تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوند

595
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوندReviewed by سایت تحلیلها on Dec 8Rating: 5.0تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوندتحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوند

تحلیل بنیادی واتی

درباره شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند

بانک صنعت و معدن در سال 1381 اقدام به تأسیس شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند نمود و متعاقبا سهام شرکت های تابعه خود را به این شرکت انتقال داد. هدف از تأسیس شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند بر اساس مفاد ماده 3 اساسنامه شرکت، اداره مطلوب و مدیریت بر دارایی ها و سرمایه شرکت در شرکت های سرمایه پذیر و تلاش در راستای پیشرفت خودکفایی و استفاده بهینه از امکانات شرکت های مزبور، اعمال تمهیدات لازم به منظور افزایش بهره وری و بازدهی و صادرات آنها، کمک به توسعه و راه اندازی بنگاه های اقتصادی و فراهم نمودن زمینه لازم برای مشارکت عموم در فعالیت های اقتصادی از طریق عرضه اوراق سهام در بورس اوراق بهادار یا سایر طرق عرضه سهام می باشد. در ادامه به تحلیل بنیادی واتی می پردازیم.

موضوع فعالیت شرکت

به موجب مفاد ماده 3 اساسنامه شرکت  شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند، موضوع فعالیت شرکت به دو بخش فعالیت های اصلی و فعالیت های فرعی تفکیک گردیده که هریک از فعالیت ها به شرح زیر است:

موضوع فعالیت اصلی


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رأی با هدف کسب انتفاع به طوری که به تنهایی یه به همراه اشخاص تحت کنترل یا اشخاص تحت کنترل واحد، کنترل شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه پذیر را در اختیار گرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه یابد و شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه پذیر (اعم از ایرانی و خارجی) در زمینه های صنایع مواد شیمیایی، واسطه گری مالی، لاستیک سازی و نساجی فعالیت کند.

موضوع فعالیت های فرعی

  • سرمایه گذاری در مسکوکات، فلزات گرانبها، گواهی سپرده بانکی و سپرده های سرمایه گذاری نزد بانک ها و مؤسسات مالی اعتباری مجاز.
  • سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه یا سایر اوراق بهادار با هدف کسب انتفاع به طوری که کنترل واحد یا شرکت را در اختیار نگرفته یا در آن نفوذ قابل ملاحظه نیابد.
  • سرمایه گذاری در سایر دارایی ها از جمله دارایی های فیزیکی، پروژه های تولیدی و پروژه های ساختمانی با هدف کسب انتفاع.

ترکیب سهام داران عمده شرکت

شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند با سرمایه 1.000.000 شروع به کار کرده و در سال 93 سرمایه خود را با 200 درصد افزایش از محل آورده نقدی سهام داران به مبلغ 3.000.000 ریال رسانده است.

تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوند

همان طور که از نمودار بالا  در تحلیل بنیادی واتی پیداست بانک صنعت و معدن با در اختیار داشتن 65.7 درصد از سهام شرکت، مالک اصلی شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند می باشد و شرکت لیزینگ صنعت و معدن و شرکت گروه کارخانجات صنعتی و معدنی ایران – سهامی خاص به ترتیب با درصد مالکیت 17.1 و 11.2 از سهام داران عمده شرکت می باشند.

ترکیب پرتفوی شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند شامل دو بخش بورسی و خارج بورسی می باشد که 55 درصد بهای تمام شده کل سرمایه گذاری ها، بورسی و 45 درصد خارج بورسی می باشد.

نگاهی به پرتفوی بورسی واتی

تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوند

پرتفوی بورسی شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند شامل بیش از 30 شرکت پذیرفته شده در بورس می باشد. بهای تمام شده مجموع پرتفوی بورسی 119 میلیارد تومان و ارزش بازار آن حدود 560 میلیارد تومان می باشد که افزایش ارزشی در حدود 457 میلیارد تومان برای شرکت در برداشته است که بیشترین افزایش ارزش متعلق به سرمایه گذاری در شرکت صنایع شیمیایی ایران می باشد.

پرتفوی غیربورسی واتی

بزرگترین زیر مجموعه خارج بورسی سرمایه گذاری آتیه دماوند لاستیک پارس می باشد که 96 درصد مالکیت این شرکت را در اختیار دارد و تقریبا 30 درصد کل پرتفوی خارج بورسی شرکت به لحاظ بهای تمام شده می باشد.

تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوند

صورت سود و زیان شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند

تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوند

با توجه به صورت سود و زیان درآمد حاصل از سرمایه گذاری در سال مالی 1394 نسبت به سال 1393 ، 35 درصد و سود عملیاتی 24 درصد کاهش یافته است. خالص درآمدهای غیر مترقبه شرکت به شدت افزایش یافته و کاهش در سود عملیاتی را تاحدودی جبران میکند. افزایش درآمدهای غیر مترقبه مربوط به واگذاری بخشی از دارایی های شرکت به مبلغ 450 میلیارد ریال به بانک صنعت و معدن بابت تسویه قسمتی از بدهی های شرکت می باشد که سود ناشی از واگذاری آن حداقل به مبلغ 185 میلیلرد ریال خواهد بود.

سود هر سهم شرکت بر اساس عملکرد 9 ماهه سال مالی 1394 در صورتی که افزایش سرمایه اش ثبت شود و سرمایه شرکت به 3.000.000 میلیون ریال برسد برابر 301 ریال خواهد بود.

نگاهی به ارزش خالص روز دارایی های واتی (NAV)

تحلیل بنیادی واتی | سرمایه گذاری آتیه دماوند

خالص ارزش روز دارایی ها برابر با 3072 ریال می باشد که هر سهم واتی با قیمت 1808 ریال در حدود 59 درصد خالص ارزش روز دارایی هایش مورد داد و ستد قرار می گیرد.

نقاط قوت واتی : همانطور که در تحلیل بنیادی واتی اشاره شده است،  این شرکت به تازگی قصد اصلاح پرتفوی خود را دارد و با فروش برخی از دارایی های خود همچون نساجی غرب و لاستیک پارس سودی در حدود 40 تا 50 تومان به ازای هر سهم شناسایی خواهد کرد. همچنین با توجه به اینکه شرکت وابستگی زیادی به شیران دارد، درصدد است تا با اصلاح پرتفو از میزان وابستگی به شیران بکاهد و ریسک خود را کاهش دهد.

منبع : شرکت کارگزاری بانک سامان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن