تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان

282
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحانReviewed by سایت تحلیلها on Jan 27Rating: 4.0تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحانتحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان

تحلیل بنیادی وسبحان

معرفی شرکت سرمایه گذاری سبحان

سرمایه ‏گذاری سبحان (سهامی‏ عام) یکی از شرکت‏های فرعی گروه سازمان اقتصادی‏ کوثر بوده که در تاریخ ١٩/٧/١٣۶٢ با نام شرکت بهدوش(سهامی‏ خاص) به شماره ۴٩۴٨٣ در اداره ثبت شرکت ‏ها و مؤسسات غیرتجاری تهران برای مدت نامحدود به ثبت رسیده و سپس براساس مصوبه مجمع عمومی فوق‏العاده مورخ ١٨/١٢/١٣۶٧ نام شرکت به شرکت توسعه و گسترش کشاورزی سبحان(سهامی‏ خاص) تغییر‏‏ یافت و طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‏العاده درتاریخ ٢۴/٧/١٣٧۵ به شرکت توسعه کشاورزی سبحان تغییر نام داد. براساس مصوبات مجمع مورخ ٢٧/۴/١٣٧٩، فعالیت شرکت از اول مردادماه سال ‏مالی مذکور راکد و تحویل گروه شرکت‏های راکد سازمان ‏اقتصادی‏کوثر شد. در تاریخ ١٢/۶/١٣٨٢ طبق مصوبه مجمع عمومی فوق‏العاده نام شرکت به گروه سرمایه‏گذاری سبحان (سهامی‏خاص) تغییر یافت و فعالیت جدید خود را از آذرماه ١٣٨٢ آغاز نمود. به موجب مصوبه مجمع عمومی ١٨/٠۶/١٣٨٣ شرکت از سهامی‏خاص به سهامی‏عام تبدیل شده است. همچنین براساس مجمع عمومی فوق العاده مورخ ٢٣/١٠/٩۴ ، سال مالی شرکت از ٣١ شهریور به ٣٠ دی تغییر یافته است.
این شرکت طی نامه شماره ١١١۶٧ در تاریخ ٢٩/۵/١٣٩٢ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار بعنوان شرکت سرمایه گذاری ثبت شده است. در شهریور ١٣٩۴،‌ این شرکت با نماد “وسبحان” در فهرست شرکت های بازار اول فرابورس ایران در گروه واسطه گری های مالی و پولی درج گردید. عمده فعالیت شرکت طبق اساسنامه جدید (مورد تایید سازمان بورس) در خصوص خرید و فروش سهام در شرکت بورس و فرابورس می باشد. در دامه به تحلیل بنیادی وسبحان می پردازیم:

تغییرات سرمایه

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

ترکیب سهام داران


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

موضوع فعالیت شرکت

 سرمایه‌گذاری در سهام، سهم‏الشرکه‌، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها یا سایر اوراق بهادار دارای حق رای شرکت‌ها، موسسات یا صندوق‌ها‌ی سرمایه‌گذاری با هدف کسب انتفاع بطوری‌که به‌تنهایی یا به همراه اشخاص وابستۀ خود، کنترل شرکت، مؤسسه یا صندوق سرمایه‌گذاری سرمایه‌پذیر را در اختیار نگرفته یا درآن نفوذ قابل ملاحظه نیابد؛

وضعیت سرمایه گذاری های شرکت

براساس صورت وضعیت پرتفوی ١ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ بهای تمام شده پرتفوی شرکت مبلغ ١,٩٣۵ میلیارد ریال که ۵۵ درصد آن مربوط به سرمایه گذاری در شرکت های بورسی و ۴۵ درصد آن مربوط به سرمایه گذاری در شرکت های غیر بورسی است.

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

نمودار زیر درصد سرمایه گذاری در صنایع تأثیر گذار در سبد سهام شرکت  را براساس بهای تمام شده پرتفوی در پایان آذرماه ٩۴ نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

٢٣ درصد از بهای تمام شده سرمایه گذاری ها در صنعت  مواد و محصولات شیمیایی و حدود١٢ درصد در صنعت واسطه گری مالی و همچنین حدود ١١ درصد در صنعت شرکت های چند رشته ای صنعتی سرمایه گذاری نموده است.  در صنعت مواد و محصولات شیمیایی که بیشترین درصد را در بین سرمایه گذاری در صنایع به خود اختصاص داده است. شرکت در سهام شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان، هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی مبین، پتروشیمی پردیس، پتروشیمی جم، پتروشیمی شیراز، پتروشیمی مارون، پتروشیمی خراسان، پتروشیمی اراک و پتروشیمی خارک و پتروشیمیران سرمایه گذاری نموده است.

 بررسی پرتفوی بورسی شرکت سرمایه گذاری سبحان

ارزش بازار پرتفوی بورسی در پایان آذر ماه ٩۴ حدود ٨٣٩ میلیارد ریال و این در حالی است که بهای تمام شده پرتفوی بورسی مبلغ ١,٠۵۵ میلیارد ریال است. همچنین شرکت مبلغ (٢١۶) میلیارد ریال به عنوان ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها در نظر گرفته شده است.

نمودار زیر  در تحلیل بنیادی وسبحان،  ترکیب پرتفوی بورسی شرکت را براساس ارزش بازار در پایان آذرماه ٩۴ نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

همچنین در بخش بورسی شرکت های وغدیر با وزن ٧%، پارسان و مدیریت سرمایه گذاری امید هر یک  با وزن ۶%، بانک انصار و بانک ملت نیز باه ترتیب با وزن ۵%و ۴% در پورتفوی بورسی بیشترین سهم را در پورتفوی بورسی شرکت دارا می باشند، به این ترتیب می توان گفت این پنج شرکت تقریبا ٢٨% از پورتفوی شرکت را شکل می دهند و بر روی NAV شرکت بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

با توجه به ذخیره کاهش ارزش قابل توجه شرکت بررسی بهای تمام شده ی سهام و قیمت فعلی آن ها بسیار قابل توجه می باشد. لازم به ذکر است که با توجه به قیمت های فعلی بیشترین زیان شناسایی نشده ی شرکت در سهام وامید، شپنا، فولاد و فملی می باشد. بدیهی است با رشد سهام این شرکت ها ذخیره ی کاهش ارزش به صورت سود در حسابهای شرکت قابل شناسایی خواهد بود و با رشد بازار در طول یک ماه اخیر و در حدود ۴٠% از این مبلغ قابل بازگشت می باشد.

 بررسی پرتفوی غیر بورسی

بهای تمام شده پرتفوی غیر بورسی در پایان آذر ٩۴ مبلغ ٨٨٠ میلیارد ریال که بیش از ۶٧ درصد از بهای تمام شده پرتفوی در املاک و مستغلات سرمایه گذاری شده است. همچنین حدود ١٢ درصد از بهای تمام شده پرتفوی مربوط به سرمایه گذاری در شرکت پتروشیمیران می باشد. این شرکت ١٢.۵ درصد از سهام شرکت پتروشیمیران را تحت تملک دارد. نمودار زیر ترکیب پرتفوی غیربورسی را براساس بهای تمام شده پرتفوی در پایان آذر ماه ٩٣ را نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

بررسی صورت های مالی

جدول زیر برخی از اقلام ترازنامه را نمایش می دهد: (ارقام میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

شرکت طبق صورت های مالی منتهی به  ٣٠/٩/٩۴میزان مجموع دارایی های خود را ٢,٠٧۴ میلیارد ریال اعلام کرده است که ۶١ درصد آن را دارایی های جاری و ٣٩ درصد آن را دارایی های غیر جاری تشکیل میدهد این مبلغ نسبت به سال مالی منتهی به ٣١/٠۶/٩۴ رشد ٢ درصدی را تجربه کرده است. در قسمت حقوق صاحبان سهام میزان سود انباشته مبلغ ٣۶٧ میلیارد ریال اعلام شده است.همچنین بر اساس صورتهای مالی منتهی به ٣٠/٩/٩۴ نسبت مالکانه شرکت ٨۵ درصد است که نشان دهنده تامین بخش اعظمی از دارایی ها از محل حقوق صاحبان سهام و  غیر اهرمی بودن شرکت است و همچنین بیانگر وجود پتانسیل شرکت در گرفتن وام در شرایط رونق بازار سرمایه است.

برخی نسبت های مالی شرکت به شرح زیر می باشد:

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

روند سودآوری شرکت

تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان

همانطور که از نمودار در تحلیل بنیادی وسبحان مشخص است، تا پایان سال مالی منتهی به ٣١/٠۶/٩٣ روند سودآوری شرکت افزایشی بوده  و به ویژه در سال ٩٢ با توجه به رونق بازار سهام، افزایش قابل ملاحظه در سودآوری شرکت مشاهده می شود. البته قابل ذکر است در سال مذکور حدود ۵٠ درصد از سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها مربوط به فروش ملک می باشد و همچنین در سال ٩٣ نیز حدود ٣٠ درصد از فروش دارایی ها از محل فروش ملک بوده است . نکته مثبت در نمودار مذکور، روند کاهشی سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها در روند سود سازی شرکت است. . در سال ٩۴ به میزان ۶۵% از درآمد شرکت از محل سود حاصل از سرمایه گذاری (سود نقدی) بوده است. همچنین شرکت ١٢ ماهه منتهی به ٣١/٠۶/٩۴ مبلغ ١٨١ ریال سود به ازای هر سهم محقق نموده است.

محاسبه NAV وسبحان

با توجه به ترکیب سهام براساس پرتفوی منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ و با توجه قیمت های فعلی بازار سهام، ارزش بازار پرتفوی بورسی شرکت محاسبه گردید همچنین ارزش پرتفوی غیر بورسی شرکت نیز تا حد امکان  به روز رسانی شده است. همچنین به منظور محاسبه خالص ارزش روز دارایی ها از صورت مالی ٣ ماهه منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴شرکت استفاده شده است. بر این اساس NAV شرکت مطابق با جدول زیر مبلغ ٢٢٠۵ ریال خواهد بود.
تحلیل بنیادی وسبحان | سرمایه گذاری سبحان تصویر تحلیل بنیادی وسبحان
منبع : شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها
bashgah-banner

3 نظرها

  1. سلام یه سوال داشتم امکان داره کارگزاری هنگام خرید عرضه اولیه سهام راس ساعت تعیین شده امکان دسترسی بعضی از کاربران آنلاین رو سروقت انجام ندن این مشکل امروز برای من جهت خرید وسبحان اتفاق افتاد اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم

نطر گذاشتن