تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

213
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایرReviewed by سایت تحلیلها on Nov 27Rating: 5.0تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایرتحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

تحلیل بنیادی پکویر

نگاهی به شرکت کویر تایر

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

بررسی روند صنعت

صنعت تایر در ایران بیش از 50 سال قدمت دارد.اولین کارخانه تولید تایر در ایران شرکت بی اف گودریچ نام داشته است که با سرمایه گذاری و پشتوانه تکنیکالی آمریکا پا به عرضه تولید نهاد و تا پیروزی انقلاب اسلامی نیز دو کارخانه دیگر راه اندازی شد و ظرفیت تولید تایر به 60 هزار تن رسید. پس از انقلاب اسلامی تا به امروز نیز پنج کارخانه دیگر به بهره برداری رسیده است. در حال حاضر جمعا هشت کارخانه تایرسازی با ظرفیت حدود 350 هزار تن وجود دارد. ظرفیت قابل بهره برداری صنایع داخلی حدوده 320 هزار تن در سال می باشد ولی عملا در چند سال گذشته تولید صنایع تایرسازی ایران بیش از 230 هزار تن در سال نبوده است. در سال 1393 با تداوم بهبود نسبی فضای سیاسی -اقتصادی کشور و پیش بینی پذیری برخی متغیرهای کلیدی اقتصادی از جمله نرخ ارز، تورم ، رشد اقتصادی ، تقاضای تایر در بخش بازار فروش به خودرو ساز و فروش به مصرف کنندگان نهایی افزایش یافت. بر اساس آمارهای رسمی در سال 1393 تولید انواع خودرو با رشد 53 درصدی از 736 هزار و 948 دستگاه در سال 1392 به یک میلیون و 130 هزار و 164 دستگاه در سال 1393 افزایش یافت. هر چند تحقق این رشد چشم انداز بازار OE را بهبود بخشید اما به دلیل ورود خودرو سازان چینی به سبد محصولات خودروسازان بزرگی همچون شرکتایران خودرو و سایپا، این خودرو سازان فرصت مصرف تایرهای چینی را به رایگان به خریداران خودروهای خود اهدا نمودند و بدین ترتیب سونامی واردات تایر، بازار تایر کشور را درنوردید. در ادامه به تحلیل بنیادی پکویر می پردازیم.

عوامل بنیادی موثر بر شرکت کویر تایر

بررسی وضعیت شرکت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

شرکت کویرتایر با ظرفیت بهره برداری 27200 تن) 19800 تن لاستیک رادیال سواری، 700 تن لاستیک مینی بوس و وانتی و 6700 تن لاستیک کامیون( حدود 12 درصد از تولید داخلی را به خود اختصاص داده است. محصولات این شرکت بخصوص تایرهای رادیال استیل بلت از جایگاه ویژه ای در بازار مصرف و بخصوص نزد خودروسازان برخوردار است و دارای ارزش افزوده بالاتری نسبت به سایر محصولات می باشد به همین دلیل برای تولید این نوع تایر ظرفیت سازی شده است به طوری که ظرفیت تولید آن ارتقا یافته است.

طرح توسعه

براساس بازنگری انجام شده، ظرفیت پروژه طرح توسعه کویر تایر، 35 هزار تن )سه میلیون حلقه تایرسواری و وانتی رادیال استیل بلت( میباشد و با اجرای این طرح، تحول چشمگیری در کیفیت محصولات رادیال به وجود خواهد آمد که منجر به افزایش سهم بازار، کاهش قیمت تمام شده، افزایش کیفیت محصولات، افزایش بهره وری و کارایی، سودآوری بیشتر و در نهایت افزایش حقوق صاحبان سهام خواهد شد.

خلاصه نکات کلیدی ترازنامه

در تحلیل بنیادی پکویر ، در رابطه با اقلام ترازنامه ای نکات زیرقابل اهمیت می باشند:

  • جمع دارایی ها طی سال های اخیر افزایشی بوده است. موجودی کالا عمده ترین مبلغ دارایی ها را تشکیل می دهد.
  • جمع بدهی های شرکت طی سال های گذشته افزایشی بوده است. شرکت در 3 ماهه سوم )تابستان( 94 اقدام به اخذ تسهیلات به دلیل کمبود نقدینگی برای تکمیل طرح های توسعه و سرمایه در گردش خود نموده است.
  • شرکت به تازگی (در سال 94) ، % 250 افزایش سرمایه داشته است . همچنین برنامه افزایش سرمایه 500 میلیارد ریال دیگر را دارد. جمع حقوق صاحبان شرکت روندی افزایشی داشته است.

بررسی سود آوری شرکت کویر تایر

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

مقایسه 6 ساله حاشیه سود

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

ترکیب بهای تمام شده 9 ماهه 94

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

نسبتهای مالی

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

پیش بینی سود سال 1394 پکویر

1- مفروضات بودجه

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

2- پیش بینی سود 94

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

نتیجه گیری

با توجه به مشکلات فروش در خودرو سازان ، فروش شرکت کویر تایر نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است که بر همین اساس مقدار فروش کارشناسی کمتر از مقدار فروش بودجه شده شرکت می باشد. ضمن اینکه حدود % 50 از مواد اولیه شرکت به صورت وارداتی می باشد بدیهی است که تغییرات نرخ ارز بر بهای تمام شده شرکت تاثیر خواهد گذاشت . در تحلیل فوق نرخ کائوچوی طبیعی بر اساس بورس مالزی و با نرخ دلار 35000 ریال پیش بینی شده است. بنا بر مفروضات فوق ، سود هر سهم کارشناسی برای سال 94 ، معادل 3092 ریال برآورد گردیده است.

پیش بینی سود سال 1395 پکویر

1- مفروضات بودجه

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

2- پیش بینی سود 95

تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر

نتیجه گیری:

ضمن اینکه حدود % 50 از مواد اولیه شرکت به صورت وارداتی می باشد بدیهی است که تغییرات نرخ ارز بر بهای تمام شده شرکت تاثیر خواهد گذاشت . در تحلیل فوق نرخ کائوچوی طبیعی بر اساس بورس مالزی و با نرخ دلار 38000 ریال پیش بینی شده است. بنا بر مفروضات فوق در تحلیل بنیادی پکویر ، سود هر سهم کارشناسی برای سال 95 ، معادل 812 ریال برآورد گردیده است.

منبع : سایت تدان – کارگزاری نهایت نگر
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن