تحلیل بنیادی پتروشیمی پردیس(شپدیس)

497
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پتروشیمی پردیس(شپدیس)Reviewed by پيمان باغچه سرا on Sep 12Rating:

مقدمه ای در خصوص تحلیل بنیادی پتروشیمی پردیس(شپدیس)

شرکت های تولید محصولات پتروشیمی در سال های گذشته با تکیه بر حاشیه سود بالا، تقاضای جهانی رو به رشد، وضعیت نقدینگی و تقسیم سود مناسب در مجامع سالیانه و پوشش ریسک نرخ ارز همواره مورد توجه سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی بوده اند. در حال حاضر با مهار تورم، حصول ثبات نسبی در بازار ارز و رکود حاکم بر بازارهای جهانی افق سودآوری این گروه پربیننده بازار سرمایه در معرض سوال قرار گرفته است. بدین منظور گزارش بودجه ارائه شده از سوی پتروشیمی پردیس مورد بررسی قرار گرفته که تحت سناریوهای مختلف و فروض مربوطه در خصوص نرخ گاز مصرفی، نرخ فروش محصولات و نوسانات نرخ تسعیر ارز، مسیر پیش روی این تولید کننده اوره را ترسیم مینماید.

پروژه در دست اجرا

شرکت در حال احداث واحد تولیدی فاز سوم اوره و آمونیاک با ظرفیت اسمی 1،072،500 تن اوره و 676،500 تن آمونیاک در سال است. با توجه به اطلاعات گرفته شده از شرکت زمان شروع فعالیت این خط تولیدی در زمستان سال 94 خواهد بود، که این موضوع در سناریوها برای پیشبینی شرکت در سال 95 درنظر گرفته شده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

Screenshot (51)

بررسی اقلام عمده صورت سود و زیان پتروشیمی پردیس(شپدیس)

درآمد شرکت

پتروشیمی پردیس تولید کننده اوره و آمونیاک است که آمونیاک در فرآیند تولید اوره مورد استفاده قرار گرفته و مازاد آن صادر میگردد. از نظر درآمدی تقریباً 90 درصد درآمد شرکت وابسته به فروش اوره است. بر اساس بودجه سال مالی 94، شرکت قصد دارد حدود 70 درصد اوره خود را صادر و مابقی را بر اساس نرخ مصوب، به شرکت خدمات حمایت کشاورزی بفروشد. شرکت در سال 87 ،92 درصد از محصولات خود را به کشورهای آسیایی، 11 درصد به آمریکای لاتین و 2 درصد به آفریقا صادر نموده است. عمده محصولات به کشور هند صادر میگردد که تقریباً 70 درصد از درآمد صادراتی را به خود اختصاص داده است. کلا 16 درصد محصولاتش را داخلی و مابقی را صادراتی میفروشد.

Screenshot (52)

بهای تمام شده پتروشیمی پردیس(شپدیس)

مواد اولیه اصلی در تولید این شرکت گاز خوراک و سوخت است. طبق مصوبه مورخ 93/04/08 هیات وزیران، نرخ گاز از 5/6 سنت به 13 سنت افزایش یافته است و این شرکت نیز بودجه خود را در سال 94 با نرخ گاز 13 سنت در نظر گرفته، درحالی که سایر شرکتهای فعال این صنعت در بودجه خود نرخ گاز 8 سنتی را لحاظ نمودها ند. با توجه به این موضوع در صورت عدم اعمال نرخ گاز خوراک 13 سنتی، شرکت عملکردی بهتر از انچه در بودجه ذکر شده خواهد داشت و درصورت اعمال نیز شرکت تهدیدی از این جهت نخواهد داشت. همچنین نرخ گاز مصرفی شرکت در سال مالی منتهی به 95/06/31 با افزایش 11 درصدی نسبت به سال جاری معادل 3.950 ریال به ازای هر متر مکعب در نظر گرفته شده که در سناریوهای مختلف مورد تحلیل کارشناسی قرار میگیرد. لازم به ذکر است شرکت مواد اولیه مورد نیاز خود را از پتروشیمی مبین دریافت میکند و مرجع قیمت گذاری مواد اولیه و یوتیلیتی دریافتی از شرکت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

نکات مهم بندهای حسابرسی سال مالی منتهی به 94/06/31

شرکت پتروشیمی مبین که تامین کننده مواد اولیه مصرفی شرکت است، طبق تاییدیه دریافتی مطالبات خود را بابت تفاوت نرخ فروش گاز و مالیات و عوارض ارزش افزوده 195ر1 میلیارد ریال بیشتر اعلام کرده ولی شرکت آن را در حساب ها منظور نکرده است. در نتیجه شرکت از این بابت بدهی خواهد داشت ولی تعیین مبلغ دقیق آن در حال حاضر امکان پذیر نیست.

سرفصل سایر حساب ها و اسناد دریافتنی شامل 175 میلیارد ریال طلب از سازمان امور مالیاتی کشور بابت مالیات و عوارض ارزش افزوده پرداختی به فروشندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات است. با توجه به این که فروش محصولات شرکت از مالیات و عوارض یادشده معاف است ، مبلغ فوق قابل استرداد نخواهد بود و درنتیجه باید به هزینه منظور شود. در صورت اعمال تعدیلات لارم از این بابت سود خالص 57 میلیارد ریال و سرفصل های سود انباشته و سایر حساب ها و اسناد دریافتنی هر یک 175 میلیارد ریال کاهش خواهند یافت. مفروضات بودجه شرکت برای سال مالی منتهی به 95/06/31 بودجه شرکت با مفروضات زیر اعالم شده است:

نرخ گاز به ازای هرمتر مکعب 3،950 ریال

بهره بردای از فاز سه اوره و آمونیاک با ظرفیت 75 درصد، که امونیاک برای 5 ماه و اوره برای 4 ماه در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش محصولات برای صادرات به منطقه خاورمیانه بر مبنای FOB خاورمیانه و همچنین برای فروش به سایر نقاط جهان بر مبنای نرخهای فروش جهانی برآورد شده است.

وجوه ارزی حاصل از فروش صادراتی با نرخ هردالر 31500 ریال تسعیر و منظور شده است.

اوره در داخل کشور به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی فروخته شده و با نرخ 7800 ریال برای هر کیلوگرم لحاظ شده است

سناریوسازی

بودجه شرکت برای سال مالی 1394/6/31 مناسب است ازین جهت که 73 درصد فروش و 72 درصد سود خود را در 9 ماهه پوشش داده است به همین منظور سناریوسازی برای سال مالی منتهی به 1395/6/31 انجام شده است.

سناریو خوشبینانه

 نرخ دلار: نرخ دلار آزاد 35.000 ریال و دالر مبادالتی 28.500 ریال در نظر گرفته شده است.

 نرخ گاز: در این سناریو نرخ گاز بابت خوراک هر متر مکعب 13 سنت و بابت سوخت 5 سنت در نظر گرفته شده است.

 پروژه ی اوره و آمونیاک : بهره برداری از فاز سه اوره و آمونیاک برای تولید 6 ماهه در سال مالی مورد گزارش

 میزان فروش : متناسب با سال قبل و با توجه به تغییرات در تولید شرکت منظور شده است.

 نرخ محصولات: هر تن اوره صادراتی 310 دالر، هرتن آمونیاک صادراتی 400 دالر و هرتن اوره داخلی 7 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

سناریو میانه

نرخ دلار: نرخ دلار آزاد 33.000 ریال و دلار مبادالتی 3000 ریال در نظر گرفته شده است.

 نرخ گاز: در این سناریو نرخ گاز بابت خوراک هرمتر مکعب 13 سنت و بابت سوخت 5 سنت در نظر گرفته شده است.

 میزان فروش: متناسب با سال قبل و با توجه به تغییرات در تولید شرکت منظور شده است.

پروژه ی اوره و آمونیاک: بهرهبرداری از فاز سه اوره و آمونیاک برای تولید 3 ماهه اوره و 4ماهه آمونیاک در سال مالی مورد گزارش

 نرخ محصولات: هر تن اوره صادراتی 290 دلار، هرتن آمونیاک صادراتی 360 دلار و هرتن اوره داخلی 6،125،000 ریال در نظر گرفته شده است.

سناریو بدبینانه 

نرخ دلار: نرخ دلار تکنرخی شده و 31.000 ریال در نظر گرفته شده است

 نرخ گاز: در این سناریو نرخ گاز بابت خوراک هر متر مکعب 13 سنت و بابت سوخت 5 سنت در نظر گرفته شده است.

میزان فروش: متناسب با سال قبل و با توجه به تغییرات در تولید شرکت منظور شده است.

 پروژه ی اوره و آمونیاک : عدم بهره برداری از پروژه فاز سه اوره و آمونیاک

نرخ محصولات: هر تن اوره صادراتی 270 دلار، هرتن آمونیاک صادراتی 340 دلار و هرتن اوره داخلی 6،125،000 ریال در نظر گرفته شده است

Screenshot (53)با توجه به شرایط موجود وقوع سناریو میانه برای این شرکت محتمل تر به نظر می رسد.

منبع:مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن