تحلیل بنیادی وتوشه و ارزش بالای آن

1639
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وتوشه و ارزش بالای آنReviewed by پيمان باغچه سرا on Apr 14Rating:

تحلیل بنیادی وتوشه و ارزش بالای آن

مقدمه

شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه در اول شهریورماه 1357 با مشارکت بخش خصوصی(40.4%،(بانک توسعه صنعتی و معدن(19.9%) و شرکت توشیبا کورپوریشن ژاپن (39.7%) باهدف تحصیل و تملک سهام شرکت‌های صنعتی و تجارتی تأسیس گردیده است.بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سهم شرکت ژاپنی از سوی سهامداران ایرانی خریداری شد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

در اسفندماه 1374 نام این شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس درج و در تاریخ 28/12/74 اولین معامله بر روی 2600 سهم شرکت انجام و سهام مزبور بین 32000 تا 32028 ریال معامله گردید.

شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه که بعد از افزایش سرمایه اخیر سرمایه‌اش به 1000 میلیارد ریال رسیده است را می‌توان تنها هلدینگ فعال درزمینهٔ لوازم‌خانگی برشمرد.در حال حاضر شرکت سرمایه‌گذاری کوشا پیشه(با حدود 48%)،شرکت صنعتی پارس خزر (با حدود 7%) از سهامداران عمده حقوقی شرکت به شمار می‌روند و سه فرد حقیقی (با حدود 4.5% مالکیت) از سهامداران حقیقی شرکت به شمار می‌روند.

صورت خلاصه عمده سرمایه‌گذاری‌ها به تفکیک صنایع

       تحلیل بنیادی وتوشه تصویر تحلیل بنیادی وتوشه و ارزش بالای آن

همان‌طور که مشاهده می‌کنید بخش عمده‌ای (بیش از 50%) از منابع شرکت که در حدود 744227 میلیون ریال می‌باشد،در سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت قرار دارد.

وتوشه تصویر تحلیل بنیادی وتوشه و ارزش بالای آن

پورتفوی بورسی شرکت

حدود 80% از سرمایه‌گذاری‌های شرکت برحسب بهای تمام‌شده(به‌غیراز سپرده‌های بانکی) در پورتفوی بورسی شرکت سرمایه‌گذاری شده است.در این جدول کل ارزش‌افزوده حاصل از افزایش و یا کاهش قیمت سهامی که شرکت در پورتفوی بورسی خود دارد محاسبه‌شده است.کلیه قیمت‌ها مربوط به آخرین روز معاملاتی سه شنبه 25/01/94  می‌باشد:

پورتفوی بورسی وتوشه تصویر تحلیل بنیادی وتوشه و ارزش بالای آن

در جدول بالا مشاهده می‌کنید که سهم زیادی(حدود 80%) از ارزش‌افزوده پورتفوی بورسی این شرکت سرمایه‌گذاری مربوط به دو سهم صنعتی پارس خزر و لامپ پارس شهاب می‌باشد.درنتیجه وتوشه تأثیرپذیری بسیار بالایی از تغییرات این دو سهم دارد.

ازآنجایی‌که مالکیت بیش از 90% از شرکت لامپ پارس شهاب متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری پارس توشه می‌باشد و با توجه به افزایش سرمایه اخیر 200 درصدی بشهاب،فرض شده که وتوشه سهم خود از مالکیت این شرکت را حفظ نماید و در افزایش سرمایه شرکت نماید،لذا این تغییرات در پورتفوی بورسی و محاسبه NAV شرکت لحاظ شده است.

لازم به ذکر است که در ستون آخر این جدول با توجه به اینکه شرکت در سه سهم لامپ پارس شهاب و صنعتی پارس خزر و شیمیایی سینا دارای سهام کنترلی(مدیریتی) است و با توجه به اینکه شرکت‌ها سهام مدیریتی تحت تملک خود را در صورت واگذاری به قیمتی بالاتر از قیمت بازار می‌فروشند،قیمت این سه سهم نیز در ستون آخر بالاتر از ارزش روز آن‌ها در نظر گرفته‌شده است و ارزش‌افزوده پورتفوی بورسی شرکت در این حالت نیز محاسبه گردیده است.

پورتفوی غیر بورسی شرکت

حدود 20% از سرمایه‌گذاری‌های شرکت برحسب بهای تمام‌شده(به‌غیراز سپرده‌های بانکی) در پورتفوی غیر بورسی آن سرمایه‌گذاری شده است.در این جدول نیز کل ارزش‌افزوده حاصل از افزایش و یا کاهش قیمت سهامی که شرکت در پورتفوی غیر بورسی خود دارد محاسبه‌شده است.شرکت‌های که سود آن‌ها مشخص بوده با میانگین p/e حدود 4.5 مرتبه ارزش‌گذاری شده‌اند و شرکت‌هایی که سودده نبوده‌اند به بهای تمام‌شده درج‌شده‌اند:

پورتفوی غیر بورسی وتوشه تصویر تحلیل بنیادی وتوشه و ارزش بالای آن

محاسبه NAV وتوشه

در جدول زیر خالص ارزش دارایی‌های هر سهم وتوشه محاسبه‌شده است.در این جدول مازاد ارزش پورتفوی بورسی و غیر بورسی به حقوق صاحبان سهام شرکت اضافه‌شده است،همچنین سود ناشی از فروش سرمایه‌گذاری‌ها در ماه‌های بعد از تاریخ ارائه ترازنامه به دارایی‌های شرکت اضافه‌شده است.شرکت در آخرین صورت‌وضعیت پورتفوی خود ذخیره کاهش ارزش دارایی‌ها را نیز صفر در نظر گرفته است درنتیجه این آیتم نیز تأثیری در NAV شرکت ندارد.همچنین در ستون دوم مقدار NAV بر اساس ارزش سهام مدیریتی که در بالا به آن اشاره شد نیز محاسبه گردیده است:

برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای— 

همچنین کاربران گرامی که با تحلیل بنیادی و نحوه محاسبه NAV آشنایی ندارند می توانند از دوره های آموزشی خانه سرمایه با کلیک بر اینجا استفاده نمایند.

bashgah-banner

4 نظرها

    • برای شرکت های سرمایه گذاری معامله در محدوده 0.8-0.7 nav شان قیمت متعارف برای بورس ایران است.البته عواملی نظیر سوداوری زیر مجموعه ها و درصد تقسیم سود خود سهم نیز که باعث می شود این نسبت برای شرکت های مختلف بالاتر یا پایین تر از عدد گفته شده قرار بگیرد.هر چقدر درصد تقسیم سود شرکت و انتظار رشد سودآوری زیر مجموعه بیشتر باشد می تواند نسبت p/nav سهم را به عدد 1 نزدیکتر کند

نطر گذاشتن