تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

265
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملتReviewed by سایت تحلیلها on Apr 27Rating: 4.5تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملتتحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

تحلیل بنیادی وبملت

شرکت در یک نگاه

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

شرح مختصری از شرکت

بانک ملت به موجب ماده 17 لایحه قانونی اداره امور بانکها از ادغام 10 بانک و با سرمایه اولیه 33,5 میلیارد ریال در سال 1358 تشکیل گردیده است . در سال 1387 به سهامی عام تبدیل شد و سهام بانک در اواخر سال 1387 در تابلوی اصلی بازار بورس اوراق بهادرا تهران درج گردید.
فعالیت اصلی بانک طبق اساسنامه اشتغال به عملیات بانکی در چارچوب مقررات پولی و بانکی کشور و شرکتهای فرعی آن عمدتا در زمینه های بانکداری ، لیزینگ ، سرمایه گذاری ، صرافی ، طراحی و تولید نرم افزار های کامپیوتری و انجام خدمات نگهداری نرم افازر های تولیدی است .گروه مالی بانک ملت از بزرگترین گروه های مالی در بازار پول و سرمایه به شمار می رود .
تعداد شعب بانک مطابق با بودجه پیش بینی شده شرکت برای سال مالی 95 به شرح ذیل می باشد:
بانک در پایان آذرماه 1394 دارای 1596 شعبه می باشد که شامل 1583 شعبه در داخل کشور ، 9 شعبه درمناطق آزاد و 4شعبه در خارج از کشور می باشد.

سرمایه و ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

جایگاه شرکت در صنعت

بانک ملت با تعداد 40 میلیارد سهم در حدود 14 درصد از صنعت بانکداری بورس و فرابوس را در برمی گیرد واز نظر ارزش بازاری بزرگترین بانک این صنعت در بازار بورس و فرابوس محسوب می گردد.جدول زیر نقدینگی کشور را از سال 90 تا کنون
وهمچنین میزان توانایی بانک ملت در جذب سپرده را نشان می دهد:

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

وضعیت عملیاتی شرکت

برای بررسی وضعیتی عملیاتی بانک ها باید به اقلامی مهمی مانند درآمد های مشاع ، درآمد های غیر مشاع ، مطالبات مشکوک الوصول نسبت کفایت سرمایه و…. توجه خاص داشت .وضعیت عملیاتی بانک ملت به قرار زیر است :
درآمد مشاع : درآمد مشاع درامد مشترک بین بانک و سپرده گذاران است که با توجه به نسبت منابع هرکدام بین انها تقسیم می شود که مهم ترین آن شامل سود تسهیلات اعطایی به وام گیرندگان و سود اوراق مشارکت و سرمایه گذاری های مربوطه و همچنین سود سپرده گذاری در بانکهای دیگر و البته وجه التزام ( به نوعی جریمه دیر کرد ) دریافتی بابت تسهیلات اعطایی است.
در برآورد کارشناسی درآمد مشاع با توجه به نرخ جذب نقدینگی کشور توسط بانک ملت و با توجه به اینکه 75 درصد از سپرده های جذب شده مربوط به سپرده گذاری های مدت دار است و عمده تسهیلات اعطایی از این محل است و با فرض متوسط نرخ تسهیلات اعطایی 21 درصد و نرخ ذخیره قانونی 11 درصد به صورت نیز محاسبه شده
است :

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

سهم بانک از درآمد های مشاع
با توجه به اینکه بانک از منابع سهامداران خود نیز در فعالیتهای مشاع استفاده می نماید بنابراین می بایست سهم سپرده گذاران و سهامداران (بانک) از فعالیت مشاع بانک تفکیک شود. روش تفکیک بدین صورت است که از کل رقم فعالیتهای مشاع بانک –میانگین تسهیلات اعطایی، سرمایه گذاریها و اوراق مشارکت- آنچه مازاد بر خالص میانگین سپرده های بانک باشد تحت عنوان سهم بانک شناسایی می شود بنابراین هرچه ارزش فعالیتهای مشاع بانک به نسبت سپرده هایش بیشتر باشد سهم بانک از درآمدهای مشاع بیشتر خواهد شد.

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

تسهیلات اعطایی

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

مطالبات جاری مهم ترین بخش تسهیلات اعطایی را شامل می شود که از سال 90 تا کنون روند رو به رشد داشته است.در مورد مطالبات سررسید گذشته نیز باید گفت که علی رغم اینکه از سال 90 تا 92 کاهش محسوسی داشته است اما به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد کشور در دو سال گذشته وام گیرندگان نتوانستند تعهدات خود را به موقع پرداخت
کنند به همین دلیل مطالبات سر رسید گذشته در سال های 93 و 94 نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. مطالبات معوق در سال 91 نسبت به سال 90 افزایش زیادی یافته است اما از سال 91 تا 93 رو به کاهش بوده است و مجددا در سال 94 افزایش یافته است.مطالبات مشکوک الوصول از سال 90 روند متناوب داشته به این معنا که و در حال افزایش یا کاهش بوده است . با توجه به داده های ارائه شده می توان گفت که بانک ملت از منظر تسهیلات اعطایی بهترین عملکرد را در سال 92 داشته است و توانسته علاوه بر افزایش تسهیلات جاری، مطالبات سر رسید گذشته ف معوق و مشکوک الوصول را کاهش دهد که در نهایت منجر به کاهش ریسک بانک ملت می گردد.

نسبتهای مالی

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

نسبت های سود آوری در 9 ماهه سال مالی 94 نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشتند اما نسبتهای بازدهی کاهش یافتند.که دلیل آن افزایش دارایی ها و حقوق صاحبان سهام است . بخش اندوخته های حقوق صاحبان سهام افزایش زیادی داشته است که دلیل آن اضافه نمودن اندوخته کفایت سرمایه به مبلغ 10000000 میلیون ریال به آن است. لازم به یادآوری است که نسبت کفایت سرمایه با توجه به گزارش 6 ماهه حسابرسی شده ارائه شده شرکت بیش از 9 درصد بوده است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که نتیجه ان کاهش ریسک بانک ملت است.

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

مفروضات کارشناسی

1. درآمد مشاع و غیرمشاع باتوجه به محاسبات انجام شده در بخش های قبل در نظر گرفته شده است.
2. سهم بانک از درآمد مشاع با احتساب حق الوکاله با توجه به نرخ تعیین شده حق الوکاله توسط بانک مرکزی و عملکرد سال گذشته برآورد گردیده است..
3. هزینه ها با توجه به نسبت هزینه مربوطه به کل به درآمدها در بودجه، برآورد شدند.
4. نتیجه مبادلات ارزی با توجه به تسعیر حسابهای ارزی با نرخ دلار 36000 ریال برآورد گردیده اند.
5. سایر اقلام همانند بودجه در نظر گرفته شده اند.
باتوجه به چنین مفروضاتی سود هر سهم در حدود 624 ریال برآورد می گردد که نسبت به پیش بینی شرکت 123 ریال بیشتر است که به معنای تعدیل مثبت 24,5 درصدی است .برآورد قیمت سهم با توجه به چنین برآوردی در ادامه بیان می گردد.

 نکات قابل توجه تحلیل بنیادی وبملت

1. نسبت کفایت سرمایه بانک طبق محاسبه بانک در حدود 9,01 درصد است که در مقایسه با سال 1393 افزایش داشته است نسبت کفایت سرمایه بانک ملت برای سال مالی 1393 در حدود 8,78 درصد است.
2. شرکت سود هر سهم را برای سال مالی 1394 در حدود 475 ریال پیش بینی کرده است که توانسته 74 درصد آن را در 9 ماهه پوشش دهد.
3. درآمد غیر مشاع بانک برای سال 94 در حدود 83 درصد از کل درآمدهای پیش بینی شده بانک است . این نسبت برای سال 93 در حدود 67 درصد بوده است . همچنین با توجه به اولین بودجه بانک ملت برای سال مالی 95 درآمد غیر مشاع 82 درصد کل درآمد بانک را شامل می شود.
4. سود تقسیمی برای هر سهم بانک ملت برای سال مالی 1393 برابر با 90 ریال بوده است که برابر با 19,5 درصد سود هر سهم شرکت در سال مالی مذکور می باشد .درصد تقسیم سود بانک ملت با توجه به حساسیت بانک مرکزی بر سیاست تقسیم سود بانک ها چندان بالا نیست.میزان تقسیم سود برای سال مالی 94 و 95 از طرف بانک عنوان نشده است.
5. ارزش دفتری هر سهم با توجه به صورتهای مالی 9 ماهه برابر با 2096 ریال می باشد.
6. با توجه به رای دادگاه اتحادیه اروپا بانک ملت 4 میلیارد دلار خسارت دریافت خواهد کرد که هنوز مراتب و چگونگی دریافت آن از طرف بانک اعلام نشده است.
7. سود صنعت بانکداری به نرخ بهره حساس بوده و با تغییر اندک در نرخ بهره میزان سود آوری شرکت دست خوش تغییر می گردد.

برآورد ارزش شرکت

تحلیل بنیادی وبملت | بانک ملت

نتیجه گیری تحلیل بنیادی وبملت

باتوجه به گشایش های انجام شده در مورد رفع تحریم های بانکی و مالی کشور و همچنین محتمل بودن سیاست پولی انبساطی از طرف بانک مرکزی به نظر می رسد صنعت بانکداری در ادامه سال جاری و همچنین سال مالی آتی روزهای خوبی را در پیش داشته باشد چرا که درصورت اجازه دادن بانک مرکزی و اجرای سیاست پولی انبساطی بانک ها در اعطای تسهیلات آزاد تر عمل می کنند و همچنین فعالیت های بین المللی انها نیز افزایش می یابد که منجر به کسب درآمد بیشتر از این محل ها می شود . نکته ای که باید به آن توجه داشت این است بانک در دریافت مطالباتش باید به خوبی عمل کند در غیر اینصورت با افزایش هزینه های مطالبات مشکوک الوصول سود بانک کاهش می یابد.با توجه به سود برآورد شده برای سال مالی 1395 براساس مفروضات کارشناسی و همچنین با در نظر گرفتن 20 درصد تقسیم سود گروه صنعت بانکداری در حدود با . 5,5 می باشد قیمت هر سهم در حدود P/E برای سال مالی 94 و نظر به اینکه 2957 ریال برآورد می گردد. قیمت برآوردی با توجه به سود پیش بینی شده توسط شرکت برابر با 2391 ریال برآورد می گردد.

منبع: شرکت کارگزاری دنیای خبره
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن