمترین قلم از هزینه های عمومی و اداری، هزینه دستمزد بوده که بیش از 48 درصد کل هزینه را شامل می شد. با توجه به افزایش نرخ 10 درصد دستمزد و در نظر گرفتن این افزایش نرخ با توجه به واقعیت های ذکر شده امری معقول و محافظه کارانه است.
– هزینه های مالی شرکت در بودجه بر اساس پیش بینی تسهیلات مالی در یافتی و مانده قرارداد های تسهیلات دریافتی جاری برآورد شده است همچنین بررسی درصد انحراف دوره های قبل بیانگر انحراف کمتر از یک درصد این هزینه ها بوده است، به همین دلیل مشابه بودجه در نظر گرفته شد.

ظرفیت اسمی و عملی در سال 1395

Zarfiat Tolidi تصویر تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

مقدار تولید، فروش و نرخ فروش

Zarfiat Tolid Va Forush Va Nerkh Forush تصویر تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

بررسی های روند گذشته بیانگر فروش و تولید متوازن در ماه های مختلف سال بوده و این مورد در درصد پوشش بودجه سال قبل و بررسی روند تولید و فروش سال های 91 و 92 مشخص است بنابراین روند فصلی در تولید و فروش دیده نمی شود(به شکل ذیل توجه شود.).

مواد اولیه مورد استفاده در تولید

حدود 51 درصد از هزینه بهای تمام شده مربوط به مواد اولیه مصرفی است که به شرج جداول ذیل می باشند. این رکت به طور متوسط افزایش نرخ 9.2 درصدی برای مجموع مواد اولیه مصرفی خود دیده است.Tarkib Mavad Avaliye تصویر تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

Tarkib Mavad Avaliye 1 تصویر تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

الیاف شیشه و یارن به صورت خرید خارجی و مابقی مواد اولیه به صورت داخلی خرید می شود. نرخ یورویی پیش بینی شده برای خرید خارجی و نرخ ریالی برای خرید داخلی به دلیل عدم دستیابی به نرخ مرجع معادل پیش بینی شرکت لحاظ شد ولی نرخ یورو برای سال مالی منتهی به 31/05/1395 معادل 3900 تومان در نظر گرفته شد، این در حالی است که بودجه 3700 تومان در نظر گرفته است.
بهای تمام شده

Bahaye Tamam Shode P تصویر تحلیل بنیادی مواد ویژه لیا ( شلیا )

در جدول ذیل اطلاعات مروبط به برآورد تحلیلی سود سال مالی آتی با توجه به مفروضات مطرح شده ارائه شده است. همچنین اطلاعات مربوط به سرانه هر کدام از اقلام (اقلام جدول به ازای تعداد سهام) نیز ارائه شده است.
این شرکت برای سال مالی منتهی به 31/05/1395 برای هر سهم سود 272 ریال پیش بینی کرده است که برآورد تحلیلی ما با مفروضات مذکور بیانگر سود 15 تومانی است. در بخش بعد تحلیل حساسیت برای این سهم را خواهیم داشت.

تحلیل حساسیت
در صورت افزایش 10 درصدی نرخ فروش نسبت به برآورد تحلیلی، شاهد رشد 100 درصدی در سود هر سهم خواهیم بود! به عبارتی با ثبات سایر مفروضات و با در نظر گرفتن افزایش نرخ 20 درصدی ما به سود 313 ریال خواهیم رسید و بلعکس، عدم افزایش نرخ 10 درصدی و لحاظ کردن نرخ فروش مشابه با سال مالی 1394 بیانگر زیان 13 ریالی خواهید بود.
افزایش 10 درصدی مقدار تولید و فرش و ثبات سایر مفروضات باعث رشد 3 تومانی مقدار سود پیش بینی شده خواهد شد و کاهش 10 درصد مقدار تولید و فروش و ثبات سایر شرایط باعث کاهش 2 تومانی مقدار سود پیش بینی شده می شود.
افزایش 10 درصد هزینه های عمومی و اداری باعث کاهش 15 ریالی سود پیش بینی شده خواهد شد و بلعکس.
لازم به ذکر است مقدار سود آوری این شرکت تابع رونق در بخش ساخت و ساز است و کاهش سود آوری نسبت به سال 92 که 85 تومان سود به ازای هر سهم (با سرمایه فعلی) داشته است به دلیل رونق در بخش ساخت و ساز و افزایش قیمت محصولات شرکت (با توجه به حسیاسیت بسیار بالای سود هر سهم به نرخ فروش)می باشد. با رونق در بخش ساخت و ساز و تورم نسبی در قیمت ها ما شاهد رشد شارپ سود آوری در این شرکت خواهیم بود.

قیمت گذاری هر سهم – روش گوردون
مفروضات:
نرخ سود تقسیمی معادل 85 درصد در نظر گرفته شد و سود فعلی را معادل 10 تومان( ابراز شده در سامانه کدال) در نظر گرفتیم.
نرخ رشد از روش زیر محاسبه شد؛
نرخ رشد مورد انتظار = نسبت نگه داشت سود ضرب در نرخ بازده حقوق صاحبان سهام
نگه داشت سود معادل 15 درصد لحاظ شد ( با فرض تقسیم 85 درصدی سود)
نرخ بازده حقوق صاحبان سهام معادل 41 درصد لحاظ شد (میانگین چهار دوره قبل)
نرخ بازده مورد انتظار معادل 20 درصد لحاظ شد. با فرض 15 درصد نرخ بازده بدون ریسک(این نرخ برای بلند مدت لحاظ شده و فرض بر کاهش نرخ تورم و کاهش نرخ سود بانکی شده است)و 5 درصد نرخ بازده مورد انتظار برای پذیرش ریسک بازار.
در پایان لازم به ذکر است روش های قیمت گذاری مذکور مفروضاتی را دارند که در بازار سرمایه ما این مفروضات برقرار نیستند و تغییرات قوانین و مقررات، نوسانات شدید نرخ ارز، تورم دو رقمی، هزینه های مالی بالا و غیره باعث تغییرات شدیدی در سود آوری این شرکت می تواند شود، لذا برآورد تحلیلی این شرکت به معنای توصیه خرید یا فروش نیست

منبع: کارگزاری بانک ملی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن