تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسیان

218
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسيانReviewed by سایت تحلیلها on Feb 1Rating: 4.5تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسيانتحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسيان

تحلیل بنیادی پارسان

معرفی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان

شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان در 08/05/1386 تأسیس و تحت شماره 302496 در اداره ثبت شرکت های تهران به ثبت رسید و در تاریه 12/11/1390 به گروه گسترش نفت و گاز پارسیان (سهامی عام) تغییر نام یافت. در حال حاضر این شرکت در زمینه سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی و به عنوان بزرگترین هلدینگ تخصصی پتروشیمی، نفت و گاز در سطح کشور مطرح می باشد
مهمترین هدف بلند مدت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، تبدیل شدن به بزرگترین هلدینگ پتروپالایشگاهی در ایران و حوزه خلیج فارس است که البته این هدف در ایران و با سرمایه گذاری های جدیدی که در حوزه پالایشگاهی صورت پذیرفته، محقق گشته است.

موضوع فعالیت اصلی

  • سرمایه گذاری در سهام، سهم الشرکه واحدهای سرمایه گذاری، صندوق ها یا سایر اوراق بهادار ،
  •  سرمایه گذاری در پروژه های حوزه نفت ، گاز و پتروشیمی،
  •  ارائه کلیه خدمات تجاری، فنی و تخصصی به شرکت های سرمایه پذیر،
  • تأمین منابع مالی اشخاص حقوقی سرمایه پذیر از منابع مختلف داخلی و خارجی،
  • تدوین سیاست های کلی ، راهبردی و مدیریتی شرکت های تابعه

سهامداران شرکت

تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسیان تصویر تحلیل بنیادی پارسان


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایۀ شرکت در بدو تأسیس مبلغ 1میلیون ریال(شامل 1000 سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) بوده که طی چند مرحله به مبلغ 40،500،000 میلیون ریال (شامل 30 میلیارد سهم، به ارزش اسمی هر سهم 1،000 ریال) افزایش یافته است

ترکیب پورتفوی از حیث صنعت 

صنایع مواد و محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی کک و سوخت هسته ای به ترتیب با 63 و 34 درصد بیشترین وزن را در پورتفوی جدید شرکت دارا می باشند.

تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسیان تصویر تحلیل بنیادی پارسان

پورتفوی بورسی

بهای تمام شده پرتفوی بورسی شرکت برابر 42،000 میلیارد ریال است و حدود 60 درصد از سرمایه گذاری های شرکت را در برمیگیرد. دو شرکت پالایشی نفت بندر عباس و نفت شیراز بیشترین وزن را در پرتفوی بورسی به خود اختصاص داده اند. شرکت پتروشیمی پردیس نیز با ارزش افزوده ای بالغ بر 32،000 میلیارد ریال بیشترین سهم را در ارزش خالص دارایی های پارسان دارد. پورتفوی بورسی شرکت بر اساس قیمتهای فعلی مندرج در تابلوی بورس به شرح جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسیان تصویر تحلیل بنیادی پارسان

پورتفوی غیر بورسی

شرکتهای خارج از بورس 40 درصد از سرمایه گذاری های پارسان را شامل می شوند. بهای تمام شده این پرتفوی بالغ بر 29،580 میلیارد ریال می باشد که عمده این مبلغ با 26،579 میلیارد ریال در اختیار شرکت پتروشیمی پارس است. همچنین مالکیت 100 درصدی سرمایه گذاری هامون سپاهان از سرمایه گذاری های عمده پارسان به شمار می رود.
قابل ذکر است که در محاسبه ارزش بازار شرکت های غیر بورسی از EPS موجود در آخرین پیش بینی ارائه شده توسط پارسان و P/E=5 استفاده شده و در موارد عدم دسترسی به اطلاعات فوق، ارزش بازار برابر بهای تمام شده شرکت در نظر گرفته شده است.

تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسیان تصویر تحلیل بنیادی پارسان

خالص ارزش داراییهای شرکت

خالص ارزش روز داراییهای پارسان در تاریخ 11/11/94 به ازای هر سهم 2383 ریال است که در این تاریخ، هر سهم این شرکت بالای 100 درصد NAV خود ( 2390 ریال) معامله شد.

تحلیل بنیادی پارسان| گسترش نفت و گاز پارسیان تصویر تحلیل بنیادی پارسان

منبع: شرکت کارگزاری آراد ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن