تحلیل بنیادی وتوکا | سرمایه گذاری توکا فولاد

244
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی وتوکا | سرمایه گذاری توکا فولاد

سرمایه‌گذاری‌ توکا فولاد

براساس صورتهای مالی حسابرسی شده شرکت سرمایه گذاری توکافولاد برای سال مالی منتهی به ٩۴/٣/٣١،  شرکت موفق به تحقق ٢١٩ ریال سود به ازای هر سهم شده است که تنها یک ریال بیشتر از آخرین پیش بینی انجام شده شرکت از سود سال مورد نظر می باشد. این میزان سود با سرمایه ٢٠٠٠میلیارد ریالی محاسبه شده است و طی آخرین افزایش سرمایه این شرکت که در اواخر سال گذشته صورت گرفت این میزان سرمایه ثبت شده است. نکاتی که در این گزارش به چشم می خورند بشرح زیر است:

_ سود خالص سال مالی منتهی به ٣١خرداد ١٣٩۴ نسبت به سال مالی گذشته ۶درصد رشد داشته و به ۴٣٧میلیارد ریال بالغ شده است که عمده دلیل این تغییر به افزایش ۴٠درصدی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری و افزایش ١۵ درصدی درآمدهای متفرقه بازمیگردد.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ هزینه های عملیاتی وتوکا نسبت به دوره مشابه قبلی حدود ۴درصد کاهش داشته است که یکی از علل این موضوع می تواند کاهش تعداد نیروی انسانی شرکت از ۵۴ نفر به ۴٧ نفر بوده باشد.

_ عمده درآمد وتوکا از محل سود سهام دریافتی از شرکتهای بورسی و غیربورسی زیرمجموعه هلدینگ و سایر شرکتها می باشد که بالغ بر ٣۶٢میلیارد ریال بوده و طبق نمودار زیر تقسیم بندی می گردد.(ارقام به میلیارد ریال ):

نمودار تحلیل بنیادی وتوکا | سرمایه گذاری توکا فولاد

_ وتوکا بطور مستقیم مالک بیش از ١٧درصد سهام تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا می باشد که اخیرا در فرابورس عرضه شده است و بطور غیرمستقیم نیز مالکیت بخش عمده ای از سهام این شرکت را در اختیار دارد که با توجه به فاصله قیمتی کتوکا با ارزش اسمی، تعدیلات مثبتی بابت این عرضه در سال مالی جدید اعمال خواهد شد.

_ تنها موردی که بعنوان بند شرط موجب مشروط شدن گزارش حسابرس قانونی شده است، واگذاری دو قطعه زمین به بهای ١۴۵ میلیارد ریال بابت بخشی از دیون شرکت سینا پولاد، به صورت قراردادی و از طریق صدور سند مالکیت تک برگی به شرکت توکا ریل (از شرکت های فرعی) می باشد که در سرفصل های دریافتنی های تجاری و غیر تجاری و سرمایه گذاری در املاک صورت های مالی تلفیقی منعکس شده است و اشکالاتی از بابت اختلاف حقوقی با اداره منابع طبیعی کاشان در خصوص نقل و انتقال و یا خرید به صورت مشاع وجود دارد. وتوکا  در سنوات قبل در مقابل حساب های مذکور مبلغ ۴۴ میلیارد ریال ذخیره مطالبات مشکوک الوصول در حساب ها منظور نموده است که حسابرس به دلیل فقدان اسناد و مدارک کافی تعیین میزان کسری ذخیره، تاثیـر آن بر صورت های مالی را  نامشخص اعلام کرده است.

نتیجه گیری 

طی روزهای آتی مجمع عمومی عادی سالیانه سرمایه گذاری توکا فولاد تشکیل خواهد شد که با توجه به نیل شرکت به پیش بینی سود سال مالی گذشته اش و سیاست تقسیم سود که در سال های قبل پیش گرفته است،انتظار می رود که حدود نیمی از سود محقق شده اش را تقسیم نماید و با توجه به اینکه کلیه عملیات و درآمدهای این شرکت و شرکتهای فرعی اش به وضعیت مالی بزرگترین فولادساز کشور یعنی فولاد مبارکه گره خورده است و طی روزهای اخیر رونق نسبی در بازار محصولات فولادی مشاهده شده و افت قیمت این محصولات متوقف شده است، در صورت خروج صنعت فولاد از رکود روزهای بهتری در انتظار این صنعت و نیز مجموعه توکا فولاد خواهد بود.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن