تحلیل بنیادی وتجارت | بانک تجارت

292
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وتجارت | بانک تجارتReviewed by شقایق فرهادی پور on Oct 4Rating:

معرفی بانک تجارت

در حال حاضر بانک تجارت با بیش از 30 سال فعالیت بانکی و سرمایه ای بیش از 47 هزار میلیارد ریال ، با دارا بودن شبکه وسیع و پیشرفته شعب با بیش از 2000 شعبه در داخل و خارج کشور و ارتباط با صدها کارگزار خارجی ، در زمره یکی از موسسات مالی بزرگ کشور بوده و مورد اعتماد بانک های معتبر بین المللی می باشد .

موضوع فعالیت

  • افتتاح و نگهداری حساب سپرده قرض الحسنه جاری ، پس انداز ، حساب های سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت و سایر حساب های مشابه
  • قبول انواع سپرده های دیداری ، مدت دار ، پس انداز و مشابه
  • اعطای انواع تسهیلات اعتباری و مالی به اشخاص حقیقی و حقوقی
  • تامین مالی طرح های خاص با رعایت ضوابط و مقررات
  • خرید اوراق و اسناد تجاری که حاکی از بدهی ناشی از معاملات حقیقی باشد

سهامداران عمده

تحلیل بنیادی وتجارت | بانک تجارت نگاهی به بانک های کشور

تحلیل بنیادی وتجارت | بانک تجارت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

نمودار زیر سهم بانک تجارت از میزان نقدینگی جذب شده در شبکه بانک های خصوصی نشان داده شده است :

vtejarat 03روند جذب سپرده های بانک تجارت در سال های 87 تا 93 به صورت زیر بوده است :

vtejarat 04

در نمودار زیر روند تسهیلات اعطایی بانک تجارت نشان داده شده است :

vtejarat 05

همان طوری که در نمودار بالا مشاهده می شود ، عقود مشارکتی طی این سال ها روندی رو به رشد داشته است و سهم این نوع از تسهیلات از مجموع تسهیلات اعطایی افزایش یافته است . که با توجه به بالاتر بودن بهره این نوع تسهیلات نسبت به تسهیلات مبادله ای ، این روند رو به رشد منجر به افزایش سودآوری تسهیلات اعطایی خواهد شد .

ترکیب دارایی های بانک تجارت

vtejarat 06

درآمدهای بانک

درآمدهای مشاع

به بخشی از درآمدهای بانک گفته می شود که بواسطه مشارکت با سپرده گذاران بدست می آید . دریافت سپرده های مدت دار از مشتریان ، سرمایه گذاری سپرده ها در کسب و کارهای مختلف و ارائه تسهیلات مدت دار به مشتریان سبب ایجاد درآمدی برای بانک می شود . که این درآمد ناشی از اختلاف نرخ سود سپرده ها و تسهیلات اعطایی و هم چنین سود حاصل از سرمایه گذاری ها است .

درآمدهای غیر مشاع

به دسته ای از درآمدهای بانک گفته می شود که بواسطه دریافت کارمزد خدمات ارائه شده و ارائه مشاوره های مالی و سرمایه گذاری حاصل می گردد.

رتبه بندی بانک ها

vtejarat 07

نتیجه گیری

با توجه به پیگیری سیاست انقباضی دولت ، در حوزه کنترل نقدینگی و در نتیجه عدم امکان رشد بالای سپرده ها از یک طرف و تداوم فعالیت موسسات اعتباری فاقد مجوز و اعمال نرخ های سود بالا توسط آنها از طرف دیگر، منجر به رقابت روز افزون بانک ها برای جذب سپرده با نرخ های بالاتر شده است . پیامد چنین امری افزایش قیمت تمام شده منابع سیستم بانکی بوده و از این طریق بسیاری از بانک ها ، حتی بخش مهمی از درآمدهای مشاع خود را از دست دادند. بانک تجارت نیز بخش عمده ای  از سپرده های گران قیمتی را که جذب کرده است ، صرف اعطای تسهیلات اختصاص داده است .

منبع : شرکت کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

 

 

 

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن