تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

586
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنايع كاغذ پارسReviewed by سایت تحلیلها on May 9Rating: 4.5تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنايع كاغذ پارستحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنايع كاغذ پارس

تحلیل بنیادی چکاپا

معرفی شرکت

گروه صنایع کاغذ پارس، در سال ١٣۴۶ ثبت گردید. محل این شرکت در شمال استان خوزستان و شهرستان هفت تپه قرار دارد. با توجه به اینکه شرکت جهت تولید محصولات به میزان زیادی آب نیاز دارد، حضور در منطقه ای پر آب از ملزومات این شرکت به شمار می آید و به لطف حضور رود کارون در این محدوده شرکت مشکل تآمین آب نخواهد داشت و از طرفی به علت حضور شرکت های تولید کننده ی نیشکر در این محدوده از نظر تامین مواد اولیه باگاس نیشکر مشکلی نخواهند داشت. این شرکت در حال حاضر تنها تولید کنند کاغذ با استفاده از باگاس نیشکر می باشد.در ادامه به تحلیل بنیادی چکاپا می پردازیم:

تغییرات سرمایه

این شرکت در زمان واگذاری در سال ٩٢ رقم ١٣٨ میلیارد تومان زیان انباشته داشته است. از این رو سهامدار عمده در سال ٩٣ به میزان ٢١.۵% (معادل ٣٠ میلیارد تومان) از سرمایه شرکت را کاهش داده و مدتی بعد مجددا ٢٢ میلیارد تومان معادل ٢٠% به سرمایه شرکت اضافه گردیده است. این اقدامات برای خروج شرکت از مشمولیت ماده ١۴١ قانون تجارت بوده است. در حال حاضر سرمایه شرکت مبلغ ۱,۳۱۵,۵۹۶ میلیون ریال می باشد.

ترکیب سهامداران


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

نمودار زیر درصد مالکیت سهامداران عمده شرکت را نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

طبق جدول فوق آقای محمد جواد مقدم با سهم ٩٩.٣% سهامدار عمده ی شرکت محسوب می شود و قرار است در روز عرضه اولیه ١٠% از سهام خود را عرضه کند.
این شخص حقیقی بنا بر اطلاعات جلسه معارفه تا سه سال اجازه برای فروش بیش از ٣٠% سهام خود را نخواهد داشت و البته مدیریت راغب به فروش بلوکی سهام می باشد. این خانواده همچنین مالک گروه صنعتی گلریز قم و غیره می باشند و در دوره های گذشته پشینهاد خرید بلوک شیران را به وآتی داده بودند که در نهایت در سال ١٣٩٢ شرکت کاغذ پارس را به مبلغ ٧٧ میلیارد تومان از گروه آتیه دماوند خریداری کردند.

ظرفیت شرکت

شرکت با ظرفیت ۶۵،٠٠٠ تن در سال محصول تولید می کند که  از دو خط خمیر سازی و یک خط OCC و سه خط کاغذسازی برخوردار است که ظرفیت آن به شرح زیر می باشد:
خمیر الیاف کوتاه باگاس:‌ ظرفیت ۶۵ هزار تن در سال
خط خمیرسازی O.C.C : ظرفیت ۵٠ هزار تن در سال
سه خط کاغذسازی: ظرفیت مجموعه ٨۵ هزار تن در سال

محصولات شرکت

از جمله محصولات شرکت می توان به خمیر باگاس، کاغذ فلوتینگ، کاغذ چاپ و تحریر، کرافت لاینر برد پارس،‌کاغذ بهداشتی (کلین تاچ)، کاغذ بسته بندی پارس اشاره نمود. عمده ی این محصولات در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. در خصوص کاغذ کرافت با حذف ارز مبادله ای چشم انداز روشنی در پیش روی شرکت قرار گرفته است.

دارایی ها:

شرکت در حال حاضر سه شهرک شامل ۶٠٠ واحد مسکونی،‌ تالار،‌ امکانات تفریحی و غیره را در مالکیت خود دارد و شرکت در این خصوص برنامه ی فروش بخشی از این دارایی ها را اعلام نموده است تا با استفاده از آن بخشی از تسهیلات مالی را تسویه نماید.
مجموع منابع دریافتی شرکت در طی فروش این دارایی ها در حدود ٢٨ میلیارد تومان خواهد بود. با توجه به مانده ی تسهیلات ۴٠ میلیارد تومانی شرکت، تسویه ی اعتبارات می تواند بر روی سود خالص شرکت تاثیر بسزایی بگذارد.

فروش

در نمودار زیر در تحلیل بنیادی چکاپا روند فروش محصولات شرکت را نمایش می دهد:  (ارقام میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

روش شرکت در سال های پس از خصوصی سازی با رشد قابل توجهی همراه بوده است  و تنها در پیش بینی سال ٩۵ مبلغ فروش شرکت کاهش داشته است که آن هم عمدتا به دلیل کاهش نرخ فروش محصولات می باشد. عملکرد مدیریت شرکت در بهسازی امور و افزایش فروش قابل تقدیر می باشد.

در نمودار زیر ترکیب فروش محصولات شرکت در سال پیش بینی ٩۵ آورده شده است:

تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

همانطور که در نمودار قابل مشاهده است کاغذ رول سفید بیشترین بخش از فروش شرکت می باشد.  این کاغذ عمدتا در صنعت کارتن به عنوان کاغذ سفید رویه کارتن مورد استفاده قرار می گیرد و از کیفیت متوسطی برخوردار می باشد. این محصول نسبت به سال ٩۴ با افزایش قیمت پیش بینی شده است ودر حالی نرخ باقی محصولات کاهشی در نظر گرفته شده است.

ترکیب بهای تمام شده

بهای تمام شده شرکت نسبت به سال گذشته با ۵% کاهش پیش بینی شده است با توجه به انرژی بر بودن صنعت، هزینه های سربار بخش قابل توجهی از بهای تمام شده را به خود اختصاص می دهند و همچنین پتانسیلی به جهت افزایش بهره وری و کاهش هزینه ی سربار برای شرکت به شمار می آید.

در نمودار زیر ترکیب بهای تمام شده نمایش داده شده است:

تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

تحلیلSWOT

نقاط قوت: وجود مواد اولیه باگاس ارزان قیمت یا نزدیک به رایگان، وجود منابع آبی مناسب وحذف ارز مبادلاتی از محصولات وارداتی از جمله نقاط قوت این شرکت محسوب می شود.

فرصت: شکاف بین تولید و مصرف کشور که موجب تراز ارزی منفی در محصولات شرکت شده است. افزایش تعداد واحد های تیشو سازی، بهبود رشد اقتصادی و پیشرفت صنایع بسته بندی از جمله فرصت های پیش روی شرکت است.

نقاط ضعف: ماشین آلات قدیمی از سال 1346 و عدم وجود جاده های ترانزیتی

تهدیدات: عدم حمایت از تولید داخل توسط دولت و ریسک کاهش نرخ ارز که منجر به افزایش واردات کاغذ می گردد.

ترازنامه (ارقام میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

شرکت در ترازنامه ی دوره ی سه ماهه منتهی به ٣٠/١١/٩۴ رقمی برابر با ٢١٠ میلیارد ریال زیان انباشته دارد اما با توجه به پیش بینی سود ٣١٣ میلیارد ریالی برای سال ٩۵ به نظر می رسد با تحقق این مورد در پایان سال ٩۵ و با درنظر گرفتن تقسیم سود ۶٠ درصدی زیان انباشته ی شرکت صفر خواهد شد

صورت سود و زیان (ارقام میلیارد ریال)

تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

مهمترین نسبت های مالی

تحلیل بنیادی چکاپا | گروه صنایع کاغذ پارس

نتیجه گیری تحلیل بنیادی چکاپا

با توجه به چشم انداز مناسب صنعت و وجود ظرفیت خالی در کشور و پر شدن این ظرفیت خالی با واردات، شرکت در صورت افزایش کیفیت محصولات می تواند ظرفیت تولید خود را نیز افزایش داده و سود آوری را بهبود ببخشد، در حال حاضر عمده ی محصولات در صنعت کارتن و بسته بندی به مصرف می رسد و با تبدیل کاغذ شرکت به کاغذ با کیفیت و استفاده ی بیشتر از آن در صنعت نشر توانایی شرکت در جانه زنی فروش افزایش خواهد یافت. در حال حاضر چکاوه دیگر رقیب ورق ساز این شرکت در بازار سرمایه در محدوده ١۵ واحدی پی بر ای معامله می شود ولی با توجه به نوع تولیدات شرکت که بر پایه باگاس نیشکر می باشد باید در ارزش گذاری این مورد را نیز لحاظ نمود و البته دلیل رشد فعلی قیمت سهام چکاوه (با توجه به شفاف سازی اخیر مبنی بر عدم رویداد با اهمیت در شرکت) کماکان در هاله ای از ابهام باقی مانده است. با تمام این تفاسیر و در نظر گرفتن سود ٢٣٨ ریالی به نظر می رسد پی بر ای ١٠ واحدی برای شرکت مناسب باشد و محدوده ی ٢٠٠ تا ٢۵٠ تومان احتمالا قیمت عرضه سهم خواهد بود.

منبع: شرکت کارگزاری آبان

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن