تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

59
telegram nokhbegan-start
تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاهReviewed by سایت تحلیلها on Sep 1Rating: 5.0تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاهتحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

تحلیل بنیادی کرماشا

تاریخچه شرکت

مجتمع تولید آمونیاک و اوره کرمانشاه به منظور تأمین کود شیمیایی مورد نیاز استان کرمانشاه و استان های همجوار در غرب کشور تأسیس شده است. احداث این پروژه علاوه بر تأمین کود شیمیایی مورد نیاز، در امر ایجاد اشتغال در منطقه، گسترش توان فنی استان و ارتقای دانش متخصصین منطقه نقش بسزایی دارد.
پس از جنگ تحمیلی با توجه به اثرات جنگ بر اقتصاد استان کرمانشاه، تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی کرمانشاه برای بهبود وضعیت اقتصادی استان، راه های مختلفی را بررسی نموده و ضرورت تاسیس کارخانجات تولیدی جهت گسترش فعالیت های اقتصادی در دستور کارقرار گرفت.
باتوجه به نیاز استان کرمانشاه و استان های همجوار به کود شیمیایی ، احادث کارخانه تولید کود شیمیایی مورد تصویب قرار گرفت و برای تحقق این هدف ، شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در سال 1375 به ثبت رسید.
در سال 1379 پذیره نویسی به صورت گسترده توسط شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه انجام گرفت. سپس هیئت مدیره شرکت روش مشارکت با دولت را بررسی نموده و با توجه به ضرورت احداث صنعت پتروشیمی در غرب کشور، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مجوز دولت،مشارکت در احداث پروژه آمونیاک و اوره را گرفت.
فعالیت های اجرایی پروژه با توجه به تامین منابع مالی پس از پذیره نویسی آغاز گردید .
شرکت ملی صنایع پتروشیمی مسئولیت اجرایی پروژه را تا مرحله را ه اندازی و بهر ه برداری به عهده گرفت و جهت داشتن حضوری فعال در این شرکت، 38،5% از سهام شرکت را خریداری نمود .
در حال حاضر شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه به عنوان نخستین شرکت خصوصی تولید کننده اوره و آمونیاک در ایران به شکل سهامی عام در حال فعالیت است و سهام آن در تابلوی اصلی بازار بورس و اوراق بهادار ایران با نماد کرماشا عرضه می گردد . قیمت سهم در حال حاضر 2،740 ریال ، سرمایه شارکت 3،529،200 میلیون ریال و ارزش بازاری شرکت 9،670 میلیارد ریال، EPS بودجه 513 ریال و P/E شرکت 5،37 می باشد.در ادامه به تحلیل بنیادی کرماشا می پردازیم.

دورنمای وضعیت اوره و آمونیاک

در سال های اخیر، هزینه تولید و فروش زغال سنگ در چین کاهش داشته که سبب شد علی رغم افت محسوس قیمت جهانی اوره، واحد های زغال سنگی اوره و آمونیاک چین هم چنان بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند. مضافاً با کاهش قیمت جهانی نفت و گاز به ویژه در آمریکای شمالی، یکی از واردکنندگان عمده کود اوره در دنیا، دچارافزایش تولید داخلی و کاهش حجم واردات شد و در طرف مقابل چین با راه اندازی ظرفیت های جدید تولید اوره، حجم صادرات خود را به طور چشم گیری افزایش داد. مجموعه عوامل فوق سبب شده است که در حال حاضر دورنمای جهش قیمت برای اوره در جهان متصور نباشد و قیمت اوره هم چنان در محدوده 170 تا 300 دلار بر تن نوسان کند. البته این شرایط پایین قیمتی به تدریج سبب کاهش جذابیت سرمایه گذاری جدید در صنعت اوره خواهد
شد  (به ویژه در کشور چین) و در درازمدت 10 ساله، احتمال برگشت قیمت های بالاتر دور از ذهن نخواهد بود.

جایگاه شرکت در صنعت


خبر مهم : نخبگان 7 پرشد و پذیرش دوره 8 نخبگان بورس شروع شد

پذیرش دوره نخبگان بورس 7  مجموعه خانه سرمایه تمام شد و ظرفیت این دوره پرشد . اما پذیرش دوره هشتم و اولین دوره نخبگان بورس  سال 96 (دوره هفتم ) با رویکردی جدید در زمان برگزاری آغاز شد . برای اطلاعات بیشتر آشنایی بیشتر با این دوره می توانید عبارت " نخبگان" را به 5000100090 ارسال نمایید و یا اینجا کلیک کنید و در صفحه دوره فرم پذیرش را پر نمایید.
 

پتروشیمی کرمانشاه در صنعت پتروشیمی در زمینه تولید کود اوره فعالیت می نماید. لذا شرکت مذکور، با تولید 651 هزار تن اوره در سال 94 ، معادل 12،5 درصد از کل اوره تولیدی داخل، پس از شرکت پتروشیمی پردیس در جایگاه دوم تولید قرار دارد. همچنین، سهم فروش محصولات تولیدی این شرکت از کل بازار داخلی و فروش صادراتی به شرح زیر است:

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

از نظر مقدار فروش سال 1394 به سال مشابه قبل، دارای کاهش 7 درصدی میباشد، که بیشتر این افت مربوط به کاهش سهمیه تکلیفی فروش به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بوده که این امر منجر به افزایش فروش صادراتی به میزان 2 درصد در سال مالی 1394 گردیده است.

روند افزایش سرمایه

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ 124،900 میلیون ریال (شامل تعداد 124،900 سهم به ارزش اسمی هزار سهم 1000 ریال ) بوده که طی چند مرحله به مبلغ 3،529،200 میلیون ریال در پایان سال مالی 1394 افزایش یافته است.

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

ترکیب سهامداران

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

روند سود آوری و تقسیم سود

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

پتروشیمی کرمانشاه طبق تقسیم سود سالیان گذشته همواره سیاست تقسیم سود حداکثری را در پیش گرفته است.

مقایسه سال های گذشته شرکت

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

همان طور که مشاهده میگردد، سود ناخالص و سود عملیاتی و سود خالص تا سال 93 روند افزایشی داشته ولی در سال 94 روند کاهشی داشته است.

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

همان طور که مشاهده میگردد، فروش طی سه سال گذشته افزایشی بوده و در سال 93 بهای تمام شده افزایش 100 درصدی نسبت به بهای تمام شده درسال 92 داشته است.

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

همانطور که مشاهده می گردد، روند سودآوری در سال 92 مثبت بوده ولی در سال 93 شرکت با کاهش  15% سود و در سال 94 معادل 25 درصد کاهش مواجه شده است.

وضعیت تولید

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

همانطور که مشاهده میگردد، شرکت در سال 1394 با تولید 626 هزار تن محصول افت تولید 8 درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است. با در نظر گرفتن روند تولید سالهای گذشته شرکت و همچنین با توجه به ظرفیت های موجود، تولید سال جاری به صورت جدول فوق برآورد گردیده است. همچنین، ظرفیت اسمی شرکت مذکور در سال مالی 1395 معادل 660 هزار تن و ظرفیت عملی 686 هزار تن پیش بینی گردیده است. با توجه به عملکرد شرکت در سه ماهه اول 95 و توقف 15 روز برای تعمیرات اساسی خط تولید به مقدار 149 هزار تن تولید نماید. طبق آخرین گزارشهای ماهانه شرکت مذکور در خرداد و تیرماه 95 روند تولید افزایشی بوده و با فرض اینکه شرکت بتواند تا آخر سال با پتانسیل که داراست به مقدار 684 هزار تن دست یابد.
شرکت برای سال مالی جاری 686 هزار تن اوره برای تولید در نظر گرفته است که در سه ماهه نخست موفق به تولید 149 هزار تن شده است. سطح تولید شرکت در سه ماهه اول سال جاری نسبت به سال گذشته افت حدود 14 درصدی را نشان می دهد. در برآورد کارشناسی مقدار تولید 1،023 هزار تن اوره و آمونیاک در نظر گرفته شده است.

وضعیت فروش

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

ترکیب فروش مقداری داخلی اوره در سال 1393 حدود 36 درصد از کل فروش اوره بوده است که در سال 1394 این نسبت به 22 درصد از کل فروش اوره کاهش یافته است.
اهم مفروضات شرکت در اولین پیش بینی درآمد ارسال شده روی سامانه کدال به شرح زیر است:

  • نرخ خوراک (گاز طبیعی) معادل 8،5 سنت به ازای هر متر مکعب و با نرخ تسعیر 35،000 ریال در نظر گرفته شده است.
  • نرخ فروش اوره صادراتی در بودجه شرکت معادل 225 دلار در نظر گرفته شده است. لذا، نرخ فروش اوره صادراتی در برآورد کارشناسی با معادل 200 دلار هر تن در نظر گرفته شده است.
  • شرکت پتروشیمی کرمانشاه برای سال مالی 95 خود حدود 710 هزار تن انواع محصول را در برنامه خود قرار داده است که در سه ماهه اول سال 95 ، تنها موفق به فروش 20 درصد از بودجه شده است. عملکرد فروش شرکت در سه ماهه اول 95 نسبت به سال گذشته حدود 5 درصد رشد را نشان می دهد. در برآورد کارشناسی فروش 687 هزار تن اوره و آمونیاک در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش محصولات شرکت

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

جدول فوق ، نرخ فروش اوره و آمونیاک شرکت را نشان می دهد. نرخ فروش اوره در سه ماهه نخست بالاتر از مبلغ بودجه صورت گرفت است . نرخ های کارشناسی با توجه به ترکیب فروش داخلی و صادراتی برآورد گردیده است که در ادامه به آن پرداخته شده است.

با توجه به مفروضات ذیل در تحلیل بنیادی کرماشا مبلغ فروش به شرح جدول زیر برآورد گردیده است:

  • با توجه به نوع تولیدات این شرکت مهمترین عنصری که می تواند سود را تحت تأثیر قرار دهد نرخ خرید خوراک گاز و همچنین نرخ فروش محصولات صادراتی و نرخ دلار است، در تحلیل کارشناسی پیش رو نرخ خوراک گاز معادل 8،5 سنت به ازای هر متر مکعب و با نرخ تساعیر 35000 ریال در نظر گرفته شده است.
  • نرخ فروش داخلی اوره تحویلی به سازمان خدمات کشاورزی در سال 1395 ، بدیل شواهد موجود مبنای بار عدم تاییر نرخ در سال جاری، برابر با نرخ دولتی 6،125 ریال به ازای هر کیلو گرم لحاظ گردیده است.
  • نرخ فروش داخلی محصولات شرکت در سال 1395 ، با توجه به نرخ های فروش بورس کالا برآورد گردیده است.
  • با توجه به مفروضات بیان شده در بالا، مبلغ فروش در تحلیل کارشناسی 482 میلیارد تومان برآورد گردیده است.

برآورد ترکیب فروش صادراتی و داخلی

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

نرخ فروش صادراتی محصولات شرکت و نرخ برابری دلار برای فروش صادراتی بصورت جدول زیر برآورد گردیده است:

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

بهای تمام شده

در سال 1394 در حدود 66 درصد از بهای تمام شده معادل 1،532 میلیارد ریال به سربار، 31 درصد آن به مبلغ 711 میلیارد ریال به مواد مستقیم اختصاص یافته است. که در مقایسه با سال قبل مواد مستقیم بادلیل کاهش میزان تولید با کاهش 10 درصدی مواجه شده است.

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

صورت سود و زیان

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

همانطور که صورت سود و زیان برآوردی در تحلیل بنیادی کرماشا نشان می دهد، سود شرکت برای سال مالی 95 حدود 369 ریاال بارآورد می گردد. این در حالی است که شرکت در آخرین پیش بینی سود خود را 513 ریال اعلام نموده است.

تحلیل حساسیت

ماتریس زیر سود هر سهم شرکت با تغییر نرخ صادراتی فروش اوره و نرخ برابری دلار، با فرض ثابت ماندن سایر مفروضات در سال 1395 را نشان می دهد. محتمل ترین سود هر سهم سال 1395 در محدوده مبلغ 295 ریال تا 473 ریال پیش بینی می گردد.

تحلیل بنیادی کرماشا | صنایع پتروشیمی کرمانشاه

همانطور که مشاهده می شود، هر 1،000 ریال افزایش نرخ برابری دلار به ریال، به طور تقریبی اثر کاهش 10 دلاری نرخ فروش اوره را جبران می کند.

منبع: شرکت کارگزاری خبرگان سهام
منتشر شده در بخش تحلیل کارگزارن و مشاوران سرمایه گذاری برتر بازار بورس سایت تحلیلها

bashgah-banner nokhbegan-start

مطلب هنوز نظری ندارد

نطر گذاشتن