تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

299
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جمReviewed by سایت تحلیلها on Nov 24Rating: 5.0تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جمتحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

تحلیل بنیادی جم

معرفی شرکت پتروشیمی جم

شرکت پتروشیمی جم که به اختصار JPC نامیده می شود، به عنوان یکی از بزرگترین واحدهای تولید الفین در جهان، یکی از طرح های توسعه ای شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در سال 1378 در منطقه آزاد پتروشیمی پارس در عسلویه بوده است که عمدتا به منظور تولید الفین ها و پلی اتیلن های سبک خطی و سنگین تاسیس گردیده است. شرکت پتروشیمی جم دارای واحدهای تولیدی گوناگون با ویژگی های خاص است که از آن جمله می توان واحدهای الفین، پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن خطی، بوتادین، بوتن – 1 را نام برد که ضمن ایفای نقش برجسته در زنجیره طرح های مگا سایز منطقه ویژه اقتصادی پارس توانسته سهم خود را در بازارهای منطقه و جهان کسب و مورد توجه بازیگران اصلی صنعت پتروشیمی قرار گیرد. شرکت پتروشیمی جم در رتبه بندی یکصد شرکت برتر ایرانی در سال 1393 در جایگاه بیست و هفتمین شرکت ایرانی ایستاده است. در گروه شرکت های پتروشیمی فقط شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و پتروشیمی نوری بالاتر از جم ایستاده اند. بعد از پتروشیمی جم ، دو شرکت پتروشیمی بندر امام و مارون به ترتیب در رتبه های 28 و 30 از نظر میزان فروش قرار گرفته اند.در ادامه به تحلیل بنیادی جم می پردازیم.

سهامداران پتروشیمی جم

تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

مقدار تولید


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

طبق اطلاعات جدول فوق، بیشترین حجم تولیدی شرکت مربوط به محصولات اتیلن، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سنگین و پروپیلن می باشد. تولید واقعی شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 در حدود 5 درصد افزایش داشته است. میزان پوشش تولید شرکت در شش ماهه اول سال 94 در حدود 78 درصد بودجه می باشد. با توجه به پوشش 78 درصدی تولید در شش ماهه اول سال، به نظر می رسد شرکت در پیش بینی تولید کل سال 94 باید تجدید نظری داشته باشد. به نظر می رسد در صورت تامین مناسب مواد اولیه مورد نیاز، شرکت در قسمت تولید خود با مشکل خاصی مواجه نباشد. تولید بودجه 94 شرکت نسبت به سال واقعی 93 به میزان 26 درصد کاهش داشته است. در  تحلیل بنیادی جم به منظور پیش بینی تولید کارشناسی شرکت در شش ماهه دوم سال 94 ، از میانگین تولید فصلی شرکت در سال های گذشته استفاده نموده ایم.

مقدار فروش

تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

همان طور که در جدول فوق مشاهده می گردد، میزان فروش شرکت در سال های مختلف نوسان داشته است. بیشترین حجم مقداری فروش شرکت مربوط به پلی اتیلن سنگین، اتیلن، بنزین پیرولیز و پروپیلن می باشد. مقدار فروش 93 شرکت نسبت به سال 92 به میزان 11 درصد کاهش داشته است. از لحاظ مقدار فروش شرکت در شش ماهه اول 94 ، در حدود 56 درصد بودجه خود را پوشش داده است. مقدار فروش بودجه 94 شرکت نسبت به سال 93 به میزان 4 درصد افزایش داشته است. در این گزارش مقدار فروش کارشناسی 94 همانند سال های گذشته شرکت، بر اساس 72 درصد مقدار تولید کارشناسی لحاظ شده است.

نرخ فروش

تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

در جدول فوق اطلاعات مربوط به نرخ فروش شرکت آورده شده است. همان طور که در این جدول مشاهده می گردد از سال 90 تا 92 نرخ های فروش شرکت روند صعودی داشته است که افزایش نرخ ارز بازار آزاد و همچنین افزایش قیمت های جهانی محصولات پتروشیمی، یکی از مهمترین دلایل این امر می باشد. در سال 93 به دلیل کاهش شدید قیمت جهانی نفت به خصوص در شش ماهه دوم سال و ثبات نرخ ارز، شاهد کاهش نرخ های فروش بعضی از محصولات شرکت می باشیم. نرخ های بودجه شرکت در مورد محصولات پلی اتیلن سنگین، پروپیلن، بنزین پیرولیز و پلی اتیلن سبک بالاتر از نرخ های شش ماهه و در مورد محصولات اتیلن و بوتادین پایین تر از نرخ های شش ماهه می باشد. در این تحلیل بنیادی جم ، به منظور پیش بینی نرخ های فروش شرکت در شش ماهه دوم سال 94 ، نرخ های شش ماهه اول این شرکت را کاهشی در نظر گرفته ایم.

مبلغ فروش

تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

اقلام بهای تمام شده

در سال 93 در حدود 77 درصد بهای تمام شده شرکت را مواد اولیه، 22 درصد آن را سربار و مابقی آن را دستمزد تشکیل داده است. در این گزارش نرخ دستمزد مستقیم و سربار پیش بینی سال 94 شرکت بر اساس واقعی سه ماهه اول و با درصدی تعدیل در نظر گرفته شده اند.

تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

صورت سود و زیان پتروشیمی جم

تحلیل بنیادی جم | پتروشیمی جم

طبق اطلاعات جدول فوق در تحلیل بنیادی جم ، سود هر سهم بودجه 94 شرکت 1.527 ریال می باشد که شرکت در شش ماهه اول مبلغ 850 ریال(  56 درصد) آن را پوشش داده است. پیش بینی کارشناسی سود هر سهم شرکت بر اساس مفروضات صفحات قبل مبلغ 1.614 ریال می باشد. سود واقعی هر سهم سال 92 و 93 شرکت با سرمایه 4 هزار و 800 میلیارد ریال به ترتیب برابر با 3.034 و3.198 ریال بوده است. حاشیه سود ناخالص شرکت در سال 93 با افزایش 1 درصدی به 37 درصد افزایش یافته است. حاشیه سود ناخالص شش ماهه اول 94 در حدود 41 درصد و کارشناسی 94 نیز در حدود 39 درصد می باشد.

جمع بندی تحلیل بنیادی جم

پتروشیمی جم به لحاظ طراحی و ظرفیت پنجمین تولید کننده بزرگ صنعت پتروشیمی کشور می باشد. و به لحاظ بنگاه های تجاری ایران در سال 1393 با رتبه 27 جزء صد شرکت برتر کشور ازمنظر فروش شناخته شد. در همین راستا در تحلیل بنیادی جم ،  به برخی از ویژگی های مجتمع اشاره می شود:

  • واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم با ظرفیت 1 میلیون و 320 هزار تن اتیلن و 306 هزار تن پروپیلن در سال بعنوان یکی از بزرگترین واحدهای الفین کشور و جهان می باشد. از خصوصیات منحصر بفرد واحد الفین مجتمع پتروشیمی جم نسبت به دیگر واحدها ظرفیت بالای تولید و امکان بهره وری از کوره های با خوراک دوگانه است که قادر به استفاده از خوراک مایع و گاز می باشد.
  • واحد پلی اتیلن سنگین شرکت پتروشیمی جم با تولید سالانه 300 هزار تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران می باشد. این واحد قابلیت تولید 26 گرید اصلی و توانایی تولید گرید های مشکی، زرد، آبی و نرمال را دارد و در داخل کشور این قابلیت تنها منحصر به پتروشیمی جم بوده است.
  • واحد پلی اتیلن سبک پتروشیمی جم با تولید سالانه 300 هزار تن محصول، یکی از بزرگترین واحدهای پلیمری در ایران می اشد. ظرفیت اکسترو در این واحد 42 تن در ساعت بوده و توانایی تولید بیش از 54 گرید متفاوت محصول را دارا می باشد.
  • واحد بوتادین با ظرفیت تولید 115 هزار تن در سال از نظر تولید ، درجه خلوص و کیفیت محصول یک واحد نمونه در سطح کشور بوده و جزء واحدهای بسیار با ارزش پتروشیمی جم می باشد.
  • واحد یک بوتن با ظرفیت 100 هزار تن در سال با درجه خلوص بالا برای تولید گریدهای مهندسی پلی اتیلن سبک به منظور ایجاد ارزش افزوده بالاتر طراحی و به اجرا در آمده است.

 

توصیه می شود مطلب زیر نیز مورد مطالعه قرار گیرد:

تحلیل بنیادی مارون | پتروشیمی مارون

 

منبع : کارگزاری بانک اقتصاد نوین
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن