هیجانی که یک روز بیشتر دوام نیاورد ، ولی ناامید نباشید…

1015
telegram nokhbegan-start
هیجانی که یک روز بیشتر دوام نیاورد ، ولی ناامید نباشید...Reviewed by محمد محمدی on Oct 21Rating:

سلام خدمت دوستان عزیز

امروز دیگر خبری از هیجان روز گذشته نبود و  بازار نسبتا متعادلی داشتیم ، البته موجی که دیروز ایجاد شد تا حدی توجه سرمایه گذاران را به بازار سرمایه جلب کرد ، رشد 1270 واحدی شاخص کل در یک روز موضوعی نبود که بشه به راحتی از کنار آن گذشت ، این حرکت را به فال نیک و به عنوان نقطه عطف برگشت بازار در نظر میگیریم .

 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

البته این بدین معنا نیست که همه مشکلات و ابهامات حل شده و میشه در هر گروه یا صنعتی سرمایه گذاری کرد ، هنوز تکلیف نرخ سود بانکی مشخص نشده است ، هنوز وضعیت گروه پالایشگاهی روشن نیست ، گروهی که قطعا بازگشایی آن تاثیر بسزایی بر شاخص کل خواهد داشت . کاهش قیمتهای جهانی نفت و فلزات و تاثیرات آن بر اقتصاد کلان و بازار سرمایه موضوعی نیست که بشه براحتی از کنار آن گذشت . هنوز سایه مذاکرات هسته ای بر سر بازار سنگینی میکند وشمارش معکوس برای روز 3 آذر به صدا درآمده است . آیا تا این تاریخ تکلیف موضوع هسته ای مشخص خواهد شد یا از تمدید دوباره مذاکرات به عنوان آلترناتیو آن استفاه خواهد شد . پس همچنان جانب احتیاط را رعایت کنید و به دور از هیجان و با استراتژی مشخص  و بر اساس تحلیل عمل نمایید .

 

امروز شاخص کل با 559 واحد افزایش به عدد 74109 واحد رسید ، بیشترین تاثیر مثبت را نمادهای فارس ، وبملت ، فملی ، کچاد ، رمپنا ، و وپاسار داشتند . فردا شاخص درگیر مقاومت 74500 واحدی خواهد بود که باید دید با آن چه خواهد کرد . در صورت گذر رسیدن به عدد 77000واحد به عنوان کوتاه مدت زمانبر نخواهد بود .

 

 

گروه بانکی :

 

چند هفته ای بود که در همین بخش این گروه را به عنوان یکی از بهترین فرصت های خرید معرفی مکیردیم ، خوشحالیم از اینکه بالاخره صبر روی  این گروه نتیجه داد و در مسیر بازگشت به جایگاه اصلی خود قرار گرفتند . امروز این گروه بانکی بود که علی رغم فروکش کردن هیجان روز گذشته به راه خود ادامه داد و توانست در بازار یکه تازی کند. تحلیل تکنیکال شاخص گروه بانکی را اینجا بخوانید .

از همان ابتدا نمادهای این گروه راه خود را از بقیه بازار جدا کردند و به حرکت صعودی خود ادامه دادند ، و بستر را برای بازگشایی شیرین دیگر نمادهای متوقف این گروه یعنی وبملت و وبصادر فراهم آوردند . نمادهایی که بعد از بازگشایی به خوبی از پس عرضه های سنگین برآمدند و تا انتهای بازار صف خرید خود را حفظ کنند .وگردش فردا درگیر چندین خطوط مقاومتی خواهد بود که برای عبور از آن کار سختی خواهد داشت .

 

گروه دارویی :

 

امروز میخواهیم به یک سوال پاسخ دهیم : چرا گروه دارو علی رغم گزارشهای ششماهه با پوششهای  50% و حتی کمتر همچنان ارزنده میباشند …؟!

پاسخ اینجاست که :

1- نسبت فروش این گروه در ششماهه اول و دوم سال بصورت سنتی بصورت 40 به 60 میباشد ، یعنی بخش بیشتر فروش این شرکتها در ششماهه دوم محقق میشود ،

2- علاوه بر این افزایش نرخ دارو از اواسط شهریور آغاز شده است با این اوصاف میشه انتظار داشت با توجه به سرمایه پایین و اهرم بالای صورتهای مالی فروش و سود این شرکتها در ششماهه دوم رشد قابل توجهی داشته باشد .

 3- در گزارش ششماهه اکثر شرکتهای دارویی میزان فروش آنها کمتر از تولید بوده است ، میشه اینطور نتیجه گرفت که شرکتها تمایل داشتند بخشی از فروش را بعد از تحقق افزایش نرخ انجام دهند .گزارش ششماهه امروز داسوه نیز موید همین موضوع بود .

4- از طرفی با توجه به ابهامات موجود در بازار یکی از مطمئنترین و کمریسک ترین گروههای بازار ، گروه دارویی خواهند بود که تاثیر منفی کمتری از ابهامات موجود خواهند گرفت و در میان مدت بازدهی مناسبی را نصیب سهامداران خود خواهند کرد . درصدهای منفی فردا این گروه یکی از بهترین فرصتهای خرید خواهند بود . نمادهای داسوه ، والبر ، دالبر ، سبحان ، دتولید و دابور و حتی  تیپیکو  میتونند به عنوان گزینه های خرید مورد استفاده قرار بگیرند .

 

گروه ساختمانی :

 

امروز شاخص این گروه به مقاومت رسید و نتوانست از آن عبور کند ، البته بنظر نمیاد اصلاح چندانی داشته باشند و حتی احتمال برگشت از اواسط بازار فردا نیز وجود دارد ، خرید در درصدهای منفی فردا میتواند به عنوان یکی از پله های خرید مورد بررسی قرار بگیرد . امروز وساخت که روی خط مقاومتی نیز قرار داشت در این گروه یکه تازی کرد و علی رغم افزایش عرضه ها در نهایت با صف خرید به کار خود پایان داد . ثفارس امروز به خوبی حمایت میشد ، وعلی رغم فشار فروش قیمت پایانی آن تنها نزدیک به 0.5 % کاهش یافت ، البته برای کسانی که در قیمتهای 320 تومان همراه این سهم شدند ،اگر چه رسیدن به تارگتهای بسیار بالاتر در این نماد دور از انتظار نخواهد بود ولی امروز فروش یک پله دیگر و شناسایی سود 50% در یکماه منطقی بنظر می‌آمد .

 

گروه سیمانی :

 

علی رغم گزارشات نسبتا خوب برخی از نمادها ، جو مثبت این گروه پایدار نماند و نتوانست سود چندانی را برای سهامداران خود به ارمغان آورد ، طی چند روز گذشته نیز حقوقیها بیشتر در لباس فروشنده ظاهر شدند . امروز ستران گزارش ششماهه خود را منتشر کرد که تنها 26% پوشش داشته است . البته ستران گزارش چندان بدی نداشت و میزان تولید و فروش شرکت نسبت به دوره مشابه سال گذشته افتی نداشته است ولی نکته اینجاست که بخش عمده ای از درآمدهای شرکت حاصل از سرمایه گذاری در سهام شرکتهای سیمان هگمتان و سیمان ایلام میباشد که در گزارش 12ماهه شناسایی خواهد شد به همین دلیل هم شرکت سود خود را کاهش نداده است . ولی بازار به این موضوع توجه نداشت و بلافاصله بعد از نشستن گزارش شرکت بر روی کدال ، این نماد به صف فروش رسید …

setran

 

گروه فلزی :

 

شاید مهمترین موضوع در مورد این گروه گزارش غیر منتظره و غیر قابل پیش بینی فملی بود ، این شرکت مشکلات زیادی در فروش داخلی و صادراتی خود داشته است و  و علی رغم این موضوعات توانست در گزارش ششماهه 49% از سود خود را پوشش دهد ، همین موضوع باعث شد این نماد امروز دوباره به صف خرید برسد ،  البته با توجه به شرایط فعلی انتظار نداریم سود شرکت دچار تغییرات چندانی شود چون مشکلات همچنان پابرجاست و قیمتهای جهانی مس نیز فعلا چنگی به دل نمیزند و بالطبع قیمت سهام این شرکت رشد چندانی نخواهد داشت .

 

 

امروز دیگر نماد تاثیر گذار بازار یعنی فولاد  نیز گزارش ششماهه خود را منتشر کرد که در آن نزدیک به 58% سود خود را پوشش داشته است ، ظاهرا گزارش شرکت خوب بوده است ، ولی با نگاهی دقیقتر متوجه خواهید شد که بخشی از این سود در گزارش ششماهه مربوط به سود حاصل از سرمایه گذاریها بوده است .

foolad

 تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی فارس،رمپنا،وبملت ،وبصادر،وگردش،داسوه،والبر،دتولید،تیپیکو

موفق باشید ….

bashgah-banner nokhbegan-start

2 نظرها

  1. با سلام خدمت شما و ارزوی قبولی طاعات و عزاداری هاتون
    چرا دیگه گزارش روزانه بازار رو نمیزارید؟ خیلی جامع ومفید بود
    اکثر مطالب سایت به خرید به روش تکنیکال توصیه میکنند (که البته سودده هم بودند) و تنها کسی که بنیادی هم بررسی می کرد شما بودید
    با تشکر

نطر گذاشتن