تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر | احتمال تعدیل مثبت سود سال 94

1772
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی پکویر | کویر تایر | احتمال تعدیل مثبت سود سال 94Reviewed by پيمان باغچه سرا on Jan 7Rating:

تحلیل بنیادی پکویر( کویر تایر)

معرفی شرکت

شرکت کویر تایر در سال 1366 با نام شرکت لاستیک‌سازی بیرجند به‌صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد و در سال 1376 به شرکت کویر تایر تغییر نام پیدا کرد و در سال 1383 به شرکت سهامی عام تغییر پیدا کرد.

فعالیت اصلی شرکت شامل احداث هرگونه کارخانه درزمینهٔ تولید و پردازش هر نوع لاستیک و سایر فرآورده‌های لاستیک، انجام معاملات بازرگانی داخلی و خارجی درزمینهٔ مواد اولیه و ماشین‌آلات و تجهیزات صنایع لاستیکی می‌باشد.


خبر مهم : نخبگان 6 پرشد و پذیرش دوره 7 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 6  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هفتم و آخرین دوره نخبگان بورس  سال 95 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

این لاستیک ساز ازنظر میزان تولید بعد از لاستیک بارز و لاستیک دنا مقام سوم را در بین لاستیک سازهای کشور دارا می‌باشد.

سهامداران عمده شرکت به ترتیب مالکیت شرکت سرمایه‌گذاری امید با 68%،شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با حدود 8% و شرکت سرمایه‌گذاری اعتضاد غدیر با حدود 6% می‌باشند.

سرمایه شرکت در هنگام تأسیس برابر یک‌میلیون ریال شامل 1000 سهم به ارزش اسمی هر سهم 1000 ریال بوده است که طی 22 مرحله و در آخرین مرحله در سال 1381 سرمایه شرکت به 200000 میلیون ریال افزایش‌یافته است.

سال مالی شرکت هرساله منتهی به 09/30 می‌باشد.با توجه به ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم منتهی به 94/09/30 توسط این شرکت،در این تحلیل قصد داریم تا نیم‌نگاهی به سود امسال شرکت داشته باشیم و سپس به بررسی سودآوری این شرکت در سال مالی آینده بپردازیم:

وضعیت تولید شرکت

محصولات این شرکت شامل دو گروه تایر و فلپ می‌باشد که البته در سال‌های گذشته تیوپ نیز توسط شرکت به فروش می‌رسیده است،ولی شرکت در سال‌های اخیر اقدام به تولید تیوب ننموده و تنها اقدام به فروش موجودی این کالا که از سال‌های قبل باقی‌مانده، کرده است.از دو محصول تولیدی شرکت نیز عمده آن تایر سواری می‌باشد.تولید کویر تایر از سال 91 به سمت تولید بیشتر محصولات با حاشیه سود بالاتر مثل تایر رادیال سوق پیداکرده است.تایر رادیال این شرکت از جایگاه ویژه‌ای در بازار مصرف و به‌خصوص نزد خودروسازان برخوردار است.همچنین این شرکت در سال‌های گذشته تولیدی نزدیک به ظرفیت اسمی خود داشته است و از بابت توانایی تولید مشکل خاصی ندارد.با توجه به افزایش تیراژ تولید شرکت‌های خودروساز انتظار می‌رود که در صورت رخ ندادن اتفاق غیرمنتظره‌ای،شرکت حداقل از سال‌های گذشته تولید کمتری نداشته باشد.

در شکل زیر پیش بینی مقدار تولید شرکت در سال مالی 93 و همچنین بودجه 94 شرکت را مشاهده می‌شود:

مقدار تولید پکویر تصویر تحلیل بنیادی پکویر

در این شکل میزان تولید شرکت در پایان سال مالی 93 بر اساس عملکرد 9 ماهه شرکت برآورد شده است.

فروش شرکت

شرکت در سال گذشته کاهش سهم خودروسازان در توزیع محصول و تزریق آن به بازار جایگزین که سودآوری بیشتری دارد را در دستور کار خود قرار داده است.به‌طوری‌که سهم خودروسازان از 31% محصولات در پایان سال مالی 91 به 20% در پایان سال مالی 92 کاهش پیداکرده است.همچنین دو شرکت سازه‌گستر و ساپکو از طرف حساب‌های شرکت از طرف خودروسازان می‌باشند که تایرهای موردنیاز خودروسازی سایپا را از کویر تایر تهیه می‌کنند.

این شرکت تاکنون مشکلی در فروش محصولات خود نداشته است و معمولاً توانسته است حتی بیشتر از مقدار تولید خود فروش داشته باشد.

در جدول‌های زیر مبلغ ریالی برآوردی فروش شرکت در سال‌های مالی 93 و 94 را مشاهده می‌کنید:

مبلغ فروش پکوی  تصویر تحلیل بنیادی پکویر

مفروضات برآورد فروش:

-برای سال مالی 93 شرکت مبلغ فروش بر اساس عملکرد واقعی 9 ماهه برآورد شده است و برای باقی سال نیز افزایش نرخ تایر که مصوب شده بود لحاظ شده است.به دلیل اینکه شرکت در هنگام ارائه پیش‌بینی سود سال مالی 94 خود یک گزارش تعدیل‌شده برای بودجه سال مالی 93 خود نیز منتشر کرد و این گزارش به هنگام نزدیک بودن پایان سال مالی شرکت ارائه شده است،مبلغ ریالی برآوردی فروش برای سال مالی 93 تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای با بودجه تعدیل‌شده شرکت ندارد.

-برای سال 94 شرکت مبلغ فروش در سه حالت محتاطانه،محتمل و خوش‌بینانه برآورد شده است:

در حالت محتاطانه نرخ فروش محصولات 3%،در حالت محتمل 5% و در حالت خوشبینانه 8% نسبت به سال مالی 93 رشد داده شده است.همان‌طور که مشاهده می‌کنید مبلغ ریالی در بهترین حالت یعنی حالت خوشبینانه هم از مبلغ بودجه شرکت کمتر شده است،زیرا شرکت نرخ محصولات خود را 10% رشد داده است که بعید است بتواند محصولات خود را با این نرخ بفروشد.زیرا سازمان حمایت از تولیدکنندگان و  مصرف کنندگان مجوز افزایش نرخ را به شرکت‌های لاستیکی در صورتی می‌دهد که بهای تمام‌شده‌شان افزایش پیدا کند،درصورتی‌که نرخ مواد اولیه شرکت در چند ماه اخیر به‌شدت کاهشی بوده است.

بهای تمام‌شده محصولات

قسمت قابل اتکایی که شرکت می‌تواند از طریق آن افزایش سودآوری داشته باشد کاهش نرخ مواد اولیه شرکت می‌باشد.در سال مالی 92 حدود 83% از بهای تمام‌شده شرکت مربوط به مواد اولیه بوده است.مواد اولیه این شرکت را کائوچوی طبیعی،کائوچوی مصنوعی،دوده،نخ و سیم و سایر مواد شیمیایی تشکیل می‌دهند.بیش از 75% از مواد اولیه شرکت را کائوچو و دوده تشکیل می‌دهند.درنتیجه تغییرات نرخ این محصولات می‌تواند تأثیر زیادی بر سودآوری شرکت داشته باشد.

در ماه های گذشته نرخ کائوچو در بازارهای جهانی به‌شدت افت داشته است،همچنین با توجه به کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی نرخ دوده نیز مدتی است که در حال کاهش می‌باشد.این شرکت عمده کائوچوی طبیعی موردنیاز خود را از بازارهای جهانی و کائوچوی مصنوعی موردنیاز خود را از بورس کالا تهیه می‌کند که پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی شازند تولیدکنندگان آن می باشند.همچنین عمده دوده موردنیاز خود را از شرکت دوده صنعتی پارس تهیه می‌کند.در نتیجه برای برآورد نرخ کائوچوی مصنوعی از بورس کالا و نرخ دوده از صورت های مالی شرکت دوده صنعتی پارس استفاده شده است.با توجه به این مفروضات در جدول زیر به محاسبه بهای تمام‌شده شرکت برای سال مالی 93 و 94 می‌پردازیم:

بهای تمام شده پکویر تصویر تحلیل بنیادی پکویر

-برای سال مالی 93 بهای تمام‌شده بر اساس مصرف واقعی 6 ماهه شرکت و نرخ‌های واقعی شده برآورد شده است.همان‌طور که مشاهده می‌کنید این مبلغ برای سال 93 اختلاف قابل‌توجهی با بودجه تعدیل‌شده شرکت ندارد.

-برای سال مالی 94 بهای تمام‌شده در 3 حالت محتاطانه،محتمل و خوشبینانه برآورد شده است.همان‌طور که اشاره شد روند رشد نرخ مواد اولیه شرکت نزولی است.به همین دلیل برای 3 ماده اصلی مورد مصرف شرکت نرخ‌ها را در حالت محتاطانه به‌اندازه‌ی نرخ کنونی این محصولات،در حالت محتمل با 2% کاهش و در حالت خوشبینانه با 6% کاهش نسبت به نرخ‌های امسال در نظر گرفته شده‌اند.سایر مواد مصرفی و سایر سرفصل‌های بهای تمام‌شده نیز به مقدار موردنیاز رشد داده شده‌اند.

صورت سود و زیان

با توجه به مفروضاتی که در بالا به آن‌ها اشاره شد در جدول زیر سود شرکت در پایان سال مالی 93 و همچنین برای سال مالی 94 در سه حالت محتاطانه،محتمل و خوشبینانه برآورد شده است.

برای مشاهده ادامه مطلب باید عضو حرفه ای باشید.عضویت حرفه ای

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن