تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپا

167
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپاReviewed by سایت تحلیلها on May 21Rating: 4.5تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپاتحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپا

تحلیل بنیادی ولساپا

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارت است از:

الف- موضوعات اصلی: خرید اموال منقول و غیرمنقول از جمله خودروهای ساخت داخل و خارج کشور و انتقال و واگذاری آنها به اشخاص حقیقی و حقوقی از طریق روشهای عقد اجاره (لیزینگ) و یا فروش اقساطی آن در داخل یا خارج از کشور.
ب- موضوعات فرعی: سرمایهگذاری در سهام سایر شرکتها از جمله شرکتهای بیمه و شرکتهای ارایه دهنده خدمات پرداخت و کارت پول و اوراق مشارکت به منظور مدیریت نقدینگی در چهارچوب ضوابط و مقررات و دستورالعملهای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و سایر قوانین مرتبط.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپا

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 20 میلیارد ریال (شامل 20 میلیون سهم 1،000 ریالی با نام) بوده که طی چند مرحله به مبلغ 2،400 میلیارد ریال افزایش یافته است.
شنیده ها حاکی از افزایش سرمایه 240 به 500 میلیارد تومان در سال جدید است.
اولین پیش بینی سود سال 95 را به ازای هر سهم 541 ریال اعلام نموده است. با توجه به پیش بینیهای قبلی سیاست شرکت در اعلام سود محتاطانه است.

بررسی وضعیت شرکت

خلاصه ای از وضعیت لیزینگ شرکت در چند سال اخیر:

تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپا

تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپا

همان گونه که در نمودار بالا مشخص است عمدهی فعالیت در فصل آخر هر سال صورت میگیرد. با توجه به این نکته عمده ی درآمد فروشهای آخر هر سال در سال بعد شناسایی میشود.

صورت سود و زیان ولساپا

تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپا

عملیات شرکت از سال 93 با رشد قابل توجهی روبرو شد. علت این امر سیاست گروه سایپا در فروش محصولات خود با توجه به دوران رکود اقتصادی بود که شرکت رایانسایپا با افزایش عملیات روبرو شد. همانگونه که مشاهده میشود حاشیه سود شرکت به صورت سالانه افزایشی است که این موضوع بدلیل ماهیت صنعت لیزینگ در این دوران است.

بررسی اقلام صورت سود و زیان

درآمدهای عملیاتی
درآمدهای شرکت در طی سه سال شناسایی میشود. نسبت شناسایی آنها به صورت 47% در سال اول، 37% در سال دوم و 16% در سال سوم است. از آنجایی که بیشتر عملیات در فصل آخر انجام میشود شناسایی عمده درآمد آنها به سال بعد
موکول میگردد.
درسالهای 93 و 94 درآمدهای حاصله از وامدهی به مشتریان با نرخ 31.5% و در سال 95 به دلیل پایین آمدن نرخ بهره بانکی ، با نرخ 30 درصد محاسبه میگردد.

هزینه های تامین مالی

تحلیل بنیادی ولساپا | لیزینگ رایان سایپا

در نمودار بالا حجم وامها نشان داده شده است. 78 درصد وام ها یکساله یا زیر یک سال هستند و هزینه های آن در همان سال شناسایی میشود ، اما درآمدهای آن در طی سه سال شناسایی میشود. ازین رو نیاز به تامین مالی از طریق دریافت وام بیشتر میشود ، فلذا در این شرایط تامین مالی از طریق وام و هزینه های مالی بیشتر خواهد شد. اما رشد درآمدها از لحاظ مبلغی نسبت به رشد هزینه ها بیشتر است و درنهایت باعث افزایش سودآوری شرکت میشود.

میانگین موزون بهره وام ها در سال 93، 27،7% و در سال 94 به 27% کاهش یافته است.در سال 95 نرخ هزینه ی تامین مالی 27% منظور شده است.

نکته ای که در عملیات شرکت وجود دارد این است که با کاهش نرخ بهره 2 هزینه های شرکت کاهش مییابد اما درآمدهای شرکت با همان نرخ قبلی شناسایی میشود. مثلا شرکت با فروش 31،5% در سال 93 تا سه سال با همین نرخ درآمد شناسایی میکند ، اما نرخ بهره کاهش می یابد و این تفاوت نرخها بیشتر میشود.

درآمدهای غیرعملیاتی
این نوع از درآمدها شامل سود سپرده بانکی ، درآمد شرکتهای فرعی و سود حاصل از پیشخرید خودرو است. افزایش این درآمدها در سال 95 به دلیل افزایش سود شرکت فرعی و سود سپردهی بانکی است. و در سال 94 و 95 هیچ سودی از محل پیشپرداخت خرید خودرو از سایپا شناسایی نشده است.

بودجه 95

در بودجه 95 شرکت هزینهی تامین مالی با نرخ 27% پیش بینی شده است که در ابتدای سال با نرخ 21 و 22 درصد تامین مالی انجام شده است. پیش بینی میشود با کاهش نرخ بهره ، هزینه ها با کاهش روبرو شود و حاشیه سود ناخالص افزایش یابد. لیزینگ رایان سایپا همیشه صورتهای خود را محتاطانه پیش بینی میکند. لذا در سال جاری همانند سالهای قبل درآمدهای خود را کمتر از واقع لحاظ کرده و ازآن طرف هزینه ی تامین مالی زیادی برای خود متصور شده است که باعث کاهش حاشیه سود ناخالص شده است. لذا مبلغ کارشناسی حاصله از فروش شرکت ، حدود 726 میلیارد تومان است که با بودجه شرکت فاصله 20 درصدی دارد.

منبع: شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن