تحلیل بنیادی وپاسار | بانک پاسارگاد

127
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وپاسار | بانک پاسارگادReviewed by سایت تحلیلها on Nov 15Rating: 5.0تحلیل بنیادی وپاسار | بانک پاسارگادتحلیل بنیادی وپاسار | بانک پاسارگاد

تحلیل بنیادی وپاسار | بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد در آخرین گزارش مالی خود، بر مبنای سرمایه جدید ۵٠.۴ هزار میلیارد ریالی پیش بینی سود ٢٨۵ ریالی را به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی این بانک،  تغییری در این پیش بینی اعمال نشده است. بعبارت دیگر، پیش بینی سود خالص  ١۴.۴هزار میلیارد ریالی این شرکت  همچنان به قوت خود باقیست و هیچگونه تغییری در پیش بینی مؤلفه های سود و زیانی این بانک انجام نشده است. ۶ ماهه اول سال ٩۴ نیز مبلغ ٧۶ ریال معادل ٢٧ درصد سود پوشش داده شده است.

 در ادامه به بررسی صورتهای مالی شش ماهه اول سال٩۴ و مقایسه آن با دوره مشابه سال قبل میپردازیم.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

_ در شش ماهه ابتدای سال جاری، علی رغم افزایش ٢٧ درصدی سود تسهیلات اعطایی نسبت به دوره مشابه سال گذشته شاهد کاهش ٢١درصدی سود خالص هستیم که عوامل زیر موجب این کاهش شده اند:

١-کاهش  ٢٣درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری و سپرده گذاریها

٢-افزایش ٢٩ درصدی سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری که عمدتاً ناشی از افزایش سپرده های مدتدار و دیداری و سایر سپرده ها و در مقابل، کاهش سپرده های پس انداز و قرض الحسنه نسبت به ابتدای دوره میباشد.

٣-افزایش ۴٢ درصدی هزینه های اداری و عمومی که عمده آن بدلیل افزایش هزینه کارکنان، افزایش هزینه استهلاک،  هزینه آگهی و تبلیغات، افزایش هزینه نگهداری تجهیزات کامپیوتری و … رخ داده است.

۴-افزایش ١٢٩ درصدی هزینه مطالبات مشکوک الوصولی که مرتبط با تسهیلات اعطایی سررسید گذشته است. در ششماهه دوم سال مالی قبل، رشد شدیدی داشته و به حدود ٢۵درصد سود خالص بانک رسیده است در ششماهه اول سال جاری نیز این مبلغ قابل ملاحظه و به بیش از ٢٧درصد سود خالص دوره رسیده است.

۵-افزایش  ١٠۵درصدی هزینه مالی بانک که به بیش از ٩٩٢ میلیارد ریال رسیده است. این سه مورد افزایش هزینه در مجموع موجب افزایش ۶۴ درصدی هزینه های شش ماهه اول نسبت به دوره مشابه سال قبل گردیده است. در نمودار زیر، مقایسه سرفصل های هزینه بانک در دوره های شش ماهه و نیز دوره یکساله سال گذشته بررسی شده است.(ارقام به میلیارد ریال)

روند تحلیل بنیادی وپاسار | بانک پاسارگاد

در ادامه به بررسی میزان پوشش پیش بینی بودجه ای بانک پاسارگاد در شش ماهه ابتدای سال جاری میپردازیم.

_ بانک موفق به پوشش ۴۴درصد سود پیش بینی شده تسهیلات اعطایی در شش ماهه شده است. پیش بینی سال جاری ۴٠ درصد بیش از مبلغ واقعی سال ١٣٩٣ میباشد و از ۵۵ هزار میلیارد ریال به بیش از ٧٧هزار میلیارد ریال رسیده است.

_ 46 درصد سود پیش بینی شده علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری طی شش ماه محقق شده است که همانگونه که اشاره شد، بعلت جابجایی سپرده ها از انواع قض الحسنه و پس انداز به انواع سپرده های بلندمدت و دیداری میباشد که در صورت عدم کاهش نرخ سود بانکی تا پایان سال، میتواند به بیش از ١٠٠درصد پیش بینی سال جاری در صورتهای مالی یکساله برسد.

_ تمامی اجزاء درآمدهای غیرمشاع، پوشش مناسبی در شش ماهه داشته اند از جمله درآمد کارمزد، سایر درآمدها و مهمتر از همه، نتیجه مبادلات ارزی که با رشد قابل ملاحظه ای به بیش از ٨٠۶میلیارد ریال یعنی بیش از ۴برابر پیش بینی کل سال و ١٨ برابر دوره مشابه سال قبل بالغ شده است. علت این موضوع را میتوان در گشایشهای صورت گرفته در مبادلات ارزی بانکها بعد از توافق انجام شده بین ایران و قدرتهای جهانی دانست. همچنین در سرفصل سایر درآمدها، پوشش ٧٠ درصدی را گزارش داده که  بخشی از آن ناشی از فروش اموال و دارایی های ثابت مشهود می باشد که ۶ ماهه به فروش رفته است.

نتیجه گیری

 بانک پاسارگاد که از لحاظ سرمایه، پس از بانک صادرات بزرگترین بانک حاضر در بازار سرمایه است، با توجه به مشکلات فراوان صنعت بانکداری، پوشش مناسبی از لحاظ سودآوری طی ۶ ماهه اول سال جاری گزارش نکرده است.  البته سیاستهای انقباضی دولت و بانک مرکزی، تا حدودی در تحقق اهداف تعیین شده بانک اثر سوء برجا گذاشته است. از آنجائیکه زمزمه هایی درباره اعمال سیاستهای انبساطی پولی و مالی جهت خروج از رکود به گوش میرسد، میتوان امیدوار بود که با افزایش تقاضا برای تسهیلات و همچنین با کاهش نرخ سپرده های بانکی علاوه بر افزایش کارائی بانک در شش ماهه دوم و یا حداقل در سال مالی بعد، کاهش هزینه ها و سود سپرده ها و در نتیجه بهبود سودآوری را شاهد باشیم.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن