تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

149
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفتReviewed by سایت تحلیلها on Aug 13Rating: 5.0تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفتتحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

تحلیل بنیادی ونفت

نگاه اجمالی به شرکت

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

معرفی شرکت

شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در تاریخ 25 / 09 / 1375 تاسیس گردیده و مرکز اصلی این شرکت در تهران می باشد. این شرکت در سال 82 در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با نماد ونفت در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. تعداد کارمندان قراردادی شرکت در پایان سال 94 ، 47 نفر می باشد. این شرکت در زمینه ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی اقدام به سرمایه گذاری نموده است و در حال احداث تنها پایانه ذخیره نفت خام و فرآورده های نفتی غیر دولتی کشور می باشد که این پروژه در شرکت سرمایه گذاری نفت قشم در حال اجرا می باشد. در زمینه سوخت رسانی هواپیمایی نیز در اولین و تنها شرکت فعال را در این زمینه با نام شرکت سوخت رسانی و خدمات فرودگاهی اوج دارا می باشد. همچنین در زمینه حفاری،
خدمات مربوط به آن، شرکت خدمات حفاری صنایع نفت را در اختیار دارد. در زمینه بازرگانی، خصوصا بازرگانی نفت خام و فرآوره های آن شرکتهای پتروکام کیش، پتروکام لیمیتید و نیک نفت را ایجاد نموده است. شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت در سایر زمینه ها مانند تولید مواد شیمیایی مورد نیاز صنعت نفت مانند مواد افزودنی حفاری، امولاسیون و …، با شرکت شیمیایی نفت گستر، تولید کامپوزیت های پلی اتیلن با شرکت جوی گستر نفت، در زمینه راه سازی با شرکت ره گستر نفت و در زمینه تولید قطعات مصرفی در صنعت گاز طبیعی با شرکت کنترل گاز اکباتان فعال بوده و اقدامات موثری در این زمینه انجام داده است. در ادامه به تحلیل بنیادی ونفت می پردازیم:
جدول زیر جزئیات درصد سرمایه گذاری شرکت را در هر یک از این شرکتهای فرعی نشان می دهد:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه عبارت است از:
1. سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه، واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها یا سایر اوراق بهادار
2. سرمایه گذاری در پروژه های نفت و گاز به منظور اکتشاف، استخراج و پالایش نفت خام و فرآورده های نفتی آن
3. تامین تجهیزات مورد نیاز در صنایع نفت، گاز و ذخیره سازی و انتقال آنها

ترکیب سهامداران شرکت

ترکیب سهامداران شرکت طبق آخرین صورت های مالی شرکت، بصورت زیر می باشد. همانطور که ملاحظه می کنید گروه صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت سهامدار عمده می باشد که حدود 44 درصد از سهام این شرکت را به خود اختصاص داده است.

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 136،007 میلیون ریال بوده که طی چندین مرحله افزایش سرمایه به مبلغ 1،650،000 میلیون ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفتصورت مالی های شرکت

در ادامه به مقایسه صورت های مالی شرکت طی سال های 1392 تا کنون می پردازیم.

  • بررسی ترازنامه

ترازنامه شرکت از سال 1392 تا آخرین ترازنامه ارائه شده در جدول زیر آورده شده است:

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

نکات ترازنامه:

1. همانطور که مشاهده می کنید نسبت جاری شرکت از حد معمول که معمولا بین 1 تا 2 می باشد، بالاتر است. قسمت عمده دارایی های جاری شرکت مربوط به مطالبات شرکتهای تابعه می باشد. در واقع مطالبات فوق ماهیت کوتاه مدت ندارد و به احتمال زیاد در سال مالی بعد نیز شاهد این رقم در فصل دارایی های جاری خواهیم بود. بدون در نظر گرفتن رقم فوق، نسبت جاری شرکت معمول می باشد.
2. نسبت بدهی شرکت طی سالهای اخیر نشان می دهد که ریسک اهرمی شرکت پایین می باشد. بدین معنی که فعالیت های شرکت عمدتا از محل حقوق صاحبان سهام تامین مالی می شود.
3. سرمایه گذاری های کوتاه مدت شرکت با افزایش 118 درصدی در سال 94 از 42 میلیارد تومان به 92 میلیارد تومان رسیده است. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید قسمت اعظم این افزایش مربوط به سرمایه گذاری شرکت در اوراق سرمایه گذاری کوتاه مدت بانکی می باشد.

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

*شرکت حدود 51 میلیارد تومان در سهام شرکتهای بورسی در سال 94 سرمایه گذاری کرده که قسمت عمده آن مربوط به نمادهای فارس، وغدیر، وبملت، وصندوق و شسپا می باشد. در قسمت بررسی پرتفوی شرکت در انتهای گزارش، جزئیات آن مطرح گردیده است.
**باتوجه به عدم امکان تامین وثایق موردنیاز جهت اخذ تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی بابت طرح احداث پایانه ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی در قشم، هیات مدیره شرکت واگذاری 51 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری شرکت نفت قشم را تصویب کرد. سهام مذکور در خرداد ماه 94 با قیمت 82 میلیارد تومان به شرکت خدمات بازرگانی سهند نفتیران واگذار شد. در واقع نقدینگی بدست آمده از این محل بخشی در سهام و بخشی دیگر در بانک سپرده شده است.

  • بررسی صورت سود و زیان

در جدول زیر صورت سود و زیان شرکت را طی سالهای 1392 تا 1394 و همچنین بودجه شرکت برای سال 95 را مشاهده می کنید:

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

نکات صورت سود زیان:

1.نسبت های سودآوری شرکت به جز 3 ماهه سال 94 تقریبا مطلوب می باشد.همان طور که مشاهده می کنید نسبت بازده سرمایه در تمامی سال ها بجز سال 93 بهتر از نرخ بازده بانکی می باشد.
2.درآمد عملیاتی شرکت اصلی از حدود 24 میلیارد تومان در سال 93 ، به 84 میلیارد تومان در سال 94 افزایش یافته است. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود 38 درصد از این درآمد مربوط به سود حاصل از فروش سهام شرکت سرمایه گذاری نفت قشم و 62 درصد آن نیز مربوط به درآمد ناشی از سود حاصل از سرمایه گذاری ها می باشد.
3.هزینه های شرکت در 3 ماهه 95 بیشتر از درآمد بوده به طوری که در نهایت شرکت زیان عملیاتی داشته و به ازای هر سهم 24 ریال زیان محقق کرده است اما با توجه به ماهیت فعالیت شرکت که سود را در انتهای سال مالی شناسایی می کند، انتظار داریم تا پایان سال مالی، سود و زیان شرکت به رقم پیش بینی نزدیک شود.
4.در جدول بعدی سود هر سهم شرکت در دوره های فصلی برای سال های 92 تا بودجه 95 و 3 ماهه 95 آورده شده است.

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

بررسی پرتفوی شرکت برای محاسبه NAV

برای محاسبه NAV ، ارزش سهام پرتفوی بورسی را در تاریخ 26 / 04 / 95 در نظر گرفته ایم که همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید پرتفوی بورسی شرکت تا تاریخ 26 تیرماه امسال با کاهش حدود 15 درصدی مواجه بوده است. بیشترین حجم پرتفوی بورسی مربوط به سهام فارس، وغدیر، وصندوق و شسپا می باشد.

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفتتحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

برای محاسبه ارزش روز پرتفوی غیر بورسی شرکت، ارزش شرکت های سوخت رسانی و خدمات فرودگاهی اوج، سرمایه گذاری نفت قشم و بازرگانی نیک نفت را که نسبت به بقیه بهای تمام شده بالاتری را در پرتفوی شرکت دارند، به روش هایی که در ادامه گفته می شود، محاسبه شده است. شرکتهایی که هایلایت شده اند، در حال تصفیه می باشند. برای محاسبه ارزش روز این شرکتها با توجه به اینکه صورت های مالی این شرکت ها موجود نبوده و از طرفی حجم ناچیزی را در پرتفوی شرکت به خود اختصاص داده اند، بهای تمام شده را بعنوان ارزش روز آنها در نظر گرفته ایم.

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

محاسبه NAV

تحلیل بنیادی ونفت | سرمایه گذاری صنعت نفت

نتیجه گیری تحلیل بنیادی ونفت

با توجه به بررسی پرتفوی بورسی و شرکت های غیر بورسی ونفت، به نظر می رسد شرکتهای غیر بورسی ابهامات زیادی دارند و ماهیت فعالیتهای آنها نیز پر ریسک می باشد. علی الخصوص مخازن ذخیره نفت قشم، که عمده تامین مالی پروژه از محل بدهی خواهد بود یا خدمات فرودگاهی اوج که انحصار سوخت رسانی را بر عهده دارد. در قیمت های فعلی با توجه به NAV محاسبه شده، قیمت های فعلی چندان برای خرید و سرمایه گذاری جذاب نمی باشد.

منبع: شرکت کارگزاری مشاوران سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن