تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

54
telegram nokhbegan-start

تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز

نگاهی به شرکت

خلاصه تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمانمعرفی شرکت

تاریخچه تاسیس

گروه صنعتی بارز در سال 1980 میلادی شرکتی به منظور احداث یک کارخانه تولید تایر(لاستیک)، تیوب و نوار خودروهای سواری، باری و کشاورزی در حومه شهر کرمان(کیلومتر 25 جاده جوپار)تأسیس گردید تا همزمان با آغاز سال های سازندگی پس از جنگ ، با بهره گیری از نیروهای بومی استان کرمان ضمن توانمندسازی وارتقاء صنعتی منطقه و کشور،زمینه اشتغال و کارافرینی را در منطقه ای محروم فراهم آورد. برای تحقق این امر نیز با جذب تیمی از کارشناسان زبده صنعت تایر ایران، برای اولین بار طراحی یک کارخانه ساخت تایر متخصصین ایرانی انجام شود. در ادامه فعالیت این شرکت اقدام به جذب بهترین فناوری ساخت تایر آن روز در داخل کشور نموده و پس از خرید و نصب تجهیزات و اموزش پرسنل اقدام به عرضه محصولات به بازار کشور نمود. به دلیل به روز بودن دانش و ماشین آلات و همچنین استفاده از نیروهای جوان و تحصیل کرده، در مدتی کوتاه محصولات این شرکت در بازار مصرف به نسبت سایر رقبا موقعیتی ممتاز بدست آورد. این شرکت که با نام مجتمع صنایع لاستیک کرمان تولید خود را در سال 1992 با ظرفیت سالیانه 25000 تن تولید تایرهای با فناوری بایاس در زیربنائی به مساحت 60000 متر مربع آغاز نمود، در سال های بعد با انتخاب نام ” گروه صنعتی بارز”، و با گسترش ظرفیت تولید خود به 36 هزار تن تصمیم گرفت تا در مسیری متعالی گام نهاده و با هدف تحقق کسب رتبه نخست صنعت تایر ایران، با عقد قراداد همکاری صنعتی 10 ساله جهت جذب فناوری تولید تایرهای رادیال از شرکت کنتیننتال آلمان نمود. از رهگذر این قرارداد، با افزودن خط تولید تایرهای رادیال سواری با کمربند سیمی به ظرفیت 26 هزارتن در سال و خط تولید تایرهای باری/ اتوبوسی تمام سیمی خود را با ظرفیت 10 هزار تن(برای اولین بار در ایران) ، بارز توانست ظرفیت تولیدی خود را به 77 هزار تن افزایش دهد.

موضوع فعالیت

موضوع فعالیت شرکت تولید انواع لاستیک رویی (تایر) و تویی(تیوب) و نوار ( فلپ) برای انواع خودروها و وسائط نقلیه و ماشین آلات کشاورزی، صنعتی و راهسازی و قطعات لاستیکی و بهره برداری از آنها و ساخت و تعمیر و فروش و پخش و صادر و وارد کردن انواع تایر و تیوب و نوار می باشد.

سهامداران

سهامداران تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمانترکیب مواد اولیه و محصولات شرکت

ترکیب تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمانفاکتورهای اساسی موثر بر شرکت


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت در سال های اخیر با هدف بهبود ترکیب محصولات، توانسته است انواع تایرهای رادیال سواری، رادیال باری، رادیال تجاری،SUV، راه سازی و کشاورزی را طراحی و تولید و با موفقیت به بازار مصرف معرفی نماید.هم اکنون تولید لاستیک های رادیال بالای 85% از فروش لاستیک های شرکت را تشکیل می دهد.

در حال حاضر بارز با هدف خلق ارزش بیشتر در زنجیره تامین اقدام به خرید سهام ، مشارکت و راه اندازی کارخانجات مختلفی نموده است. فهرست این کارخانجات به شرح زیر می باشد:

زیرمجموعه تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمانتامین مواد اولیه

عمده خرید کائوچوی طبیعی وارداتی از کشور مالزی، دوده از داخل کشور و کائوچوی مصنوعی از داخل کشور، کره و امارات انجام می گردد.

مواد اولیه تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمانبازار فروش محصولات

بالای 45 % از فروش شرکت به نمایندگی های شرکت و حدود 16 %( در سال 93 این درصد 30 % بوده است )از فروش به شرکت های خودرو ساز می باشد. لازم به توضیح است که در سال 94 به دلیل رکودی که در صنعت خودرو اتفاق افتاده، فروش به نمایندگی ها و به صورت آزاد جایگزین فروش به خوردو سازان شد.

بازار تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمانطرحهای توسعه

گروه صنعتی بارز قصد دارد با توسعه خطوط موجود رادیال باری تمام سیمی به ظرفیت 13 هزار تن و توسعه خطوط تولید تایرهای رادیال سواری به ظرفیت 22 هزار تن و ایجاد کارخانه ای جدید در استان کردستان به ظرفیت 44 هزار تن ( 5.5 میلیون حلقه ) ظرفیت نهائی تولید خود را به 140000 تن در سال افزایش دهد.طبق پیش بینی های انجام شده، بهر برداری از کارخانه کردستان از ابتدای 1396 خواهد بود.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

_ جمع دارایی ها طی سال های اخیر افزایشی بوده است. موجودی کالاو حسابهای دریافتنی عمده ترین مبالغ دارایی ها را تشکیل می دهد.افزایش حسابهای دریافتنی ناشی از عدم توانایی شرکت در وصول مطالبات از شرکت های خودرو ساز می باشد.

_ جمع بدهی های شرکت طی سال های گذشته افزایشی بوده است. عمده دلیل اخذ تسهیلات شرکت، تکمیل طرح توسعه ای(معادل 28 میلیون یورو) و مابقی بابت سرمایه در گردش بوده است.

_ شرکت به تازگی ( در سال 94 )، 100% افزایش سرمایه داشته است.هم چنین برنامه افزایش سرمایه 50% دیگر را دارد.

مقایسه نموداری

1)نمودار مقایسه ای سود آوری شرکت

سودآوری تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمان2)مقایسه حاشیه سود

حاشیه سود تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرماننسبتهای مالی

نسبت تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمانپیش بینی سود سال 1395

1)مفروضات بودجه

مفروضات تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرمان_ با توجه به چشم انداز خوب صنعت خودروسازی و به تبع آن شرکت های لاستیکی مقدار فروش مطابق بودجه لحاظ شده است.

_ واردات لاستیک های چینی (50 هزار تن ) با ارز مبادله ای و قیمت های پایین باعث شد که صنعت لاستیک دچار مشکلات در فروش و رکود گردد. این 50 هزار تن باعث کاهش تولید کشور به میزان 15 % گردید. در همین راستا برای رقابت و تامین نقدینگی لازم، شرکت های لاستیکی نرخ های فروش خود را در حدود 15 % کاهش دادند. با توجه به اخبار واصله از وضعیت این صنعت به نظر می رسد با اقدامات لازمی که جهت کاهش واردات محصولات چینی انجام شده است، قیمت فروش محصولات لاستیکی نسبت به سال 94 افزایش یافته است. لازم به توضیح است که نرخ فروش محصولات برای سال 95 با 8% کاهش نسبت به نرخ نامه در تحلیل لحاظ شده است.

_ نرخ کائوچوی طبیعی مطابق با میانگین نرخ این محصول در بورس مالزی لحاظ شده است.

_ نرخ کائوچوی مصنوعی و نرخ دوده با توجه به افزایش قیمت نفت و نرخ های بورس کالا برآورد گردیده است.

2) پیش بینی سود

پیش بینی تحلیل بنیادی پکرمان | گروه صنعتی بارز تصویر تحلیل بنیادی پکرماننتیجه گیری

_ با توجه به مفروضات فوق سود هر سهم کارشناسی برای سال 95 ، معادل 677 ریال برآورد گردیده است.

_ با توجه به اینکه شرکت در بودجه خود نرخ های خرید مواد را پایین تر از نرخ های فعلی برآورد نموده است، سودآوری سهم با افزایش نرخ های فروش به مبلغی معادل بودجه شرکت رسیده است.

_ با توجه به اینکه شرکت برنامه اجرایی کردن کارخانه کردستان را در سال 96 دارد به نظر می رسد با توجه به ماهیت صنعت، ، به دلیل تولید کمتر از 50 % ظرفیت اسمی، کارخانه کردستان سودآوری چندانی نداشته باشد و رشد سودآوری شرکت از سال 97 آغاز گردد.

منبع: کارگزاری نهایت نگر

 

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن