تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

59
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارزReviewed by سایت تحلیلها on Oct 8Rating: 4.0تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارزتحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

تحلیل بنیادی پکرمان

مقدمه

به‌رغم رکود اخیر صنعت خودرو سازی کشور و با وجود افزایش مشکلات اقتصادی ناشی از محاصره‌ها و تحریم‌های تحمیلی یکی دوساله اخیر، صنعت خودرو سازی کشور را همچنان باید از صنایع کلیدی و راهبردی کشور بشمار آورد که به طور قطع با ادامه حمایت‌های دولت از آن، این صنعت در آینده نزدیک روند پیشرفت و توسعه قبلی خود را باز خواهدیافت.
صنعت تایرسازی کشور که محصول آن تایر به عنوان یک محصول مکمل خودرو، بخشی از زنجیره تولید صنعت خودروسازی را تشکیل می‌دهد از یک سو از افت تولید خودروسازان، و از سوئی دیگر از افزایش قیمت ارز در کشور، کاهش نقدینگی شرکت‌ها و همزمان با همه این عوامل اعمال فشار نهادهای تعزیراتی کشور در عدم افزایش متناسب قیمت‌های تایر با قیمت مواد اولیه در یکی دو ساله اخیر نیز با مشکلاتی مواجه بوده که هر چند در سال ١٣٩١ تولید آن مشابه سال ١٣٩٠ بوده، اما تولید برخی از کارخانجات تایرساز داخلی با افت قابل ملاحظه‌ای مواجه بوده و عملا پروژه‌های توسعه‌ای هیچ یک از آن‌ها پیشرفتی نکرده است. البته این امید وجود دارد که به با رفع و یا حتی کاهش برخی تحریم‌ها و شروع حمایت‌های ضروری از صنعت کشور، توسعه صنعت تایرسازی کشور نیز مورد توجه قرار گرفته و روند تولید آن نیز بهبود یابد.در  ادامه به تحلیل بنیادی پکرمان می پردازیم:

معرفی شرکت

در میانه دهه شصت و در اوج جنگ تحمیلی و تضییقات سیاسی و اقتصادی مترتب برآن، احداث یک کارخانه تایرسازی در استان کرمان  با طرحریزی و اجرا از طریق امکانات داخلی، در برنامه وزارت صنایع آن زمان کشور قرار گرفت که از همان ابتدا، بنیان‌گذاران آن داعیه کسب جایگاه نخست در صنعت تایرسازی کشور را برای آن در سر می‌پروراندند. شروع کار با تاسیس شرکتی تحت نام «شرکت مجتمع لاستیک کرمان» آغاز گردید که بعدها و طی دو دهه با توسعه زمینه‌های فعالیتی آن از طریق ایجاد شرکت‌های مجتمع لاستیک سیرجان، شرکت سامان بارز، شرکت بارز ترابر و …، به «گروه صنعتی بارز» تغییر نام یافت.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

با تجهیز دفتر فنی مجتمع در سال ١٣۶۵ و عقد قرارداد انتقال فناوری با شرکت لاستیک دنا (بریجستون سابق) و در پی آن تطبیق ترکیب محصول اولیه پروژه با نیازهای بازار، عملا کار اجرائی پروژه در این سال آغاز گردید. در سال‌های نخست صنایع ملی و بانک ملی ایران سهام‌داران شرکت بودند که در سال‌های بعد با خرید سهام سازمان صنایع ملی توسط سازمان تامین اجتماعی وضع مالی شرکت بهبودی اساسی پیدا نمود.

در همین سال‌ها و به رغم کمبود منابع ارزی کشور، این شرکت برای اولین بار در صنعت تایرسازی توانست با عقد قرارداد فاینانس با یک شرکت ژاپنی نسبت به تامین ماشین آلات مورد نیاز طرح اقدام کرده و با اتمام مراحل نصب و راه‌اندازی ماشین‌آلات، تولید کارخانه را در سال ١٣٧٢ آغاز نماید. انجام این مهم نه تنها نزدیک به ٢۵ هزار تن به ظرفیت سالیانه تولید تایر کشور اضافه نمود بلکه دستیافت‌های دیگری نیز در پی داشت که از جمله آنها می‌توان به به کسب توان طراحی کارخانه تایرسازی و تحقق انتقال فناوری ساخت تایر برای اولین بار در کشور اشاره نمود.

 با آغاز فعالیت تولیدی مجتمع، فرایند به ظرفیت رسانی کارخانه در حداقل زمان ممکن عملی گردید و کارخانه در سال ١٣٧۵ با پشت سر گذاردن «دوره احداث و راه‌اندازی» به ظرفیت تعیین شده خود رسید و در همین دوره بود که شرکت با استقرار یک شبکه توزیع گسترده همراه با افزایش ظرفیت تولیدی خود به ٣٨.۶ هزار تن در سال توانست محصولات تولیدی خود را در بازار مصرف عرضه نموده و جایگاه مناسبی برای برند «بارز» به وجود آورد. اتمام «دوره احداث و راه اندازی» و به تبع آن به ظرفیت کامل رسیدن کارخانه در سال ١٣٧۵ مصادف با شروع تحولاتی در صنعت خودروسازی کشور گردید که گرایش به مصرف تایرهای رادیال، ویژگی عمده و چشمگیر آن به حساب می‌آمد. خوشبختانه این تحولات با بهبود شرایط روابط خارجی کشور و تسهیل تعاملات با شرکت‌های خارجی همراه شد که از رهگذرآن، امکان انتقال فناوری تایرهای رادیال سواری سیمی به کشور فراهم آمد.

بارز در همین دوره زمانی بود که توانست به عنوان اولین شرکت تایرسازی کشور با انتقال فناوری از مرکز تایر روسیه و پس از آن از شرکت مارانگونی ایتالیا، اقدام به احداث خط تولید رادیال با کمربند سیمی با ظرفیت 3.3 میلیون حلقه در سال نماید که آن‌را نه تنها تحولی بنیادین در گروه بارز باید تلقی نمود بلکه در صنعت تایرسازی کشور نیز اقدامی نوآورانه و تاثیرگذار به حساب می‌آمد. با راه‌اندازی این خط بود که عملا بارز قدم به دوره‌ای گذارد که به دوره «رادیال‌گرائی محصولی» موسوم شده و در همین دوره بود که گروه با عقد قراردادی 10 ساله برای ارتقاء

فناوری تایرهای رادیال سواری خود و انتقال فناوری تایرهای رادیال باری/ اتوبوسی تمام‌سیمی با شرکت کنتی ننتال آلمان، خط تولید این تایرها را با ظرفیتی معادل ١۶٠ هزار حلقه در سال به بهره‌برداری رسانید.

از سال ١٣٨۶، گروه صنعتی بارز دوره «مقیاس‌افزائی تولید» خود را آغاز نمود که طی آن نه تنها همراه با بهره‌برداری از خط تایرهای اریب (بایاس) و افزایش تولید خطوط تایرهای رادیال سواری و باری/ اتوبوسی و تاسیس خط جدید تولید تایرهای معدن و راهسازی در سال ١٣٩٠ به تولیدی معادل ٧٠ هزار تن در سال نائل گردید، بلکه پابه پای این فعالیت‌ها، اقدام به تهیه طرح‌های توسعه‌ای برای رسیدن به ظرفیتی معادل ١۴٠ هزارتن درسال (معادل ١٠ میلیون حلقه لاستیک در سال) نیز به شرح زیر نموده است :

– اجرای فازهای ١ و ٢ طرح لاستیک بارز کردستان

– دو برابرکردن ظرفیت تولید خط تایرهای رادیال باری/ اتوبوسی تمام سیمی و رسانیدن آن به ظرفیت ٣۶٠ هزار حلقه در سال

– طرح جایگزینی خط تایرهای لایه اریب سواری و باری موجود کارخانه

سرمایه

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

در اوایل تیر ماه امسال بود که اطلاعیه پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت بر روی کدال نشست. طبق این اطلاعیه افزایش سرمایه از مبلغ ١,۶۶۶ میلیارد ریال به مبلغ ٢,۵٢۶ میلیارد ریال (معادل ۵٢ درصد) از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت لاستیک بارز کردستان به تصویب هیئت مدیره رسیده بود که در شهریور ماه مجوز این افزایش سرمایه از سوی سازمان بورس صادر شد.

سهامداران

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

تولید 

در جدول زیر تغییرات ظرفیت شرکت در سال ٩۵ نسبت به ٩۴ آمده است : (ارقام به تن)

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

همانطور که مشاهده میشود عمده تولید گروه صنعتی بارز به محصول تایر اختصاص دارد.این شرکت طی ١٠ سال گذشته بزرگترین تولید کننده تایر انواع خودرو ها در کشور بوده است به طوریکه در سال ٩۴ توانسته ٣۶.۴ درصد تولید انواع تایر در داخل را به خود اختصاص دهد نمودار زیر مقدار کل تولید تایرکشور، شرکت بارز و واردات را در ۵ سال گذشته نشان میدهد: (ارقام به هزار تن)

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

در سالهای ٩٠ تا ٩٣ روند تولید تایر در کشور بین٢١٠ تا ٢٢٠ هزارتن در نوسان بوده است اما در سال ٩۴ از یکسو با عمیق تر شدن رکود در بخش خودرو و از سوی دیگر واردات بی رویه تایر در سال ٩٣ (به طوریکه واردات این محصول ۵٠ هزار تن بیشتر از نیاز واراداتی لاستیک در کشور بوده است) تولید داخلی این محصول با کاهش بی سابقه به سطح ١٩۴ هزار تن رسیده است.بارز برای سال جاری با توجه به امید به بهبود صنعت خودرو، تولید ٧۴.١۶٠ هزار تن انواع تایر را پیش بینی کرده است که افزایش ١٠ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان میدهد. همچنین طی سه ماهه نخست سال جاری ١۶,٧۶۵ تن انواع تایر را تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییر ناچیزی داشته است و ٢٣ درصد پیش بینی سال ٩۵ محقق شده است

 در نمودار زیر مقدار تولید تایر بارز با سایر شرکت های بورسی فعال در این حوزه مقایسه شده است : (ارقام به تن)

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

قابل ذکر است که شرکت های بورسی فعال در تولید تایر انواع خودرو ۶٨ درصد تولید مقداری این محصول در سال ٩۴ را به خود اختصاص داده اند.

مبلغ فروش 

 همانطور که در نمودار زیر مشاهده میشود عمده درآمد فروش بارز از فروش انواع تایرحاصل میشود و سایر محصولات مانند تیوپ و سیم سهم اندکی در در آمد فروش شرکت دارند، در نتیجه در این تحلیل بیشتر بر روی محصول تایر بحث خواهیم کرد. علاوه بر این درآمد فروش سایر شرکت های مربوطه در زمینه فروش تایر آورده شده است.(ارقام به میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

نمودار بالا روند مبلغ فروش تایر برای شرکت های بورسی فعال در فروش این محصولات را نشان میدهد. مبلغ فروش تایر برای تمام این شرکت ها (به جز ایران تایر) از سال ٩٠ تا ٩٣ صعودی بوده است و سال ٩٣ را میتوان بهترین سال برای فروشندگان تایر نامید این اتفاق در حالی رخ داده است که سالهای ٩٠ تا ٩٢ روند فروش خودرو سازان نزولی بوده و سال ٩٢ را میتوان بدترین سال تولید خودرو کشور توصیف کرد نمودار زیر روند تولیدات خودرو در ۵ سال گذشته و پیش بینی برای سال جاری را نشان میدهد :تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز منبع: انجمن صنفی خودروسازان کشور

بارز برای سال جاری فروش ٧,۵۴۶ میلیارد ریال انواع تایر را  پیش بینی کرده است که نسبت به سال گذشته افزایش ٧ درصدی را نشان میدهد.همچنین در سه ماهه نخست سال جاری مبلغ فروش شرکت با افزایش ١٨ درصدی نسبت مدت مشابه سال گذشته ١,٨٧۴ میلیارد ریال بوده است که ٢۵ درصد پیش بینی سال ٩۵ تحقق یافته است.

فروش شرکت های تایر ساز عمدتا در دو حوزه صورت میگیرد.حوزه نخست تایر های تعویضی است که مربوط به خودرو های فعال در سطح کشور است که تایر مصرفی خود را از نمایندگان فروش شرکت های تولید کننده این محصول و سایر اشخاص تهیه میکنند.حوزه دیگر فروش مربوط به خودرو های تولیدی خودروسازان است که این حوزه را فروش تایر های تجهیزی مینامند. هرچه سهم فروش تایرهای تجهیزی در کل مبلغ فروش شرکت بیشتر باشد به این معنا است که درآمد فروش شرکت بیشتر به فعالیت و صنعت خودرو بستگی دارد و در مقابل هر چه سهم فروش تایر های تعویضی در درآمد یک شرکت بشتر باشد میتوان پیش بینی کرد که درآمد فروش شرکت از ثبات بیشتری برخودار است زیرا با گذشت زمان از یکسو تایر خودرو های موجود فرسوده تر میشود و از سوی دیگر تعداد خودرو های موجود در سطح جامعه افزایش خواهد یافت.اما فروش به خودروسازان هم مزایایی دارد که میتوان به پیش فروش شدن محصول،حذف هزینه تبلیغات و هزینه بسته بندی اشاره کرد.

نمودار زیر مبلغ فروش شرکت بارز به هر یک از گروه مشتریان در طی سال ٩٠ تا ٩۴ را نشان میدهد : (ارقام به میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

همانطور که در نمودار بالا مشاهده میکنید سهم خودرو سازان از فروش شرکت متناسب با روند تولید خودرو در این سالها تغییر کرده است. نکته دیگری که در مورد مشتریان شرکت باید به آن توجه کرد نرخ فروش شرکت به آنهاست.نرخ فروش محصولات بارز و دیگر تولید کنندگان تایر به خودروسازان درصد مشخصی سود بیشتر از بهای تمام شده است که معمولا این نرخ کمتر از قیمت بازار است، درحالیکه نرخ فروش تایر به سایر مشتریان (بازار) توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان تعیین میشود.

اما مهمترین مشکل فروش به خودرو سازان بد حساب بودن این مشتریان است. با بررسی وضعیت حسابهای دریافتنی شرکت بارز به راحتی میتوان دریافت که خودروسازان بزرگترین بدهکار به شرکت هستند.روند نزولی درآمد خودرو سازان از سالهای ٩٠ تا ٩٢ موجب شده بدهی آنها به تولید کنندگان تایر مانند بارز روند صعودی به خود گیرد.تداوم رکود در صنعت خودرو در سال ٩٣ اوضاع وخیم تر کرده به طوریکه در این سال مانده بدهی خودرو سازان به شرکت بارز افزایش ١٠٠ درصدی نسبت به سال ٩٢ را تجربه کرده است.در سال ٩۴ اما با وجود طرح وام ٢۵ میلیونی خرید خودرو، توان نقدینگی خودرو سازان بهبود نیافت و تاثیر این امر بر بارز منجر شد مانده بدهی این شرکت ها به گروه صنعتی بارز در این سال نسبت به سال ٩٣ نه تنها کاهش نیابد بلکه با افزایش١٠ درصدی همراه شود.

نمودار زیر ترکیب مانده حسابهای دریافتنی شرکت از سال ٩٠ تا ٩۴ را نشان میدهد: (ارقام به میلیارد ریال)
تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز
جدول زیر سهم خودرو سازان از فروش شرکت بارز و دیگر شرکت های گروه طی سال ٩۴ و مانده بدهی آنها به تایرسازان را نشان میدهد :
تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز
ترکیب مبلغ فروش تایر شرکت بارز و سایر شرکت های همگروه در سال ٩۴ به تفکیک محصولات در نمودار زیر نشان داده شده است : (ارقام به میلیارد ریال)
تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز
حاشیه سود ناخالص تایر های رادیال عموما از بایاس بیشتر است همانطور که مشاهده میشود علی رغم اینکه بارز بیشترین فروش تایر رادیال در کشور را به خود اختصاص داده است اما وزن تایر بایاس (که با تکنولوژی قدیمی تری تولید میشوند) در درآمد شرکت بیشتر از سایر رقبای بورسی است.. همین امر موجب شده کویر تایر که بیشتر درآمد عملیاتی اش از فروش تایر های رادیال حاصل میشود،در سال ٩۴ حاشیه سود ناخالص بالاتری نسبت به گروه صنعتی بارز داشته باشد.
تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

محصول تایر باری رادیال شرکت بارز تقریبا در داخل بدون رقیب است اما تایر های باری وارداتی، رقیب سر سخت این محصول میباشند به طوریکه برخی از محصولات چینی دارای قیمت کمتر و کیفیت مناسب تر میباشند.

نرخ فروش محصولات

همانطور که اشاره شد، نرخ فروش محصولات بارز و دیگر تولید کنندگان تایر به خودروسازان درصد مشخصی سود بیشتر از بهای تمام شده است که معمولا این نرخ کمتر از قیمت بازار است، درحالیکه نرخ فروش تایر به سایر مشتریان (بازار) توسط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان تعیین میشود.

نمودار زیر روند متوسط نرخ فروش هر تن انواع تایر شرکت بارز (میلیون ریال به ازای هر تن) در سال های ٩٠ تا ٩۴ و  درصد حاشیه سود ناخالص این شرکت را را برای سال های مذکور نشان میدهد :
تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

مقدار فروش 

همانطور که ذکر شد عمده رشد مبلغ فروش شرکت های فعال در حوزه تایر برای سال های ٩٠ تا ٩٢ مربوط به رشد قیمتی محصولات در ا این سالها  بوده است. رکود صنعت خودرو در این سالها موجب شد فروش مقداری تایر با شیب بسیار کمتری در این سالها رشد کند به طوریکه اگر چه مبلغ فروش بارز از سال ٩٠ تا ٩٢ حدود ١٢٠ درصد رشد کرده است اما فروش مقداری محصولات این شرکت در این مدت تنها با افزایش ۶ درصدی همراه بوده است.

نمودار زیر روند فروش مقداری بارز را در مقایسه با سایر همگروهی های بورسی نشان میدهد : (ارقام به تن)

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

در سال ٩۴ با تعمیق شدن رکود بخش خودرو از یک سو و کاهش تقاضا برای تایر داخلی بواسطه واردات بیش از حد در سال ٩٣ از سوی دیگر شرکت های فعال در حوزه فروش تایر را با چالش جدی مواجه کرد. شرکت بارز در این سال فروش مقداری تایر خود را نسبت به سال  ٩٣ حدود

۴ درصد کاهش داد این در حالی است که آرتاویل و کویر تایر فروش محصولات خود را به ترتیب با کاهش ١۵ و ١٣ درصدی همراه کرده اند.این امر موجب شد تا بارز در سال ٩۴ سهم بازار خود را با افزایش ١ درصدی به ٣۶.۴ درصد برساند.

بارز برای سال جاری فروش ٧۵ هزار تن انواع تایر را پیش بینی کرده است که نسبت به سال ٩۴ افزایش ١١ درصدی را نشان میدهد.دو اتفاق مهم در ارتباط با شرکت های تایر ساز در سال جاری پیش بینی میشود موجب بهبود فروش مقدار آنها شود:اولین اتفاق رفع تحریم ها در سال گذشته است که موجب شد خودرو سازان با انعقاد قرداد با شرکای خارجی چشم انداز روشنی از تولید خود برای سال جاری ارائه دهند.البته فروش این شرکت ها در سال جاری هنوز پر ابهام است زیرا تا قدرت خرید طرف تقاضا تقویت نشود نمیتوان به رونق در این صنعت امیدوار بود.اتفاق دیگر در ارتباط با تولید بیشترین تعداد خودرو در سال ٩٠ است.معمولا تعویض تایر با توجه به کارکرد و دیگر مسائل فنی انجام میشود که در بدترین حالت و با کارکرد نرمال هر ۵ سال یکبار باید این کار انجام شود.در نتیجه با ۵ ساله شدن عمر تایر خودرو های تولیدی در سال ٩٠ به نظر میرسد برای سال جاری شرکت های تایر ساز  در حوزه فروش تایر های تعویضی افزایش تقاضا نسبت به سالهای گذشته را به طور محسوس تجربه کنند که بارز با توجه به سهم بالای خود در بازار میتواند از این افزایش تقاضا بیشتر بهره مند شود.

در خصوص تعرفه جدید واردات تایر هم باید گفت که میزان تعرفه واردات تایر سواری با ۶ درصد افزایش به ٣٢ درصد افزایش پیدا کرده است. در مورد تایرهای باری رادیال هم که تنها تولید کننده آن در کشور گروه بارز است، تعرفه واردات به ٢١ درصد رسیده است. اما برای انواع دیگر تایر باری و کشاورزی در همان نرخ ٢١% گذشته باقی مانده است. این افزایش تعرفه ها در سال جاری به فروش بیشتر محصولات تایرسازان کمک خواهد کرد.لازم به ذکر است که بر خلاف گذشته به منظور واردات تایر باید از نرخ ارز آزاد استفاده کنند همچنین رعایت استاندارد های اروپایی واردات باعث خواهد شد تایر های بی کیفیت چینی وارد کشور نشده و بر میزان فروش شرکت تاثیر مثبت خواهد گذاشت

همچنین طی سه ماهه سال جاری هم توانسته با فروش ١٨ هزار تن انواع تایر که ۴ هزار تن بیشتر از مدت مشابه سال قبل است ٢۴ درصد پیش بینی خود برای سال ٩۵ را محقق سازد که این عملکرد بهتر از سایر رقبا در این مدت بوده است :

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

بهای تمام شده 

نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده پیش بینی شده شرکت بارز، پتایر  و پکویر برای سال ٩۵ را نشان میدهد :

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

هزینه دستمزد مستقیم 

هزینه حقوق و مزایا به عنوان هزینه ای که سالانه معمولا متناسب با نرخ تورم رشد میکند ، به عنوان یک هزینه لاینفک در بهای تمام  شناخته میشود.همچنین مبلغ این هزینه به مقدار تولید محصولات و تعداد نیروهای فعال که مستقیما در بخش تولیدی شرکت فعالیت میکنند بستگی دارد.

بارز برای سال جاری پیش بینی رشد ١٨ درصدی در هزینه دستمزد مستقیم تولید داشته است که ٢ درصد این رشد ناشی از افزایش تعداد کارکنان و ١۶ درصد دیگر مربوط به افزایش نرخ دستمزد مصوب وزارت کار میباشد.در مورد این هزینه ها شاید ذکر این نکته خالی از لطف نباشدکه، هزینه دستمزد در ازای تولید هر تن تایر برای شرکت بارز ۴.٣ میلیون ریال است در حالیکه این نسبت برای پتایر و پکویر به ترتیب٨.٩ و ٨.۴ است که این نشان از تکنولوژی پیشرفته تر بارز در مقایسه با دیگر رقبا است که منجر شده این شرکت برای تولید تایر هزینه کمتر نیروی انسانی را بپردازد.

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

هزینه مواد مصرفی 

معمولا بین ۶٠ تا ٧٠ درصد بهای تمام شده شرکت های فعال در حوزه تایر مربوط به هزینه مواد مصرفی است.شرکت بارز هم از این قاعده مستثنی نیست به طوریکه برای سال ٩۵ پیش بینی کرده ۶۵ درصد بهای تمام شده اش به هزینه مواد مستقیم مصرفی اختصاص یابد. نمودار زیر ترکیب هزینه مواد مصرفی پیش بینی شده برای سال جاری شرکت بارز را با سایر شرکت های همگروه مقایسه میکند : (اعداد وزن ماده مصرفی مورد نظر در کل هزینه مواد مصرفی را نشان میدهد)

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

درآمد سرمایه گذاری عملیاتی 

گروه صنعتی بارز برای جـذب تکنولوژی رادیال و گسـترش ظـرفیت تولـید تایـرهای رادیال سیمی خود، در سال ١٣٨٨ راه اندازی خط تولید تایرهای رادیال سواری را با احداث کارخانه لاستیک بارزکردستان دردستور کار قرار داد. ظرفیت تولیدی طرح لاستیک بارز کردستان ۴١,٨٠٠ تن در سال، انواع لاستیک رادیال سیمی در سال می باشد.فاز اول پروژه تکمیل گردیده است فاز دوم (اصلی) پروژه، زمینی به مساحت ۴۴ هکتار در شهرک صنعتی تهیه وبر اساس قرارداد منعقده با شرکت سابیر احداث ساختمان های بنبوری، سالن آماده سازی، کارگاه ها، فینیشینگ، انبار مواد اولیه،انبار قطعات یدکی، انبار محصول، پست ترانس، دیزل ژنراتور، ساختمان بهداری و آتش نشانی تکمیل گردیده است. عملیات ساخت فونداسیون ماشین آلات، تأسیسات مکانیکی و برقی و ساختمان اداری در حال انجام است. درصد پیشرفت عملیات اجرایی شـرکت سـابیر طبق برنامه ١٠٠% و بصورت واقـعی ٧۴% می باشد. همچنین با نافـذ شدن اعتبار اسنادی، ساخت ماشین آلات این مرحله شروع و تاکنون ٢ دسـتگاه میکسر، ١٧ دسـتگاه پرس ۴۵ اینچی، خـطوط کلندر و بیدسازی و اکسـترودر و ٢ دستگاه تایر سازی حمل شده است و از خرداد ماه ١٣٩۵ عملیات نصب آغاز گردیده است. میزان پیشرفت فیزیکی این مرحله طبق برنامه ۵۴% و بصورت واقعی ۴٧% می باشد. بر اساس آخرین برآوردهای انجام شده و در نظر گرفتن زمان حمل باقیمانده ماشین آلات خارجی خریداری شده و نصب و راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات مذکور کلیه عملیات اجرایی طرح تا پایان سال ١٣٩۵ انجام و بهره برداری تجاری از آن از اول فروردین ماه ١٣٩۶ آغاز خواهد گردید.

شرکت بارز کردستان پیش بینی کرده در سال ٩۵ با تولید ۶۵ درصد ظرفیت اسمی خود بتواند سود خالص ٣٧٧ میلیاردی ریالی را محقق سازد و برای سال ٩٧ با تولید ٨٠ درصد ظرفیت اسمی سود ناخالص ٩٣۴ میلیارد ریالی کسب نماید. با توجه به اینکه گروه صنعتی بارز به صورت مستقیم مالک ٩٠ و با در نظر گرفتن شرکت های سرمایه پذیر مالکیت ١٠٠ درصدی لاستیک کردستان را در اختیار دارد (در صورت به بهره برداری رسیدن بارز کردستان تا پایان سال جاری)میتواند برای سال ٩۶ و ٩٧ (با عدم لحاظ افزایش سرمایه)به ترتیب ٢٢۶ و ۵۶٠ ریال به ازای هر سهم درآمد حاصل از سرمایه گذاری داشته باشد.البته باید به این نکته توجه داشت که بارز کردستان در این پیش بینی نرخ فروش تایر برای سالهای آینده را بدون تغییر و بهای تمام شده را با روند افزایشی در نظر گرفته است که این رخداد ریسک عدم تحقق سود خالص این شرکت برای سالهای مورد نظر را کاهش داده است.

گروه صنعتی بارز در حال حاضر با ظرفیت ٨٠ هزار تن تایر فعالیت میکند که با افتتاح بارز کردستان به ١٢٠ هزار تن افزایش میابد که این میزان ۵٠ درصد ظرفیت تولید تایر در کشور است. تمام ظرفیت بارز کردستان به تولید تایر های سواری اختصاص خواهد داشت. بارز پیش بینی کرده است با ورود واحد کردستان به مدار تولید ٢٠ درصد حجم محصولات خود را صادر کند.

پیش بینی برنامه تولید،فروش و سود خالص در سه سال اول بهره برداری شرکت بارز کردستان به قرار زیر پیشبینی گردیده است  :

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

هزینه مالی 

عمیق تر شدن رکود در صنعت خودرو از یکسو و شرایط نامناسب کشور در سالهای تحریم از سوی دیگر موجب شد تا مشنریان شرکت در وصول به موقع مطالبات با مشکل موجه شوند از همین رو دوره وصول مطالبات شرکت که در سال ٩٢ در حدود ٣٨ روز بود در سال گذشته به ٨٠ روز رسیده است. این عامل موجب شده بارز با کمبود نقدینگی مواجه شود به طوریکه نسبت جاری شرکت از ١٩١ درصد در سال ٩٢ برای پایان سال گذشته به ١٢۵ درصد رسیده است و دوره پرداخت تعهدات که در سال ٩٢ حدود ١٠ روز بود برای سال گذشته به ۴١ روز رسیده است.

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

بارز برای رفع این مشکل ناچار به اخذ تسهیلات  شده است به طوریکه مانده تسهیلات جاری دریافتی از سال ٩٢ تا ٩۴ افزایش ٢٧ درصدی داشته است.اما نکته مهم در مورد تامین مالی شرکت مربوط به تصویب و ابلاغ آیین نامه اعطای تسهیلات و تعهدات اشخاص (ذینفع واحد) توسط بانک مرکزی در کشور است که موجب شده بارز که از زیر مجموعه های شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی دیگر نتواند از بانکی ملی تسهیلات بیشتری اخذ نماید.

علیرغم تحمیل جرایم تاخیر پرداخت در ارتباط با بدهیهـای سررسـید شـده در سـالهـای گذشـته، شرکت در سال 1394 موفق گردید که کلیه بدهیها را امهال و تقسیط نموده و با تدابیر اندیشیده شـده مشـکلات بوجـودآمده را تقریباً مرتفع و از توقف یا کاهش تولید شرکت جلوگیری نماید.همچنین در سال گذشته شرکت توانست مانده تسهیلات دریافتی خود از بانک ملی را  با 37 درصد کاهش نسبت به سال 93 به 357 میلیارد ریال برساند.بر اساس اطلاعات سال 94 حدود 62 درصد مانده تسهیلات(کوتاه مدت و بلند مدت) از صندوق ذخیره ارزی اخذ شده که تماما ارزی و با نرخ سود 6 درصد بوده است. در پایان سال 94 حدود 33 میلیون یورو مانده تسهیلات ارزی ناشی از تسهیلات دریافتی از صندوق ذخیره ارزی گزارش شده است.

منابع ارزی 

بارز در سال ٩۴ در حدود ٣.٢ میلیون دلار درآمد ارزی ناشی از فروش صادراتی محصولات خود داشته است.همچنین در این سال نرخ در نظر گرفته شده برای دلار ٣٣,٧٠٧ ریال است. برای سال جاری شرکت درآمد صادراتی خود را ٧.٣ میلیون دلار پیش بینی کرده که درآمد حاصل از فروش تایر را ١٢٨ درصد بیشتر از سال گذشته برآورد کرده است.اما نرخ پیش بینی شده برای هر دلار در سال جاری ٣٨,٠٠٠ ریال است که غیر واقع بینانه در نظر گرفته شده است.

درآمد سرمایه گذاری غیر عملیاتی 

شرکت برای سال مالی ٩۵ پیش بینی ۵١ میلیارد ریال درآمد سرمایه گذاری غیر عملیاتی کرده است که عمده این درآمد حاصل از سپرده گذاری در بانک ها است که با توجه به روند نزولی نرخ تورم که کاهش نرخ سود بانک ها را در پی خواهد داشت باید انتظار کاهش این درآمد ها را در سالهای آینده داشت.

تحلیل SWOT

نقاط  قوت

 • در اختیار داشتن ٣۶ درصد از بازار تایر کشور
 • تکنولوژی بهتر بارز در مقایسه با دیگر رقبای داخلی است که منجر شده این شرکت برای تولید تایر هزینه کمتر نیروی انسانی را بپردازد.
 • وابستگی کمتر فروش بارز به خودرو سازان در مقایسه با رقبا
 • شبکه فروش گسترده شرکت در سراسر کشور
 • افزایش۴١,٨٠٠ تنی تولید تایر گروه صنعتی بارز در سال های آتی با توجه به بهره بردای رسیدن واحد کردستان

نقاط ضعف

 • قدیمی بودن فناوری شرکت در حوزه تایر بایاس
 • عدم وصول به موقع مطالبات شرکت از خودروسازان و کمبود نقدینگی
 • عدم امکان دریافت تسهیلات از بانک ملی و نداشتن وثیقه برای دریافت وام از سایر بانک ها

فرصت ها

 • با توجه به رفع تحریم ها در سال گذشته و حضور دوباره خودروسازان خارجی در کشور امید است رونق به این صنعت بازگردد که این رخداد موجب بهبود تقاضا برای تایر خواهد بود.
 • رفع تحریم ها موجب بهبود تعامل با کشور های همسایه در جهت افزایش صادرات شرکت خواهد شد. همچنین میانگین رشد مصرف سالانه تایر در منطقه خاورمیانه از سال ٢٠١١ تا ٢٠١۵ میلادی ١٢٨ درصد افزایش یافته که فرصتی مناسب برای شرکت های تولیدی در این صنعت میباشد.
 • رفع تحریم ها موجب تسهیل تامین مواد اولیه وارداتی شرکت خواهد ش
 • افزایش تعرفه واردات تایر
 • بهبود اوضاع داخلی و درآمد کشور های همسایه و افزایش استفاده از خودرو های شخصی که بستر صادرات تایر به این کشور ها را مهیا خواهد ساخت

تهدیدها

 • پیش بینی موسسات بین المللی در خصوص افزایش قیمت جهانی نفت
 • تک نرخی شدن ارز و یا افزایش آن که منجر به افزایش بهای تمام شده محصولات خواهد شد
 • افزایش قیمت جهانی کائوچوی طبیعی
 • تداوم عدم ارتباط کامل سیستم بانکی کشور با شبکه مالی بین الملی که مشکلاتی را برای گشایش اعتبار اسنادی فراهم می آورد.
 • عدم افزایش قیمت تایر و یا افزایش قیمت با تاخیر زمانی در صورت افزایش نرخ مواد اولیه با توجه به اینکه قیمت گذاری تایر توسط سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده انجام میشود
 • افزایش قیمت حامل های انرژی مخصوصا برق و گاز
 • ورود خودرو ها با تکنولوژی جدید به کشور و عدم انتقال به موقع تکنولوژی به شرکت بارز
 • افزایش استفاده از حمل نقل عمومی در شهر ها و کاهش فروش خودرو های سواری
 • گرایش روز افزون به سمت فناوری های سبز در حوزه فناوری محصول و فرایند تولید که با توجه به قدمت بالای فناوری های موجود گروه صنعتی بارز این ریسک روز به روز بیشتر خواهد شد

پیش بینی سودآوری شرکت

به منظور پیش بینی سودآوری شرکت، دو سناریو خوشبینانه و بد بینانه لحاظ شده است. در جدول زیر مفروضات این دو سناریو نمایش داده شده است.

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

جدول زیر صورت سود و زیان را براساس دو سناریو فوق و همچنین پیش بینی شرکت را نمایش می دهد

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

نتیجه گیری تحلیل بنیادی پکرمان

از یکسو چشم انداز مثبت صنعت خودرو که ناشی از رفع تحریم ها و همکاری دوباره خودروسازان با شرکای خارجی ایجاد شده است و تعادل واردات تایر در سال گذشته از سوی دیگر موجب شده پیش بینی رشد فروش مقداری تایر در سال جاری نسبت به سال ٩۴ دور از ذهن نباشد که درصورت تحقق آن شرکت بارز با دارا بودن سهم ٣۶ درصدی در این بازار  از این رخداد منتفع خواهد شد و میتواند پیش بینی فروش ٧۵ هزار تن تایر در سال ٩۵ را محقق سازد.کیفیت مناسب و قیمت پایین تر تایر های خارجی که در سال ٩٣ حدود ۵٠ هزار تن مازاد مصرف وارد کشور شده بودند و اوضاع نابسامان تولید خودرو موجب شد در سال ٩۴ رقابت در فروش تایر بین تولیدکنندگان این محصول شدت گیرد و این شرکت ها به ناچار قیمت فروش محصولات خود را در این سال با کاهش همراه کنند.وجود چنین فضایی در سال گذشته باعث شد عمده شرکت های فعال در حوزه تایر میانگین قیمت پیش بینی شده برای فروش محصولات خود در سال ٩۵ را هم کمتر از سال گذشته برآورد کنند.اما در سه ماهه نخست سال جاری با توجه به افزایش تولید خودرو های سواری در کشور تمام این شرکت ها توانستند محصولات خود را با نرخی بیشتر از بودجه خود به فروش برسانند بهطوریکه میانگین نرخ فروش تایر بارز در این مدت ۴ درصد بیشتر از پیش بینی بوده است و به نظر میرسد برای مابقی سال هم تحقق فروش تایر با این قیمت ها دور از دسترس نباشد.

قیمت جهانی نفت،نرخ کائوچو و تغییرات نرخ ارز به شدت بر روی هزینه مواد مصرفی شرکت های فعال در صنعت تایر تاثیر گذار است.روند نزولی قیمت جهانی کائوچو در ۴ سال گذشته و تداوم این روند در سه ماهه نخست سال جاری میلادی باعث شده بارز نرخ مصرف هر تن کائوچوی طبیعی برای سال ٩۵ را ١۴ درصد کمتر از سال گذشته پیش بینی کند اما وجود خوش بینی ها نسبت به تولید خودرو و تایر در چین از یکسو و کاهش مازاد عرضه کائوچوی طبیعی باعث شده قیمت  این ماده طبیعی از ١,١۶۴ یورو به ازای هر تن در ابتدای سال میلادی جاری به ١,٣٧٨ دلار در ماه سپتامبر افزایش یابد این درحالی است که بارز نرخ مصرفی کائوچوی طبیعی برای سال جاری را ١٢٠٢ یورو  به ازای هر تن پیش بینی کرده است. افزایش قیمت جهانی نفت و رسیدن به محدوده ۵٠ دلار  در سال جاری و پیش بینی افزایش بیشتر با توجه به توافق اخیر فریز نفتی هم مطمئنا موجب خواهد شد هزینه مواد مصرفی شرکت در سال جاری بیشتر از هزینه پیش بینی شده محقق شود.

با توجه به وارداتی بودن ۵٠ تا ۵۵ درصد مواد اولیه مصرفی بارز تغییرات نرخ ارز در سودآوری شرکت اهمیت فراوانی خواهد داشت.تک نرخی شدن ارز با توجه به اینکه ٣٠ درصد ارز مصرفی بارز از نوع مبادله ای است مسلما تحقق این رخداد موجب افزایش هزینه های این شرکت خواهد شد اما باید به این نکته توجه داشت در صورت تک نرخی شدن ارز در پایین تر از نرخ های فعلی ٧٠ درصد دیگر هزینه ارزی که از بازار آزاد تامین میشود کاهش خواهد یافت.افزایش نرخ ارز هم از دو منظر بر شرکت تاثیر خواهد داشت به طوریکه از یکسو موجب افزایش هزینه های شرکت خواهد شد اما از سوی دیگر قیمت تایر های وارداتی در بازار افزایش خواهد یافت و جذابیت صادرات برای بارز را هم افزایش میدهد.

منبع: شرکت کارگزاری آبان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزاران و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن