تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

128
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توكاReviewed by سایت تحلیلها on May 16Rating: 4.5تحلیل بنیادی کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توكاتحلیل بنیادی کتوکا | توليدي و خدمات صنايع نسوز توكا

تحلیل بنیادی کتوکا

تاریخچه شرکت

شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا (سهامی عا) ، در راستای همکاری با شرکت فولاد مبارکه در خصوص تامین مواد و کالای نسوز و تعمیرات نسوز آن شرکت ، در تاریخ ۲۱ / ۲ / ۱۳۷۰ تاسیس و تحت شماره ۲۳۵ در اداره ثبت شرکتهای فلاورجان به ثبت رسیده لیکن با توجه به تغییر مرکز اصلی شرکت به شهرستان اصفهان ، مجدداً در تاریخ ۲۰ / ۱۲ / ۱۳۷۹ تحت شماره ۱۷۱۶۰ در اداره ثبت شرکتهای شهرستان مذکور ، ثبت گردیده است . در ادامه به تحلیل بنیادی کتوکا می پردازیم:

موضوع فعالیت

  • ساخت و تولید کلیه محصولات و فرآورده های نسوز ، تعمیر و نگهداری انواع نسوز ، انجام خدمات مکانیکی ، برق ، تاسیساتی، نصب و راه اندازی کلیه عملیات پیمانکاری .
  •  مشاوره ، مطالعه ، تهیه طرح ، نظارت و انجام کلیه عملیات پیمانکاری مربوط به ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی .
  •  صادرات و واردات کلیه ادوات ، تجهیزات و ماشین آلات تولیدی و مواد اولیه ای که بنحوی از انحاء با موضوع فعالیت شرکت مرتبط باشد .
  •  انجام کلیه معاملات ، مبادلات مالی وبازرگانی و صنعتی و سرمایه گذاری در سایر شرکتها و موسسات که با موضوع فعالیت شرکت بطور مستقیم یا غیر مستقیم مرتبط باشد.
  •  اخذ هر گونه نمایندگی از شرکتها و سازمانها در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت وفق تعهدات مربوطه .

سرمایه و ترکیب سهامداران شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال بوده است که طی چندین مرحله و در تاریخ های مختلف به مبلغ ۲۴،۰۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است. درضمن بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده در مورخ ۲۴ / ۰۴ / ۹۲ سرمایه شرکت به مبلغ ۷۲،۰۰۰ میلیون ریال رسیده است و در اردیبهشت ۹۳ به ثبت رسیده است.


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

عملکرد سال مالی ۹۴ و پیش بینی بودجه سال مالی ۹۵

کتوکا در سال ۹۵ با تحولات بنیادی گسترده ای روبرو میشود و انتظار می رود فروش ۴۳۱.۹۰۴ میلیون ریالی سال گذشته را با افزایش قابل توجهی به ۵۳۹.88۰ میلیون ریال در سال جاری افزایش دهد. با توجه به بهره برداری از خط تولید جرم به میزان ۷۰۰۰ تن سالیانه در سال مالی بعد، سود هرسهم به مبلغ ۷۶۹ ریال محاسبه گردیده است.مضافا اینکه آخرین پیش بینی سود هر سهم برای سال ۱۳۹۴ بر اساس عملکرد ۱۲ ماهه به مبلغ 8۵۲ ریال برآورد گردیده است. در ضمن هیئت مدیره ، در نظر دارد معادل ۷۵ درصد از سود پیش بینی شده را در مجمع عمومی عادی تقسیم نماید.

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

جایگاه شرکت در صنعت

شرکت صنایع نسوز توکا در صنعت نسوز فعالیت می کند. از کل اقلام قابل تولید در کشور ۲.۵ درصد را شرکت توکا نسوز انجام می دهد. درصد نفوذ صنایع نسوز توکا در کل بازار نسوز کشور مطابق جدول زیر می باشد:

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

جدول زیر فروش شرکت را در مقایسه با سایر رقبا براساس وضعیت مالی 30/09/94 و برحسب میلیارد ریال نمایش می دهد:

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

مبلغ فروش شرکت

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

تجزیه و تحلیل ریسکهای شرکت

۱- افزایش نرخ مواد اولیه ۲- افزایش حامل های انرژی ۳- بی ثباتی نرخ ارز در خصوص تامین مواد اولیه ۴- برگشت سرمایه ناشی از فروش محصولات در زمان مقرر.
نکته: از آنجا که شرکت نسوز توکا مبادرت به اخذ سفارش و پس از آن تولید کالا و تحویل مشتری خواهد شد و مطابق با دیتاشیت های ارسالی به کارفرما نیز در مناقصات و استعلام ها حضور می یابد لذا ریسک کیفیت محصولات در حد بسیار پایین بوده است. لازم به ذکر است که رکود امور ساختمانی و طرح های عمرانی و در کل کاهش مصرف محصولات فولادی، موجب گردیده است که بخشی از تولید کنندگان فولاد به خصوص کارخانجات بخش خصوصی به توقف تولید مبادرت نموده و به تبع آن کمبود نقدینگی نزد کارفرمایان موجب عدم دریافت مطالبات این شرکت شده و مصرف نسوز نیز کاهش یافته است.

میزان تولید و فروش شرکت

این شرکت تولیدکننده انواع نسوز شامل جرم ها و قطعات نسوز بوده و یکی از خصوصیات بارز آن ارایه خدمات ویژه به مشتریان است که موجب حاشیه سود بیش تر از دیگر شرکت های هم گروه و رقیب (نسوز آذر، ایران و پارس ) شده است.

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

قابل ذکر است تولید سال گذشته کارخانه صنایع نسوز توکا با ظرفیت اسمی ۱۰۰ درصدی همراه بوده و حدود ۱8 هزار تن انواع جرم تولید شده است.

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

قابل ذکر است که طبق بودجه تمام تولیدات شرکت به فروش می رسد. همانطور که در جدول بالا در تحلیل بنیادی کتوکا ملاحظه می شود محصول جرم منیزیتی که ۶۳ درصد از کل مقدار بودجه را تشکیل می دهد، که نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۶۳ درصد رشد کرده است. مقدار قطعات نسوز هم نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۱۳۷ درصدی همراه شده است.

مبلغ فروش شرکت

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

حدود ۵۶ درصد از مبلغ بودجه ۹۵ به فروش محصول جرم منیزیتی اختصاص دارد که فروش این محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش ۳۰ درصدی همراه بوده است. همچنین ۳۱ درصد از مبلغ بودجه به اجرای خدمات نسوز کاری تعلق دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۵ درصد رشد داشته است. قطعات نسوز 8 درصد و صفحات دریچه کشویی هم ۵ درصد از بودجه را به خود اختصاص می دهند. نمودار زیر مبلغ فروش سه ماهه و بودجه را در کنار هم نشان می دهد که بیانگر سهم بالای جرم منیزیتی از کل مبلغ در نظر گرفته شده در بودجه می باشد.

بهای تمام شده کالای فروش رفته

حدود ۵۹ درصد از بهای تمام شده کالای فروش رفته به مواد مستقیم مصرفی اختصاص دارد. سربار تولید هم ۶۳ / ۷ درصد از بهای تمام شده راتشکیل می دهد که بخش عمده آن به مواد غیر مستقیم و لوازم بسته بندی و مصرفی تعلق دارد. همچنین استهلاک و حقوق ومزایا هم قسمتی از هزینه سربار را تشکیل می دهند. همچنین 8۱ / ۳ درصد از بهای تمام شده هم به دستمزد مستقیم مصرفی تعلق دارد.

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

نمودار زیر روند فروش، بهای تمام شده و سود خالص را در سالیان اخیر نشان می دهد.

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

ترکیب پرتفوی شرکت

کتوکا دارای پرتفوی متنوعی از چند سهام بورسی و غیر بورسی بشرح جدول زیر است. بهای تمام شده این ترکیب در تاریخ گزارش به مبلغ ۲.۱۷۲ میلیون ریال و ارزش بازار برآوردی آن بالغ بر ۶.۱۷8 میلیون ریال می باشد که مازاد ارزش ۴.۰۰۶ میلیون ریالی برای سهامداران شرکت بهمراه دارد. و اما نسبت ارزش پرتفوی به سرمایه شرکت، و بعبارت دیگر مقدار سود غیر عملیاتی هر سهم به مبلغ 85 ریال می باشد.

تحلیل بنیادی کتوکا | تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا

نتیجه گیری تحلیل بنیادی کتوکا

با توجه به بهره برداری از خط تولید جرم منیزیتی به میزان ۷۰۰۰ تن سالیانه در سال مالی ۱۳۹۵ و نظر به اینکه این محصول بخش عمده ای از تولید و فروش شرکت را شامل میشود، دستیابی به درآمد ۷۶۹ ریالی پیش بینی شده برای هار سهم در سال جاری دور از انتظار نمی باشد. مضافأ بر اینکه، با به حداکثر رسیدن ظرفیت تولید شرکت از سال ۹۶ ، نرخ رشد سودآوری( g ) در این سهم بیش از ۲۰ درصد بوده و بر پتانسیلهای بالای سودآوری کتوکا دلالت دارد.

منبع: شرکت کارگزاری اردیبهشت ایرانیان
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن