تحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگری

146
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگریReviewed by سایت تحلیلها on Nov 24Rating: 5.0تحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگریتحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگری

تحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگری

بانک گردشگری

بانک در اولین پیش بینی که برای سال مالی منتهی به ٩۵/٩/٣٠ منتشر کرده ؛ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ۶،٠٠٠ میلیارد ریال به مبلغ ٩۴ ریال اعلام نموده است.این رقم نسبت به آخرین پیش بینی برای سال مالی ٩۴ با ٣٣ درصد کاهش همراه شده است.

از دلایل کاهش پیش بینی سود هر سهم سال ٩۵ نسبت به سال قبل از آن ؛ می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١)کاهش سایر درآمدهای بانک از مبلغ ٧،٢٩٠ میلیارد ریال در سال ٩۴ به مبلغ ١ میلیارد ریال در سال ٩۵ ؛ درنتیجه عدم پیش بینی سود از محل فروش دارایی های ثابت

٢)افزایش ٣۴ درصدی هزینه های اداری و عمومی و رسیدن آن به مبلغ ٢،٣٧۵ میلیارد ریال

٣)افزایش ٢٨ درصدی هزینه مطالبات مشکوک الوصول و رسیدن آن به مبلغ ١،٩٣٨ میلیارد ریال

۴)افزایش ۵٠ درصدی هزینه های مالی و رسیدن آن به مبلغ ٢٩٩ میلیارد ریال

۵)افزایش ٢٠ درصدی هزینه کارمزد و رسیدن آن به مبلغ ٣۴٨ میلیارد ریال

نکات با اهمیت

_ مجموع درآمدهای مشاع بانک برای سال ٩۵ بالغ بر ٣١،۴٧٣ میلیارد ریال درنظر گرفته شده که رشد ١١٣ درصدی را نسبت به بودجه سال ٩۴ نشان می دهد.در نمودار زیر درآمدهای مشاع به تفکیک در مقایسه با بودجه سال ٩۴ نشان داده شده است : (ارقام به میلیارد ریال) سود تسهیلات اعطایی با رشد ١٢٨ درصدی بالغ بر ٢٨،٣٧٣ میلیارد ریال برآورد شده است.

درآمد مشاع تحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگری

مجموع تسهیلات اعطایی پیش بینی شده بالغ بر ١١٩،۴٠٧ میلیارد ریال می باشد که ٢١٣ درصد رشد نسبت به سال قبل در آن لحاظ شده است ؛ در نمودار زیر تسهیلات درنظر گرفته شده به تفکیک درمقایسه با سال قبل نشان داده شده است : (ارقام به میلیارد ریال)

تسهیلات تحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگری

_ مجموع تسهیلات اعطایی پیش بینی شده بالغ بر ١١٩،۴٠٧ میلیارد ریال می باشد که ٢١٣ درصد رشد نسبت به سال قبل در آن لحاظ شده است ؛ در نمودار زیر تسهیلات درنظر گرفته شده به تفکیک درمقایسه با سال قبل نشان داده شده است : (ارقام به میلیارد ریال)

_ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری با افزایش ۴٩ درصدی نسبت به سال ٩۴ بالغ بر ٢۶،٢٢١ میلیارد ریال محاسبه شده است.هم چنین مبلغ ١٣٣ میلیارد ریال تفاوت سود قطعی و علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری درنظر گرفته شده است تا درنتیجه آن سهم بانک از درآمدهای مشاع از مبلغ (٢،٧٩٠) میلیارد ریال زیان در بودجه ٩۴ به مبلغ ۵،١٢٠ میلیارد ریال در بودجه ٩۵ برسد.

_ پیش بینی بانک برای جذب سپرده ها در سال ٩۵ بالغ بر ١۵٧،۵٠٠ میلیارد ریال می باشد که ۵٣ درصد رشد را نسبت به بودجه سال ٩۴ نشان می دهد.

_مجموع درآمدهای غیرمشاع بانک برای سال ٩۵ بالغ بر ۴٠٧ میلیارد ریال برآورد شده که ٩۵ درصد کاهش را نسبت به سال قبل نشان می دهد.این کاهش درنتیجه عدم پیش بینی فروش دارایی های ثابت در سال ٩۵ می باشد.

_ هزینه های بانک در مجموع بالغ بر ۴،٩۶٠ میلیارد ریال برآورد شده که نسبت به بودجه سال قبل ٣١ درصد افزایش داشته است.در نمودار زیر هزینه های بانک به تفکیک درمقایسه با سال ٩۴ نشان داده شده است : (ارقام به میلیارد ریال) هزینه مطالبات مشکوک الوصول با ٢٨ درصد رشد نسبت به سال ٩۴ بالغ بر ١،٩٣٨ میلیارد ریال لحاظ شده که ۶٢ درصد آن عمومی و ٣٨ درصد آن اختصاصی می باشد.

هزینه های تحلیل بنیادی وگردش | بانک گردشگری

نتیجه گیری

بانک در اولین پیش بینی که برای سال ٩۵ منتشر کرده سهم درآمدهای مشاع را در سودآوری افزایش قابل توجهی داده درحالیکه سهم درآمدهای غیر مشاع با کاهش همراه بوده است. در پیش بینی سال ٩۴ شاهد گزارش درآمد ناشی از فروش دارایی ثابت بودیم که چنین سود غیر عملیاتی برای سالهای آتی استمرار نخواهد داشت و همانطور که در پیش بینی سال ٩۵ نیز مشهود است شرکت از این محل درآمدی در نظر نگرفته است. بنابراین اگر چه سود خالص شرکت کاهش یافته اما با توجه به اینکه سهم بانک از درآمدهای مشاع در پیش بینی سال ٩۵ سود عملیاتی را نشان می دهد لذا از این لحاظ شرکت انتظار دارد که نسبت به سال ٩۴ عملکرد بهتری داشته باشد. به ویژه اینکه تسهیلات اعطایی مشارکت مدنی نیز با افزایش قابل ملاحظه در نظر گرفته شده است. البته در گزارشات بانک، نرخ سود سپرده های سرمایه گذاری و تسهیلات اعطایی منتشر نشده و از این لحاظ مبهم است. نکته منفی در خصوص این بانک افزایش هزینه های اداری و هم چنین هزینه ی مطالبات مشکوک الوصول بوده که نهایتا منجر به کاهش پیش بینی سودآوری این بانک در سال ٩۵ شده است.

منبع : کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن