تحلیل بنیادی پتروشیمی مبین ( مبین )

252
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پتروشیمی مبین ( مبین )Reviewed by احمد لحیم گرزاده on Sep 21Rating:

تحلیل بنیادی پتروشیمی مبین ( مبین )

هدف از ایجاد مجتمع پتروشیمی مبین صرفه جویی در هزینه های تولیدی و کاهش بهای تمام شده واحد سرویس های جانبی مورد نیاز صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه بوده و مقرر گردید مصارف یوتیلیتی مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به صورت متمرکز در یک شرکت تولید و ارائه گردد.

معرفی شرکت

مجتمع پتروشیمی مبین ( سهامی خاص) در مرجع ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی شهرستان کنگان ثبت و در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس قرار گرفته است. هدف از ایجاد مجتمع صرفه جویی در هزینه های تولیدی و کاهش بهای تمام شده واحد سرویس های جانبی مورد نیاز صنایع پتروشیمی مستقر در منطقه بوده و مقرر گردید مصارف یوتیلیتی مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی واقع در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به صورت متمرکز در یک شرکت تولید و ارائه گردد که این طرح در سال 1379تصویب و توسط شرکت پتروشیمی مبین اجرا گردید. شرکت به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ( سهامی عام) – هلدینگ خلیج فارس- قرار گرفت.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت مورخ 16 اردیبهشت 1393 نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت به علاوه بر اساس نامه مورخ 23 شهریور 1393 اداه نظارت بر انتشار و ثبت اوراق بهادار سرمایه ای سازمان بورس و اوراق بهادار نام شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار درج گردید. شرکت در تاریخ 8 اردیبهشت 1394 به عنوان چهارصد و نهمین شرکت در فهرست نرخ های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد که تا کنون 9/8 درصد سهام آن عرضه گردیده است.

موضوع فعالیت شرک

موضوع فعالیت اصلی شرکت به موجب ماده دو اساسنامه عبارت است از احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی به منظور تولید، بازار یابی ، فروش، صدور محصولات پتروشیمی، ذخیره، واردات و صادرات و تبدیل کلیه محصولات پتروشیمی و پتروشیمیایی و فرآورده های فرعی و مشتقات ذیربط آنها و انجام کلیه فعالیت های تولیدی، صنعتی، بازرگانی ، فنی و مهندسی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم مربوط به عملیات مذکور می باشد.

فعالیت فرعی شرکت برای نیل به اهداف خود عبارتند از: تشکیل انواع شرکت ها و یا مشارکت با شرکت های دیگر، مبادرت به خرید و فروش و معاملات بازرگانی داخلی و خارجی، استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانک ها و مؤسسات اعتباری، خرید و فروش سهام شرکت های تولیدی و خدماتی و خرید و فروش اوراق بهادار، انجام عملیات خدماتی، مالی، اعتباری و بازرگانی در خصوص موضوع شرکت، اخذ نمایندگی، ایجاد شعبه و اعطای نمایندگی در داخل و خارج از کشور و انجام کلیه عملیاتی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم برای تحقق اهداف شرکت لازم و مفید بوده و یا در جهت اجرای موضوع شرکت ضرورت داشته باشد.

نقاط قوت و ضعف فرآیند تولید شرکت

برخی از نقاط قوت فرآیند تولید به شرح زیر می باشد:

1-     برخورداری از تکنولوژی جدید جهت تأمین برق و یوتیلیتی مورد نیاز واحدهای فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پارس که حدوداً 40 درصد کل تولیدات پتروشیمی ایران را شامل می شود.

2-     برخورداری از نیروی انسانی مناسب، توانمند و تکنیکال

3-     سهولت دسترسی به داده های تولید

4-     استمرار تولید و تأمین نیاز مشتریان بر اساس قراردادهای فیمابین

تنها نقطه ضعف فرآیند تولید شرکت وابستگی به خارج از کشور جهت تأمین قطعات یدکی اعلام شده است.

مرور کلی بر وضعیت و تحولات صنعت در سال 1393

آمار تولید محصولات پتروشیمی که توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران منتشر شده است، نشان می دهد که در سال 1393 به طور متوسط تقریباً هر ماه معادل 3/5 میلیون تن محصولات پتروشیمی در ایران تولید شده است. این در حالی است که میزان تولید محصول محصولات پتروشیمی در سال 1393 نسبت به سال 1392 تقریباً معادل 10 درصد رشد داشته است. افزایش تولیدات امسال ناشی از شروع به تولید واحدهای جدید پتروشیمی و افتتاح طرح های توسعه ای نیز بوده است. در منطقه عسلویه به دلیل اجرای طرح های متعدد پتروشیمی احداث واحد سرویس های جانبی، آن هم با دستگاه های ذخیره در هر مجتمع پتروشیمی موجب افزایش هزینه ها و طولانی شدن زمان راه اندازی هر مجتمع میشد، لذا شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تجربه قبلی خود از منطقه ویژه ماهشهر اقدام به تأسیس شرکت پتروشیمی مبین و در پی آن احداث مجتمعی با همین نام در منطقه عسلویه جهت ارائه سرویس های جانبی به همه مجتمع های این منطقه کرد. شرکت پتروشیمی مبین، یکی از بزرگترین UTILITY های متمرکز دنیاست. این مجتمع عظیم و مدرن صنعتی در فاز یک پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در پنج بخش مجزا و مساحت 88 هکتار ساخته شده است.

هدف از احداث این مجتمع صرفه جویی در هزینه های سرمایه گذاری و تولیدی و کاهش بهای تمام شده انرژی مصرفی مجتمع های مستقر در منطقه بوده است. مجتمع پتروشیمی مبین بزرگترین طرح یوتیلیتی متمرکز کشور ایران بوده و در نوع خود یکی از بزرگترین پروژه های دنیا به شمار می آید که در سال 1379 در شرکت ملی صنایع پتروشیمی تصویب و توسط شرکت پتروشیمی مبین احداث گردیده و مهندسی تفصیلی آن توسط شرکت تکنیپ فرانسه انجام شده است.

مرور کلی بر جایگاه شرکت در صنعت و وضعیت رقابتی آن در سال 1393

با توجه به ماهیت فعالیت شرکت، محصولات شرکت در فرآیند تولید شرکت های پتروشیمی منطقه نقش اساسی دارد و میزان تولید به رونق بازار محصولات پتروشیمی بستگی دارد.

شرکت پتروشیمی مبین تأمین کننده اصلی یوتیلیتی مورد نیاز شرکت های پتروشیمی فاز یک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس می باشد. در حال حاضر دو شرکت پتروشیمی دماوند و شرکت تولید برق مپنا عسلویه در منطقه ی ویژه اقتصادی پارس به عنوان رقیب اصلی شرکت پتروشیمی مبین به شمار می روند اما فعالیت این شرکت ها تهدیدی برای فعالیت شرکت پتروشیمی مبین محسوب نمی شود. شرکت پتروشیمی دماوند مستقر در فاز دو منطقه ویژه عسلویه بوده و در حال احداث می باشد و شرکت تولید برق عسلویه مپنا تنها تولید کننده برق بوده و محصول تولیدی خود را به شبکه سراسری برق به فروش می رساند. در حال حاضر شرکت پتروشیمی مبین به عنوان تنها تأمین کننده یوتیلیتی مصرفی شرکت های فعال در منطقه ویژه اقتصادی پارس به شمار می رود به طوری که از قدرت انحصاری در این صنعت برخوردار است. با در نظر گرفتن طرح های در دست اجرا در منطقه ویژه اقتصادی پارس برآورد می گردد که سالیانه به حجم تقاضای محصولات پتروشیمی مبین افزوده گردد و تا زمان احداث کامل از طرح پتروشیمی دماوند، تقاضا برای محصولات این شرکت روند صعودی داشته باشد. به طور متوسط سهم بازار شرکت پتروشیمی مبین از یوتیلیتی مورد تقاضای شرکت های واقع در منطقه ویژه اقتصادی پارس برابر 56 درصد می باشد.

معرفی واحدهای تولیدی مجتمع پتروشیمی مبین

واحد تولید برق : این واحد دارای هشت توربین گازی است که ظرفیت هر یک 123 مگاوات است. در صورتی که گاز مورد نیاز برای این توربین ها بنا به هر دلیل تأمین نشود، این امکان وجود دارد که به مدت یک هفته این توربین ها با گازوئیل به کار خود ادامه دهند.

واحد تولید بخار : این واحد دارای هشت بویلر بازیافت است و ظرفیت هر یک 330 تن بر ساعت – ظرفیت کل 2,640 تن بر ساعت – است. همچنین سه بویلر کمکی هر یک با ظرفیت 75 تن در ساعت نیز در این واحد وجود دارد.

واحد آب خنک کننده : این واحد برای تأمین آب کولینگ مصرفی شرکت های پتروشیمی منطقه عسلویه است. از دیگر ویژگی های این واحد وجود دو دستگاه پمپ دیزلی برای آب آتش نشانی است که در صورت وجود حریق مورد استفاده قرار می گیرد.

واحد آب شیرین کن : این واحد تا کنون آب مصرفی مجتمع را تأمین کرده ( برای تولید آب بدون املاح و آب کولینگ مدار بسته و … ) است. این واحد همچنین شامل 5 دستگاه آب شیرین کن از نوع MED است که هر یک 312 متر مکعب در ساعت ظرفیت دارند.

واحد آب بدون املاح : آب تولید شده در این واحد برای تولید بخار در مجتمع استفاده می شود و بخشی از آن هم به شرکت های منطقه ارسال می شود. ظرفیت تولید این واحد 31 هزار متر مربع در شبانه روز است.

واحد کندانس برگشتی : در این واحد دو مخزن 12 هزار مترمکعبی وجود داردکه کندانس برگشتی از شرکت ها را در آن ذخیره می کنند.

واحد تولید اکسیژن، نیتروژن و هوای فشرده : این واحد دارای دو بخش مجزاست، بخش تولید هوای سرویس و هوای ابزار دقیق که شامل تولید 22 هزار متر مکعب بر ساعت هوای ابزار دقیق و 8,500 متر مکعب بر ساعت هوای سرویس است. بخش دوم بخش جدا سازی هوا و تولید اکسیژن و نیتروژن است در این قسمت هم 4 مجموعه وجود دارد که ظرفیت هر یک تولید 42 هزار متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار بالا و 12,600 متر مکعب بر ساعت اکسیژن با فشار متوسط و همینطور 24 هزار متر مکعب بر ساعت نیتروژن است. کمپرسورهای این بخش 30 مگاوات در ساعت برق مصرف می کنند و جز بزرگترین کمپرسورهای دنیا هستند.

واحد تصفیه پساب صنعتی : پتروشیمی مبین پسابهای شرکت های پتروشیمی منطقه را دریافت می کند و حاصل فرآیند تصفیه آب سرویس و بخشی هم به واحد زباله سوز هدایت می شود. که این بخش را به کارخانجات سیمانی برای استفاده در فرآیند تولید آنها انتقال می دهند.

واحد ایستگاه گاز: گاز طبیعی مورد نیاز شرکت پتروشیمی مبین و سایر شرکت های منطقه تا سقف یک میلیون مترمکعب در ساعت از شبکه سراسری تأمین می شود. فشار این گاز متناسب با نیاز در ایستگاه تقلیل فشار تنظیم می شود. طرح گاز رسانی شامل ایستگاه گاز اصلی، 7 واحد ایستگاه گاز فرعی و بیش از 10 کیلومتر شبکه توزیع و انتقال گاز است.

طرح های توسعه ای شرکت بر اساس آخرین اطلاعات منتشره به شرح زیر می باشد:

Tarh Haye Tose'eh

نسبت های مالی

Nesbat Haye Mali

بررسی صورت سود و زیان شرکت

بررسی تولید

مهمترین محصولات تولیدی شرکت برق، بخار، آب و اکسیژن می باشد. از طرفی شرکت با خرید گاز خوراک و گاز سوخت از شرکت گاز استان بوشهر با دریافت کارمزد ( در سال قبل 85 ریال به ازای هر متر مکعب بوده است) آنها را به شرکت های پتروشیمی منطقه به فروش می رساند.

تولید شرکت در سال 93 با رشد 18 درصدی نسبت به سال قبل اعلام شده است. آب خنک کننده مدار باز و اکسیژن به ترتیب 23 و 6 درصد از میزان تولید سال 93 را به خود اختصاص داده اند. گاز ارائه شده به شرکت های پتروشیمی منطقه نیز 58 درصد از میزان تولید شرکت را شامل شده است.

در سه ماهه ابتدا سال جاری 26 درصد از تولید پیش بینی شده در بودجه شرکت محقق شده است. در مدت مذکور تولید محصولات برق، بخار، آب و اکسیژن به ترتیب با پوشش 21 درصد، 27 درصد، 28درصد و 24 درصد گزارش شده است.

مقدار تولید شرکت در سه ماهه ابتدا سال با رشد 5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل گزارش شده است، در سه ماهه ابتدا سال جاری تولید محصولات برق و بخار به ترتیب با رشد 5 و 9 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل تولید شده است، در حالیکه تولید محصول اکسیژن با کاهش 15 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل محقق شده است.

در بودجه سال 94 مقدار تولید شرکت با رشد 6 درصدی نسبت به سال 93 اعلام شده است، تولید محصولات برق، بخار و اکسیژن به ترتیب با رشد 28 درصد، 9 درصد و 28 درصدی اعلام شده است.

در کارشناسی سال 94 مقدار تولید شرکت معادل بودجه در نظر گرفته شده است.

در جدول زیر مقدار تولید شرکت در سال های مختلف و ظرفیت اسمی شرکت جهت مقایسه ارائه شده است:

Tolid

بررسی فروش

مقدار فروش شرکت در سال 93 با رشد 16 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل اعلام شده است، رشد در فروش آب خنک کننده و گاز مهمترین عامل افزایش فروش شرکت اعلام شده است.

برق، بخار و اکسیژن مهمترین منبع درآمد شرکت به حساب می آیند که مطابق اطلاعات حسابرسی شده سال 93 به ترتیب 12درصد، 11 درصد و 14 درصد از درآمد شرکت را تشکیل داده اند. گاز ارسالی به پتروشیمی ها با وجود اینکه درآمد قابل توجهی برای شرکت ایجاد می کند اما به علت ماهیت کارمزدی بودن این عملیات در نهایت تأثیر چندانی بر سود شرکت ندارد.

نحوه قیمت گذاری محصولات و خدمات شرکت به شرح زیر می باشد :

قراردادهای شرکت به صورت تیپ با شرکت های پتروشیمی عسلویه به شرح زیر منعقد می شوند. قیمت قراردادها بر مبنای فرمول تعیین قیمت فروش به صورت زیر تعیین می شود و هر ساله توسط شرکت ملی صنایه پتروشیمی به صورت ارزی ابلاغ می گردند. طبق قراردادهای منعقده، شرکت می تواند بر روی قیمت دیگری به جز ابلاغیه شرکت ملی صنایع پتروشیمی توافق نمایند.

((ضریب نرخ تورم * تغییرات نرخ تورم)+ (ضریب نرخ گاز * تغییرات نرخ گاز) + هزینه تمام شده هر واحد محصول) * 5% = نرخ فروش هر واحد محصول

صورتحساب های فروش بر اساس نرخ ارز رسمی بانک مرکزی در پایان همان ماه تسعیر، تهیه و صادر می شود. همچنین نرخ فروش هر متر مکعب گاز مصرفی مشترکین نیز بر اساس نرخ خرید از شرکت گاز استان بوشهر ( نرخ گاز به اضافه آبونمان، مالیات بر ارزش افزوده و عوارض گاز رسانی به روستاها) به علاوه 35 ریال جهت جبران هزینه های شرکت ( هزینه استهلاک سرمایه گذاری و تعمیر و نگهداری ایستگاه های اصلی و فرعی و تقلیل فشار گاز و خطوط گاز رسانی )، برای هر متر مکعب محاسبه و به حساب ایشان منظور می شود.

نرخ هر سرویس جانبی به ریال بوده به طوریکه مبدأ محاسبه دلار به ریال نرخ ارز اعلام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پایان هر ماه شمسی می باشد.

مشتری اصلی شرکت مجتمع های پتروشیمی فاز 1 نظیر پارس، نوری، زاگرش، جم و آریا ساسول می باشد و شرکت همچنین به پتروشیمی های فاز 2 نظیر مروارید، مهر و کاویان نیز یوتیلیتی ارائه می دهد.

در کارشناسی سال 94 مقدار فروش شرکت معادل بودجه ارائه شده توسط شرکت لحاظ شده است، نرخ فروش دلاری محصولات بر اساس نرخ های محقق شده در سه ماهه ابتدا سال و نرخ های در نظر گرفته شده در بودجه محاسبه شده است. نرخ ارز مبادله ای در بودجه سال 94 شرکت 28,000 ریال در نظر گرفته شده است و در محاسبات کارشناسی نرخ دلار 30,000 ریال اعمال شده است.

Meghdar Forush

Mablagh Forush

پیش بینی بهای تمام شده

بهای تمام شده کالای فروش رفته در سال 93 با رشد 180 درصدی نسبت به سال 92 مبلغ 23,766 میلیارد ریال اعلام شده است ، دلیل اصلی رشد در این قلم هزینه رشد قابل توجه در هزینه مربوط به مواد مستقیم مصرفی ، در پی رشد نرخ قیمت گاز بهای شرکت برای سال 93 می‌باشد

بر اساس اطلاعات سال 93 مواد مستقیم مصرفی و سربار به ترتیب 68 و 31 درصد از هزینه بهای تمام شده کالای فروش رفته را تشکیل داده اند و سهم دستمزد مستقیم در هزینه بهای تمام شده سال مذکور ناچیز بوده است. در بودجه سال 94 اعلام شده از سوی شرکت سهم مواد و سربار به ترتیب 65 و 31 درصد اعلام شده است.

هزینه دستمزد مستقیم در کارشناسی سال 94 با رشد 17 درصدی نسبت به مبلغ تحقق یافته سال 93 اعمال شده است.

Bahaye Tamam Shode P

کارشناسی هزینه مواد مستقیم مصرفی

خوراک مصرفی مجتمع پتروشیمی مبین آب و گاز طبیعی و برخی مواد شیمیایی و کاتالیست ها می باشد. آب مصرفی به میزان 382 هزار متر مکعب از دریا برداشت می شود و گاز طبیعی نیز به میزان یک میلیون متر مکعب در ساعت از شرکت گاز استان بوشهر دریافت می شود.

نوع خوراک : گاز طبیعی

محل تأمین خوراک : شرکت ملی گاز – استان بوشهر

مدت قرارداد و تاریخ شروع قرارداد : قرارداد 25 ساله می باشد و از فروردین ماه سال 1385 آغاز شده است.

فرمول قیمت : بر اساس مصوبات دولت و مطابق با قیمت گاز طبیعی مصرفی در کشور

توضیحات : گاز طبیعی مصرفی شامل سوخت و خوراک مجتمع های پتروشیمی مستقر در فاز یک پتروشیمی واقع در منطقه عسلویه، از طریق پتروشیمی مبین تأمین می گردد.

با توجه به اهمیت مواد مستقیم مصرفی مفروضات و جدول مربوط به کارشناسی مواد مصرفی در زیر ارائه شده است :

مطابق اطلاعات سال مالی 93 مبلغ پرداخت شده بابت گاز سوخت و خوراک ارسالی به پتروشیمی های منطقه به ترتیب 13 و 82 درصد از مواد مستقیم مصرفی شرکت را تشکیل می دهند. مبلغ پرداختی بابت بخار و کندانس مجموعا 5 درصد از بهای مواد مستقیم مصرفی شرکت را تشکیل می دهند.

مقدار گاز خریداری شده جهت ارسال به پتروشیمی های منطقه معادل بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.

در کارشناسی سال 94 نرخ گاز خوراک و سوخت به ترتیب 5 و 13 سنت به ازای هر متر مکعب در نظر گرفته شده است، همچنین نرخ دلار مبادله ای جهت خریدهای شرکت 30,000 دلار در نظر گرفته شده است.

نرخ خرید بخار شرکت بر اساس توافق به عمل آمده بین پتروشیمی زاگرس معادل 70 درصد نرخ فروش بخار پتروشیمی مبین به زاگرس می باشد.

Maddeye Masrafi P

کارشناسی هزینه های سربار

با توجه به وزن با اهمیت سربار در بهای تمام شده کالای فروش رفته، جزئیات مربوط به این هزینه و محاسبات کارشناسی آن در جدول زیر ارائه شده است :

مطابق اطلاعات حسابرسی شده سال 93، گاز طبیعی و استهلاک به ترتیب 43 و 31 درصد از هزینه های سربار را به خود اختصاص داده اند. هزینه استهلاک معادل مقدار تحقق یافته سال 93 در نظر گرفته شده است. در خصوص کارشناسی هزینه گاز طبیعی مورد استفاده شرکت از آنجایی، که اطلاعاتی در خصوص مقدار گاز مصرفی وجود نداشته است، با رشد 15 درصدی نسبت به سال 93 لحاظ شده است. حقوق و مزایا نیز متناسب با تورم رشد داده شده است.

Sarbar P1

سایر اقلام صورت سود و زیان

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از هزینه های اداری و عمومی مربوط به هزینه های حقوق و دستمزد می باشد، جهت کارشناسی، هزینه های اداری محقق شده در سال 93 با رشد 17 درصدی در نظر گرفته شده است.

بر اساس مفاد ماده 132 قانون مالیات های مستقیم، صد در صد درآمد مشمول مالیات ابرازی شرکت ناشی از فعالیت های تولیدی جهت محصولات مندرج در پروانه بهره برداری تا مدت ده سال از تاریخ بهره برداری از پرداخت مالیات بر درآمد معاف است. بنابراین، ذخیره مالیات بر درآمد شرکت صرفاً جهت درآمدهایی که فهرست آنها در پروانه بهره برداری مذکور درج نگردیده و همچنین جهت سایر درآمدهای غیر عملیاتی، با در نظر گرفتن هزینه هایی که احتمالاً توسط مقامات مالیاتی مورد قبول قرار نخواهد گرفت، محاسبه می شود. ( نرخ مالیات در کاشناسی سال 94 معادل نرخ اعلام شده در بودجه شرکت در نظر گرفته شده است.)

سایر اقلام صورتحساب سود و زیان معادل بودجه شرکت لحاظ شده است.

صورت سود و زیان

در جدول زیر صورت سود و زیان کارشناسی شده برای سال 94 و همینطور روند سودآوری شرکت در سال های گذشته ارائه شده است:

Sud Va Zian P

منبع: کارگزاری بانک ملی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن