تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

232
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

معرفی شرکت

شرکت لیزینگ ایرانیان (سهامی‌عام) در 26 شهریور 1381 با سرمایه‌گذاری شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو تاسیس و آغاز به فعالیت نموده‌است. این شرکت در سال 1387 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته‌شده‌است. موضوع فعالیت شرکت لیزینگ ایرانیان مطابق مفاد اساسنامه مصوب به شرح در زیر می‌باشد: خرید انواع کالاها نظیر کالاهای سرمایه‌ای گران‌قیمت مانند اتوبوس، کامیون، ماشین‌آلات سنگین و کالاهای مشابه و واگذاری آنها به متقاضیان عقود اجاره به شرط تملیک و یا فروش قسطی، خرید و فروش اوراق بهادار به منظور مدیریت نقدینگی.

روند افزایش در سرمایه در شرکت به شرح زیر می‌باشد:


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

1 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

همچنین سهامداران شرکت به شرح زیر است: (در واقع این شرکت از زیرمجموعه های ایران خودرو بوده که به فروش محصولات شرکت بصورت اعتباری می‌پردازد).

2 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

جایگاه شرکت در صنعت

این شرکت، یکی از شش شرکت لیزینگی پذیرفته شده در بورس می‌باشد که بر اساس سرمایه 14% و براساس سود خالص سال 1393 ، حدود 18% کل سود این گروه را تشکیل می‌دهد.

3 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

اطلاعات شرکت‌های لیزینگی حاضر در بورس:

4 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

درآمد شرکت

ترکیب درآمدهای شرکت به شرح زیر می باشد:

5 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

همانطور که از این نمودار مشخص است عمده درآمد شرکت در دو بخش “عملیات اجاره-اقساطی-اعتباری” و “سایردرآمدها” می‌باشد.  در مورد قسمت اول، از سال 1391 فعالیت‌های شرکت تنها بصورت فروش اعتباری می‌باشد. درحال حاضر شرکت، برای محصولات مختلف ایران‌خودرو بصورت نقدی و اعتباری خدمات ارایه می‌نماید. (مبلغ تسهیلات اعطلایی به مشتریان از 10 تا 20 میلیون تومان بسته به نوع خودرو می‌باشد. همچنین برگشت تسهیلات بصورت یک ساله و در چهار قسط می‌باشد. )

مفروضات پیش‌بینی درآمد

_  شرکت در گزارش خود پیش بینی لیزینگ 203 میلیارد تومان در سال 1394 کرده است، این درحالیست که مقدار لیزینگ انجام شده در سال 1393 برابر 58 میلیارد تومان و در سه ماهه ابتدایی سال ، مقدار 130 میلیارد تومان به جمع حساب‌های دریافتنی شرکت اضافه شده است که این مبلغ ناشی از فروش اعتباری سه ماهه ابتدایی سال بوده است.

_ فروش اعتباری در سه ماهه سوم 20 میلیارد تومان و در شش ماه پایانی مطابق بودجه شرکت لحاظ شده است.

_ فروش‌های شرکت بصورت اعتباری، یکساله و در قالب چهارچک و نرخ سالیانه حدود 28% در نظر گرفته شده است. (گرچه شرکت طبق بخشنامه بانک مرکزی ملزم به اعلام نرخ 21% می‌باشد اما با توجه به وام‌های دریافتی شرکت با نرخ25% و همچنین شرکت های مشابه، اضافه نرخ 3% منطقی بنظر می‌رسد)

_ در جدول زیر با توجه به فرمول IPMT و PPMT  اصل و فرع مبالغ لحاظ شده است.

_ درآمدها از اجاره از سال‌های گذشته مطابق اعلام صورت‌های مالی شرکت انجام شده است.

6 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

قسمت دوم درآمدهای شرکت که بخش عمده‌ درآمد در سال‌های مختلف را تشکیل می‌دهد شامل قسمت‌هایی چون واگذاری‌ها (این مبلغ در حدود 2% مبلغ فروش خودرو می‌باشد)، تحویل ، درآمد حاصل از اجاره پارکینگ و تسویه زودتر از موعد مشتریان می‌باشد. روند این بخش، که در مجموع رقم قابل توجهی از سود شرکت می باشد به شرح زیر است:

7 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

این مبلغ درحالیکه در 4سال گذشته در حدود 63% و مبلغی در حدود 50 میلیارد تومان بوده است در بودجه پیش بینی امسال نصف شده است.

هزینه تامین مالی 

هزینه مالی شرکت طبق صورت‌های مالی و برنامه پرداختی تسهیلات دریافتی طبق جدول زیر می‌باشد:

8 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

هزینه عمومی، اداری و فروش

مهمترین سرفصل این بخش شامل حقوق و مزایای کارکنان و همچنین هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول می‌باشد. نحوه هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول طبق دستورالعمل بانک مرکزی به این شرح می‌باشد: ذخیره عمومی حداقل معادل 1.5% کل اعتبارات اعطایی در پایان هر سال ، به استثنای مانده اعتبارات جهت ذخیره‌های اختصاصی لحاظ می‌گردد. همچنین ذخیره اختصاصی نسبت به باقی مانده اعتبارات به شرح زیر است:

9 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

این درحالیست که با توجه به افزایش هزینه‌های عمومی و اداری (حقوق و مزایا و بازایابی) و همچنین پیش بینی افزایش بیش از 4 برابری تسهیلات اعطایی، هزینه های عمومی و اداری و فروش در بودجه پیش‌بینی سال 1394 نسبت به سال 1393 افت 2% داشته است، که در بودجه کارشناسی این رقم اصلاح شده است.

روند تقسیم سود

 همانطور که از روند افزایش سرمایه شرکت در کنار درصد تقسیم سود بالای شرکت پیداست، ایران‌خودرو به عنوان سهامدار عمده، به دلیل مشکلات مالی در قسمت‌های دیگر خود سعی در شناسایی حداکثر سود از وضعیت فعلی شرکت دارد. این در حالیست شرکت‌های گروه به دنبال نگه‌داری سود و افزایش سرمایه از محل آورده می‌باشند تا ضمن بهبود ساختار مالی، باعث افزایش منابع شرکت جهت ارائه تسهیلات گردند.

10 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

با توجه به مفروضات بیان شده، صورت سود و زیان شرکت و برآورد سود کارشناسی سال 1394 به شرح زیر است:

11 تصویر تحلیل بنیادی وایران | لیزینگ ایرانیان

نکات

_ در قسمت سرمایه‌گذاری‌ها، شرکت همکاری شرکت سازه و ساختمان ایرانیان در حال اجرای پروژه ساخت مجتمع تجاری و اداری به مساحت 20000 مترمربع در میدان مادر کرج می‌باشد. (4 دانگ شرکت لیزینگ ایرانیان و 2 دانگ شرکت همکاری سازه و ساختمان ایرانیان) هزینه اجرای پروژه 50 میلیارد تومان و مدت انجام آن سه سال پیش‌بینی شده‌است (پروژه از سال 1392 آغاز به کارکرده‌است).

_ درآمدهای سرمایه گذاری مطابق پیش‌بینی شرکت فرض شده است.

_ همچنین نرخ مالیات نیز مطابق پیش‌بینی و صورت‌های مالی شرکت حدود 21% فرض شده است.

_ همانطور که در قسمت درآمدها بیان شد، شرکت سرفصل سایردرآمدهای عملیاتی (شامل اجاره پارکینگ و تسویه زودتر از موعد مشتریان ) را در پیش‌بینی سال 1394، معادل نصف سال‌های گذشته اعلام کرده است، که در بودجه کارشناسی نیز مطابق نظر شرکت اعلام شده است. در صورت تحقق این سرفصل معادل سال گذشته، سود شرکت حدود 150 ریال قابلیت تعدیل مثبت دارد.

منبع: کارگزاری بانک ملی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن