تحلیل بنیادی وساخت | سرمایه گذاری ساختمان ایران

269
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وساخت | سرمایه گذاری ساختمان ایرانReviewed by سایت تحلیلها on Dec 26Rating: 5.0تحلیل بنیادی وساخت | سرمایه گذاری ساختمان ایرانتحلیل بنیادی وساخت | سرمایه گذاری ساختمان ایران

تحلیل بنیادی وساخت | سرمایه گذاری ساختمان ایران

سرمایه گذاری ساختمان ایران

شرکت  طبق اطلاعات منتشر شده طی دوره ١٢ ماهه منتهی به ٣١/٠۶/١٣٩۴ سود هر سهم خود را با سرمایه­ معادل ١,٠٩٠,٢٩۶ میلیون ریال به ازای هر سهم مبلغ ۶٢ ریال اعلام نموده است. سود پیش بینی شده شرکت در آخرین بودجه  اعلامی منتهی به سال مالی ٣١/٠۶/١٣٩۴ به ازای هر سهم ٧۶ ریال بوده است؛ به این ترتیب شرکت در سال مالی ١٣٩۴ به میزان ٨٢% از بودجه ی اعلامی  سال ٩۴ خود را پوشش داده است. شرکت طی دوره مشابه سال مالی منتهی به ٣١/۶/١٣٩٣ به ازای هر سهم ۵١۵ ریال محققق کرده بوده است.

از دلایل عدم پوشش کامل سود سال ١٣٩۴ شرکت نسبت به آخرین پیش بینی سال ٩۴ می توان به موارد زیر اشاره کرد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)کاهش ٣.٩% سود حاصل از سرمایه گذاری دوره ١٢ ماهه سال ٩۴ نسبت به آخرین پیش بینی شرکت

نکات با اهمیت

ترکیب سرمایه گذاری های شرکت در دوره ی ١٢ ماهه منتهی به ٣١/٠۶/٩۴ به بهای تمام شده به شرح زیر است: (بهای تمام شده  کل سرمایه گذاری های شرکت برابر با ٢،۴٧٠ میلیارد ریال می باشد.)

ترکیب تحلیل بنیادی وساخت | سرمایه گذاری ساختمان ایران

با توجه به نمودار بالا ۵٠% از سرمایه گذاری شرکت به بهای تمام شده متعلق به صنعت واسطه گری های مالی و ۴٨% از آن متعلق به صنعت انبوه سازی املاک و مستغلات می باشد.

ترکیب پورتفوی شرکت

ارزش بازاری پورتفوی بورسی شرکت برابر با ٣،۴٩۶ میلیارد ریال دارد و ترکیب پورتفوی آن با توجه به ارزش بازار به شرح زیر می باشد.

پرتفوی تحلیل بنیادی وساخت | سرمایه گذاری ساختمان ایران

همانطورکه از نمودار فوق مشخص است حدود ۵٧% از ارزش بازار پرتفوی بورسی مربوط به سهام بانک اقتصاد نوین و ٢٩ درصد مربوط به سهام شرکت نوسازی و ساختمان تهران است. همچنین قابل ذکر است که پورتفوی غیر بورسی شرکت بهای تمام شده ای برابر با ٩١٧ میلیارد ریال دارد.

سود حاصل از سرمایه گذاری های شرکت مبلغ ۴۶٧ میلیارد ریال در پایان سال مالی ٩۴ محقق شده که مبلغ ١٩,٠٩۴ میلیارد ریال کمتر از مبلغ پیش بینی است. براساس اطلاعات واقعی ٩۴ بیش از ۵٠ درصد سود سرمایه گذاری ها  متعلق به سود سهام بانک اقتصاد نوین، حدود ١۶ درصد نیز متعلق به سود سهام شرکت تأمین سرمایه نوین، ٩ درصد مربوط به سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت تآمین مسکن نوین و ١٠ درصد مربوط به سرمایه گذاری در شرکت تأمین مسکن جوانان بوده است.

حدود ٩,٢٠٠ میلیارد ریال از افت سود سرمایه گذاری ها مربوط به شرکت تأمین مسکن نوین بوده است. شرکت در پیش بینی سال ٩۴ انتظار داشته است که مبلغ ۵٣ میلیارد ریال سود  از محل سرمایه گذاری در شرکت تامین مسکن نوین بدست آورد در حال که بر اساس اطلاعات واقعی ١٢ ماهه سال ٩۴ حدود ۴۴ میلیارد ریال از این محل سود حاصل شده که نهایتا سودآوری شرکت را کاهش داده است.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه ۴٧% از پورتفوی شرکت در بخش مسکن سرمایه گذاری شده است، ادامه ی رکود بخش مسکن در سال ٩۴ سود حاصل از سرمایه گذاری شرکت موجب کاهش سودآوری شرکت خواهد شد.

همچنین با توجه به مالکیت این شرکت در بانک اقتصاد نوین و با توجه به اینکه در حدود ۵١% از سود حاصل از سرمایه گذاری در دوره ی منتهی به ٣١/۶/٩۴ مربوط به بانک اقتصاد نوین می باشد و این نسبت در پیش بینی سال مالی ١٣٩۵ به ٧٢% رسیده است، فاکتورهای تأثیر گذار در صنعت بانک و به ویژه تغییرات سود بانک اقتصاد نوین  می تواند در سال مالی آتی بر روی سود سهام شرکت تاثیر بسزایی داشته باشد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن