تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

608
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی پلاسک

تاریخچه

شرکت کارخانجات پلاسکوکار در سال 1342 با سرمایه ی یکصد میلیون ریال در اداره ثبت شرکتهای تهران به ثبت رسید و در سال 1354 از سهامی عام به سهامی خاص تبدیل و ضمن انجام تغییرات لازم در اساسنامه ، نام شرکت به شرکت سهامی عام کارخانجات پلاسکوکار تغییر یافت. بعد از انقلاب مالکیت این شرکت به بنیاد مستضعفان منتقل گردید و در سال 1376 شرکت سایپا با هدف استفاده از امکانات و تجربه این واحد تولیدی در جهت تولید قطعات پلیمری خودرو، اقدام به خرید شرکت پلاسکوکار نموده و در سال 1378 با تصویب مجمع عمومی فوق العاده به نام شرکت سهامی عام کارخانجات پلاسکوکار سایپا تغییر یافت. تهیه ونصب ماشین آلات جدید ، ایجاد تغییر و متناسب نمودن خط تولید با فعالیت جدید، تسویه بدهی های سنواتی و زیان انباشته ، اصلاح ساختار مالی و سودآور نمودن عملیات شرکت ،از جمله عناوین مهم اقدامات انجام شده از ابتدای مالکیت شرکت سایپا تا کنون می باشد.

موضوع فعالیت شرکت

موضوع فعالیت شرکت عبارتست از دایر کردن کارخانجات صنایع پلاستیک و بهره برداری و تولید قطعات خودرویی و غیر ه و کلیه ی اموری که با موضوع شرکت ارتباط دارد از قبیل سفارش ماشین آلات و لوازم و ابزار کار و مواد اولیه و غیره و انجام هرنوع امور صنعتی و تولیدی و تجاری دیگر می باشد.

سرمایه و سهام داران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ یکصد میلیون ریال بوده که طی شش مرحله افزایش سرمایه ، به 388،000،000،000میلیون ریال افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

شرکت از منظر بورس و اوراق بهادار

نمودار روند قیمت سهام شرکت از سال 90 تا امروز به صورت زیر می باشد:

همانگونه که ملاحظه می کنیم قیمت سهام شرکت از مهرماه سال 92 تا مرداد ماه سال 94 بین 110 تومان و 300 تومان در نوسان بوده است. در سال 92 با توجه به صعود شدید شاخص و جو مثبت حاکم بر بازار قیمت پلاسک نیز افزایش یافته است و تا محدوده 300 تومان نیز رسید که با شروع ریزش بازار از دی ماه 92 قیمت این سهم نیز شروع به کاهش یافته تا 100 نیز کاهش یافت. و در تاریخ تهیه ی این گزارش در محدوده 115تا 120 تومان مورد معامله قرار می گیرد.

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

رتبه کیفیت افشاء اطلاعات و نقد شوندگی سهام

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

ترازنامه ی شرکت

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکارتحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

بررسی نسبت های مالی

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

نگاهی به صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

در نگاهی به صورت سود و زیان شرکت مهمترین اقلامی که جلب توجه می کند کاهش سرفصل فروش طی سالهای 91 و 92 به دلیل شدت یافتن تحریم های هسته ای و رقم بالای هزینه های مالی شرکت می باشد که که در مقایسه با فروش و سود عملیاتی شرکت رقم بسیار بالایی می باشد و این رقم از سال 1391 هر ساله افزایش یافته و برای سال 1394 نیز افزایش هزینه های مالی پیش بینی شده است. در سال های 91،92 و 94 با توجه به شرایط نامساعد شرکت و ناکامی در فروش محصولات علی رغم اینکه حاشیه سود ناخالص شرکت افزایش یافته ، بالا بودن هزینه های مالی شرکت، سود خالص قبل از مالیات شرکت را به شدت کاهش داده است بطوری که برای سال 1392 شرکت با زیان خالص84،330 مواجه گردیده است. درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها رقم ناچیزی بوده است و شرکت برای سال 1394 این قلم را صفر در نظر گرفته است.

بررسی نسبت های مالی مرتبط با صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

با نگاهی به جدول بالا در می یابیم که شرکت در سال های 1391 تا پیش بینی سال1394 ، سود عملیاتی شرکت به سختی کفاف پرداخت هزینه های مالی را می کند و حتی در سال 1392 سود عملیاتی هزینه های مالی شرکت را نیز پوشش نداده که این امر زیان 217 ریالی را برای هر سهم در پی داشته است. با توجه به برنامه های آتی شرکت امید است که با بهبود شرایط تولید و فروش و افزایش فروش محصولات این نسبت بهبود یابد.

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

با توجه به جدول بالا حاشیه سود خالص و ناخالص شرکت پایین می باشد که علت این امر با توجه به صورت های مالی حسابرسی شده شرکت، بالا بود بهای تمام شده می باشد و از طرف دیگر هزینه های مالی حاشیه سود خالص را بیشتر کاهش می دهد. شرکت در زمینه کسب بازدهی متناسب با دارایی های به کار گرفته شده و همچنین حقوق صاحبان سهام در سال های گذشته ضعیف عمل کرده است.

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

برای سال 94 سه سناریو پیش رو داریم :

سناریوی 1 : در این سناریو فرض بر این است که شرکت محصولات خود را تا پایان سال 94 با همان نرخ سه ماهه واقعی به فروش برساند که در این حالت با توجه به کاهش 5،1% میانگین نرخ فروش محصولات شرکت، جمع مبلغ فروش 274 میلیارد تومان و کمتر از بودجه شرکت برآورد می گردد.

سناریوی 2 : در این سناریو فرض بر اینست که نرخ فروش محصولات شرکت 5% بالاتر از بودجه شرکت باشد که در این حالت کل مبلغ فروش شرکت 303 میلیارد برآورد می شود.

سناریوی  3 : در این سناریو فرض بر اینست که با توجه به کاهش قیمت های جهانی مشتقات پلیمری که مواد اولیه ی شرکت می باشد، نرخ فروش محصولات 5% کاهش یابد که در این حالت مبلغ فروش شرکت 274،5 میلیارد تومان برآورد می گردد که به مبلغ برآوردی بر اساس نرخ های سه ماهه واقعی نزدیک می باشد.

جدول بهای تمام شده کالا و خدمات فروش رفته براساس سناریوهای عنوان شده

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

همانگونه که از جدول بالا پیداست عمده قسمت بهای تمام شده مربوط به مواد مستقیم مصرفی می باشد که حدود 86 درصد بهای تمام شده را مواد مستقیم مصرفی تشکیل می دهد. بر همین اساس تحلیل خود را با ثابت نگه داشتن سایر اقلام بهای تمام شده و تغییر مواد مستقیم مصرفی ادامه می دهیم:

سناریوی 1 : در این سناریو فرض کردیم که تا پایان سال 94 شرکت مواد مستقیم مصرفی خود را با نرخ واقعی سه ماهه خرید کند و طبق گزارش سه ماهه شرکت نرخ خرید واقعی سه ماهه 8،6%  کمتر از بودجه شرکت می باشدکه بهای تمام شده کالا و خدمات فروش رفته را 7،6%کاهش خواهد داد.

سناریوی 2 : در این سناریو فرض بر اینست که شرکت مواد مستقیم مصرفی خود را 5% بالاتر از بودجه پیش بینس شده خریداری نماید که در این حالت بهای تمام شده کالای فروش رفته و خدمات ارایه شده  4،8% افزایش خواهد یافت و به مبلغ 274 میلیارد تومان خواهد رسید.

سناریوی 3 :  شرکت مواد مستقیم مصرفی خود را 5% پایین تر از بودجه پیش بینی شده خریداری نماید که در این حالت بهای تمام شده کالای فروش رفته و خدمات ارایه شده با کاهش  4،8% درصدی به مبلغ 248،5 میلیارد تومان خواهد رسید.

صورت سود و زیان کارشناسی

تحلیل بنیادی پلاسک | پلاسکوکار

در پایان لازم به کر است که شرکت سایپا مالک عمده ی شرکت پلاسکوکار و همینطور مشتری اصلی آن می باشد بنابراین، این تحلیل صرفا براساس سناریو های طراحی شده ارائه میگردد حال اینکه سایپا تا چه حدی اجازه تغییر نرخ فروش و تعدیل سود هر سهم را به پلاسکو کار خواهد داد امر دیگریست.

منبع : شرکت کارگزاری بانک سامان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن