تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

55
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وکوثر | شركت اعتباری كوثر مركزیReviewed by سایت تحلیلها on Nov 7Rating: 4.5تحلیل بنیادی وکوثر | شركت اعتباری كوثر مركزیتحلیل بنیادی وکوثر | شركت اعتباری كوثر مركزی

تحلیل بنیادی وکوثر

تاریخچه

موسسه اعتباری کوثر در تاریخ 02/09/1388 موفق به اخذ موافقت اصولی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شد و فعالیت اقتصادی خود را به صورت رسمی از بهمن ماه 1389 آغاز نمود. موسسه کوثر در تاریخ 09 /02 /1391 در فرابورس در گروه واسطه گری مالی و پولی درج شد. این موسسه در تاریخ 14/11/1392 به عنوان اولین موسسه اعتباری مجوز رسمی خود را از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران دریافت نمود و به شبکه بانکی کشور پیوست.

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

تغییرات سرمایه


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه موسسه در بدو تاسیس مبلغ 1،500 میلیون ریال (شامل 1،500،000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح ذیل به مبلغ 6،000،000 میلیون ریال در پایان سال مالی منتهی به 29/12/1394 افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

*سرمایه شرکت در سال 94 حاصل از میانگین وزنی میزان سرمایه در تعداد روزهای قبل از افزایش سرمایه و بعد از افزایش سرمایه است.

درآمدهای مشاع

درآمدهای مشاع، درآمد مشترک بین بانک و سپرده گذاران است که با توجه به نسبت منابع هرکدام بین آنها تقسیم میشود که مهمترین آن شامل سود تسهیلات اعطایی به وام گیرندگان و سود اوراق مشارکت و سرمایه گذاریهای مربوطه و همچنین سود سپرده گذاری در بانکهای دیگر و البته وجه التزام دریافتی بابت تسهیلات اعطایی است.

سود تسهیلات اعطایی

برای برآورد تسهیلات اعطایی برای انتهای سال 94 ، از صورتهای 6 ماهه استفاده شده است.

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

سود حاصل از سرمایه گذاری ها و سپرده گذاریها

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

در سود حاصل از سرمایه گذاریها، سود سهام شرکتها و همچنین سایر سرمایه گذاریها که شامل سود حاصل از عملیات عادی نیروگاهها است برابر با پیشبینی خود شرکت در نظر گرفته شده است. زیان شناسایی شده از فروش شرکتها حاصل از فروش تعدادی از سهام شرکت سرمایه گذاری غدیر میباشد. سایر موارد با توجه به عملکرد 6 ماهه در نظر گرفته شده اند.

درآمدهای غیرمشاع

عبارتست از درآمدهای ناشی از عملیات بانکی که از منابع خود بانک کسب میشود. درآمدهای غیرمشاع موسسه کوثر شامل کارمزدها و همچنین سایر درآمدها میباشد.

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

با توجه به اهداف شرکت جهت ازایش سهم درآمدهای غیرمشاع درترکیب درآمدها و با تاکید بر رشد درآمدهای کارمزدی و با توجه به مجوز صدور ضمانت نامه ها و قراردادهای جدید کارتهای شتابی، شرکت پیش بینی نموده که این درآمدها با رشد 500 درصدی همراه خواهد بود که البته با توجه به عملکرد 6 ماهه نظر کارشناس در جدول آورده شده است. قابل ذکر است درآمد حاصل ازکارمزد که از تفاضل هزینه کارمزد و درآمد کارمزد میباشد در نظر کارشناس هم رشد حدود 500 درصدی خواهد داشت.
سایر درآمدهای موجود در عملکرد 6 ماهه حاصل از فروش وثایق تملیکی موسسه میباشد.

هزینه سود سپرده ها

این هزینه حاصل از سود متعلق به سپرده های مشتریان نزد بانک میباشد. در جدول زیر پیشبینی موسسه و همینطور نظرکارشناس که براساس عملکرد 6ماهه آورده شده است.

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

هزینه های عمومی و اداری

هزینه های عمومی و اداری با توجه به عملکرد شرکت در 6 ماهه نخست سال تعدیل شده که در صورت سود و زیان نظر کارشناس آورده شده است.

هزینه مطالبات مشکوک الوصول

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

صورت سود و زیان کارشناسی شده

تحلیل بنیادی وکوثر | شرکت اعتباری کوثر مرکزی

نتیجه گیری تحلیل بنیادی وکوثر

در طی 2 سال گذشته شرکت از نظر عملیاتی شرکتی زیانده بوده و سود خود را از طریق درآمدهای حاصل از سرمایهگذاری ایجاد کرده است. در 6 ماهه نخست سال مالی 95 شرکت تنها 34 % از سود پیش بینی خود را محقق کرده است. شایان ذکر است موسسه کوثر در قبال مطالبات خود مالکیت چند نیروگاه را به عهده گرفته که در سال 94 به دلیل محدودیت قانونی نیروگاه کازرون را به فروش رسانده است. با توجه به صورتهای مالی شرکت و همچنین بررسی های انجام شده سود پیش بینی شرکت درحالتی کاملا خوش بینانه قابل دستیابی خواهد بود و با توجه به عملکرد 6 ماهه دسترسی به عدد فوق تا حودی دور از ذهن است. نسبت P/E شرکت (5،68) بسیار پایین تر از گروه (10،73) است که در صورت در نظر گرفتن نسبت P/E گروه با توجه به پیش بینی کارشناس ارزش سهم درحدود 170 – 180 خواهد بود.

منبع: شرکت کارگزاری آرمون بورس – تحلیلگر: علی اصغر اکبری
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن