تحلیل بنیادی ونیکی | سرمایه گذاری ملی ایران

112
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی ونیکی | سرمایه گذاری ملی ایران

تحلیل بنیادی سرمایه گذاری ملی ایران

معرفی شرکت

شرکت سرمایه گذاری ملی ایران، با نماد ونیکی از با سابقه ترین شرکت های سرمایه گذاری به شمار می آید که علاوه بر حضور در لیست سهامداران درصدی ۶٣ شرکت بورسی و فرابورسی در تعداد بسیاری از این شرکت ها دارای عضو هیئت مدیره می باشد و این خود ونیکی را به شرکتی فعال در بورس تهران با دیدگاهی بلندمدت تبدیل کرده است.

سرمایه

سرمایه اولیه شرکت سرمایه گذاری ملی ایران در ابتدای تاسیس ١٠ میلیارد ریال مشتمل بر ١٠ میلیون سهم ١،٠٠٠ ریالی بوده است و مطابق جدول زیر سال های گذشته سرمایه شرکت افزایش یافته است:


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه تحلیل بنیادی ونیکی | سرمایه گذاری ملی ایراندر حال حاضر سرمایه شرکت به 7،000 میلیارد ریال رسیده است.

ترکیب سهامداری

در نمودار زیر سهامداران عمده ی شرکت آورده شده اند:

سهامداران تحلیل بنیادی ونیکی | سرمایه گذاری ملی ایرانبانک تجارت و بانک مرکزی به همراه مدیریت سرمایه گذاری امید مالکیت ٧۶ درصد از این شرکت را در اختیار خود دارند و البته از بین این سه سهامدار بانک تجارت به عنوان بازیگر اصلی سهم شناخته شده است و گاها از رشد بیش از اندازه قیمت سهم جلوگیری می نماید و روند قیمت سهم را متعادل می نماید.

پورتفوی شرکت

این شرکت در صنایع مختلفی از خودرو، فلزات و غیره سرمایه گذاری نموده است. در نمودار زیر تاثیرگذارترین صنایع به ترتیب بهای تمام شده آورده شده است:

پرتفوی تحلیل بنیادی ونیکی | سرمایه گذاری ملی ایرانبرخورداری از پورتفوی گسترده ی سرمایه گذاری در ونیکی موجب شده است این شرکت به عنوان یکی از مهمترین فعالان بازار سرمایه شناخته شود. بخش عمده ی پورتفوی شرکت به گروه های شیمیایی، خودرو، فلزات اساسی، کانی غیر فلزی و غذایی اختصاص دارد و پورتفوی شرکت را متنوع نموده است تا جایی که این شرکت را نماینده ای از شاخص کل می نامند. شرکت های زیر بیشترین تاثیر را بر ارزش پورتفوی شرکت می گذارند:

بورسی تحلیل بنیادی ونیکی | سرمایه گذاری ملی ایرانبا توجه به نمودار بالا نمادهای خودرو، والبر، وبشهر، وغدیر، وتجارت ٣۶% از پورتفوی شرکت را تشکیل داده اند و تغییرات مجموعه سهام بالا اثر قابل توجهی بر تغییرات خالص ارزش سرمایه گذاری های شرکت دارند.

همچنین شرکت در سرمایه گذاری های خود ذخیره ی کاهش ارزشی به مبلغ ۵٨۴،۶١٢ میلیون ریال در نظر گرفته است که عمدتا ناشی از کاهش ارزش سرمایه گذاری در گروه های خودرو، سیمان، پالایش و پتروشیمی می باشد. با توجه به تنوع گستردگی پورتفوی شرکت به نظر می رسد این ذخیره هیچگاه به صفر نخواهد رسید ولی با رشد بازار از محل برگشت ذخایر می توان برای ونیکی افزایش سود نیز در نظر گرفت.

ارزش گذاری

محاسبه ی خالص ارزش دارایی های این شرکت به شرح زیر است:

ارزشگذاری تحلیل بنیادی ونیکی | سرمایه گذاری ملی ایراندر حال حاضر خالص ارزش روز این شرکت به ازای هر سهم (ان ای وی) برابر با ٢،٧٣٣ ریال می باشد و سهم در محدوده ی ۵۶% از ان ای وی خود معامله می شود و از جذابیت قیمتی مناسبی برخوردار می باشد.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن