تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس ( زاگرس )

113
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس ( زاگرس )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 21Rating:

تحلیل بنیادی پتروشیمی زاگرس ( زاگرس )

شرکت پتروشیمی زاگرس (سهامی عام) در تاریخ 1377.12.03 با نام شرکت کالاآوران پتروشیمی تاسیس و به موجب صورت جلسه مورخه 1379.02.07 مجمع عمومی فوق العاده نام شرکت از پتروشیمی کالاآوران به پتروشیمی زاگرس تغییر یافت.

معرفی شرکت

شرکت پتروشیمی زاگرس (سهامی عام) در تاریخ 1377.12.03 با نام شرکت کالاآوران پتروشیمی تاسیس و به موجب صورت جلسه مورخه 1379.02.07 مجمع عمومی فوق العاده نام شرکت از پتروشیمی کالاآوران به پتروشیمی زاگرس تغییر یافت.

موضوع فعالیت شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

موضوع اصلی فعالیت شرکت عبارت از احداث، راه اندازی و بهره برداری کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، بسته بندی، فروش، صدور محصولات پتروشیمی، ذخیره، واردات و صادرات و تبدیل کلیه مواد پتروشیمی و پتروشیمیایی و فرآورده های فرعی و مشتقات ذیربط آن اعم از صنعتی و خوراکی و انجام کلیه فعالیتهای تولید و صنعتی، بازرگانی، فنی و مهندسی که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد.

ترکیب سهامداران

آخرین ترکیب سهامداران شرکت به شرح زیر است.

Tarkib Sahamdaran

جایگاه شرکت در صنعت

طبق آمار منتشره توسط موسسه IHS در سال 2014 ظرفیت اسمی تولید متانول جهان 106 میلیون تن بوده است در شرایط فعلی کشور توان تولید متانول 5 میلیون تن است که 5 درصد کل ظرفیت اسمی متانول جهان را پوشش می دهد. زاگرس توانایی تولید قریب به 65 درصد متانول ایران و 3.1 درصد متانول جهان را دارا می باشد. پتروشیمی زاگرس در داخل کشور با حجم فروش 29.113 میلیارد ریال در رده اول قرار دارد. سهم فروش محصولات مختلف این شرکت از کل بازار داخلی و صادرات در سال 93 و 92 به شرح زیر می باشد:

Jaygah Sherkat Dar Sanat

گزارش تجزیه و تحلیل ریسک شرکت

ریسک نوسانات نرخ بهره : با توجه به سیاست گذاری تأمین مالی شرکت ریسکی قابل توجهی از بابت نوسانات نرخ بهره متوجه شرکت نمی باشد.

_ ریسک کیفیت محصولات : در این رابطه بدلیل مقید بودن شرکت به رعایت استانداردهای بین المللی در این صنعت ، نگرانی خاصی وجود نخواهد داشت. همچنین شرکت نسبت به استفاده از شرکت های بازرسی کالا جهت انجام عملیات بازرسی هنگام تحویل کالا اقدام نموده است.

_ ریسک نوسانات نرخ ارز: هر نوع تغییر در نرخ ارز مستقیما در مبلغ درآمد فروش محصولات صادراتی شرکت اثرگذار خواهد بود. همچنین بخشی از درآمدهای حاصله از فروش صادراتی به منظور کاهش آثار ناشی از تغییرات نرخ ارز به صورت ارزی در حساب های شرکت نگهداری می شود.

_ ریسک قیمت نهاده های تولید : به منظور اطمینان از ثبات نرخ مواد اولیه نسبت به انعقاد قراداد با تأمین کنندگان ذیربط از زیر مجموعه های وزارت نفت اقدام گردیده است. لیکن افزایش هزینه مواد اولیه می تواند باعث افزایش قیمت تمام شده محصول و کاهش سودآوری شرکت گردد.

_ ریسک کاهش قیمت محصول : کاهش نرخ های جهانی محصولات تولیدی شرکت ، مستقیماً بر سودآوری شرکت تأثیر گذار خواهد بود. به منظور اطمینان از حفظ حاشیه مورد مناسب شرکت ، فروش های صادراتی بر اساس گزارشات نشریات معتبر بین المللی انجام می پذیرد. همچنین قیمت گذاری فروش داخلی بر اساس بورس انرژی صورت می پذیرد.

کارشناسی تولید

معرفی محصول متانول

فرآیند تولید متانول : نحوه تولید متانول در شرکت پتروشیمی زاگرس ، به دلیل بهره گیری از پدیده جدید اتوترمال در تولید گاز سنتز و همچنین بازیافت هیدروژن از گاز پرچ و تزریق مجدد آن به گاز سنتز دارای ویژگی هایی است که کلیه واحدهای تولید متانول موجود در ایران فاقد آن می باشد.

نحوه تولید این محصول به طور خلاصه به شرح زیر می باشد ابتدا گاز طبیعی به همراه بخار آب با عبور از کاتالیست نیکل در مجاورت حرارت به گاز سنتز که حاوی هیدروژن CO, CO2 بخار آب و متان واکنش نکرده می باشد ، تبدیل می گردد. پس از آن فشار گاز سنتز تولید شده تا حد نیاز را افزایش داده و با عبور آن از کاتالیست مس به بخار متانول و آب تبدیل می شود. این بخارات پس از سرد شدن در سیستم های پایین دستی به متانول خام تبدیل می شودو در مرحله آخر متانول خام تولید شده در واحد سنتز در سه برج تقطیر از آب و دیگر ناخالصی ها جدا گردیده و متانول خالس در استاندارد جهانی AA تولید می گردد.

کلیه مواد اولیه مورد نیاز برای تولید متانول از پتروشیمی مبین دریافت می شود که اصلی ترین مواد اولیه در این فرآیند را گاز طبیعی و اکسیژن تشکیل می دهند.

موارد مصرف متانول : از این ماده می توان برای ساخت اتیلن و پروپیلن ، اسید استیک ، رزین ملامین جهت ظروف و انواع چسب استفاده نمود اما یکی از مهمترین مصارف متانول قرار گرفتن به عنوان جایگزین سوخت دیزل و ارتقاء درجه آرام سوزی بنزین است که گفته می شود در آینده میزان مصرف و نیاز به متانول را به شدت افزایش داده و منجر به افزایش قیمت آن در بازارهای جهانی می شود .

کارشناسی میزان تولید

متانول و بخار محصولات تولیدی شرکت هستند که 29 درصد از تولیدات شرکت مربوط به متانول و مابقی مربوط به تولید بخار می باشد.

میزان تولید شرکت در سال 93 با رشد 35 درصدی نسبت به سال 92 به میزان 8 میلیون تن انواع محصول گزارش شده است ؛ در سال 93 تولید متانول با رشد 39 درصدی نسبت به سال قبل 2,688 هزار تن اعلام شده است ، بدین ترتیب تولید متانول در سال 93 معادل 81 درصد ظرفیت اسمی تولید متانول محقق شده است. ( ظرفیت اسمی تولید متانول پتروشیمی زاگرس 3,300 هزار تن اعلام شده است )

مقدار تولید متانول در بودجه سال 94 با رشد 6 درصدی نسبت به سال قبل به میزان 2,850,000 تن پیش بینی شده است ، همچنین تولید بخار برای سال جاری 7 میلیون تن پیش بینی شده است که نسبت به سال گذشته بیانگر رشد 23 درصدی در تولید این محصول می باشد.

_ مقدار تولید متانول در کاشناسی سال های 94 و 95 معادل بودجه در نظر گرفته شده برای سال 94 اعلام شده است.

_ مقدار تولید بخار در کارشناسی سال های 94 و 95 با رشد 10 درصدی نسبت به عملکرد سال 93 پیش بینی شده است. ( معادل 86 درصد ظرفیت اسمی تولید بخار در نظر گرفته شده است )

_ ضریب مصرف بخار در فرآیند تولید متانول معادل ضریب محاسبه شده برای سال 93 در نظر گرفته شده است.

_ قابل ذکر است که کارشناسی های انجام شده در خصوص تولید با فرض تداوم فعالیت در تمام فصول سال و عدم قطع خوراک شرکت در فصل زمستان انجام شده است.

Tolid P

بررسی تولید شرکت در سه ماهه نخست سال 94

در سه ماهه نخست سال جاری 794 هزار تن متانول تولید شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل تقریبا بدون تغییر گزارش شده است ، بدین ترتیب در مدت مذکور 28 درصد از مقدار تولید پیش بینی شده متانول برای سال 94 پوشش داده شده است.

همچنین با تولید 1,710 هزار تن بخار در سه ماهه نخست سال جاری 24 درصد از مقدار تولید بخار در نظر گرفته شده برای سال 94 محقق شده است. تولید این محصول در سه ماهه نخست سال جاری با رشد ناچیز 2 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل گزاش شده است.

کارشناسی فروش

کارشناسی مقدار فروش

در سال 93 مقدار فروش شرکت با رشد 43 درصدی نسبت به سال 92 به میزان 3,518 هزار تن انواع محصول محقق شده است ، که متانول صادراتی با حجم 2,657 هزار تن بیشترین حجم فروش را به خود اختصاص داده است. در سال گذشته 75 هزار تن متانول ( معادل 3 درصد از متانول فروش رفته در داخل کشور و از طریق بورس انرژی انجام شده است ) مابقی متانول تولیدی به صورت فروش صادراتی انجام شده است. فروش صادراتی زاگرش غالباً به کشورهای چین ، تایوان ، حوزه جنوب شرق آسیا ، هندوستان ، شمال آفریقا و کشورهای حوزه غرب ، شرق و شمال غرب اروپا انجام می شود. محصول بخار نیز به شرکت پتروشیمی مبین فروخته می شود.

در سال های 93 و قبل از آن مقدار ناچیزی از متانول تولید شده شرکت در بازارهای داخلی به فروش می رفت ، اما در بودجه ارائه شده سال 94 سهمی از بابت فروش متانول داخلی در نظر گرفته نشده و تماما به صادرات اختصاص یافته است.

در بودجه سال 94 فروش متانول صادراتی معادل مقدار تولید پیش بینی شده این محصول در نظر گرفته شده است که نسبت به سال قبل با 7 درصد رشد گزارش شده است ، همچنین مازاد بر بخار تولید شده در فرآیند تولید متانول که به میزان 1,841 هزار تن پیش بینی شده است برای فروش به پتروشیمی مبین در نظر گرفته شده است.

در کارشناسی مقدار تولید سال های 94 و 95 معادل رویه اعلام شده در بودجه ، تمامی متانول تولید شده برای فروش صادراتی این محصول در نظر گرفته شده است ، همچنین برای کارشناسی مقدار فروش بخار در سال های مذکور پس از کسر نیاز فرآیند تولید متانول مابقی برای فروش داخلی لحاظ شده است .

جدول ذیل اطلاعات تاریخی مربوط به مقدار فروش شرکت و همچنین مقادیر کارشناسی سال های 94 و 95 ارائه شده است :

Meghdar Forush P

کارشناسی نرخ و مبلغ فروش

نرخ فروش محصول متانول با توجه به فروش محصول به صورت صادراتی ، بر اساس نرخ های جهانی این محصول ئر نظر گرفته شده است ، که در محاسبات کارشناسی نرخ فروش متانول برای سال 94 معادل 290 دلار در هر تن و برای کارشناسی سال 95 معادل 300 دلار در هر تن لحاظ شده است.

نرخ فروش بخار به شرکت پتروشیمی مبین بر اساس توافق به عمل آمده معادل 70 درصد نرخ فروش بخار شرکت پتروشیمی مبین به شرکت پتروشیمی زاگرس تعیین گردیده است ، در کارشناسی سال 94 نرخ فروش بخار معادل نرخ اعلام شده در بودجه سال 94 شرکت و برای کارشناسی سال 95 با در نظر گرفتن 5 درصد رشد نسبت به نرخ اعلامی در بودجه تعیین شده است.

نرخ دلار در برآوردهای کارشناسی جهت تسعیر ارز ناشی از فروش صادراتی در سال 94 معادل 33,000 ریال و برای سال 95 معادل 34,000 ریال لحاظ شده است.

Mablagh Forush P

بررسی فروش شرکت در سه ماهه نخست سال 94

در سه ماهه نخست سال جاری 749 هزار تن متانول به فروش رفته است ، که نسبت به مدت مشابه سال قبل مقدار فروش شرکت با کاهش 7 درصدی همراه بوده است. با مقدار فروش محقق شده در سه ماهه نخست سال جاری 26 درصد از مقدار فروش پیش بینی شده سال 94 پوشش داده شده است.

در سه ماهه نخست سال جاری با کسب 8,056 میلیارد ریال بابت فروش در سه ماهه نخست سال جاری 30 درصد از درآمد فروش پیش بینی شده برای سال 94 محقق شده است.

Amalkard 3 Mahe1

پیش بینی بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در سال 93 با رشد 200 درصدی نسبت به سال 92 مبلغ 15,507 میلیارد ریال اعلام شده است ، دلیل اصلی رشد در این قلم هزینه رشد 300 درصدی هزینه مربوط به مواد مستقیم مصرفی ، در پی رشد نرخ قیمت گاز بهای شرکت برای سال 93 می‌باشد. از 6 ماهه دوم سال 1391 تا پایان سال 1392 خرید گاز با نرخ 774 ریال به ازای هر متر مکعب بوده است و از اول سال 1393 خریدها با نرخ 3,445 ریال در هر مترمکعب انجام شده است.

بر اساس اطلاعات سال 93 مواد مستقیم مصرفی و سربار به ترتیب 83 و 16 درصد از هزینه بهای تمام شده کالای فروش رفته را تشکیل داده اند و سهم دستمزد مستقیم در هزینه بهای تمام شده سال مذکور ناچیز بوده است. در بودجه سال 94 اعلام شده از سوی شرکت سهم مواد و سربار به ترتیب 71 و 27 درصد اعلام شده است.

_ هزینه دستمزد با توجه به ترکیب نیروی انسانی در هر بخش با رشد 20 درصدی در کارشناسی ها اعلام شده است.

در جدول زیر اطلاعات مربوط به بهای تمام شده کالای فروش رفته نمایش داده شده است :

Bahaye Tamam Shode P

کارشناسی هزینه مواد مستقیم

با توجه به اهمیت مواد مستقیم مصرفی مفروضات و جدول مربوط به کارشناسی مواد مصرفی در زیر ارائه شده است :

_ نرخ گاز خوراک به عنوان ماده مصرفی اصلی در فرآیند تولید متانول در سال 93 به ازای هر متر مکعب 14 سنت گزارش شده است ، اما در بودجه سال 94 شرکت نرخ گاز خوراک 9 سنت به ازای هر متر مکعب پیش‌بینی شده است. در برآورد هزینه مواد در سال های 94 و 95 نرخ گاز مصرفی 13 سنت در نظر گرفته شده است.

_ مقدار گاز خوراک مصرفی برای سال های 94 و 95 از طریق ضریب مصرف این ماده نسبت به تولید متانول استفاده شده است.

_ نرخ دلار مرجع در سال 94 معادل 30,000 ریال و برای سال 95 با فرض اجرا شده سیاست تک نرخی شدن نرخ ارز معادل 34,000 ریال در نظر گرفته شده است.

_ نرخ اکسیژن مصرفی در کارشناسی سال 94 معادل نرخ اعلام شده در بودجه سال 94 شرکت در نظر گرفته شده است و برای کارشناسی سال 95 با 10 درصد رشد لحاظ شده است.

Mavad Avaliye P

 کارشناسی هزینه سربار

با توجه به وزن با اهمیت سربار در بهای تمام شده کالای فروش ، جزئیات مربوط به این هزینه و محاسبات کارشناسی آن در جدول زیر ارائه شده است :

Sarbar P

کارشناسی هزینه های اداری و عمومی

مطابق اطلاعات سال مالی 93 بیش از 86 درصد از هزینه های عمومی و اداری را هزینه حمل تشکیل می دهد ، هزینه حمل برای هر تن محصولات صادراتی در سال 93 حدود 56 دلار بوده است که نسبت به هزینه حمل 76 دلاری سال 92 کاهش 26 درصدی را نشان می دهد. این هزینه برای کارشناسی 94 به ازای هر تن 50 دلار و نرخ تسعیر 33.000 ریال در نظر گرفته شده است. برای کارشناسی سال 95 هزینه حمل به ازای هر تن 50 دلار و نرخ تسعیر 34,000 ریال در نظر گرفته شده است.

در جدول زیر اطلاعات تاریخی مربوط به این هزینه و همچنین محاسبات کارشناسی مربوط به سال های 94 و 95 ارائه شده است:

Hazine Omumi Va Edari Va Forush P

سایر اقلام صورت سود و زیان 

_   در خصوص هزینه مالی 547 میلیارد ریالی(228 ریال به ازای هر سهم) که در بودجه شرکت پیش بینی شده است این نکته قابل ذکر است که تسهیلات یورویی دریافتی از بانک تجارت و سامان در پایان سال 93 تسویه شده است و تنها تسهیلات شرکت وام 100 میلیارد ریالی از بانک سامان با نرخ 17 و یکساله می باشد که هزینه مالی مربوط به آن 17 میلیارد ریال خواهد شد. با این وجود برای رعایت اصل محافظه کاری در محاسبات کارشناسی ، هزینه مالی معادل بودجه اعلامی شرکت لحاظ شده است.

_ طبق ماده 132 ق م م شرکت تا پایان سال 95 معاف از مالیات می باشد و در صورت پایان دوره مذکور با توجه به صادرات محور بودن شرکت از لحاظ مالیاتی هزینه ای برای شرکت نخواهد داشت.

_ سایر اقلام صورت سود و زیان مشابه بودجه در نظر گرفته شده است.

پیش بینی صورت سود و زیان

Sud Va Zian P

 

منبع : کارگزاری بانک ملی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن