تحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیس

41
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیسReviewed by سایت تحلیلها on Jan 10Rating: 4.0تحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیستحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیس

تحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیس

سرمایه گذاری پردیس

شرکت  طبق اطلاعات منتشر شده طی دوره ١٢ ماهه (حسابرسی نشده) منتهی به ٣٠/٠٩/١٣٩۴ سود هر سهم خود را با سرمایه ای معادل ١,٠٠٠ میلیارد ریال مبلغ ٧۴ ریال اعلام نموده است. سود شرکت طبق اطلاعات منتشر شده برای سال مالی ٩٣ به ازای هر سهم ١٣۴ ریال بوده است؛ به این ترتیب شرکت در سال مالی ١٣٩۴ به میزان ۴۵% سود خود را نسبت به سال ٩٣ کاهش داده است.

از دلایل کاهش سود سال ٩۴ شرکت نسبت به مدت مشابه سال ٩٣ می توان به موارد زیر اشاره کرد :


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

١) کاهش ٢۴٠ % سود حاصل از فروش سرمایه گذاری و اعلام (٩۶) میلیارد ریال زیان برای سال  مالی منتهی به ٣٠/٠٩/١٣٩۴

٢) افزایش ٢٩ % هزینه های عمومی و اداری

 نکات با اهمیت

_ پرتفوی شرکت براساس بهای تمام شده طبق اطلاعات منتشره در پایان دوره ٣٠/٩/٩۴ به صورت زیر می باشد : (بهای تمام شده پرتفوی شرکت مبلغ ١,٠٩۵ میلیارد ریال)

نمودار 1 تحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیس تصویر تحلیل بنیادی پردیس

زیان حاصل از فروش سرمایه گذاری های شرکت مبلغ (٩۶) میلیارد ریال گزارش شده در حالی که سال ٩٣ مبلغ ۶٨ میلیارد ریال سود گزارش شده بود. این زیان عمدتا ناشی از فروش پالایش نفت اصفهان (٢٣ میلیارد ریال زیان) ، پالایش نفت بندر عباس (١٣ میلیارد ریال زیان)، بانک پاسارگاد (١٨ میلیارد ریال زیان) و  سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (٢۴ میلیارد ریال زیان) می باشد.

همانطور که مشاهده میشود زیان حاصل از فروش سرمایه گذاری ها عمدتا ناشی از فروش سهام مربوط به گروه پالایشی است که عمده دلیل آن را میتوان  به کاهش قیمت نفت در سال جاری  و تاثیر مستقیم ان بر روی قیمت سهام شرکت های این صنعت نسبت داد .در نمودار زیر بهای تمام شده تحصیل و قیمت واگذاری هر سهم  این ۴ شرکت  به تفکیک آمده است: (ارقام به ریال)

نمودار 2 تحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیس تصویر تحلیل بنیادی پردیس

همانطور که مشاهده میشود قیمت دو سهم پالایشی نفت بندر عباس و اصفهان به ترتیب با کاهش ۴١ و ۵۶ درصدی همراه بوده است.

 افزایش ٢٩ درصدی مربوط به  هزینه های عمومی و اداری نسبت به سال مالی ٩٣ عمدتا ناشی از افزایش هزینه استهلاک دارایی ها است که نسبت به سال  مالی  قبل ٣.۵ برابر افزایش یافته و به مبلغ ٣.٩ میلیارد ریال رسیده که این افزایش مربوط به جابه جایی دفتر مرکزی شرکت و انتقال مانده سرفصل های پیش پرداخت های سرمایه ای به حساب دارایی های ثابت و اخذ استهلاک مورد نیاز از دارایی های مزبور است.همچنین از دیگر علل افزایش هزینه های عمومی و اداری میتوان به افزایش نزدیک به ١٠ برابری هزینه های شارژ و عوارض نوسازی ساختمان اشاره کرد که به عمدتا مربوط به هزینه های ملک گاندی است که شرکت آن را طی سال ٩۴ از طریق مزایده به فروش رسانده است.

افزایش ٣٣ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری که عمدتا مربوط به  سرمایه گذاری در اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس و اوراق سلف موازی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر می باشد.

افزایش ٣۶۴۵ درصدی درآمد های متفرقه  و رسیدن به مبلغ ٢١ میلیارد ریال که ناشی از فروش آپارتمان خیابان گاندی طی سال جاری است.

نمودار زیر ترکیب صنایع عمده در پرتفوی شرکت را در ابتدا و انتهای سال مالی منتهی به ٣٠/٠٩/٩۴ نمایش می دهد:

نمودار 3 تحلیل بنیادی پردیس | سرمایه گذاری پردیس تصویر تحلیل بنیادی پردیس

نتیجه گیری

همانطور که در نمودار بالا مشاهده میشود سیاست سرمایه گذاری شرکت با توجه به رکود بازار سرمایه در داخل و افت قیمت جهانی نفت و فلزات اساسی در طی سال جاری بیشتر به سوی سرمایه گذاری در اوراق مشارکت و سپرده های بانکی که درآمد ثابت دارند رفته است .این تغییر سیاست همانطور که ذکر شد منجر به افزایش ٣٣ درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری در سال ٩۴ نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.همچنین میتوان زیان حاصل از فروش سرمایه گذاری ها را  هم به نوعی هزینه این تغییر ساختار  سرمایه گذاری دانست که پیش بینی میشود در سال آینده دیگر شاهد این میزان هزینه ناشی از فروش سرمایه گذاری ها نباشیم.

منبع: کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن