تحلیل بنیادی همراه | ارتباطات سیار ایران

303
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی همراه | ارتباطات سیار ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Nov 7Rating: 5.0تحلیل بنیادی همراه | ارتباطات سیار ایرانتحلیل بنیادی همراه | ارتباطات سیار ایران

تحلیل بنیادی همراه | ارتباطات سیار ایران

شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه) در اولین گزارش پیش‌بینی درآمد خود برای سال1394، به ازای هر سهم 6.808 ریال پیش‌بینی کرده است و در عملکرد شش ماهه خود بدون تغییر بودجه ‌سالانه، توانسته 46 درصد را پوشش دهد.

مهم‌ترین منابع درآمدی شرکت همانند سال‌های گذشته «درآمد کارکرد مشترکین»، «درآمد استفاده از امکانات شبکه توسط سایر شرکت‌های تلقن همراه» و «درآمد حاصل از فروش خطوط تلفن همراه» بوده است که در این میان درآمد کارکرد مشترکین با سهمی بیش از 91 درصد از مبلغ درآمدی شرکت، مهم‌ترین منبع درآمدی آن است. در پیش‌بینی سال 1394، شرکت با حفظ همین ترکیب درآمدی، مبلغ فروش کل را 11 درصد افزایش داده است که عمدتاً ناشی از افزایش در درآمد کارکرد مشترکین به واسطه افزایش در تعداد مشترکین دائمی به میزان 1.6 درصد، افزایش در تعداد مشترکین اعتباری به میزان 7.5 درصد (افزایش 6 درصدی در مجموع مشترکین) و افزایش نرخ ارتباطات دیتا ‌در نتیجه طرح نوترینو (اینترنت پرسرعت) است. پیش‌بینی فروش سیم‌کارت‌های جدید طی سال 1394 با در نظر گرفتن ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران، روند سال‌های گذشته، تقاضای مؤثر و سهم بازار متناسب، معادل 5.000.000 سیم‌کارت (500.000 مشترک دائمی و 4.500.000 مشترک اعتباری) است که این شرکت در 6-ماهه ابتدایی سال موفق گردیده بالغ بر 3.544.548 عدد سیم‌کارت جدید (298.376 سیم‌کارت دائمی و 3.246.172 سیم‌کارت موقت) را به فروش رسانده و در مجموع پوشش 71 درصدی را ثبت نماید. این امر در بودجه امسال، هم باعث افزایش درآمد حاصل از فروش خطوط تلفن همراه و هم باعث افزایش کارکرد مشترکین و به تَبع آن درآمد مربوطه می‌شود.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بهای تمام‌شده خدمات ارائه‌شده عمدتاً شامل «هزینه‌های تسهیم درآمد» مربوط به پروانه فعالیت شرکت مخابرات، صادره توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در سال 1386 است. مطابق با این پروانه فعالیت، در خدمات تلفن همراه 28.1 درصد و در خدمات ارتباطات داده و اجاره خطوط انتقال 5 درصد از درآمدِ دارنده پروانه در هر سال شمسی به سازمان پرداخت می‌شود. این رقم دستخوش تغییرات چندانی نسبت به دوره‌های گذشته از نظر رشد و یا پوشش بودجه نشده است، اما همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد با تغییر الگوی مصرف تلفن همراه در ایران و استفاده بیشتر از بسته‌های اینترنتی (در خدمات ارتباطات داده) به‌جای استفاده از سیستم‌های صوتی (مکالمه) انتظار می‌رود نسبت بهای تمام‌شده شرکت کاهش یابد. این رقم در پیش‌بینی شرکت همراه اول، با رشد 14.3 درصدی به رقم 30.064 میلیارد ریال رسیده است که شرکت در 6-ماهه ابتدای سال 49 درصد از آن را متناسب با «درآمد کارکرد مشترکین» شناسایی‌ نموده است. از طرف دیگر سرفصل «هزینه استهلاک فنی» با رشد 39 درصدی نسبت به سال گذشته به مبلغ 5.106 میلیارد ریال پیش‌بینی گردیده است که ناشی از بهره‌برداری بخشی از طرح ارتباطات داده نسل سوم و چهارم است (که تکمیل آن مجدداً استهلاک فنی را افزایش خواهد داد).

طرح افزایش 5.000.000 مشترک جدید شبکه در سال 1394 شروع شده است که برآورد هزینه‌های آن 21.260 میلیارد ریال است و بابت آن، اخذ 8.550.000 میلیون ریال تسهیلات با نرخ 22% پیش‌بینی گردیده است. همچنین مقرر‌گردیده است که تا پایان سال 1394 طرح به اتمام و بهره‌برداری برسد.

سایر نکات

شرکت ارتباطات سیار از سال‌های گذشته دارای سهم بازاری بالغ بر 70 درصد بوده که با قدرت گرفتن رقبای جدید (ایرانسل و رایتل) این سهم به 65 درصد کاهش یافته است. از این‌ رو همراه اول دانسته است که حفظ سهم بازار در شرایط رقابتی کنونی در گروی گسترش حوزه اینترنت (و نه مکالمه و پیام کوتاه) است. بنابراین با راه‌اندازی طرح‌های نسل 3 و 4 ارتباطات و همچنین سرمایه‌گذاری گسترده در این حوزه، اقدام به تبیین سیاست جدیدی در نرخ‌گذاری تعرفه‌های اینترنتی خود نموده است، به‌طوری که دارندۀ به‌صرفه‌ترین نرخ تعرفه اینترنت در بین اپراتور‌هاست:

مقایسه تعرفه‌های اینترنت همراه اول با سایر اپراتورهای ایران

نرخ تحلیل بنیادی همراه | ارتباطات سیار ایران

همان‌طور که در جداول بالا مشخص است، شرکت همراه اول با راه‌اندازی طرح نوترینو (نسل 3 و 4 ارتباطات) سعی در ارائه خدمات بهتری نسبت به سایر اپراتورها با نرخی برابر یا کمتر دارد. البته نزدیکی این نرخ‌ها باعث افزایش رقابت شده که در صورت ضعف در ارائه خدمات، احتمال جایگزینی سایر اپراتورها نیز وجود دارد.

نتیجه‌گیری

در ابتدای حضور شرکت ارتباطات سیار در بازار فرابورس ایران، این شرکت با توجه به نوع صنعتِ (تکنولوژی محور) خود، به‌عنوان سهامی «رشدی» مطرح شد به‌طوری که از ابتدای عرضه سهام آن با ارزش بازار 72.171 میلیارد ریال در سال 1389، به ارزش بازاری به 129.788 میلیارد ریال در سال 1393 رسید. اما با گذشت زمان، این نماد هم‌اکنون با حضور در بازار بورس تبدیل به سهمی «ارزشی» شده است، به‌طوری که مدت‌هاست سهم با P/E کمتر از متوسط بازار (4.3 در مقابل 5.6) باقی مانده است. اگر چه درصد تقسیم سود شرکت مناسب است ولی با توجه به استهلاک طرح‌های جدید، سود آن افزایش قابل توجهی نخواهد داشت. مع‌الوصف، با در نظر گرفتن ثبات در سودآوری شرکت و کیفیت بالای سود کسب‌شده و همچنین با توجه به در پیش بودن مجمع در ابتدای سال آینده، می‌توان مطابق رویه هر سال، انتظار رشد قیمت این سهم در نیمه دوم امسال را داشت.

منبع: تدان – سبدگردان کاریزما

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن