تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

256
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصارReviewed by فاطمه میرآب on Oct 5Rating:

معرفی وانصار

صندوق انصار در سال 1371 در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید. این صندوق پس از طی مراحل قانونی پس از مدتی به موسسه مالی و اعتباری تغییر یافت و در سال 1388 پیشنهاد تأسیس بانک انصار در شورای پول و اعتبار مطرح و موضوع به تصویب رسید.

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

سرمایه و سهام داران وانصار


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

تحلیل صنعت بانک

ساختار مالی اقتصاد ایران و نظام تامین مالی کشور، بانک محور است . بیش از80 درصد منابع مورد نیاز برای بخش تولید از این بخش تامین می گردد حتی بازار سرمایه و شرکتهای موجود در آن وابسته به بانکها هستند و اگر نتوانند منابع خود را از بانکها تامین کنند با مشکل مواجه می شوند . لذا اتکای بیش از حد اقتصاد و نظام مالی به بانک ها باعث شده است صنعت بانکداری کشور از جمله مهمترین صنایع کشور به حساب آید . صنعت بانکداری در حال حاضر بیش از 8 درصد ارزش بازار بورس را به خود اختصاص داده است . بررسی صنایع و شرکتهای بورسی نشان می دهد که صنعت بانک در سال های گذشته از جمله صنایعی بوده است که ضمن تحقق بازدهی مناسب کمترین ریسک را هم با خود به همراه داشته است.

همچنین اگر نوسانات قیمت را به عنوان معیار ریسک سهم در نظر بگیریم صنعت بانکداری با انحراف معیار3،7 طی 4 سال گذشته کم ریسک ترین صنعت بازار به حساب می آید با توجه به تاثیرپذیری بانکها از همه تصمیم گیری های کلان اقتصادی و اتفاقات سیاسی این سطح از نوسانات اندک نشان از قابلیت ویژه این صنعت دارد . این ویژگی بانکها از نوع عملیات آنها ناشی می شود بانکها معمولاً نوسان اندک در سود داشته و همچنین معمولاً قادر به تحقق بودجه خود هستند و هر گاه سود مربوط به عملیات بانکی با کاهش مواجه شده است از طریق درآمدزایی در سایر بخش ها این کاهش را جبران کرده اند. از طرف دیگر با توجه به دستوری بودن نرخ های سود معمولاً همواره بانکها در عملیات بانکی از یک حاشیه سود ثابت برخوردار بوده و توانسته اند حق الوکاله خود را محقق نمایند و لذا نوسان سود کمی داشته باشند . همچنین با توجه به ارقام ریسک و بازدهی، نسبت بازدهی به ریسک در این صنعت8،40  بوده است که از این منظر هشتمین صنعت برتر بورس به حساب می آید. رقابت برای جذب سپرده با هر نرخی در کنار رکود حاکم بر اقتصاد، ادامه رقابت منفی بین بانکها و افزایش هزینه پول، امسال سال سختی برای بانکها خواهد بود. به خصوص بانکهایی مانند تجارت، ملت، سرمایه و صادرات که حجم بالایی مطالبات معوق آشکار و در همین حد نیز مطالبات ضمنی دارند مشکلات بیشتری خواهند داشت . در این میان بانکهایی مانند انصار، پاسارگاد و کارآفرین که در سال گذشته به لحاظ عملیات بانکی وضعیت خوبی داشته اند می توانند در سال پیش رو هم عملکرد مناسب داشته باشند . اما به این نکته هم باید توجه داشت که تغییر روند ملی اقتصاد به سمت بهبود و خروج از رکود و همین طور امید به بهبود مناسبات بین المللی می تواند منجر به رشد این صنعت شود لذا می توان انتظار داشت در بازه دو تا سه ساله این صنعت کماکان از بازدهی مناسب و ریسک حداقلی برخوردار باشد . بنابراین با توجه به بانک محور بودن نظام مالی ایران و وضعیت مناسب بازدهی و ریسک بانکها و امید به  بهبود شرایط سودآوری بانکها در آینده، سرمایه گذاری در بانکهایی که از ظرفیت و توانمندی کافی برخورداند ضروری به نظر می رسد.

متاسفانه شفافیت اطلاعات در صورت های مالی بانک های بزرگ، بسیار کم است و ممکن است بر حسب نیاز دستکاری های قابل ملاحظه ای صورت گیرد. از طرفی به دلیل بالا بودن حجم سپرده های دریافتی و تسهیلات اعطایی، اندک تغییر در نرخ سود، باعث تغییر دور از انتظار سود خالص بانک شود. به عنوان مثال اگر میانگین نرخ سود پرداختی به سپرده گذاران به جای 19 درصد، 20 درصد در نظر گرفته شود، سود خالص شرکت 500 ریال تغییر می کند و این موضوع باعث می شود که به سود تحلیلی زیاد نتوان اعتماد کرد. به همین دلیل بیشتر از نسبت های کارایی و نقدینگی و … در تحلیل بانک استفاده می شود و با بقیه بانک ها مقایسه می شود. با این وجود در این تحلیل هم نسبت های مهم مورد ارزیابی قرار گرفته است و هم برآوردی از سود سال 94 بانک انصار ارائه شده است.

با روی کار آمدن موسساتی که مجوز فعالیت از بانک مرکزی ندارند و بسیاری از هزینه های جانبی مانند هزینه سپرده قانونی را متحمل نمی شوند، می توانند سودهای بیشتر از مقادیر تعریف شده بپردازند. بانک های مجوز دار برای رقابت در جذب سپرده مجبور به پرداخت سود بالاتر می شوند که باعث افزایش ریسک و کاهش سود آن ها می باشد.

با رفع تحریم ها و ایجاد قابلیت سوئیفت و پیرو آن مشارکت خارجی، صنعت بانک مطمئنا با تغییر مثبت همراه می شود. افزایش تعداد اسناد اعتباری، افزایش کارمزد مبادلات ارزی و … نکات مثبت ایجاد رابطه و مشارکت خارجی است.

درآمد های بانک

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

ترکیب سپرده ها

سپرده های بانک به چهار دسته کلی زیر تقسیم می شود؛ دیداری، قرض الحسنه پس انداز، مدت دار و سایر سپرده ها.

دو مورد اول سپرده های بدون هزینه است به این شکل که با دریافت این سپرده ها لازم نیست سود به سپرده گذاران اعطا شود. این دو مورد تقریبا 28 درصد از سپرده های جذب شده را شامل می شود که به نظر می رسد بانک انصار در این زمینه خوب عمل کرده است.

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

برخی از سنجه های عملکردی بانک

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

طبق سنجه های کارایی عملکرد، بانک انصار در بیشتر موارد، عملکرد بهتری نسبت به میانگین داشته است. در نمودار های فوق علامت مثبت به معنای عملکرد مناسب و علامت منفی به معنای عملکرد نامناسب است.

سهم جذب نقدینگی و تسهیلات اعطایی بانک انصار

جدول زیر نقدینگی کشور برای سالهای مختلف و میزان توانایی بانک انصار در جذب سپرده را نشان می دهد:

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

با توجه به روند رو به رشد جذب نقدینگی به وسیله بانک انصار احتمالا این بانک برای سال مالی 94 بتواند سهم بیشتری از بازار داشته باشد اما با توجه به اصل احتیاط ضریب جذب را همان 2،63 در نظر گرفته ایم. طبق داده های تاریخی در بانک انصار به طور متوسط27 درصد سپرده ها، غیر هزینه زا  )قرض الحسنه و جاری( و 73 درصد آنها، هزینه زا )سپرده های مدت دار و سایر سپرده ها( است. طبق پیشبینی، متوسط نرخ اعطایی به

سپرده های هزینه زا برابر با 19،1درصد است. ما نیز همان نرخ را برای سپرده های هزینه زا در نظر گرفته ایم که با توجه به محاسبات انجام شده سود علی الحساب پرداختی به سرمایه گذاران برابر با 31،696،218 ریال برآورد می گردد.

طبق اطلاعات تاریخی بانک معمولا 72 درصد از سپرده های دریافتی را به طور متوسط تسهیلات داده است. . مقدار متوسط تسهیلات اعطایی )کارشناسی) 163،675،513 میلیون برآورد می گردد. به طور متوسط23درصد از تسهیلات بانک مربوط به تسهیلات مبادله ای است که نرخی معادل با 21،5 درصد دارد. 67  درصد از تسهیلات نیز مربوط به تسهلات مشارکتی است که نرخ 27 درصد برای آن منظور گردیده است. 10 درصد بقیه نیز مربوط به تسهیلات قرض الحسنه است که با نرخ0 درصد منظور شده است. با توجه به توضیحات بالا میزان سود تسهیلات اعطایی برابر با 37،777،945 برآورد گردیده است.

علاوه بر مفروضات بالا، موارد زیر نیز در برآورد سود و زیان حائز اهمیت است:

  • هزینه اداری عمومی سال 94 را با افزایش15 درصدی هزینه اداری عمومی سال93 برآورد کرده ایم.
  • شرکت در سه ماهه ابتدای سال درصدی از شرکت زیر مجموعه اش یعنی شرکت دانایان پارس را فروخته است به همین دلیل سود برآوردی از سرمایه گذاری ها را اندکی کاهش داده ایم.
  • هزینه مطالبات مشکوک الوصول با توجه به افزایش سپرده های دریافتی افزایش داده شده است.

تحلیل بنیادی وانصار | بانک انصار

نتیجه گیری

با توجه به مفروضات فوق سود هر سهم بانک انصار 513 ریال برآورد گردید که با توجه به P/E برابر با  5 قیمت هر سهم 2565 ریال برآورد می گردد. اما لازم به ذکر است که شرایط صنعت بانکی آینده روشنی دارد؛ حل و فصل مسائل بانکی که به دلیل تحریم ها ایجاد شده بود بزرگترین نقطه قوت بانک هاست. مسائلی مانند ایجاد امکان سوئیفت، گشایش های اعتباری، کارمزد مربوط به تسعیر ارز و … با رفع تحریم ها جان دوباره ای به بانک ها می دهد. از طرفی طبق محاسبات مربوط به نسبت های بانکی، خود بانک انصار شرایط عملکردی نسبتا بهتری نسبت به بانک های خصوصی دیگر دارد که این به نوبه خود باعث می شود بانک مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

بنابراین با توجه رشد خوب صنعت بانک در آینده ای نزدیک و کم ریسک بودن بانک انصار )با توجه به نسبت های کارایی ( P/E آن را برابر با 6.5 در نظر می گیریم که با این حساب قیمت آن برابر با 3334 ریال برآورد می گردد.

 

منبع : کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن