تحلیل بنیادی پالایش نفت اصفهان ( شپنا )

946
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پالایش نفت اصفهان ( شپنا )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 19Rating:

تحلیل بنیادی پالایش نفت اصفهان ( شپنا )

معرفی شپنا

شرکت پالایش نفت اصفهان فعالیت خود را در زمینه پالایش نفت خام و تولید فرآورده های نفتی و تامین خوراک صنایع پایین دستی )شرکت های پتروشیمی اصفهان، پتروشیمی اراک، نفت سپاهان، پالایش نفت جی و صنایع شیمیایی ایران( از سال ۱۳۵۸ آغاز نموده و هم اکنون حدود ۲۳ درصد از فرآورده های نفتی مورد نیاز کشور را تولید می نماید. این شرکت در منطقه ای با مساحت کل ۳۴۰ هکتار و دارا بودن فضای سبز به مساحت 114.5 هکتار، در شمال غربی اصفهان واقع شده است. شرکت پالایش نفت اصفهان در طی سال ها شاهد پیشرفت های بسیاری بوده، به طوری که از سال های آغازین دهه ۶۰ ، ظرفیت پالایش نفت خام این شرکت با افزایش 85 درصدی نسبت به ظرفیت طراحی آن از ۲۰۰ هزار بشکه در روز به بیش از ۳۷۵ هزار بشکه افزایش یافته است .این واحد عظیم صنعتی، به منظور تحقق اهداف سازمانی و مدیریتی مندرج در خط مشی شرکت همزمان با اجرای طرح عظیم و راهبردی بهبود فرآیند و بهینه سازی پالایشگاه اصفهان با توجه به اهداف زیست محیطی، افزایش کمی و کیفی محصولات و فرآورده ها و سودآوری شرکت، سیستم های مدیریت کیفیت، زیست محیطی، ایمنی و بهداشت حرفه ای را بر اساس آخرین استانداردها مستقر نمده و تحت سیستم مدیریت یکپارچه اجرا می نماید.

همچنین این شرکت با همت و تلاش کارکنان خود ضمن راه اندازی اولیه مجتمع بنزین سازی در پاییز سال ۹۲ موفق به تولید بنزین سوپر بسیار مرغوب تحت عنوان سوخت پاک شد و جهت استفاده مردم توسط پخش فرآورده های نفتی در جایگاه های سوخت شهر اصفهان توزیع گردید. همچنین با راه اندازی کامل این واحد بنزین مرغوب مطابق با استانداردهای بین المللی از جمله Euro4 و Euro5 تولید خواهد شد.

ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Tarkib Sahamdaran

روند سودآوری شرکت

Ravand Sudavari

پیش بینی سود هر سهم سال مالی 1394

_ شرکت اولین پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۴ را با سرمایه 1000 میلیارد تومان ، مبلغ ۸۰۷ ریال اعلام نموده بود و بر اساس اصلاحیه اطلاعیه جدید )پیش بینی بر اساس عملکرد واقعی ۳ ماهه( و با افزایش سرمایه به ۲۰۰۰ میلیارد تومان ، پیش بینی سود هر سهم را 420 ریال اعلام نموده است. افزایش سرمایه از محل انباشته به میزان 100 % جهت اصلاح ساختار مالی و جبران مخارج انجام شده است.

_ شرکت برخی موارد در مصرف مواد و فروش را در اصلاحیه تغییر داده است که این گزارش به بررسی سود هر سهم با نرخهای واقعی سه ماهه و براساس اصلاحیه مذکور می پردازد. برای مثال مبلغ مصرف واقعی نفت خام سه ماهه در گزارش اولیه سه ماهه 5782 میلیارد تومان بوده که در اصلاحیه به 5718 میلیارد تومان کاهش یافته بدین ترتیب نرخ نفت خام که در تحلیل قبلی 1048 تومان برای هر لیتر به دست آمده بود، به 1037 تومان اصلاح شده و این کاهش اثر مثبت بر EPS تحلیلی خواهد داشت.

_ شرکت در ۳ ماهه ابتدای سال ۹۴ به میزان ۹۳ ریال سود واقعی اعلام نموده است.

_ هدف این گزارش کارشناسی، صرفاً تعدیل بودجه شرکت بر اساس نرخ های واقعی ۳ ماهه ابتدای سال می باشد.

مواد اولیه شرکت

نفت خام سبک اصلی ترین مواد اولیه است که شرکت برای تولید محصولات خود استفاده می کند. ترکیب مواد اولیه شرکت از لحاظ ارزش ریالی به شرح نمودار زیر می باشد :

tarkib Hazineye Mavad Avaliye

بررسی نرخ واقعی مصرف مواد در 3 ماهه از بودجه 94

همانطور که در نمودار مشاهده میشود قیمت مصرف هرلیترنفت خام سبک، بنزینسوپر و mtbe در سه ماهه اول 94 کمتر از نرخ برآورد شده در بودجه است.اثراین کاهش نرخ مواد اولیه بر سود هر سهم سال 94 در اسلاید بعد بررسی شده است .

 Moghayese Nerkh Mavad Pishbini Ba 3 Mahe

بررسی انحراف نرخ مصرف مواد

Enheraf Nerkh Masraf Mavad

ترکیب مبلغ فروش شرکت

نرخ فروش محصولاتی که سهم بیشتری در ترکیب فروش ریالی دارند، در سودآوری شرکت بسیار تعیین کننده است.در اسلاید بعد وضعیت پوشش مقداری و ریالی و سپس اثر تغییرات نرخ محصولات بررسی شده است.

Tarkib Mablagh Forush

درصد پوشش مبلغی و مقداری فروش

تفاوت پوشش مبلغی بودجه با پوشش مقداری بودجه در هریک از محصولات نشان از فروش به نرخهایی متفاوت با بودجه و احتمال تعدیل سود دارد.

Darsad Pushesh Mablagh Va Meghdar Forush

بررسی تولید و فروش

Tolid Va Forush P

در ۳ ماه ابتدایی سال، شرکت از لحاظ مقداری توانسته است به میزان ۲۳ درصد از فروش خود را پوشش دهد. با اعمال میانگین قیمت فروش محصولات در سه ماهه ابتدای سال به عنوان نرخ کارشناسی، انتظار می رود مبلغ فروش شرکت حدود 850 میلیارد تومان کاهش یابد که سود هر سهم را مبلغ 425 تومان کاهش خواهد داد.

در اسلاید بعدی مجموع اثر مثبت مواد و اثر منفی فروش در قالب صورت سود و زیان جمع بندی شده است .

بررسی سود و زیان

_ با در نظر گرفتن نرخ فروش سه ماهه اول سال ۹۴ به عنوان نرخ کارشناسی کل سال

_ با در نظر گرفتن نرخ مواد سه ماهه اول سال ۹۴ به عنوان نرخ کارشناسی کل سال

_ با این فرض که شرکت تا پایان سال مالی ۹۴ می تواند مقدار فروش پیش بینی شده خود را کاملاً پوشش دهد.

_ تبدیل سود هر سهم شرکت از 4۲۰ ریال (اعلامی شرکت) بهسود ۵۰۵ ریالی محتمل به نظر می رسد.

_ضمن اینکه عملکرد سه ماهه شرکت هم با سود ۹۳ ریالی همراه بوده است.

Sud Va Zian P

.

منبع: کارگزاری آراد ایرانیان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن