تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی کاسپین تامین

44
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی كاسپين تامينReviewed by سایت تحلیلها on Jul 31Rating: 5.0تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی كاسپين تامينتحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی كاسپين تامين

تحلیل بنیادی کاسپین

شرکت داروسازی کاسپین تأمین در سال 1362 بنام شرکت گسترش و سرمایه گذاری دارویی ایران تأسیس گردید. این شرکت وابسته به گروه سرمایه گذاری دارویی تأمین (TIPICO) میباشد . کارخانه در سال 1376 در زمینی به مساحت 150 هزار مترمربع در استان گیلان، شهرک صنعتی رشت و با ماشین آلات مدرن و پیشرفته و تجهیزات آزمایشگاهی کامل دایر گردید و انجام تمامی پروسه ها براساس اصول GMP و قوانین WHO ، میباشد .
تولیدات این شرکت در ابتدا منحصر به انواع مختلف آمپول بوده و در طی سالیان گذشته شرکت همواره در جهت افزایش تعداد محصولات و تنوع آنها کوشیده است . در سال 1380 در کنار بخش آمپول که اصلی ترین شکل دارویی تولیدی در کاسپین تأمین میباشد، اشکال نیمه جامدات (کرم، پماد، ژل و شیاف) و محلولهای خوراکی و شربتها نیز راه اندازی شد . در سال 1385 شرکت گسترش و سرمایه گذاری دارویی ایران (IPDIC) جهت توسعه صادرات و در راستای برند سازی نام کارخانه داروسازی ایرانی در سطح جهانی، به شرکت داروسازی کاسپین تأمین (C.T.Pharma) تغییر نام داد. در ادامه به تحلیل بنیادی کاسپین می پردازیم.

ترکیب سهامداری 

تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی کاسپین تامین

بررسی ترکیب تولید 


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

ستون انحصار کامل تولید بیانگر درصدی از فروش محصولات شرکت می باشد که درکشور فقط یک تولید کننده دارد و شرکت دیگری آن را تولید نمی کند .
ستون انحصار تولید 70 تا 99 درصدی بیانگر درصدی از فروش شرکت می باشد که بیش از 31 درصد داروی تولیدی در کشور توسط یک شرکت تولید می شود و به احتمال بسیار زیاد کنترل موثر بر بازار آن محصول دارد.
درجدول زیر ستون مربوط به داروهای اشباع شده مربوط به آندسته از داروی هایی میباشد که درخواست برای تولید بیشتر آنها در شرکتهای تولیدی مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت ( اشباع شده ) و یا در مرحله اول پذیرش نخواد شد ( بزودی اشباع می شود )

تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی کاسپین تامین

باتوجه به اینکه حاشیه سود ناویژه در صنعت دارو در محدوده 40 درصد میباشد حاشیه شرکت در محدوده 45 درصد گواه بر وضعیت قابل قبول ترکیب تولید محصولات در این شرکت میباشد .

در جدول فوق نیز جمعا 23 درصد از محصولات تولید کنترل موثر بر بازار فروش محصولات را منعکس میکند و محصولات اشباع شده 7 درصد از فروش شرکت و درشرف اشباع 33 درصد میباشد که با توجه به ترکیب سایر شرکتهای فعال در این صنعت درصد قابل قبولی میباشد .

عمده ترین داروهای تولیدی شرکت شامل موارد ذیل میباشد

تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی کاسپین تامین تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی کاسپین تامین

ترکیب تولیدات شرکت داروسازی کاسپین اگرچه در شرایط فعلی میتواند وضعیت سودآوری این شرکت را در ثبات نسبی حفظ کند ولی شرایط رشدی پرشتاپ تری نسبت به رشد متوسط صنعت را نمیتوان برای این شرکت متصور شد. بعبارت دیگر میتوان این شرکت را جزو شرکتهای متوسط رو به بالا در این صنعت طبقه بندی نمود !

وضعیت صورت سود و زیان و پیش بینی سود

تحلیل بنیادی کاسپین | داروسازی کاسپین تامین

همانگونه که ملاحظه میشود در سه ماهه سال 1395 معادل 27 درصد از فروش محقق شده است حاشیه فروش سه ماهه ابتدای سال 1395 نسبت به عملکرد سال قبل 5 درصد افزایش داشته است .
شرکت در سه ماهه سال 1395 توانسته 25 درصد از سود هر سهم را پوشش دهد که با توجه به پیش بینی انجام شده و همچنین ترکیب تولیدات شرکت بودجه سال جاری در دسترس میباشد .
قیمت سهم در تاریخ 04/05/1395 معادل 18000 ریال و ارزش بازار شرکت معادل 2،702 میلیارد ریال میباشد  و نسبت پی بر ایی معادل 6.2 میباشد . که این نسبت برای صنعت معادل 6.61 میباشد .
از دیگر نکات صورت سود و زیان شرکت وجود هزینه مالی بالا به ازای هر سهم میباشد که بعد از لحاظ نمودن مالیات مربوطه حدودا 700 ریال هزینه مالی به ازای هر سهم میباشد.
از جمله مواردی که موجب افزایش هزینه های مالی در شرکت کاسپین میباشد افزایش دوره وصول مطالبات و انباشت شدن حسابهای دریافتنی تجاری از مبلغ 401،998 میلیون ریال در سال 1391 به مبلغ 1،208،622 میلیون ریال در پایان سال 1394 میباشد که حاکی از طولانی شدن دوره وصول مطالبات میباشد طولانی شدن دوره وصول مطالبات تجاری شرکت را ناگزیر به استفاده از تسهیلات مالی جهت تامین سرمایه درگردش و تحمل هزینه های ماتلی قابل توجه مینماید.

جمع بندی و نتیجه گیری تحلیل بنیادی کاسپین

باتوجه به ترکیب فروش محصولات و کنترل نسبی بر بازار فروش محصولات ، شرکت میتواند حاشیه فروش فعلی شرکت را در سال مالی پیش رو نیز حفظ نماید لذا حاشیه سود ناخالص در محدوده 45 الی 50 درصد برای این شرکت بسیار محتمل میباشد .
از جمله مهمترین مواردی موثر بر سود آوری شرکت کاسپین هزینه مالی شرکت میباشد که همانطور که در بالا عنوان شد در صورت برطرف شدن موانع و مشکلات مربوط به تعامل با بازار مالی بین الملل کاهش این هزینه در دوره های مالی آتی میتواند رشد سود آوری شرکت را تحت تاثیر قرار دهد که البته بنظر نمیرسد منافع ناشی از کاهش هزینه مالی در سال مالی 1395 چندان چشمگیر باشد .
با توجه به پوشش 25 درصدی بودجه شرکت در سه ماهه ابتدایی سال و وهمچنین وضعیت عملیاتی شرکت در صنعت دارو میتوان رشد عملیاتی شرکت را در سالهای آتی معادل میانگین رشد صنعت برآورد نمود و با کاهش هزینه مالی در سنوات آتی نیز میتواند در یک الی دو دوره مالی نیز رشد قیمتی از این محل را نیز تجربه کند .
نهایتا خرید و یا نگهداری سهام شرکت دارو سازی کاسپین در محدوده قیمتهای فعلی 17500 الی 18000 ریال برای سرمایه گذاران کم ریسک با دید نگهدای بلند مدت (بیش از یک سال) توصیه میشود .

منبع: شرکت کارگزاری تامین سرمایه نوین

منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلهاa

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن